Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila výhled růstu domácí ekonomiky
|

Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila výhled růstu domácí ekonomiky

Britská centrální banka na únorovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prognóze centrální banka zhoršila výhled růstu domácí ekonomiky v letošním roce.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

V únoru pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako loni v prosinci, listopadu a v září. V srpnu naopak všech devět členů výboru zvedlo ruku pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů.

Podle analytiků chce nyní dát centrální banka ekonomice čas vyrovnat se s posledním zvýšením sazeb před brexitem. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, do brexitu odborníci neočekávají.

V listopadu Bank of England upozornila, že firmy pozastavily investice do doby, než budou jasná budoucí spojení s největším obchodním partnerem Británie.

Británie hodlá opustit Evropskou unii 29. března, dosud se ale neví, jak bude rozvod Londýna s Bruselem vypadat. V polovině ledna poslanci v Británii odmítli dohodu o brexitu, kterou premiérka Theresa Mayová dojednala s Evropskou unií. Nyní se Mayová snaží v Bruselu získat další záruky související zejména s tzv. irskou pojistkou, Evropská unie ovšem opakovaně upozornila, že jednání nehodlá znovu otevřít. Příští zasedání Bank of England se uskuteční ve čtvrtek 21. března.

Slabší výhled růstu ekonomiky

Výhled letošního růstu britské ekonomiky centrální banka zhoršila z 1,7 % na 1,2 %. Důvodem jsou problémy související s nejistotou kolem brexitu a zpomalování růstu světové ekonomiky.

Letošní růst páté největší ekonomiky světa by byl podle nové prognózy centrální banky nejslabší za posledních deset let. Britská libra po zhoršení prognózy sestoupila vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než dva týdny.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Nezaměstnanost je aktuálně v Británii jenom těsně nad úrovní ze 70. let 20. století a inflace dosahuje 2,1 %. Růst HDP v loňském třetím čtvrtletí dosáhl 1,5 % (2Q2018: 1,4 %, 1Q2018: 1,3 %).

Zdroj: Bank of England, ČTK