ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky
|

ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky

Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

"Česká národní banka se již se sazbami dostala výrazně výše než řada centrálních bank, naposledy je zvýšila v květnu, a není tak nutné díky mírně vyšší současné inflaci tlačit na jejich další růst. Zejména v situaci velmi nejistého globálního vývoje," říká ekonom z ING Jakub Seidler.

"Pokud se situace v zahraničí výrazně nezlepší, mohla by si ČNB dát se změnami sazeb delší dobu pauzu. Trh dokonce čeká z titulu problémů v globální ekonomice, že by mohla sazby už letos začít pomalu snižovat, tak jako například Fed či ECB. To je ale v případě ČNB zatím předčasné. Dlouhodobější stabilita sazeb je nyní patrně nejpravděpodobnější scénář," uvádí také ekonom.

Někteří členové bankovní rady nicméně v posledních dnech naznačili možnost zvýšení sazeb. Největším jestřábem zůstává Vojtěch Benda. Ten minulý týden do Lidových novin spolu s Jakubem Matějů, který je poradcem bankovní rady, napsal, že zvýšení úrokových sazeb v květnu nemusí znamenat konec současného cyklu utahování měnové politiky.

Autoři komentáře upozorňují, že inflační faktory, jako jsou růst mezd a růst spotřeby domácnosti, jsou silnější, než banka předpokládala v prognóze. Současně je vývoj domácího průmyslu lepší, než se čekalo, a odolává poklesu německého průmyslu. Dalším faktorem je podle nich vývoj koruny, která je slabší, než předpokládala centrální banka ve své prognóze.

Koruna a sazby: Co čekat (a dělat) v době, kdy Fed plánuje uvolňovat měnovou politiku
Fed asi již v létě sníží sazby. V posledních čtyřech cyklech dvakrát snižoval sazby mírně a dvakrát výrazně, podle kondice ekonomiky. Mírné snížení sazeb v USA bez recese znamená příznivé prostředí pro korunu, vynikne totiž úroková výhoda na forwardovém a dluhopisovém trhu. Snížení sazeb Fedu jako pojistka proti recesi neznamená snižování sazeb ze strany ČNB, přestože to trh do cen zahrnuje. Nižší tržní sazby přitom dávají možnost zamknout úrokové náklady pod aktuální sazbou PRIBOR.
Je ČNB (a s ní česká koruna) v sevření Německa?
Výhodou i prokletím německé ekonomiky je její velká otevřenost, v důsledku které je mimořádně citlivá na výkyvy v globálním obchodu. A o navázanosti českého hospodářství na to německé, potažmo evropské, snad ani není potřeba hovořit. Jan Bureš, hlavní ekonom Patrie Finance, téma shrnul v podrobné prezentaci.

V polovině měsíce se k měnové politice vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Řekl, že úrokové sazby v Česku stále nejsou ani přes zvýšení na počátku května na rovnovážné úrovni. Dodal ale, že při zvažování dalšího pohybu sazeb bude muset být ČNB trpělivější.

Na středeční tiskové konferenci po konci zasedání ČNB ale Rusnok řekl, že aktuální prognóze zveřejněné po květnovém zvýšení úrokových sazeb odpovídá přibližná stabilita úrokových sazeb do poloviny roku 2020. "V tuto chvíli to vypadá, že pauza může být poměrně dlouhá. Z našeho pohledu to ale není nic nového," řekl.

"Není to ale tak, že bychom dnes dospěli v závěru, že v dohledné době vylučujeme zvyšování sazeb. Na druhou stranu nelze vyloučit ani negativní scénáře, které by vedly k tomu, že bychom museli sazby snižovat," doplnil Rusnok.

Delší období stability sazeb?

"Stabilitu sazeb vnímám jako reakci na nejistoty spojené s výhledem globální ekonomiky a měnící se očekávání ohledně měnové politiky v USA a v eurozóně. V samotné české ekonomice sice přetrvávají inflační tlaky, vzhledem k pravděpodobnému zpomalení hospodářského růstu ale lze čekat jejich postupné zklidňování," uvedl ve středu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že základní úroková sazba se nyní pohybuje na desetiletém maximu. "A podle našeho názoru také na vrcholu současného cyklu zvyšování sazeb, který započal v listopadu 2017. K rovnovážné úrovni sazeb, kterou ČNB odhaduje na 2,5-3,00 %, centrální banka nestihla dojít," uvedla.

"Na poli měnové politiky je patrně dohráno. Na jedné straně jsou sice zvýšená inflace a rychle rostoucí mzdy, na straně druhé ovšem klesající zakázky ze zahraničí a zhoršující se prognózy pro Německo a další země. Před námi je tak patrně řada měsíců stabilních úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

O něco méně skeptický je k možnosti dalšího zvýšení sazeb hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. "Při zlepšení mezinárodních obchodních a ekonomických podmínek nelze ještě jedno letošní zvýšení sazby v druhé polovině roku vyloučit," říká.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. Loni centrální banka sazby zvýšila pětkrát, z toho čtyřikrát na zasedáních, jež po sobě bezprostředně následovala, naposledy v listopadu.

Květnová makroekonomická prognóza ČNB

V květnu centrální banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2,5 % a v příštím roce na 2,8 %. V únorové prognóze banka počítala letos s růstem HDP o 2,9 % a příští rok o 3 %.

Zároveň banka podle květnové prognózy čeká slabší korunu. Průměrný kurz by letos měl být 25,30 EUR/CZK a příští rok by koruna měla posílit na 24,70 EUR/CZK. V únorové prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok kurz 25,00 EUR/CZK a pro příští rok 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku v květnu zvýšila na 2 %. V únoru počítala s 1,9 %. Pro třetí čtvrtletí 2020 odhad banka ponechala na 2 %.

Rizika pro odhadovaný ekonomický vývoj jsou podle centrální banky zhruba vyrovnaná. Negativně by mohlo působit výraznější a případně dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny, protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny. Toto vyjádření banka na červnovém zasedání potvrdila.

Růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 2,6 %, inflace v květnu stoupla na 2,9 %

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 %, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezikvartálně vzrostl hrubý domácí produkt Česka o 0,6 %. Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly běžné a investiční výdaje vládních institucí.

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 %, tempo růstu tak stouplo z dubnových 2,8 %. Zdražilo zejména bydlení a některé potraviny, například brambory. Naopak levnější byly proti loňskému květnu oděvy a poštovní a telekomunikační služby.

Zdroj: ČNB, ČTK
Co musíte ráno vědět (17. října)
Co musíte ráno vědět (17. října)
před 34 minutami

Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v září spotřebitelské ceny v eurozóně a...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala…
Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala data z ekonomiky

Americké akcie ve středu oslabily v důsledku nepříznivých ekonomických statistik, které přebily převážně pozitivní...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: FCC schválila fúzi operátorů T-Mobile US a Sprint
včera v 20:27

Reuters: FCC schválila fúzi operátorů T-Mobile US a Sprint

Americká Federální komise pro spoje (FCC) schválila plánované spojení telekomunikačních operátorů T-Mobile US a...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Odboráři a GM dosáhli dohody, která by mohla ukončit stávku
včera v 18:33

Odboráři a GM dosáhli dohody, která by mohla ukončit stávku

Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW) sjednal s největší americkou automobilkou General Motors předběžnou...
Americké akcie Odbory Platy a osobní ohodnocení
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se…
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy ve středu hledaly jednotný směr, když investoři monitorovali vyjednávání o brexitu. Média sice...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
FT: ČR, Polsko a Maďarsko již nechtějí být zeměmi s levnou prací
včera v 17:50

FT: ČR, Polsko a Maďarsko již nechtějí být zeměmi s levnou prací

Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se tak posunout do...
Česká republika Polsko Maďarsko
Dlouhý: Digitální technologie umožní výraznější růst mezd
včera v 17:04

Dlouhý: Digitální technologie umožní výraznější růst mezd

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory...
Česká republika Technologie Platy a osobní ohodnocení
Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky
Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky

Pražská burza ve středu rostla šestý den v řadě, index PX stoupl o 0,65 % na 1 026,98 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky
Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky
včera v 16:31

Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky

Čína odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky, makléřské společnosti a firmy zabývající se správou majetku....
Čína Banky
Ze světa investičních doporučení (16. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v září meziročně stagnovala na 1,9 %
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září meziročně stagnovala na 1,9 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 1,9 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím měsíci ...
Kanada Inflace
Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 %
včera v 14:30

Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 %

Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
včera v 14:05

Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň

Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit...
Itálie Daně
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % …
včera v 13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % (předchozí týden: +5,4 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. října po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Hypotéky Americký realitní trh Nemovitosti
Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků
Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků
včera v 12:45

Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků

Čistý zisk společnosti Bank of America se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 21 procent na 5,27 miliardy dolarů....
Bank of America Výsledková sezóna Americké banky
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
včera v 12:28

EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody

Evropská komise ve sředu nařídila americkému výrobci čipů Broadcom, aby přestal uplatňovat některá obchodní...
Americké akcie Technologie Evropská unie