ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK
|

ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012, kdy došlo ke snížení repo sazby na takzvanou technickou nulu. Čtvrteční rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008, kdy byli na jednání přítomni ze současných členů rady ČNB pouze Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Bankovní rada ČNB se mezitím sešla k jednání 77krát. Srpnového zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady, nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Hlasování rady ohledně úrokových sazeb bylo jednomyslné.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká a kanadská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě ve druhé polovině příštího roku.

"Postupný růst sazeb je podle nás v současné situaci žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na nejpříznivějších historických hodnotách, de facto nulové sazby tak již nejsou konzistentní se stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," říká hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

Pokud bude vývoj na trhu po srpnovém "testovacím" zvýšení sazeb klidný a koruna nebude výrazněji posilovat, lze v letošním roce podle Seidlera očekávat ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Ve dvouletém horizontu předpokládá ekonom růst základní sazby ČNB až na 1 %. "S ohledem na značně překoupenou českou měnu však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hranice 26 EUR/CZK. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod úroveň 25,90 EUR/CZK, v příštím roce pak do blízkosti 25,50 EUR/CZK," pokračuje Seidler.

Příznivá změna pro finanční sektor

"Růst českého hospodářství zrychluje, výrazně rostou zejména mzdy, což pro střednědobý horizont implikuje nárůst spotřebitelské inflace. Ta už v současnosti přestřeluje cíl ČNB. Z vyšších úrokových sazeb by měl těžit především finanční sektor. Bankám by se měl otevřít větší prostor pro růst marží a pojišťovnám by se měly vylepšit vyhlídky na vyšší výnosy z investic. Naopak odvětví s vysokou zadlužeností, jako jsou třeba telekomunikace nebo veřejné služby, mohou být postižena zvýšenými úrokovými náklady. Celkově by zvýšení sazeb mohlo mít pozitivní psychologický dopad na akciové trhy, neboť jde o indikaci zdravého růstu ekonomiky, která unese vyšší úrokové sazby," napsali analytici z Komerční banky.

"Z českých akcií by vyšší sazby měly být pozitivní zejména pro Komerční banku, příznivé by ale měly byly i pro Erste Group Bank a VIG a velmi mírně také pro Monetu Money Bank. Negativní dopad na sentiment lze naopak předpokládat u dividendových titulů, jako jsou Philip Morris ČR, O2 Czech Republic či ČEZ. Mírný nárůst sazeb v rozsahu jednoho až dvou zvýšení již ale podle nás je zahrnutý v tržních očekáváních," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB vnímá drahé nemovitosti i spekulanty

Analytik ze společnosti BH Securities Martin Vlček v souvislosti s vyššími sazbami hovoří o přemrštěných cenách nemovitostí ve velkých městech, kde si běžní lidé již nemohou dovolit nemovitost koupit ani na hypotéku. "Průměrná nemovitost stojí asi 11 průměrných ročních platů. ČNB může hypotečnímu trhu dávat jen doporučení, nemá sílu zákona. A jak víme, trh na doporučení nereaguje, slyší pouze na bič v podobě zákona," uvádí Vlček. Vyšší úrokové sazby tak podle něj v tomto kontextu lze vnímat jako prostředek k tlumení poptávky po nemovitostech, která žene ceny vzhůru.

Druhým důvodem, který podle Vlčka hraje ve prospěch vyšších sazeb, je fakt, že v srpnu a září expiruje velký objem českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek. "Pokud část těchto pozic nebude spekulanty obnovena, brzy pravděpodobně spekulanti vymění uvolněné koruny za jiné měny. To by vedlo k tlaku na oslabení české koruny, což je pro ČNB z pohledu zvyšování sazeb ideální situace. Tlak na posílení koruny by se tak mohl částečně nebo zcela vyrušit se zavíráním pozic spekulantů," dodává Martin Vlček.

"ČNB bude sazby zvyšovat postupně, i tak však může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak zřejmě povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů. U spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u tohoto typu úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzován dalším pravděpodobným poklesem marží bank z titulu vysoké konkurence," doplňuje Jakub Sidler z ING.

ČNB čeká rychlejší růst HDP a nižší inflaci

Centrální banka zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. V té zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z 2,9 % odhadovaných v květnu. Pro příští rok zlepšila odhad růstu HDP na 3,2 % z předchozích 2,8 %. Pro rok 2019 nová prognóza banky počítá s růstem HDP o 3,1 %.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Ve třetím čtvrtletí 2018 čeká inflaci 1,9 %, zatímco v květnu čekala 2 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2018 odhad snížila na 1,8 % z předchozích 1,9 %.

Inflace podle banky setrvá po zbytek letošního roku v horní polovině tolerančního pásma a k 2% cíli se přiblíží začátkem příštího roku, uvedl během tiskové konference po zasedání bankovní rady guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka mírně proinflační, tedy ve prospěch růstu cen. Nejistotou je podle něj možný slabší kurz koruny v příštích čtvrtletích způsobený prodejem korun finančními investory v prostředí chybějící protistrany.

Zároveň Rusnok nevyloučil, že v příštích dvou letech může růst sazeb pokračovat. "Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záležet i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování sazeb v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové," uvedl.

Ministerstvo financí na konci července v nové prognóze zlepšilo odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 2,9 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,2 %. Pro příští rok odhad růstu nechala na 2,7 %. Loni hrubý domácí produkt ČR stoupl o 2,6 %.

Koruna posiluje pod 26 EUR/CZK

Česká měna v reakci na rozhodnutí ČNB prolomila směrem dolů hranici 26 EUR/CZK. Zhruba ve 13.10 byla česká měna na 25,90 EUR/CZK, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila režim devizových intervencí s cílem korunu oslabit. Později se ale vrátila na 26 EUR/CZK.

Devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela ČNB kurz české měny nad 27 korunami za euro, byl zrušen na mimořádném měnověpolitickém zasedání na začátku dubna. Jiří Rusnok poté na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Zdroj: ČNB, ČTK
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus