Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zažila rekordní propad, HDP meziročně klesl o 10,7 %
|

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zažila rekordní propad, HDP meziročně klesl o 10,7 %

Česká ekonomika v druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 % a mezičtvrtletně o 8,4 %. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje hrubého domácího produktu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. HDP se propadl nejvíce v historii samostatné České republiky. Vliv na to měla restriktivní opatření proti šíření koronaviru.

Česká republika Česká ekonomika HDP Recese Koronavirus

"Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Podle statistiků nicméně klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) téměř ve všech odvětvích hospodářství.

V meziročním srovnání byl vývoj HDP ovlivněn podle ČSÚ především výrazným poklesem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácností i nižší investiční aktivitou.

ČR - vývoj HDP (meziročně, v %), zdroj: tradingeconomics.com

Na tom, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí prodělala kvůli dopadům šíření koronaviru mimořádně hluboký propad, se shodli před časem také ekonomové oslovení ČTK. V konkrétních odhadech se nicméně lišili. V meziročním vyjádření očekávali pokles o 9,7 až 18 % a mezičtvrtletně od 7,4 do 14 %.

"Neobvykle široký interval předpovědí souvisel s jedinečností situace týkající se pandemie covidu-19, která z historického úhlu pohledu nemá srovnání. Ještě nikdy se totiž nestalo, aby v jednu chvíli přestala téměř zcela fungovat velká část světové ekonomiky," uvedl ekonom z Komerční banky Martin Gürtler

ČR - vývoj HDP (mezičtvrtletně, v %), zdroj: tradingeconomics.com

Vláda kvůli koronaviru začala v březnu přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy. Omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provoz, jiným podnikům naopak chyběli zaměstnanci, mimo jiné i kvůli uzavřeným hranicím. Od poloviny května se restrikce vzhledem k příznivé epidemiologické situaci začaly postupně uvolňovat.

Statistici uvedli, že zaměstnanost ve druhém čtvrtletí klesla proti stejnému loňskému období o 2,1 %, mezičvrtletně byla nižší o 1,6 %.

Propad ekonomiky není podle analytiků tragický

I když propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl rekordní, nejde s přihlédnutím k očekáváním trhu a vývoji v dalších zemích postižených pandemií o úplně negativní výsledek. Nejhorší má česká ekonomika za sebou a ve třetím čtvrtletí by měla již vykázat mezičtvrtletní růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

"Sice nejhorší v historii, ale rozhodně ne tragický. Tak vyznívá předběžný výsledek HDP za druhé čtvrtletí letošního roku. Na to, jak si ve druhém čtvrtletí vedl automobilový průmysl, kde se vyrobilo meziročně o polovinu aut méně, nebo některé služby, které se na dva měsíce propadly na nulu, jde vlastně ještě o docela dobrý výsledek. A dokonce i ve srovnání s některými dalšími evropskými zeměmi," uvedl analytik z ČSOB Petr Dufek.

"Vzhledem k mimořádnosti situace vlastně nakonec to číslo není až tak tragické," uvedl i analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. I podle ředitele strategického poradenství PwC Jana Hadravy vypadá aktuální číslo z pohledu celoročního vývoje méně negativně, než se očekávalo.

Česká ekonomika má podle hlavního ekonoma ING Bank pro ČR Jakuba Seidlera z pohledu vývoje HDP to nejhorší za sebou. "Řada ekonomických ukazatelů, jako je například nezaměstnanost, se však bude zhoršovat teprve se zpožděním," upozornil.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče by se počínaje třetím čtvrtletím ekonomika měla vrátit k mezičtvrtletnímu růstu a meziroční poklesy HDP by se měly v letošním druhém pololetí již zmírňovat. "Mezičtvrtletní růst HDP lze pro letošní třetí čtvrtletí čekat prakticky s jistotou," uvedl.

"Třetí čtvrtletí téměř jistě nabídne solidní růst, který ale vymaže jen zlomek předchozích ztrát v produkci. Meziročně tak zůstane česká ekonomika v hlubokém mínusu," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. I podle analytika z Raiffeisenbank Víta Hradila průběžná měsíční data jasně ukazují, že druhé čtvrtletí letošního roku skutečně bylo dnem, od kterého se česká ekonomika odráží. "V nejbližších měsících jí bude nadále pomáhat nízká tuzemská nezaměstnanost i masivní vládní výdaje," uvedl.

Seidler upozornil, že podobný bezprecedentní propad zaznamenaly ve druhém čtvrtletí i další země zasažené pandemií. "Německá ekonomika mezičtvrtletně spadla o 10 %, meziroční pokles tak činil téměř 12 %, HDP Spojených států mezičtvrtletně klesl o 9,5 %. Zpráva o HDP Francie pak informovala o mezičtvrtletním poklesu o 14 % a meziročním propadu o téměř pětinu. Také španělský propad ekonomiky dosáhl meziročně více než 20 % a jen nepatrně slabší propad se nyní čeká v Itálii. Celá eurozóna tak pravděpodobně hospodářsky poklesne mezičtvrtletně o více než 12 %," uvedl.

Analytik ze skupiny Natland Petr Bartoň uvedl, že díky vládním programům vznikl rozdíl mezi reálným a naměřeným zdravím ekonomiky. "Pokud by se měřilo skutečnou poptávkou financovanou z 'odpracovaných' peněz, byli bychom na tom hůře než německá ekonomika," uvedl.

Jáč upozornil, že údaje za druhé čtvrtletí budou dále zpřesňovány a nebude překvapením, když revidovaná čísla ohlásí o něco prudší pokles HDP. Statistický úřad zveřejní detailní údaje o HDP České republiky za letošní druhé čtvrtletí 1. září.

Pokles HDP se podle Babiše čekal, ohledně rozpočtu je premiér optimistou

Pokles hrubého domácího produktu se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) očekával. Předseda vlády novinářům řekl, že příští výsledky už by měly být lepší. Z hlediska rozpočtu je premiér optimistou, věří firmám i lidem, že budou flexibilní a situaci způsobené opatřeními proti covidu-19 se přizpůsobí. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) považuje pokles HDP vzhledem k restrikcím a v porovnání s ostatními zeměmi za přijatelný výsledek.

"Je to stejně jako u Německa, samozřejmě jsme to čekali," řekl Andrej Babiš. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí poklesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 %. "Z hlediska rozpočtu jsem optimista, uvidíme, jak se s tím popasuje náš průmysl," řekl dále Babiš.

Premiér má ale důvěru ve firmy i zaměstnance. "Já věřím našim firmám i lidem, že budou flexibilní a že se přizpůsobí situaci, ale samozřejmě to bude náročný rok," připustil předseda vlády.

Vývoj ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle Havlíčka dává šanci, že z krize může Česko vyjít nakonec dobře. Podpora se podle něj nyní zaměří na čtyři klíčové oblasti. První budou investice, a to veřejné i prostřednictvím odpisů a pobídek. Dále vláda bude klást důraz na udržení zaměstnanosti, a tím spotřebitelské poptávky, a na záruční programy, které udrží financování podnikového sektoru. Poslední zásadní oblastí je podle Havlíčka výzkum, vývoj a inovace.

Zdroj: ČTK
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak bojuje Facebook s konkurencí a co se letos sice...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři ocenili výsledky Walt Disney a věří v podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky překvapivě příznivým (tedy ne tak špatným, jak se čekalo) hospodářským výsledkům...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně
včera v 21:33

Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně

Japonská automobilka Nissan Motor se dohodla s odbory, že odloží uzavření svých tří továren v Barceloně o jeden rok,...
Asijské akcie Japonské akcie Auta
Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do…
včera v 20:30

Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do ztráty

Japonská automobilka Honda Motor se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla do ztráty 80,8...
Asijské akcie Výsledková sezóna Auta
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
včera v 20:23

CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů

Americká společnost Microsoft chce jednání s čínským podnikem ByteDance o případné akvizici její aplikace TikTok...
Microsoft Americké akcie Sociální sítě
Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20
včera v 18:19

Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20. Firma doufá, že...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily v zelených číslech. Pozitivní vliv na trhy měly relativně dobré...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku
včera v 17:12

Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku

Americká internetová společnost Facebook spouští ve Spojených státech a desítkách dalších zemí službu pro sdílení...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
včera v 16:55

Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX ve středu stoupl o 0,96 procenta na 906,41 bodu, po týdnu se tak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání
včera v 16:05

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v červenci hodnoty 58,1 bodu....
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla
včera v 16:00

Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené...
Indonésie Ekonomika HDP
Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na…
včera v 15:14

Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru

Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson oznámil, že od americké vlády dostane miliardu dolarů na dodání...
Americké akcie Farmacie Koronavirus
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
včera v 15:00

Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve druhém čtvrtletí klesl provozní zisk o 18 procent...
Média Výsledková sezóna Kanada
USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i…
včera v 14:30

USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i vývoz

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v červnu klesla na 50,7 miliardy USD. V květnu čítal schodek 54,8 miliardy...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167 tisíc lidí, očekávalo se půl druhého milionu

V americkém soukromém sektoru si v červenci našlo práci 167 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
včera v 14:00

Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot

Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou...
Spojené království Bankrot Doprava
Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad…
včera v 13:14

Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 403,8 milionu USD (odhad: 390 milionů USD)

Americkému vydavateli novin The New York Times klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 23,7 milionu...
Americké akcie Média Zpravodajství