Britská centrální banka na lednovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, zhoršila ekonomický výhled
|

Britská centrální banka na lednovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, zhoršila ekonomický výhled

Britská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává také beze změny. V aktualizované makroekonomické prognóze Bank of England zhoršila výhled růstu britské ekonomiky.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V lednu pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo sedm členů měnového výboru, dva zvedli ruku pro snížení úrokových sazeb, stejně jako na konci loňského roku. Na všech předchozích zasedáních od září 2018 hlasovali všichni členové měnového výboru Bank of England pro ponechání sazeb beze změny.

Lednové zasedání Bank of England bylo posledním, kterého se na pozici guvernéra účastnil Mark Carney. Jeho mandát vyprší v polovině března, v čele měnové autority Spojeného království jej vystřídá Andrew Bailey. Další měnověpolitické zasedání BoE je naplánované na 26. března.

V aktualizované makroekonomické prognóze Bank of England upravila odhad růstu britské ekonomiky v letošním roce na 0,8 % z 1,2 %. V roce 2021 by britská ekonomika měla podle nové predikce stoupnout o 1,4 %, dosud centrální banka čekala růst o 1,8 %. Výhled pro rok 2022 banka snížila na 1,7 % z 2 %. Inflace podle BoE letos zůstane pod 2 %, na tuto úroveň by se měla dostat v roce 2022.

Sazby by měly zůstat nízko delší dobu

Centrální banka Spojeného království už dříve upozornila, že úrokové sazby je třeba vnímat v kontextu nejistoty spojené s brexitem, a je tedy třeba k nim přistupovat tak, aby byly omezeny potenciální škody, které by odchod Spojeného království z Evropské unie mohl způsobit.

Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit do 29. března 2019, po trojím odkladu by ale nyní měla z unie odejít 31. ledna, o půlnoci z pátku na sobotu.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii přes osm milionů domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Hrubý domácí produkt Spojeného království se v třetím čtvrtletí zvýšil o 1,1 %. Proti předchozím třem měsícům HDP stoupl o 0,4 % po poklesu o 0,2 % v druhém kvartálu. Meziroční inflace v prosinci klesla na 1,3 % z 1,5 % v listopadu.

Zdroj: Bank of England