Britská centrální banka na prosincovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb
|

Britská centrální banka na prosincovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb

Britská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V prosinci pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovalo sedm členů měnového výboru Bank of England, dva zvedli ruku pro snížení sazeb, stejně jako v listopadu. Na všech předchozích zasedáních BoE od loňského září hlasovali všichni členové měnového výboru pro ponechání sazeb beze změny. Loni v srpnu naopak zvedlo všech devět členů výboru ruku pro zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

Centrální banka Spojeného království už dříve upozornila, že úrokové sazby je třeba vnímat v kontextu nejistoty spojené s brexitem, a je tedy třeba k nim přistupovat tak, aby byly omezeny potenciální škody, které by odchod Spojeného království z Evropské unie mohl způsobit.

Na konci loňského roku BoE upozornila, že podniky pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem - Evropskou unií. Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit do 29. března, po trojím odkladu brexitu by ale nyní měla země z unie odejít do 31. ledna 2020. Po jasném vítězství konzervativců Borise Johnsona ve volbách se čeká, že tento termín bude dodržen.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Hrubý domácí produkt Spojeného království se v třetím čtvrtletí zvýšil o procento, což je nejnižší tempo růstu od roku 2010. Proti předchozím třem měsícům HDP stoupl o 0,3 % po poklesu o 0,2 % v druhém kvartálu. Meziroční inflace v listopadu klesla na 1,5 % z 1,7 % v říjnu.

Zdroj: Bank of England, ČTK