ČNB srazila základní sazbu na 0,25 %, ekonomika podle ní letos spadne o 8 %
|

ČNB srazila základní sazbu na 0,25 %, ekonomika podle ní letos spadne o 8 %

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby o procentní bod na 1,00 %, diskontní sazba zůstala na 0,05 %. Podle nové makroekonomické prognózy centrální banky česká ekonomika letos klesne o 8 % a na předkrizovou úroveň se nevrátí ani do konce příštího roku.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Podpora ekonomiky Česká koruna EUR/CZK

Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti. Rada naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Předtím již sazbu snížila na mimořádném zasedání 16. března o půl procentního bodu z 2,25 %.

Pro nynější schválení snížení úrokových sazeb hlasovalo pět členů rady, dva hlasovali pro snížení základní sazby jen o půl procentního bodu. "S vysokou pravděpodobností budou tyto nízké sazby s námi dlouho, tedy než se hospodářství z této situace vzpamatuje," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

"ČNB od března snížila sazbu o dva procentní body, nejvíce v rámci zemí EU. To je způsobeno i tím, že úrokové sazby od druhé poloviny roku 2017 postupně zvyšovala, a měla tak nyní prostor pro jejich citelnější snížení," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Upozornil však, že nadále platí, že samotné snížení sazeb ze strany ČNB není příliš účinné v boji s ekonomickými následky současných mimořádných opatření, hlavní tíha je na opatřeních vlády. "Ta však, alespoň z pohledu dodané likvidity a záruk, nebyla prozatím příliš efektivní a záruční a úvěrové programy Covid zaostávají za očekáváním i potřebami ekonomiky," zdůraznil.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by ČNB měla v ideálním případě jít se sazbami ještě níže, tedy do záporných hodnot. "Současný propad ekonomiky je bezprecedentní, reakce měnové politiky by měla být také výjimečná," poznamenal. Rusnok na tiskové konferenci pokles sazeb do záporných hodnot připustil, zároveň ovšem řekl, že tato možnost je stále hodně vzdálená.

"Pro příští zasedání (konec června) čekáme ponechání sazeb na stabilní úrovni, a to i z toho důvodu, že nyní bylo snížení výraznější. Pokud by se ale stav ekonomiky dále zhoršoval či by její očekávané ožívání bylo znatelně pomalejší, ČNB by mohla měnové podmínky dále uvolnit. Na prvním místě by byl v takovém případě pokles sazeb na 0,05 %, přidat by se ale mohla i další opatření," napsali analytici z České spořitelny.

Banka z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity

Banka podle Rusnoka nyní nevidí potřebu bezprostředního zásahu na finančních trzích v podobě dodávání likvidity finančním institucím. "V návaznosti na novelu zákona o ČNB přesto z preventivních důvodů připravujeme nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům," uvedl guvernér.

Nebankovní subjekty, které jsou držiteli licence vydané ČNB, budou mít nově možnost získat peníze formou krátkodobého úvěru od ČNB. Tento krátkodobý úvěr bude ze strany finančních institucí jištěn především českými státními dluhopisy.

Zároveň centrální banka připravuje rozšíření přijímaného zajištění ve stávajících operacích o hypoteční zástavní listy. Konkrétní parametry budou zveřejněny v nejbližších dnech na internetových stránkách ČNB. Jejich pravidelné vyhlašování rada očekává od 18. května. "S ČNB jsme toto téma diskutovali již před mnoha lety. Je dobře, že k tomuto nástroji nyní přistupuje," reagovala Česká bankovní asociace.

Prognóza: HDP letos klesne o 8 %, inflace se rychle dostane do tolerančního pásma

Podle nové prognózy čeká letos ČNB pokles domácí ekonomiky o 8 %. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale ekonomika do konce roku 2021 nedostane na úroveň před pandemií, upozornil Jiří Rusnok. V únorové prognóze ČNB počítala pro letošek s růstem ekonomiky o 2,3 % a pro příští rok o 2,8 %.

Podle Rusnoka je s novou prognózou konzistentní další pokles domácích tržních úrokových sazeb v letošním druhém čtvrtletí následovaný jejich přibližnou stabilitou. "Rada vyhodnotila rizika prognózy v současné mimořádné situaci jako bezprecedentně vysoká a vyžadující ještě výraznější uvolnění měnových podmínek oproti základnímu scénáři prognózy," uvedl guvernér.

Celková inflace by podle banky měla rychle klesnout do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle a na horizontu měnové politiky se bude nacházet v blízkosti dvou procent. Ve druhém i třetím čtvrtletí 2021 čeká ČNB inflaci 2,1 %.

Kurz koruny by podle banky měl kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji zůstat poblíž aktuálních hodnot. Letos by měl být v průměru 26,90 EUR/CZK a příští rok 27,50 EUR/CZK.

Ministerstvo financí očekává podle dubnové prognózy letos pokles HDP ČR o 5,6 %. Podle Evropské komise české hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 %. Podle Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos oslabí o 6,5 %. Někteří ekonomové dokonce tvrdí, že by v případě velice nepříznivého scénáře mohl propad výrazně překonat i 10 %.

Loni růst tuzemské ekonomiky zpomalil na 2,5 % z 2,8 % v roce 2018. Loňský růst českého hospodářství byl nejslabší od roku 2016, kdy činil 2,4 %, česká ekonomika si ovšem vedla lépe než EU jako celek.

Nejvýrazněji by se ekonomika měla propadnout ve druhém čtvrtletí. Druhé pololetí už by se podle ekonomů mělo nést ve znamení oživení mezičtvrtletního růstu. "Ekonomika samozřejmě dostává podporu ze strany měnové i rozpočtové politiky, klíčová ale bude rychlost a rozsah odbourávání omezení spojených s koronavirem a následný návrat výroby, služeb a obchodu k normálnímu fungování," řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč s tím, že návrat k normálu podle něj bude pozvolný.

Nižší sazby mohou vést k oslabení koruny

Hlavní analytik BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že nižší úrokové sazby mohou vést k oslabení koruny, dodal nicméně, že banka disponuje obrovským objemem devizových rezerv, které by v případě potřeby mohla použít ke stabilizaci kurzu české měny. Po zveřejnění rozhodnutí o nastavení sazeb koruna oslabila z 27,15 nad 27,25 EUR/CZK. Kurz koruny ale oslabilo již ranní zveřejnění údajů o březnovém vývoji průmyslu a zahraničního obchodu.

Jiří Rusnok během tiskové konference v reakci na dotaz řekl, že stále principiálně platí, že ČNB má stanovenou interní hranici, u které by oslabování koruny považovala za nezdravé a na trhu by zasáhla.

Banky si budou vybírat komu půjčí, nižší sazby úvěrování hned nerozhýbou

Standardně by pokles úroků České národní banky podpořil úvěrový trh, v současné situaci si však podle analytiků budou finanční domy vybírat, komu půjčí. "Sazby na hypotékách v nejbližší době v souhrnu neklesnou, případně jen velmi mírně, neboť banky kvůli koronakrizi započítávají do výsledné úrokové sazby pro klienty navýšenou rizikovou přirážku. Tu navyšují kvůli dopadům koronavirové krize na bonitu dlužníků, kvůli očekávanému nárůstu podílu problémových úvěrů, ale i kvůli vládním zásahům typu moratoria na splátky úvěrů," upozornil hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.

Také hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská pochybuje o tom, že pokles úrokových sazeb bude pro úvěrový trh zásadním okamžitým impulzem. "Jedná se však o důležitý signál, který uvolní na trh další významný objem likvidity na úkor úložek bankovních domů u ČNB a později přispěje k rehabilitaci ekonomiky krutě zasažené koronavirovým šokem," řekla.

Obezřetnost potvrzují i samotné banky. "V tuto chvíli změnu úrokových sazeb neplánujeme," řekl na dotaz agentury ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. "Vyhodnocujeme dopady rozhodnutí ČNB a následně se rozhodneme o svých dalších krocích," doplnil mluvčí ČSOB Patrik Madle. Okamžitý dopad snížení sazeb podle něj pocítí klienti s úvěry a úrokovými sazbami vázanými na plovoucí neboli variabilní úrokové sazby. U nových úvěrů s dlouhodobě nastavenými sazbami samotné rozhodnutí na jejich výši nemá okamžitý dopad, dodal.

"Sazby úvěrových produktů nedefinují sazby ČNB, ale takzvané dlouhé sazby na mezibankovním trhu. Bude tedy samozřejmě záviset hlavně na jejich vývoji. Situaci budeme sledovat," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

"Snížení základní sazby pomůže zejména klientům, kteří mají hypotéky s úrokovou sazbou navázanou na mezibankovní sazbu PRIBOR," uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Vliv rozhodnutí ČNB podle něj pozitivně pocítí i klienti s krátkými a střednědobými fixacemi. U těch dlouhých (deset let a více) začíná cena zdrojů naopak pozvolně růst, takže se aktuální snížení sazby ČNB u těchto hypoték neprojeví.

Zdroj: ČNB, ČTK
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě