ČNB v listopadu počtvrté v řadě zvýšila úrokové sazby, zpřísňování měnové politiky je nejrazantnější od jara 1996
|

ČNB v listopadu počtvrté v řadě zvýšila úrokové sazby, zpřísňování měnové politiky je nejrazantnější od jara 1996

Česká národní banka na listopadovém zasedání počtvrté v řadě a už popáté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,75 %, lombardní sazbu posunula z 2,5 % na 2,75 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,5 % na 0,75 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Zveřejněna byla i nová ekonomická prognóza. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. listopadu.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

Zvýšení úrokových sazeb se všeobecně očekávalo. Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. Pro zvýšení základní sazby o 25 bazických bodů hlasovalo pět členů měnového výboru. Jeden hlasoval pro ponechání sazby beze změny a jeden hlasoval pro její zvýšení o 50 bazických bodů na 2 %, uvedl na tiskové konferenci po zasedání guvernér ČNB Jiří Rusnok. V září pro zvýšení sazby zvedlo ruku šest členů rady, Oldřich Dědek hlasoval pro ponechání sazby na úrovni 1,5 %. Pro předchozí zvýšení úrokových sazeb v únoru, červnu a srpnu hlasovala rada jednomyslně.

Člen rady, který navrhl zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu, se podle Jiřího Rusnoka domnívá, že banka si vzhledem ke stavu ekonomiky může dovolit rychlejší zvyšování sazeb směrem k neutrální úrovni. "Nic jiného jsem v debatě nezaznamenal. Jde skutečně jen o míru razance," uvedl Rusnok.

"Pro zvýšení sazeb hovořila slabá koruna a dosavadní pomalé promítání dřívějšího zpřísňování měnové politiky do úrokových sazeb komerčních bank," zmínil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Banka obvykle politiku upravuje na zasedáních spojených se zveřejněním nové prognózy, toto "pravidlo" ovšem v červnu a v září porušila. Poslední letošní zasedání, na kterém se bude hlasovat o nastavení měnové politiky, je naplánované na druhou polovinu prosince, analytici ale další růst sazeb čekají až v roce příštím a za pravděpodobně konečnou úroveň pro základní úrokovou sazbu v tomto roce označil 1,75 % na tiskové konferenci i Jiří Rusnok. Podmínkou je ale podle něj vývoj v souladu s ekonomickou prognózou.

Další vývoj sazeb budou ovlivňovat kurz koruny a růst HDP

"V kontextu vývoje české ekonomiky jsou současné kroky ČNB ve směru utahování měnové politiky žádoucí. Inflace zrychluje a v příštím roce by se měla přiblížit k 3% hranici. Zrychlení růstu cen sice půjde částečně na vrub nabídkových vlivů, jako jsou ceny energií a potravin, jež z pohledu centrální banky nejsou tak podstatné, zrychlit by ovšem měla dále také jádrová inflace z titulu svižného růstu mezd spojeného s přehřátým trhem práce," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Koruna na rozhodnutí banky prakticky nereagovala. Ve 13.25 se obchodovala na úrovni 25,87 EUR/CZK, před zveřejněním rozhodnutí bankovní rady byl kurz 25,86 EUR/CZK.

"Zvyšování sazeb ČNB a očekávání jejich dalšího růstu se promítá také do tržních sazeb delších splatností, které se v posledních měsících pohybují na nejvyšší úrovni za posledních sedm let. Tento vývoj se bude promítat i do sazeb úvěrů na bydlení. Zatímco v posledních měsících sazby hypoték vesměs rostly pouze nepatrně (částečně i vlivem konkurenčního boje před začátkem platnosti přísnějších doporučení ČNB), z dnešního pohledu šlo spíše jen o pauzu před jejich dalším pozvolným růstem," dodává Seidler.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozorňuje, že srovnatelně intenzivní zvyšování základní sazby jako nyní se odehrávalo naposledy na jaře roku 1996. "Jestřábi mají za to, že je potřeba ochladit přehřátý trh práce, a také kalkulují s tím, že v současné fázi cyklu by základní úroková sazba měla být výše, aby v době budoucího cyklického útlumu bylo možné snižováním úroků zpomalení růstu tlumit a ekonomiku stimulovat," vysvětluje.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské současný cyklus zvyšování sazeb vyvrcholí v příštím roce. "Ekonomika už v té době bude výrazně zpomalovat a s tím potřeba zvyšovat sazby vyprchá. Jen výrazně slabší česká koruna by mohla vytáhnout sazby výše a protáhnout cyklus i do roku 2020," poznamenala s tím, že v roce 2019 by mělo dojít nejméně ke dvěma dalším zvýšením sazeb.

Analytik Jiří Polanský z České spořitelny očekává, že se koruna vrátí k posilování, a to mimo jiné proto, že americká centrální banka bude sazby zvyšovat pomaleji než dosud. "V takovém případě by se i rychlost zvyšování sazeb v Česku snížila, protože měnové podmínky by byly dostatečně utahovány posilující korunou. Náš aktuální základní scénář počítá s tím, že by k obnovení posilování české měny mohlo dojít na přelomu letošního a příštího roku, což by pro příští rok mohlo znamenat jen jedno zvýšení sazeb ČNB a další dvě zvýšení v roce 2020, kdy k tomu přispěje i pozvolné zvyšování sazeb v eurozóně. Pokud by ovšem koruna byla slabá i nadále, mohla by ČNB v příštím roce sazby zvýšit celkem třikrát," uvádí.

Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Listopadové zasedání bylo poslední pro oba viceguvernéry ČNB, tedy pro Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým končí mandát. Na jejich místa nastoupí ekonomové Aleš Michl a Tomáš Holub.

Ekonomika poroste méně, inflace se zvýší, odhaduje banka

V nové prognóze banka zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 3,3 %. V srpnové prognóze počítala letos ČNB s růstem ekonomiky o 3,2 % a v příštím roce o 3,4 %.

Zároveň banka v nové prognóze odhadla, že průměrný kurz koruny letos bude 25,60 EUR/CZK a příští rok 24,70 EUR/CZK. V srpnové prognóze pro letošní rok počítala s kurzem 25,50 EUR/CZK a pro příští s kurzem 24,60 EUR/CZK. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na průměrných 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,2 %. V srpnu počítala s 2 %. Pro první čtvrtletí 2020 odhad banka zvýšila na 2,1 % z 2 %.

Prostor pro další pokles celkové míry nezaměstnanosti je podle banky již jen velmi malý. V září se nezaměstnanost v Česku snížila z 3,1 % na 3 %.

Bankovní rada podle Rusnoka vyhodnotila rizika prognózy na horizontu měnové politiky jako mírně proinflační. "V tomto hodnocení se odráží riziko slabší koruny, které souvisí s možným delším trváním negativní nálady na globálních trzích," uvedl Rusnok. Naplnění tohoto rizika by podle něj mohlo vést k rychlejšímu než očekávanému zvyšování sazeb v dalších měsících. Zdrojem vnějších nejistot podle rady zůstávají sílící protekcionismus ve světovém obchodu nebo dění kolem brexitu a nově i proces schvalování státního rozpočtu v Itálii či nejistý budoucí vývoj cen ropy.

Rusnok zároveň řekl, že banka pracuje také s alternativním scénářem ekonomického vývoje, který počítá s tím, že odezva devizového trhu na kroky centrální banky nemusí být taková, jakou očekává nová prognóza. "To by mohlo vést k slabší koruně, což by samozřejmě nevylučovalo další zvýšení sazeb ještě na konci tohoto roku," upozornil Rusnok.

Růst HDP v druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 %, inflace v září klesla na 2,3 %

Meziroční růst tuzemské ekonomiky v druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 % z 4,1 % v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,7 %. Podle Českého statistického úřadu růst ekonomiky táhla domácí i zahraniční poptávka.

Nejvíce k expanzi HDP v druhém čtvrtletí přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly také investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 2,3 % ze srpnových 2,5 %. Oproti loňskému září zdražily hlavně bydlení, nápoje a potraviny. Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,3 %, což byl největší meziměsíční pokles od listopadu 2015.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila.

Zdroj: ČNB, ČTK, ING Bank
Renault a Fiat Chrysler prý chystají jednání o sblížení
včera v 15:30

Renault a Fiat Chrysler prý chystají jednání o sblížení

Automobilky Renault a Fiat Chrysler se chystají oznámit, že studují možnost spojit své síly v alianci, která by mohla...
Auta Fúze a akvizice Evropské akcie
Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko…
Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko…
včera v 09:35

Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko má ekonomický (a demografický) problém

Zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví se podepsal na extrémním zvýšením cen stavebních prací. Zatímco od roku 1996...
Stavebnictví Česká republika Česká ekonomika
Pro nezávislost na státu je potřeba výnos 5 %, říká diecéze
25. 5. 2019 09:36

Pro nezávislost na státu je potřeba výnos 5 %, říká diecéze

Tradiční investice do zemědělství a lesnictví v Královéhradecké diecézi doplňují investice do nemovitostí a...
Česká republika Náboženství a církve Pozemky a půda
Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s…
Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s…
24. 5. 2019 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s Čínou

Americké akcie v pátek zpevnily v reakci na pozitivní komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodních...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ve sporu s VW německý soud poprvé rozhodl ve prospěch zákazníků
24. 5. 2019 18:19

Ve sporu s VW německý soud poprvé rozhodl ve prospěch zákazníků

Regionální odvolací soud v Karlsruhe v pátek rozhodl v neprospěch německé automobilky Volkswagen (VW) v případu...
Volkswagen Auta
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o…
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o…
24. 5. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři vrátili k rizikovějším aktivům po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
FT: Ghosn se snažil v alianci Renault-Nissan posílit své postavení
24. 5. 2019 17:05

FT: Ghosn se snažil v alianci Renault-Nissan posílit své postavení

Bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn několik měsíců před svým zatčením navrhoval vytvořit nadaci se sídlem v...
Japonsko Auta Management
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
24. 5. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 041,89 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodej smartphonů Huawei podle analytiků může klesnout až o čtvrtinu
24. 5. 2019 16:19

Prodej smartphonů Huawei podle analytiků může klesnout až o čtvrtinu

Odbyt chytrých telefonů čínské technologické firmy Huawei, která čelí americkým sankcím, by podle analytiků...
Čína Mobilní telefony
KPMG: Řada firem má s dodržováním pravidel GDPR stále potíže
24. 5. 2019 16:01

KPMG: Řada firem má s dodržováním pravidel GDPR stále potíže

Řada firem má rok po platnosti nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) s jeho dodržováním stále potíže. Celkem sedm...
Česká republika Byznys a podnikání
Ze světa investičních doporučení (24. května)
24. 5. 2019 15:20

Ze světa investičních doporučení (24. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly
24. 5. 2019 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesl o 2,1 procenta po březnovém...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe
Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe
24. 5. 2019 13:58

Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe

Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech...
Facebook Americké akcie
Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem
Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem
24. 5. 2019 13:36

Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem

Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů. Následuje Google s hodnotou značky...
Apple Brandy a značky Alphabet (Google)
XXX Lutz kupuje 22 zahraničních poboček Kika, i ty v Česku
24. 5. 2019 13:19

XXX Lutz kupuje 22 zahraničních poboček Kika, i ty v Česku

Rakouský nábytkářský řetězec XXX Lutz kupuje od holdingu Signa 22 zahraničních poboček konkurenčního řetězce Kika,...
Rakousko Fúze a akvizice
Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei
Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei
24. 5. 2019 12:58

Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei

Čína v pátek kritizovala amerického ministra zahraničí Mikea Pompea za to, že šíří nepravdivé zprávy ohledně čínské...
Čína Spojené státy americké (USA)
Akcie čínských firem v USA klesají nejvíce od roku 2008
24. 5. 2019 12:03

Akcie čínských firem v USA klesají nejvíce od roku 2008

Zhoršující se obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou způsobuje nejprudší výprodej čínských akcií obchodovaných v...
Čína Spojené státy americké (USA) Americké akcie
Britská premiérka Theresa Mayová oznámila rezignaci
24. 5. 2019 11:42

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila rezignaci

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že 7. června skončí ve funkci šéfky britských konzervativců. V...
Spojené království Politika