ČNB si vzala v prosinci oddechový čas, úrokové sazby po předchozích čtyřech zvýšeních v řadě ponechala beze změny
|

ČNB si vzala v prosinci oddechový čas, úrokové sazby po předchozích čtyřech zvýšeních v řadě ponechala beze změny

Česká národní banka na prosincovém zasedání přerušila nejrazantnější utahování měnové politiky od jara 1996 a ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je nyní 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva zvedli ruku pro další zvýšení sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

Ponechání úrokových sazeb beze změny se očekávalo. Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. ČNB v letošním roce sazby zvýšila celkem pětkrát, z toho čtyřikrát během předchozích čtyř měnověpolitických jednání.

Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět ze sedmi členů rady. Dva hlasovali pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Po zasedání měnového výboru to na tiskové konferenci uvedl guvernér banky Jiří Rusnok. Dále Rusnok řekl, že další zvyšování úrokových sazeb bude zřejmě příští rok nezbytné, ale bude pozvolnější.

V listopadu hlasovalo pro růst základní sazby pět členů měnového výboru. Jeden hlasoval pro ponechání sazby beze změny a jeden pro její zvýšení o 50 bazických bodů na 2 %.

Debata na prosincovém zasedání bankovní rady nebyla podle Rusnoka tak jednoznačná, jak se očekávalo. "Konstatovali jsme, že jsme možná na začátku nějaké nové etapy, kdy rozhodování o dalších případných krocích v utahování měnové politiky bude do jisté míry obtížnější," řekl guvernér. V podstatě se podle něj debata vedla o tom, jestli si může rada s klidným svědomím dát určitou pauzu ve zvyšování sazeb a počkat na vývoj situace v zahraničí a na nová data z české ekonomiky.

Pokud by se ekonomická situace vyvíjela podle prognózy, tak by to podle Rusnoka znamenalo delší přestávku ve zvyšování sazeb. "Ta prognóza ale předpokládá silnější posilování koruny. Nejsme ale nijak nervózní z toho, že koruna je spíše stabilní a posiluje pomaleji," dodal.

Guvernér dále uvedl, že ani schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun nebude vyžadovat mimořádný přístup k nastavení měnové politiky. "Z hlediska vnímání makroekonomické rovnováhy se nic dramatického neděje. Veřejné finance budou stále v přebytku a netlačí to na žádnou mimořádnou aktivitu měnové politiky," řekl.

Prosincové měnověpolitické zasedání banky bylo první pro Aleše Michla a Tomáše Holuba, kteří se funkce členů bankovní rady ujali 1. prosince. Listopadové zasedání naopak bylo poslední pro Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla, kterým následně skončil mandát.

Analytici: Růst sazeb neskončil, vrchol cyklu zpřísňování politiky je ale blízko

"Pro prosincové zvýšení sazeb sice hovořily silné domácí faktory a slabší kurz koruny, současný politicko-ekonomický vývoj v eurozóně a rychlý růst domácích sazeb v předchozích měsících ale byly silnými argumenty k tomu, aby centrální bankéři vyčkali s dalším zvýšením úrokových sazeb až do prvního čtvrtletí roku 2019," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

"Koruna je ke konci roku ovlivňována jistými technickými vlivy, zejména odváděním poplatků bank do nového rezolučního fondu. Výše poplatků se odvíjí od závazků bank ke konci roku, bankovní sektor proto nechce přes konec roku přijímat korunovou likviditu," vysvětlil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mohl být jedním z důvodů ponechání měnové politiky beze změny také fakt, že noví členové bankovní rady Aleš Michl a Tomáš Holub nechtěli hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhaduje, že se centrální banka do módu zpřísňování měnové politiky vrátí nejspíše v únoru. Aby se tak nestalo, muselo by podle něj mezitím dojít k razantnímu posílení koruny, což ale nepředpokládá.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské současný cyklus zvyšování sazeb v příštím roce vyvrcholí. "Ekonomika už v té době bude výrazně zpomalovat a s tím potřeba zvyšovat sazby vyprchá. Jen výrazně slabší česká koruna by mohla vytáhnout sazby výše a protáhnout cyklus i do roku 2020," poznamenala s tím, že v roce 2019 by mělo dojít nejméně ke dvěma dalším zvýšením sazeb.

Analytik Jiří Polanský z České spořitelny čeká, že se česká koruna příští rok vrátí k posilování, a to mimo jiné proto, že americký Fed bude sazby zvyšovat pomaleji než dosud. "V takovém případě by se i rychlost růstu sazeb v Česku snížila, protože měnové podmínky by byly dostatečně utahovány posilující korunou," uvedl Polanský.

"Ačkoli ČNB v příští prognóze připravované pro únorové jednání velmi pravděpodobně přehodnotí růst tuzemské ekonomiky a inflační výhled směrem dolů, nebude toto přehodnocení natolik výrazné, aby měnové podmínky již nebylo potřeba utahovat. Proto nadále předpokládáme, že banka přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již na nadcházejícím měnovém jednání 7. února," dodal Jakub Seidler z ING.

Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče přistoupí ČNB k dalšímu zvýšení sazeb v únoru. "Potřeba zvyšování sazeb by ale měla být v roce 2019 mnohem méně výrazná, než tomu bylo letos. Předpokládané zvýšení sazeb v únoru 2019 může být následováno jejich stabilitou po několik dalších čtvrtletí," uvedl. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela centrální banka zvýší úrokové sazby v příštím roce celkem třikrát, a to vždy o čtvrt procentního bodu.

Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Vývoj sazeb hypoték (Fincentrum Hypoindex)

Ekonomika poroste méně, inflace se zvýší, odhadla ČNB v listopadu

V listopadové prognóze ČNB zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 3,3 %. V srpnové prognóze počítala letos ČNB s růstem ekonomiky o 3,2 % a v příštím roce o 3,4 %.

Zároveň ČNB v listopadové prognóze odhadla, že průměrný kurz koruny bude letos 25,60 EUR/CZK a v příštím roce 24,70 EUR/CZK. V srpnové prognóze pro letošní rok počítala s kurzem 25,50 EUR/CZK a pro příští s kurzem 24,60 EUR/CZK. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na průměrných 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku v listopadu zvýšila na 2,2 %. V srpnu centrální banka počítala s úrovní 2 %. Pro první čtvrtletí 2020 odhad banka v listopadu zvýšila na 2,1 % z 2 %.

Prostor pro další pokles celkové míry nezaměstnanosti je podle banky již jen velmi malý. V listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 2,8 %.

Na prosincovém zasedání bankovní rada označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky jako zhruba vyrovnaná. Protiinflačním rizikem jsou dle rady nižší než odhadovaná inflace a vývoj v zahraničí včetně poklesu cen ropy. Naopak za riziko ve prospěch růstu cen označila slabší korunu.

Růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhl 2,4 %, inflace v listopadu klesla na 2 %

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl 2,4 %. K růstu HDP přispěla zejména domácí poptávka. Významně podle ČSÚ vzrostla investiční aktivita podniků. Vyšší výdaje byly zaznamenány i u vládních institucí a růst podpořila také útrata domácností.

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2 % z 2,2 % v říjnu. Ceny tak rostly nejnižším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly především potraviny. Nadále naopak rostly ceny bydlení a pohonných hmot. Meziměsíčně v listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila.

Zdroj: ČNB, ČTK, ING Bank
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra