ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK
|

ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna Investiční a ekonomický výhled EUR/CZK

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012, kdy došlo ke snížení repo sazby na takzvanou technickou nulu. Čtvrteční rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008, kdy byli na jednání přítomni ze současných členů rady ČNB pouze Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Bankovní rada ČNB se mezitím sešla k jednání 77krát. Srpnového zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady, nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Hlasování rady ohledně úrokových sazeb bylo jednomyslné.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká a kanadská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě ve druhé polovině příštího roku.

"Postupný růst sazeb je podle nás v současné situaci žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na nejpříznivějších historických hodnotách, de facto nulové sazby tak již nejsou konzistentní se stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," říká hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

Pokud bude vývoj na trhu po srpnovém "testovacím" zvýšení sazeb klidný a koruna nebude výrazněji posilovat, lze v letošním roce podle Seidlera očekávat ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Ve dvouletém horizontu předpokládá ekonom růst základní sazby ČNB až na 1 %. "S ohledem na značně překoupenou českou měnu však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hranice 26 EUR/CZK. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod úroveň 25,90 EUR/CZK, v příštím roce pak do blízkosti 25,50 EUR/CZK," pokračuje Seidler.

Příznivá změna pro finanční sektor

"Růst českého hospodářství zrychluje, výrazně rostou zejména mzdy, což pro střednědobý horizont implikuje nárůst spotřebitelské inflace. Ta už v současnosti přestřeluje cíl ČNB. Z vyšších úrokových sazeb by měl těžit především finanční sektor. Bankám by se měl otevřít větší prostor pro růst marží a pojišťovnám by se měly vylepšit vyhlídky na vyšší výnosy z investic. Naopak odvětví s vysokou zadlužeností, jako jsou třeba telekomunikace nebo veřejné služby, mohou být postižena zvýšenými úrokovými náklady. Celkově by zvýšení sazeb mohlo mít pozitivní psychologický dopad na akciové trhy, neboť jde o indikaci zdravého růstu ekonomiky, která unese vyšší úrokové sazby," napsali analytici z Komerční banky.

"Z českých akcií by vyšší sazby měly být pozitivní zejména pro Komerční banku, příznivé by ale měly byly i pro Erste Group Bank a VIG a velmi mírně také pro Monetu Money Bank. Negativní dopad na sentiment lze naopak předpokládat u dividendových titulů, jako jsou Philip Morris ČR, O2 Czech Republic či ČEZ. Mírný nárůst sazeb v rozsahu jednoho až dvou zvýšení již ale podle nás je zahrnutý v tržních očekáváních," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČNB vnímá drahé nemovitosti i spekulanty

Analytik ze společnosti BH Securities Martin Vlček v souvislosti s vyššími sazbami hovoří o přemrštěných cenách nemovitostí ve velkých městech, kde si běžní lidé již nemohou dovolit nemovitost koupit ani na hypotéku. "Průměrná nemovitost stojí asi 11 průměrných ročních platů. ČNB může hypotečnímu trhu dávat jen doporučení, nemá sílu zákona. A jak víme, trh na doporučení nereaguje, slyší pouze na bič v podobě zákona," uvádí Vlček. Vyšší úrokové sazby tak podle něj v tomto kontextu lze vnímat jako prostředek k tlumení poptávky po nemovitostech, která žene ceny vzhůru.

Druhým důvodem, který podle Vlčka hraje ve prospěch vyšších sazeb, je fakt, že v srpnu a září expiruje velký objem českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek. "Pokud část těchto pozic nebude spekulanty obnovena, brzy pravděpodobně spekulanti vymění uvolněné koruny za jiné měny. To by vedlo k tlaku na oslabení české koruny, což je pro ČNB z pohledu zvyšování sazeb ideální situace. Tlak na posílení koruny by se tak mohl částečně nebo zcela vyrušit se zavíráním pozic spekulantů," dodává Martin Vlček.

"ČNB bude sazby zvyšovat postupně, i tak však může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak zřejmě povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů. U spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u tohoto typu úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzován dalším pravděpodobným poklesem marží bank z titulu vysoké konkurence," doplňuje Jakub Sidler z ING.

ČNB čeká rychlejší růst HDP a nižší inflaci

Centrální banka zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. V té zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z 2,9 % odhadovaných v květnu. Pro příští rok zlepšila odhad růstu HDP na 3,2 % z předchozích 2,8 %. Pro rok 2019 nová prognóza banky počítá s růstem HDP o 3,1 %.

ČNB dále snížila odhad vývoje inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Ve třetím čtvrtletí 2018 čeká inflaci 1,9 %, zatímco v květnu čekala 2 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2018 odhad snížila na 1,8 % z předchozích 1,9 %.

Inflace podle banky setrvá po zbytek letošního roku v horní polovině tolerančního pásma a k 2% cíli se přiblíží začátkem příštího roku, uvedl během tiskové konference po zasedání bankovní rady guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka mírně proinflační, tedy ve prospěch růstu cen. Nejistotou je podle něj možný slabší kurz koruny v příštích čtvrtletích způsobený prodejem korun finančními investory v prostředí chybějící protistrany.

Zároveň Rusnok nevyloučil, že v příštích dvou letech může růst sazeb pokračovat. "Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záležet i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování sazeb v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové," uvedl.

Ministerstvo financí na konci července v nové prognóze zlepšilo odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a v příštím roce na 2,9 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,2 %. Pro příští rok odhad růstu nechala na 2,7 %. Loni hrubý domácí produkt ČR stoupl o 2,6 %.

Koruna posiluje pod 26 EUR/CZK

Česká měna v reakci na rozhodnutí ČNB prolomila směrem dolů hranici 26 EUR/CZK. Zhruba ve 13.10 byla česká měna na 25,90 EUR/CZK, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila režim devizových intervencí s cílem korunu oslabit. Později se ale vrátila na 26 EUR/CZK.

Devizové intervence, jejichž prostřednictvím držela ČNB kurz české měny nad 27 korunami za euro, byl zrušen na mimořádném měnověpolitickém zasedání na začátku dubna. Jiří Rusnok poté na tiskové konferenci řekl, že je centrální banka připravena tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry ekonomiky. Zvýšená volatilita ale nepřišla a koruna od té doby posiluje jen pozvolna.

Zdroj: ČNB, ČTK
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
před 14 minutami

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
před 32 minutami

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
před hodinou

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie
Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank
před hodinou

Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank

Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro...
Francie Commerzbank Německo
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
před hodinou

Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské akcie

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, přičemž výrazně oslabily japonské akcie, které byly pod...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy
10:16

Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy

Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy. Strategii pro vstup na tento trh chce připravit do...
Čína Internet Evropa
Avast koupí vývojáře Inloopx
10:04

Avast koupí vývojáře Inloopx

Avast koupí slovenského vývojáře Inloopx. Díky této transakci získá firma vývojáře a další odborníky, kteří posílí...
Avast Software Fúze a akvizice
Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
09:50

Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings hospodařila v prvním fiskální čtvrtletí (do konce června) s...
Irsko Doprava Výsledková sezóna
Nováková (MPO): Preferovanou variantou výstavby nového jaderného…
09:33

Nováková (MPO): Preferovanou variantou výstavby nového jaderného bloku je akce vedená ČEZ

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že preferovanou variantou výstavby...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Tesla chce po dodavatelích zpět část vyplacených peněz
Tesla chce po dodavatelích zpět část vyplacených peněz
09:00

Tesla chce po dodavatelích zpět část vyplacených peněz

Americký výrobce elektromobilů Tesla žádá některé své dodavatele, aby mu vrátili část vyplacených peněz, a pomohli mu...
Tesla Americké akcie Auta
Moscovici: Ekonomické dopady protekcionismu jsou prozatím omezené
02:15

Moscovici: Ekonomické dopady protekcionismu jsou prozatím omezené

Dopady protekcionismu na ekonomiku jsou prozatím omezené, spory v mezinárodním obchodě by se však mohly vystupňovat....
Světová ekonomika Evropská unie Evropská ekonomika
Francouzský Atos koupí americký Syntel za 3,6 miliardy USD
01:03

Francouzský Atos koupí americký Syntel za 3,6 miliardy USD

Francouzská technologická společnost Atos se dohodla na převzetí amerického konkurenta Syntel za zhruba 3,6 miliardy...
Francie Fúze a akvizice Technologie
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější
včera v 15:15

Globální růst je podle G20 méně synchronizovaný a nejistější

Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně...
Hospodářský růst Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD
včera v 12:45

CNBC: Tržní hodnota Microsoftu může brzy být jeden bilion USD

Americká softwarová společnost Microsoft tento týden zveřejnila výsledky hospodaření, které ukázaly, že firmě se daří...
Microsoft Americké akcie Technologie
Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší
včera v 11:15

Růst českého stavebnictví byl v 1. čtvrtletí v EU sedmý nejvyšší

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 13,1 procenta v porovnání se zeměmi EU na sedmém...
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu
včera v 10:35

Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o desetinu

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o deset procent na 99400 korun za metr...
Česká republika Bydlení Developerské firmy
Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH
včera v 10:15

Vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH

Vláda v úterý zřejmě vysloví nesouhlas s návrhem poslanců Pirátů, aby byla povinnost elektronické evidence tržeb...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně
včera v 09:48

Stát v pololetí vybral na DPH více, u firemních daních méně

Finanční úřady vybraly v prvním pololetí na dani z přidané hodnoty zhruba 194,5 miliardy Kč, což je meziroční růst o...
Česká republika Česká ekonomika Daně