ČNB v květnu zvýšila úrokové sazby, 2týdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %
|

ČNB v květnu zvýšila úrokové sazby, 2týdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %

Česká národní banka na květnovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni zvedli ruku pro zvýšení sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

"Zatímco argumenty proti zvyšování sazeb se opakovaly na několika posledních zasedáních, aniž by nabývaly na významu, argumenty ve prospěch vyšších sazeb jsou nyní zřetelně silnější než začátkem roku," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Možnost zvýšení úrokových sazeb naznačili v posledních dnech i někteří členové bankovní rady. Například guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že bankovní rada stojí na tenké hraně mezi jedním letošním zvýšením sazeb o čtvrt procentního bodu a jejich zachováním na dosavadní úrovni. Viceguvernér Marek Mora uvedl, že je připraven podpořit růst úrokových sazeb, pokud pro to bude hovořit nová prognóza. Člen rady Tomáš Holub pak uvedl, že díky odkladu brexitu se otevírá prostor pro zvýšení sazeb v první polovině letošního roku, a tradičně se ve směru růstu sazeb vyjádřil také člen bankovní rady Vojtěch Benda.

"Hlavním důvodem květnového rozhodnutí ČNB byla pravděpodobně vyšší inflace v kombinaci s méně posilující korunou ve srovnání s očekáváním centrální banky. Naopak pro ponechání sazeb na dosavadní úrovni spíše hovořil pokračující nejistý vývoj v zahraničí, zejména v průmyslu," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. ČNB podle něj nyní zvolí vyčkávací taktiku, dokud se výrazněji nezlepší signály přicházející ze zahraničí. "Samotná inflace by měla začít od května postupně klesat, a neměla by tak být argumentem pro další zvyšování sazeb," dodal.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se rozhodnutí opírá o novou makroekonomickou prognózu. S tou je podle něj konzistentní zvýšení domácích úrokových sazeb a poté jejich přibližná stabilita do poloviny roku 2020. "Prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb zhruba v následujícím roce," uvedl Rusnok na tiskové konferenci.

Rovněž upozornil, že do budoucna nelze vyloučit zvýšení ani snížení sazeb. Základní scénář odhadů banky s tím ovšem nepočítá.

"Prognózu aktualizujeme a žijeme v prostředí velmi proměnlivém, ve kterém se nejistoty zdůrazňují v plynoucím čase, proto nelze vyloučit žádný pohyb. Tedy ani zvýšení, pokud by to bylo nutné. Ale stejně tak si hypoteticky dokážu představit i pohyb opačným směrem, pokud by se situace dramaticky změnila. Nic z toho ale není hlavní scénář," řekl.

K aktuálnímu hlasování Rusnok uvedl, že nejde o žádnou dramatickou změnu. "Vypadá to dramaticky, ale je to evoluční vývoj daný novými znalostmi situace a jejího výhledu," vysvětlil.

Vrchol cyklu zpřísňování měnové politiky?

"Podle našeho názoru a v souladu s naší prognózou čekající postupné ochlazování růstu české ekonomiky a pokles inflace rozhodnutí bankovní rady završilo aktuální cyklus zvyšování sazeb v Česku. ČNB se už může pomalu připravovat na otočení kormidla k nižším sazbám. Další krok ČNB bude podle naší prognózy v prvním čtvrtletí roku 2020 směřovat dolů, zpět blíže k úrokovým sazbám v eurozóně, kterým jsme kvůli prudkému zrychlení růstu domácí ekonomiky, přehřátému trhu práce a vyšší inflaci utekli," říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Odlišný názor má ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel. "Předpokládáme, že nejde o poslední zvýšení sazeb v letošním roce. V jeho druhé polovině ČNB podle nás sazby ještě jednou zvýší. Inflační tlaky neustávají a situace by se měla zlepšit i v zahraničí," uvádí.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. Loni centrální banka sazby zvýšila pětkrát, z toho čtyřikrát na zasedáních, jež po sobě bezprostředně následovala, naposledy v listopadu.

Makroekonomická prognóza ČNB

Centrální banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 % a v příštím roce na 2,8 %. V únorové prognóze banka počítala letos s růstem ekonomiky o 2,9 % a příští rok o 3 %.

Zároveň banka podle nové prognózy čeká slabší korunu. Průměrný kurz letos bude podle nové prognózy 25,30 EUR/CZK a příští rok koruna posílí na 24,70 EUR/CZK. V předchozí prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok kurz 25,00 EUR/CZK a pro příští rok 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2 %. V únoru počítala s 1,9 %. Pro třetí čtvrtletí 2020 odhad banka ponechala na 2 %. Celkově inflační tlaky podle Rusnoka polevují.

Rizika pro odhadovaný ekonomický vývoj jsou podle guvernéra zhruba vyrovnaná. Mezi rizika a nejistoty Rusnok zařadil výraznější a případně i dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny. Dalším rizikem jsou protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z lednových 2,5 %. Důvodem je hlavně zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Pro příští rok MF nechalo odhad na 2,4 %. Česká bankovní asociace tento týden zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z únorových 2,6 %. Pro příští rok ČBA odhaduje růst ekonomiky o 2,3 %. Mezinárodní měnový fond podle jarního výhledu předpokládá pro ČR na letošek tempo růstu 2,9 %. Loni česká ekonomika stoupla o 2,9 %.

Růst HDP v čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,6 %, inflace v březnu stoupla na 3 %

Meziroční růst české ekonomiky v čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl 2,6 %. K růstu HDP přispěla zejména domácí poptávka. Významně podle ČSÚ vzrostla investiční aktivita podniků, vyšší výdaje byly zaznamenány i u vládních institucí a růst podpořila také útrata domácností. Údaje za letošní první čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad 15. května.

Spotřebitelské ceny v březnu stouply meziročně o tři procenta po 2,7% růstu v únoru. Na zrychlení růstu cen se podílelo především zdražení potravin, vyšší ale byly i ceny elektřiny nebo pohonných hmot. Údaje za duben zveřejní ČSÚ 13. května.

Zdroj: ČNB, ČTK
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
včera v 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
včera v 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
včera v 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
včera v 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
včera v 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
včera v 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
včera v 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
včera v 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
včera v 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
včera v 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína
USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od…
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od konce roku 2006

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,375 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje
včera v 14:16

Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje

Kryptoměny se v závěru týdne pohybují převážně v zelených číslech. Bitcoin kolem 14.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin