Bank of England v září potvrdila nastavení měnové politiky
|

Bank of England v září potvrdila nastavení měnové politiky

Britská centrální banka na zářijovém měnověpolitickém zasedání rozhodla podle očekávání o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Program skupování aktiv v objemu 745 miliard liber ponechala rovněž beze změny.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

Členové měnového výboru Bank of England byli v názoru na ponechání základního úroku na 0,1 % jednotní. Na zasedání v polovině června banka rozhodla o navýšení objemu programu skupování aktiv o 100 miliard liber ze 645 miliard liber. Mnozí analytici se nyní domnívají, že v listopadu by centrální banka mohla program nákupů dluhopisů dále posílit.

Bank of England - základní úroková sazba

V rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 centrální banka 10. března na mimořádném jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu z 0,75 % na 0,25 %. O dalších 15 bazických bodů na 0,1 % sazbu snížila 19. března. Na tomto zasedání také rozšířila program nákupu dluhopisů o 200 miliard liber na 645 miliard liber.

Na úroveň z konce loňského roku se ekonomika podle výhledu banky z minulého měsíce do konce příštího roku zřejmě nevrátí. V květnovém výhledu se ještě domnívala, že na předkrizovou úroveň by se britské hospodářství mohlo vrátit ve druhé polovině příštího roku.

Vyhlídky pro letošní rok nicméně nejsou tak pesimistické jako v květnové prognóze. Nezaměstnanost by měla podle odhadu ze srpna na konci roku dosáhnout maxima 7,5 %. V předchozí prognóze Bank of England čekala, že se míra nezaměstnanosti dostane až k 10 %.

Celkově teď je britská ekonomika podle srpnové predikce na cestě k celoročnímu propadu o 9,5 %. To by byl nejhorší výsledek za 99 let, v květnovém scénáři ovšem banka počítala s propadem HDP o 14 %.

Příští rok se hrubý domácí produkt podle výhledu banky zvýší asi o 9 %, tedy mnohem méně, než BoE předpovídala v květnu, kdy čekala růst o 15 %. Poslední výhled také naznačuje, že inflace by se mohla přechodně dostat i do záporu.

Ve druhém čtvrtletí britská ekonomika klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20,4 %. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie covidu-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, jež se definuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě. Inflace se v červenci zvýšila na procento z 0,6 % v červnu.

Mezičtvrtletní vývoj britského HDP

Zdroj: Bank of England, ČTK