Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, očekává bezprecedentní propad ekonomiky
|

Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, očekává bezprecedentní propad ekonomiky

Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila také, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

Členové měnového výboru Bank of England byli v názoru na ponechání sazeb beze změny jednotní. Sedm z devíti členů výboru hlasovalo rovněž pro ponechání navýšení programu nákupů dluhopisů o 200 miliard liber na celkových 645 miliard liber beze změny, dva zvedli ruku pro jeho další posílení o 100 miliard liber.

Měnová autorita Spojeného království také uvedla, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %. To by byl nejhlubší propad za více než 300 let. Už příští rok však očekává silné oživení a růst hrubého domácího produktu o 15 %. Letošní propad a následné prudké oživení jsou součástí takzvaného ilustrativního scénáře centrální banky.

V letošním druhém čtvrtletí centrální banka očekává propad HDP o 25 %. Předpovídá také, že míra nezaměstnanosti se více než zdvojnásobí a vystoupá na devět procent.

V rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 centrální banka 10. března na mimořádném jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu z 0,75 % na 0,25 %. O dalších 15 bazických bodů na 0,1 % sazbu snížila 19. března. Na tomto zasedání také rozšířila program nákupu dluhopisů o 200 miliard liber na 645 miliard liber.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii přes osm milionů domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Hrubý domácí produkt Spojeného království se v čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 1,1 %. Proti předchozím třem měsícům HDP stagnoval po růstu o 0,5 % v předchozím kvartálu. Meziroční inflace v březnu klesla na 1,5 % z 1,7 %.

Zdroj: Bank of England, ČTK