ČNB v květnu zvýšila úrokové sazby, 2týdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %
|

ČNB v květnu zvýšila úrokové sazby, 2týdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %

Česká národní banka na květnovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni zvedli ruku pro zvýšení sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

"Zatímco argumenty proti zvyšování sazeb se opakovaly na několika posledních zasedáních, aniž by nabývaly na významu, argumenty ve prospěch vyšších sazeb jsou nyní zřetelně silnější než začátkem roku," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Možnost zvýšení úrokových sazeb naznačili v posledních dnech i někteří členové bankovní rady. Například guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že bankovní rada stojí na tenké hraně mezi jedním letošním zvýšením sazeb o čtvrt procentního bodu a jejich zachováním na dosavadní úrovni. Viceguvernér Marek Mora uvedl, že je připraven podpořit růst úrokových sazeb, pokud pro to bude hovořit nová prognóza. Člen rady Tomáš Holub pak uvedl, že díky odkladu brexitu se otevírá prostor pro zvýšení sazeb v první polovině letošního roku, a tradičně se ve směru růstu sazeb vyjádřil také člen bankovní rady Vojtěch Benda.

"Hlavním důvodem květnového rozhodnutí ČNB byla pravděpodobně vyšší inflace v kombinaci s méně posilující korunou ve srovnání s očekáváním centrální banky. Naopak pro ponechání sazeb na dosavadní úrovni spíše hovořil pokračující nejistý vývoj v zahraničí, zejména v průmyslu," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. ČNB podle něj nyní zvolí vyčkávací taktiku, dokud se výrazněji nezlepší signály přicházející ze zahraničí. "Samotná inflace by měla začít od května postupně klesat, a neměla by tak být argumentem pro další zvyšování sazeb," dodal.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se rozhodnutí opírá o novou makroekonomickou prognózu. S tou je podle něj konzistentní zvýšení domácích úrokových sazeb a poté jejich přibližná stabilita do poloviny roku 2020. "Prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb zhruba v následujícím roce," uvedl Rusnok na tiskové konferenci.

Rovněž upozornil, že do budoucna nelze vyloučit zvýšení ani snížení sazeb. Základní scénář odhadů banky s tím ovšem nepočítá.

"Prognózu aktualizujeme a žijeme v prostředí velmi proměnlivém, ve kterém se nejistoty zdůrazňují v plynoucím čase, proto nelze vyloučit žádný pohyb. Tedy ani zvýšení, pokud by to bylo nutné. Ale stejně tak si hypoteticky dokážu představit i pohyb opačným směrem, pokud by se situace dramaticky změnila. Nic z toho ale není hlavní scénář," řekl.

K aktuálnímu hlasování Rusnok uvedl, že nejde o žádnou dramatickou změnu. "Vypadá to dramaticky, ale je to evoluční vývoj daný novými znalostmi situace a jejího výhledu," vysvětlil.

Vrchol cyklu zpřísňování měnové politiky?

"Podle našeho názoru a v souladu s naší prognózou čekající postupné ochlazování růstu české ekonomiky a pokles inflace rozhodnutí bankovní rady završilo aktuální cyklus zvyšování sazeb v Česku. ČNB se už může pomalu připravovat na otočení kormidla k nižším sazbám. Další krok ČNB bude podle naší prognózy v prvním čtvrtletí roku 2020 směřovat dolů, zpět blíže k úrokovým sazbám v eurozóně, kterým jsme kvůli prudkému zrychlení růstu domácí ekonomiky, přehřátému trhu práce a vyšší inflaci utekli," říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Odlišný názor má ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel. "Předpokládáme, že nejde o poslední zvýšení sazeb v letošním roce. V jeho druhé polovině ČNB podle nás sazby ještě jednou zvýší. Inflační tlaky neustávají a situace by se měla zlepšit i v zahraničí," uvádí.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. Loni centrální banka sazby zvýšila pětkrát, z toho čtyřikrát na zasedáních, jež po sobě bezprostředně následovala, naposledy v listopadu.

Makroekonomická prognóza ČNB

Centrální banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 % a v příštím roce na 2,8 %. V únorové prognóze banka počítala letos s růstem ekonomiky o 2,9 % a příští rok o 3 %.

Zároveň banka podle nové prognózy čeká slabší korunu. Průměrný kurz letos bude podle nové prognózy 25,30 EUR/CZK a příští rok koruna posílí na 24,70 EUR/CZK. V předchozí prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok kurz 25,00 EUR/CZK a pro příští rok 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2 %. V únoru počítala s 1,9 %. Pro třetí čtvrtletí 2020 odhad banka ponechala na 2 %. Celkově inflační tlaky podle Rusnoka polevují.

Rizika pro odhadovaný ekonomický vývoj jsou podle guvernéra zhruba vyrovnaná. Mezi rizika a nejistoty Rusnok zařadil výraznější a případně i dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny. Dalším rizikem jsou protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z lednových 2,5 %. Důvodem je hlavně zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Pro příští rok MF nechalo odhad na 2,4 %. Česká bankovní asociace tento týden zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z únorových 2,6 %. Pro příští rok ČBA odhaduje růst ekonomiky o 2,3 %. Mezinárodní měnový fond podle jarního výhledu předpokládá pro ČR na letošek tempo růstu 2,9 %. Loni česká ekonomika stoupla o 2,9 %.

Růst HDP v čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,6 %, inflace v březnu stoupla na 3 %

Meziroční růst české ekonomiky v čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl 2,6 %. K růstu HDP přispěla zejména domácí poptávka. Významně podle ČSÚ vzrostla investiční aktivita podniků, vyšší výdaje byly zaznamenány i u vládních institucí a růst podpořila také útrata domácností. Údaje za letošní první čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad 15. května.

Spotřebitelské ceny v březnu stouply meziročně o tři procenta po 2,7% růstu v únoru. Na zrychlení růstu cen se podílelo především zdražení potravin, vyšší ale byly i ceny elektřiny nebo pohonných hmot. Údaje za duben zveřejní ČSÚ 13. května.

Zdroj: ČNB, ČTK
Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ
před 22 minutami

Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
před 35 minutami

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne zpevňovaly, americké indexy rostly navzdory slabé zprávě z trhu práce

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky
před hodinou

Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti,...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf
před hodinou

Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf...
Doprava Evropské akcie Koronavirus
Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru
před hodinou

Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1...
Doprava Koronavirus Česká republika
MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize
15:13

MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to...
Mezinárodní měnový fond Koronavirus Krize
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí
15:00

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku
14:52

Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen...
Bydlení Realitní trh Koronavirus
Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády
14:30

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové...
Česká republika Koronavirus
Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize
14:08

Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem....
Německo Pracovní trh Koronavirus
Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu
13:52

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. Ve...
Auta Koronavirus
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
12:48

Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR

Marco Iannaccone (49) byl jmenován místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR a na Slovensku. Změna je platná...
Evropské banky UniCredit
Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit
12:11

Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit

Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne hospodářství zemí východní Evropy obzvlášť silně, ze střednědobého...
Střední a východní Evropa Koronavirus
Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah
11:56

Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám...
Alphabet (Google) Francie Média
Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě
11:32

Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě

Britská centrální banka může dočasně půjčovat vládě peníze na boj s šířením koronaviru, pokud se kabinetu finanční...
Spojené království Bank of England Centrální banky
Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč
11:21

Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč

Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50...
Turismus a cestovní ruch Česká ekonomika Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla
11:16

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku v dubnu kvůli obavám z dopadů koronavirové krize zaznamenala nejprudší pokles za...
Spotřebitelská důvěra Maďarsko Koronavirus
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
10:45

Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek většinou rostly. Nejvíce se dařilo akciím v Austrálii, mírnou ztrátu zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun
10:28

Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun

Technici v jaderné elektrárně Temelín vyměnili při plánované odstávce prvního bloku generátorový vypínač, který...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR