ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky
|

ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky

Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

"Česká národní banka se již se sazbami dostala výrazně výše než řada centrálních bank, naposledy je zvýšila v květnu, a není tak nutné díky mírně vyšší současné inflaci tlačit na jejich další růst. Zejména v situaci velmi nejistého globálního vývoje," říká ekonom z ING Jakub Seidler.

"Pokud se situace v zahraničí výrazně nezlepší, mohla by si ČNB dát se změnami sazeb delší dobu pauzu. Trh dokonce čeká z titulu problémů v globální ekonomice, že by mohla sazby už letos začít pomalu snižovat, tak jako například Fed či ECB. To je ale v případě ČNB zatím předčasné. Dlouhodobější stabilita sazeb je nyní patrně nejpravděpodobnější scénář," uvádí také ekonom.

Někteří členové bankovní rady nicméně v posledních dnech naznačili možnost zvýšení sazeb. Největším jestřábem zůstává Vojtěch Benda. Ten minulý týden do Lidových novin spolu s Jakubem Matějů, který je poradcem bankovní rady, napsal, že zvýšení úrokových sazeb v květnu nemusí znamenat konec současného cyklu utahování měnové politiky.

Autoři komentáře upozorňují, že inflační faktory, jako jsou růst mezd a růst spotřeby domácnosti, jsou silnější, než banka předpokládala v prognóze. Současně je vývoj domácího průmyslu lepší, než se čekalo, a odolává poklesu německého průmyslu. Dalším faktorem je podle nich vývoj koruny, která je slabší, než předpokládala centrální banka ve své prognóze.

Koruna a sazby: Co čekat (a dělat) v době, kdy Fed plánuje uvolňovat měnovou politiku
Fed asi již v létě sníží sazby. V posledních čtyřech cyklech dvakrát snižoval sazby mírně a dvakrát výrazně, podle kondice ekonomiky. Mírné snížení sazeb v USA bez recese znamená příznivé prostředí pro korunu, vynikne totiž úroková výhoda na forwardovém a dluhopisovém trhu. Snížení sazeb Fedu jako pojistka proti recesi neznamená snižování sazeb ze strany ČNB, přestože to trh do cen zahrnuje. Nižší tržní sazby přitom dávají možnost zamknout úrokové náklady pod aktuální sazbou PRIBOR.
Je ČNB (a s ní česká koruna) v sevření Německa?
Výhodou i prokletím německé ekonomiky je její velká otevřenost, v důsledku které je mimořádně citlivá na výkyvy v globálním obchodu. A o navázanosti českého hospodářství na to německé, potažmo evropské, snad ani není potřeba hovořit. Jan Bureš, hlavní ekonom Patrie Finance, téma shrnul v podrobné prezentaci.

V polovině měsíce se k měnové politice vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Řekl, že úrokové sazby v Česku stále nejsou ani přes zvýšení na počátku května na rovnovážné úrovni. Dodal ale, že při zvažování dalšího pohybu sazeb bude muset být ČNB trpělivější.

Na středeční tiskové konferenci po konci zasedání ČNB ale Rusnok řekl, že aktuální prognóze zveřejněné po květnovém zvýšení úrokových sazeb odpovídá přibližná stabilita úrokových sazeb do poloviny roku 2020. "V tuto chvíli to vypadá, že pauza může být poměrně dlouhá. Z našeho pohledu to ale není nic nového," řekl.

"Není to ale tak, že bychom dnes dospěli v závěru, že v dohledné době vylučujeme zvyšování sazeb. Na druhou stranu nelze vyloučit ani negativní scénáře, které by vedly k tomu, že bychom museli sazby snižovat," doplnil Rusnok.

Delší období stability sazeb?

"Stabilitu sazeb vnímám jako reakci na nejistoty spojené s výhledem globální ekonomiky a měnící se očekávání ohledně měnové politiky v USA a v eurozóně. V samotné české ekonomice sice přetrvávají inflační tlaky, vzhledem k pravděpodobnému zpomalení hospodářského růstu ale lze čekat jejich postupné zklidňování," uvedl ve středu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že základní úroková sazba se nyní pohybuje na desetiletém maximu. "A podle našeho názoru také na vrcholu současného cyklu zvyšování sazeb, který započal v listopadu 2017. K rovnovážné úrovni sazeb, kterou ČNB odhaduje na 2,5-3,00 %, centrální banka nestihla dojít," uvedla.

"Na poli měnové politiky je patrně dohráno. Na jedné straně jsou sice zvýšená inflace a rychle rostoucí mzdy, na straně druhé ovšem klesající zakázky ze zahraničí a zhoršující se prognózy pro Německo a další země. Před námi je tak patrně řada měsíců stabilních úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

O něco méně skeptický je k možnosti dalšího zvýšení sazeb hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. "Při zlepšení mezinárodních obchodních a ekonomických podmínek nelze ještě jedno letošní zvýšení sazby v druhé polovině roku vyloučit," říká.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. Loni centrální banka sazby zvýšila pětkrát, z toho čtyřikrát na zasedáních, jež po sobě bezprostředně následovala, naposledy v listopadu.

Květnová makroekonomická prognóza ČNB

V květnu centrální banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2,5 % a v příštím roce na 2,8 %. V únorové prognóze banka počítala letos s růstem HDP o 2,9 % a příští rok o 3 %.

Zároveň banka podle květnové prognózy čeká slabší korunu. Průměrný kurz by letos měl být 25,30 EUR/CZK a příští rok by koruna měla posílit na 24,70 EUR/CZK. V únorové prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok kurz 25,00 EUR/CZK a pro příští rok 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku v květnu zvýšila na 2 %. V únoru počítala s 1,9 %. Pro třetí čtvrtletí 2020 odhad banka ponechala na 2 %.

Rizika pro odhadovaný ekonomický vývoj jsou podle centrální banky zhruba vyrovnaná. Negativně by mohlo působit výraznější a případně dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny, protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny. Toto vyjádření banka na červnovém zasedání potvrdila.

Růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 2,6 %, inflace v květnu stoupla na 2,9 %

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 %, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezikvartálně vzrostl hrubý domácí produkt Česka o 0,6 %. Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly běžné a investiční výdaje vládních institucí.

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 %, tempo růstu tak stouplo z dubnových 2,8 %. Zdražilo zejména bydlení a některé potraviny, například brambory. Naopak levnější byly proti loňskému květnu oděvy a poštovní a telekomunikační služby.

Zdroj: ČNB, ČTK
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
za hodinu

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra