ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové prognózy ožívat pomaleji
|

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové prognózy ožívat pomaleji

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů a rozhodnutí o sazbách bylo jednomyslné. Podle ekonomů by sazby měly zůstat beze změny delší dobu. V nové prognóze banka odhadla, že letos tuzemská ekonomika klesne výrazněji a příští rok posílí méně, než dosud čekala.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Podpora ekonomiky Česká koruna EUR/CZK

Potvrzení nastavení měnové politiky ČNB se očekávalo. "V tuto chvíli se zdá jako nejpravděpodobnější, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni delší dobu, alespoň do poloviny příštího roku, a ČNB se vyhne nekonvenčním nástrojům měnové politiky, jako jsou záporné sazby, kvantitativní uvolňování nebo obnovení kurzového závazku. K těm by přistoupila jen v případě výrazně horšího ekonomického vývoje, což ale prozatím data nenaznačují," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Na květnovém zasedání ČNB rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů na 0,25 %, lombardní sazby o procentní bod na 1,00 % a ponechání diskontní sazby na 0,05 %. V červnu se sazby nezměnily.

Předtím banka naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Na mimořádném zasedání 16. března bankovní rada sazbu snížila o půl procentního bodu z 2,25 %. Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené pandemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti.

ČNB - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

"Nedávné posílení české koruny sice znamená určité zpřísnění měnových podmínek, ale rozhodně ne v takovém rozsahu, aby měnilo postoj ČNB. Z hlediska standardních nástrojů se hypoteticky nabízí poslední krůček ve snižování sazeb, ale představitelé ČNB dávají dost jednoznačně najevo, že tento malý prostor nehodlají nyní využít," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině letošního roku si centrální bankéři dávají čas na rozmyšlenou. Dosavadní vývoj české ekonomiky vysílá smíšené signály. Na jedné straně tady máme propad ekonomiky, který se ve druhém čtvrtletí prohloubil na zhruba 10 %, na straně druhé ale překvapivě začala růst inflace," napsal ekonom Martin Gürtler z Komerční banky. Upozornil však, že chuť domácností utrácet může relativně rychle polevit s tím, jak by na podzim mohla začít růst nezaměstnanost. Taková změna trendu by pravděpodobně znamenala také obrat ve vývoji cen v tuzemské ekonomice.

Standardně by nedávný pokles úroků ČNB podpořil úvěrový trh, banky si však podle analytiků v současné situaci budou vybírat, komu půjčí, aby omezily rizika nárůstu objemu nesplácených úvěrů.

V polovině června centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů českého bankovního sektoru. Ten je podle nich nadále odolný vůči možným nepříznivým šokům a do koronavirové krize vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina tuzemských bank či poboček zahraničních ústavů.

Nová prognóza: Letošní propad HDP bude výraznější, oživení v příštím roce slabší

V aktualizované prognóze Česká národní banka zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Nově letos čeká pokles HDP o 8,2 % a příští rok růst o 3,5 %. V květnové prognóze počítala ČNB letos s poklesem ekonomiky o 8 % a příští rok s růstem o 4 %. Na 4% růst by se měla ekonomika podle centrální banky dostat až v roce 2022.

ČNB - predikce vývoje HDP

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok zároveň uvedl, že s novou prognózou je konzistentní stabilita domácích tržních úrokových sazeb do poloviny příštího roku a poté jejich postupný nárůst.

ČNB - predikce vývoje sazby 3M PRIBOR

Celková inflace by podle ČNB měla činit ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku 2,2 %. V předchozí prognóze ČNB očekávala ve třetím čtvrtletí 2021 inflaci 2,1 % a ve čtvrtém čtvrtletí 2,3 %.

ČNB - predikce vývoje inflace

Zároveň v novém odhadu centrální banka počítá se silnější korunou. Nově čeká letos průměrný kurz 26,50 EUR/CZK a příští rok 26,40 EUR/CZK. V květnu odhadovala banka letošní kurz na 26,90 EUR/CZK a příští rok čekala úroveň 27,50 EUR/CZK.

ČNB - predikce vývoje kurzu EUR/CZK

Naplnění odhadů ČNB je podle Rusnoka zatíženo výraznými riziky. Patří mezi ně průběh pandemie, vývoj kurzu koruny, podpora ekonomiky na úrovni rozpočtové politiky či skladba faktorů ovlivňujících růst inflace.

Předpandemické úrovně dosáhne výkon ekonomiky zřejmě až na konci roku 2022

Samotná změna úrokových sazeb ČNB je podle Rusnoka do konce roku málo pravděpodobná. "Nemyslím si, že by nastalo něco mimořádného, co by vyžadovalo naši reakci. Nestojíme před žádnou akutní potřebou změny měnové politiky," řekl Rusnok. Dodal, že nová prognóza je pro příští rok méně optimistická, a celkové ekonomické prostředí tak podle guvernéra bude bránit rychlému návratu sazeb k normálu.

"Výkon ekonomiky dosáhne předpandemické úrovně až na konci roku 2022," uvedl Rusnok. Ožívání ekonomiky podle něj nebude jednoduché. "Ten šok je velmi hluboký, má specifickou povahu určité strukturální nerovnoměrnosti, kdy řada odvětví je v útlumu, zatímco další naopak expandují. A máme tady další tendence, které tady byly před pandemií a získávají novou dynamiku, jako jsou deglobalizační tendence a změny spojené s 'ozeleňováním' některých sektorů," uvedl dále guvernér ČNB.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika klesla meziročně o 10,7 % a mezičtvrtletně o 8,4 %. HDP se propadl nejvýrazněji v historii samostatné ČR. Vliv na to měla protikoronavirová opatření. V meziročním srovnání byl vývoj ekonomiky ovlivněn výrazným poklesem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácností i nižší investiční aktivitou.

Ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ze které bude vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok, nejdříve na počátku září. V poslední prognóze z dubna MF odhaduje letos míru poklesu ekonomiky na 5,6 % a příští rok čeká růst o 3,1 %. Podle červencových odhadů ekonomů českých bank ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru o 7,5 %. Příští rok by se pak měla vrátit k růstu a posílit o 5,3 %.

Vláda kvůli koronaviru začala v březnu přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy. Omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provoz, jiným podnikům naopak chyběli zaměstnanci, mimo jiné i kvůli uzavřeným hranicím. Od poloviny května se restrikce vzhledem k příznivé epidemiologické situaci začaly postupně uvolňovat.

Zdroj: ČNB, ČTK
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
před hodinou

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus