ČNB si vzala v prosinci oddechový čas, úrokové sazby po předchozích čtyřech zvýšeních v řadě ponechala beze změny
|

ČNB si vzala v prosinci oddechový čas, úrokové sazby po předchozích čtyřech zvýšeních v řadě ponechala beze změny

Česká národní banka na prosincovém zasedání přerušila nejrazantnější utahování měnové politiky od jara 1996 a ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je nyní 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva zvedli ruku pro další zvýšení sazeb.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

Ponechání úrokových sazeb beze změny se očekávalo. Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na úrovni, kde byla naposledy začátkem roku 2009. ČNB v letošním roce sazby zvýšila celkem pětkrát, z toho čtyřikrát během předchozích čtyř měnověpolitických jednání.

Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět ze sedmi členů rady. Dva hlasovali pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Po zasedání měnového výboru to na tiskové konferenci uvedl guvernér banky Jiří Rusnok. Dále Rusnok řekl, že další zvyšování úrokových sazeb bude zřejmě příští rok nezbytné, ale bude pozvolnější.

V listopadu hlasovalo pro růst základní sazby pět členů měnového výboru. Jeden hlasoval pro ponechání sazby beze změny a jeden pro její zvýšení o 50 bazických bodů na 2 %.

Debata na prosincovém zasedání bankovní rady nebyla podle Rusnoka tak jednoznačná, jak se očekávalo. "Konstatovali jsme, že jsme možná na začátku nějaké nové etapy, kdy rozhodování o dalších případných krocích v utahování měnové politiky bude do jisté míry obtížnější," řekl guvernér. V podstatě se podle něj debata vedla o tom, jestli si může rada s klidným svědomím dát určitou pauzu ve zvyšování sazeb a počkat na vývoj situace v zahraničí a na nová data z české ekonomiky.

Pokud by se ekonomická situace vyvíjela podle prognózy, tak by to podle Rusnoka znamenalo delší přestávku ve zvyšování sazeb. "Ta prognóza ale předpokládá silnější posilování koruny. Nejsme ale nijak nervózní z toho, že koruna je spíše stabilní a posiluje pomaleji," dodal.

Guvernér dále uvedl, že ani schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun nebude vyžadovat mimořádný přístup k nastavení měnové politiky. "Z hlediska vnímání makroekonomické rovnováhy se nic dramatického neděje. Veřejné finance budou stále v přebytku a netlačí to na žádnou mimořádnou aktivitu měnové politiky," řekl.

Prosincové měnověpolitické zasedání banky bylo první pro Aleše Michla a Tomáše Holuba, kteří se funkce členů bankovní rady ujali 1. prosince. Listopadové zasedání naopak bylo poslední pro Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla, kterým následně skončil mandát.

Analytici: Růst sazeb neskončil, vrchol cyklu zpřísňování politiky je ale blízko

"Pro prosincové zvýšení sazeb sice hovořily silné domácí faktory a slabší kurz koruny, současný politicko-ekonomický vývoj v eurozóně a rychlý růst domácích sazeb v předchozích měsících ale byly silnými argumenty k tomu, aby centrální bankéři vyčkali s dalším zvýšením úrokových sazeb až do prvního čtvrtletí roku 2019," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

"Koruna je ke konci roku ovlivňována jistými technickými vlivy, zejména odváděním poplatků bank do nového rezolučního fondu. Výše poplatků se odvíjí od závazků bank ke konci roku, bankovní sektor proto nechce přes konec roku přijímat korunovou likviditu," vysvětlil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mohl být jedním z důvodů ponechání měnové politiky beze změny také fakt, že noví členové bankovní rady Aleš Michl a Tomáš Holub nechtěli hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhaduje, že se centrální banka do módu zpřísňování měnové politiky vrátí nejspíše v únoru. Aby se tak nestalo, muselo by podle něj mezitím dojít k razantnímu posílení koruny, což ale nepředpokládá.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské současný cyklus zvyšování sazeb v příštím roce vyvrcholí. "Ekonomika už v té době bude výrazně zpomalovat a s tím potřeba zvyšovat sazby vyprchá. Jen výrazně slabší česká koruna by mohla vytáhnout sazby výše a protáhnout cyklus i do roku 2020," poznamenala s tím, že v roce 2019 by mělo dojít nejméně ke dvěma dalším zvýšením sazeb.

Analytik Jiří Polanský z České spořitelny čeká, že se česká koruna příští rok vrátí k posilování, a to mimo jiné proto, že americký Fed bude sazby zvyšovat pomaleji než dosud. "V takovém případě by se i rychlost růstu sazeb v Česku snížila, protože měnové podmínky by byly dostatečně utahovány posilující korunou," uvedl Polanský.

"Ačkoli ČNB v příští prognóze připravované pro únorové jednání velmi pravděpodobně přehodnotí růst tuzemské ekonomiky a inflační výhled směrem dolů, nebude toto přehodnocení natolik výrazné, aby měnové podmínky již nebylo potřeba utahovat. Proto nadále předpokládáme, že banka přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již na nadcházejícím měnovém jednání 7. února," dodal Jakub Seidler z ING.

Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče přistoupí ČNB k dalšímu zvýšení sazeb v únoru. "Potřeba zvyšování sazeb by ale měla být v roce 2019 mnohem méně výrazná, než tomu bylo letos. Předpokládané zvýšení sazeb v únoru 2019 může být následováno jejich stabilitou po několik dalších čtvrtletí," uvedl. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela centrální banka zvýší úrokové sazby v příštím roce celkem třikrát, a to vždy o čtvrt procentního bodu.

Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Vývoj sazeb hypoték (Fincentrum Hypoindex)

Ekonomika poroste méně, inflace se zvýší, odhadla ČNB v listopadu

V listopadové prognóze ČNB zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 3,3 %. V srpnové prognóze počítala letos ČNB s růstem ekonomiky o 3,2 % a v příštím roce o 3,4 %.

Zároveň ČNB v listopadové prognóze odhadla, že průměrný kurz koruny bude letos 25,60 EUR/CZK a v příštím roce 24,70 EUR/CZK. V srpnové prognóze pro letošní rok počítala s kurzem 25,50 EUR/CZK a pro příští s kurzem 24,60 EUR/CZK. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na průměrných 24,20 EUR/CZK.

V případě inflace ČNB odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku v listopadu zvýšila na 2,2 %. V srpnu centrální banka počítala s úrovní 2 %. Pro první čtvrtletí 2020 odhad banka v listopadu zvýšila na 2,1 % z 2 %.

Prostor pro další pokles celkové míry nezaměstnanosti je podle banky již jen velmi malý. V listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 2,8 %.

Na prosincovém zasedání bankovní rada označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky jako zhruba vyrovnaná. Protiinflačním rizikem jsou dle rady nižší než odhadovaná inflace a vývoj v zahraničí včetně poklesu cen ropy. Naopak za riziko ve prospěch růstu cen označila slabší korunu.

Růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhl 2,4 %, inflace v listopadu klesla na 2 %

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl 2,4 %. K růstu HDP přispěla zejména domácí poptávka. Významně podle ČSÚ vzrostla investiční aktivita podniků. Vyšší výdaje byly zaznamenány i u vládních institucí a růst podpořila také útrata domácností.

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2 % z 2,2 % v říjnu. Ceny tak rostly nejnižším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly především potraviny. Nadále naopak rostly ceny bydlení a pohonných hmot. Meziměsíčně v listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila.

Zdroj: ČNB, ČTK, ING Bank
Česko chce v Praze evropské středisko pro umělou inteligenci
19:04

Česko chce v Praze evropské středisko pro umělou inteligenci

Česká republika má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence pro umělou...
Česká republika Technologie
Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují
18:17

Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují

Ceny ropy se v pondělí pátou seanci v řadě zvyšují a směřují k nejvyššímu růstu za první čtvrtletí za osm let. Pomáhá...
Ropa Komodity
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl telekomunikační sektor

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, když investoři čekali na další novinky týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Provozovatel izraelské burzy chce letos nabídnout třetinu akcií
17:33

Provozovatel izraelské burzy chce letos nabídnout třetinu akcií

Provozovatel izraelské akciové burzy Tel Aviv Stock Exchange (TASE) plánuje v letošním roce uskutečnit primární...
Izrael Primární úpis akcií (IPO)
Euro díky optimismu ohledně obchodních jednání USA s Čínou sílí
17:03

Euro díky optimismu ohledně obchodních jednání USA s Čínou sílí

Euro v pondělí vůči americkému dolaru mírně posiluje, optimismus ohledně pokroku v obchodních rozhovorech mezi...
Euro Měny Americký dolar
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu
16:45

Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, index PX si připsal 0,54 % na 1 063,9 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst
Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst
16:30

Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst

Japonská automobilka Honda Motor plánuje v roce 2022 uzavřít svou továrnu v britském městě Swindon, což může vést k...
Spojené království Pracovní trh Auta
Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý
Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý
16:12

Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý

Německá ekonomika se v první polovině letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi, vývoj ekonomických ukazatelů ale...
Německo HDP Hospodářský růst
Výboru pro výstabu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš
15:53

Výboru pro výstabu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš

Vláda v pondělí změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Na Twitteru o tom informoval...
Jaderná energetika Energetika Česká republika
Ze světa investičních doporučení (18. února)
15:20

Ze světa investičních doporučení (18. února)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT
Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT
14:58

Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT

Americká společnost Facebook zrušila několik stránek s vazbami na Rusko. Jednou z nich je populární projekt ruské...
Facebook Spojené státy americké (USA) Rusko
Berlín představil aplikaci pro veřejnou i soukromou přepravu
14:30

Berlín představil aplikaci pro veřejnou i soukromou přepravu

Berlín dnes představil novou aplikaci, která lidem nabídne jeden nástroj pro cestování po německém hlavním městě...
Německo Doprava
Kryptoměny v úvodu týdne výrazně rostou
13:44

Kryptoměny v úvodu týdne výrazně rostou

Nejznámější digitální měny se v pondělí vydaly směrem vzhůru. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com krátce po 13.30...
Bitcoin Kryptoměny
Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj
Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj
13:28

Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj

Čína v pondělí obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova amerického...
Čína Spojené státy americké (USA) Průmysl
Equa bank meziročně zvýšila čistý zisk o 238 % na 372 milionů Kč
12:25

Equa bank meziročně zvýšila čistý zisk o 238 % na 372 milionů Kč

Equa bank v roce 2018 meziročně zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 238 procent na 372 milionů korun. Počet jejích...
Banky Česká republika Výsledková sezóna
Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 0,4 procenta víc peněz
12:02

Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 0,4 procenta víc peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly klientům prostřednictvím leasingu,...
Česká republika Úvěry Půjčky
V ČR podniká 502 000 plátců DPH, o procento více než před rokem
11:41

V ČR podniká 502 000 plátců DPH, o procento více než před rokem

V Česku aktuálně podniká téměř 502 000 plátců daně z přidané hodnoty, meziročně se jejich počet zvýšil o necelé...
Česká republika Byznys a podnikání
Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell
Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell
11:19

Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell

Výplata dividend předními světovými firmami loni stoupla o 9,3 procenta na rekordních 1,37 bilionu dolarů, což...
Dividendy