Britská centrální banka na listopadovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, dva členové měnového výboru ale hlasovali pro jejich snížení
|

Britská centrální banka na listopadovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, dva členové měnového výboru ale hlasovali pro jejich snížení

Britská centrální banka na listopadovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V listopadu pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovalo sedm členů měnového výboru Bank of England, dva zvedli ruku pro snížení sazeb. Na všech dosavadních zasedáních BoE od loňského září hlasovali všichni členové měnového výboru pro ponechání sazeb beze změny. Loni v srpnu naopak hlasovalo všech devět členů výboru pro zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

Centrální banka Spojeného království už dříve upozornila, že úrokové sazby je třeba vnímat v kontextu nejistoty spojené s brexitem, a je tedy třeba k nim přistupovat tak, aby byly omezeny potenciální škody, které by odchod Spojeného království z Evropské unie mohl způsobit.

"Pokud se globální růst nestabilizuje nebo bude-li pokračovat nejistota kolem brexitu, mohlo by být zapotřebí, aby měnová politika podpořila předpokládané oživení hospodářského růstu a inflace v Británii," píše se ve shrnutí z listopadové diskuze výboru.

Analytika Petera Dixona ze společnosti Commerzbank posun postoje některých členů měnového výboru banky k uvolňování měnové politiky nepřekvapil. Nepředpokládá ovšem, že by snížení úroků v brzké době v měnovém výboru získalo většinovou podporu.

Na konci loňského roku BoE upozornila, že podniky pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem - Evropskou unií. Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit do 29. března, po trojím odkladu brexitu by ale nyní měla země z unie odejít do 31. ledna 2020.

Britská libra po oznámení výsledku zasedání Bank of England sestoupila na dvoutýdenní minimum vůči americkému dolaru.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Hrubý domácí produkt Spojeného království se v druhém čtvrtletí snížil o 0,2 %. Vykázal tak první pokles od roku 2012. To vyvolalo obavy z recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Zprávu o vývoji ekonomiky v třetím čtvrtletí zveřejní britský statistický úřad v pondělí.

Zdroj: Bank of England, ČTK