Česká národní banka na prvním letošním zasedání zpřísnila měnovou politiku
|

Česká národní banka na prvním letošním zasedání zpřísnila měnovou politiku

Česká národní banka na svém únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 0,75 % a lombardní sazbu posunula z 1 % na 1,5 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. ČNB zveřejnila také novou makroekonomickou prognózu a odhad vývoje kurzu koruny. Průměrný kurz české koruny bude podle banky v letošním roce 24,90 EUR/CZK, příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 EUR/CZK.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér banky Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek. Hlasování o nastavení sazeb bylo jednomyslné, nově stanovené sazby jsou platné od 2. února.

"Koruna se už před zveřejněním výsledku jednání dostala na nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku, poté ovšem zisky mírně korigovala. Čím ale bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat skrze silnější kurz. Díky příznivému ekonomickému vývoji však podle nás bude banka v letošním roce pokračovat s postupným zvyšováním sazeb," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Během tiskové konference Jiřího Rusnoka koruna dále posílila, ve 14.30 se nacházela na 25,19 EUR/CZK, kde byla naposledy v prosinci 2012.

Zpevňování koruny by mělo pokračovat

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci upozornil, že prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu. Zveřejňování odhadů kurzu pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

"Prognóza kurzu je spolu s prognózou všech dalších veličin podmíněna přijatými předpoklady prognózy, včetně výhledů zahraničního vývoje," uvedl Rusnok. Dodal, že příchod neočekávaných šoků může vychylovat skutečný vývoj kurzu od prognózy, a to někdy i výrazně.

Hrozba skokového posílení české koruny způsobeného prodejem pozic finančních investorů už podle Jiřího Rusnoka z velké části odezněla, byť část spekulativních investorů korunové pozice stále drží.

ČNB - prognóza vývoje kurzu koruny, zdroj: ČNB

Guvernér dále uvedl, že nová prognóza je zpracována tak, že pro letošní rok počítá s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. "Prognóza tak, jak je zpracovaná, vidí prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno okolnostmi a vývojem," uvedl Rusnok. Upozornil, že již dříve se vyslovil pro dvě zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.

ČNB - prognóza vývoje sazby PRIBOR (3M), zdroj: ČNB

Růst HDP zrychlí, inflace mírně klesne

Odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce ČNB zlepšila na 3,6 % z 3,4 % odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 % z předchozích 3,1 %. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 %.

ČNB - odhad vývoje HDP ČR, zdroj: ČNB

V případě inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 %, zatímco v listopadu hovořila o 2 %. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad banka ponechala na 1,8 %. "Celková inflace letos setrvá nad 2% cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním," řekl Rusnok.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle ČNB vyrovnaná. Nejistotami jsou síla domácích inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny.

ČNB - odhad vývoje inflace v ČR, zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ve středu v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,4 %. Úřad zlepšil také odhad růstu HDP v loňském roce, a to na 4,3 %. Pro rok 2019 odhaduje ministerstvo růst hrubého domácího produktu na 2,6 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 %. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA expandovat tempem 2,9 %.

Analytici: Sazby dále porostou

Současná úroveň úrokových sazeb je podle Jakuba Seidlera z ING v kontextu vývoje tuzemské ekonomiky neadekvátně nízká, a proto je zpřísňování měnové politiky prostřednictvím dalšího zvyšování sazeb žádoucí. Podle jeho odhadu by se sazby letos mohly zvýšit dokonce ještě dvakrát, tedy až k úrovni 1,25 %. Koruna totiž podle něj nebude posilovat tak výrazně, jak ČNB předpokládá.

"Trh si je této skutečnosti vědom a stejně jako my předpokládá, že ČNB letos zvýší sazby alespoň třikrát. Tuto skutečnost již zohledňují i delší tržní úrokové sazby, které se pohybují na nejvyšších hodnotách od konce roku 2013," říká Seidler.

Další růst úrokových sazeb čeká i hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. "Příští zvýšení sazeb, znovu o čtvrt procentního bodu, by mohlo přijít v druhém až třetím čtvrtletí letošního roku. Záležet bude hlavně na vývoji inflace a na inflačních očekáváních," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává v závěru roku základní úrokovou sazbu na úrovni jednoho procenta. "Samozřejmě je zde riziko i rychlejšího zvyšování sazeb. Záležet bude na vývoji kurzu koruny, její nedávné posílení v tomto ohledu hovoří proti přílišnému spěchu při dalším zvyšování úroků," podotkl.

V prosinci ČNB ponechala měnovou politiku beze změny, o měsíc dříve zvýšila dvoutýdenní repo sazbu z 0,25 % na 0,5 % a lombardní sazbu posunula z 0,5 % na 1 %. Diskontní sazba zůstala i v listopadu beze změny na 0,05 %.

Od základní úrokové sazby se odvíjí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Česká ekonomika ve výborné kondici

Ekonomická aktivita v Česku se vyvíjí nad očekávání příznivě, meziroční expanze tuzemské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlila na 5 %, inflace se nadále pohybuje bezpečně nad 2% cílem a nezaměstnanost je nejnižší v celé EU.

K růstu tuzemské ekonomiky pomohla v třetím kvartálu podle Českého statistického úřadu hlavně domácí poptávka. "Na růstu domácí poptávky se podílely rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů," uvádějí statistici. Reálná spotřeba domácností vzrostla oproti loňsku o 4,4 %, a přispěla tak ke zvýšení celkových výdajů na konečnou spotřebu o 3,4 %.

"Ekonomická aktivita se nadále vyvíjí příznivě, trh práce láme historické rekordy a vykazuje známky přehřívání, mzdy rostou, důvěra domácností se dostala na své nejvyšší úrovně. Poslední data z ekonomiky nenaznačila žádné negativní skutečnosti, které by mohly bankovní radu ČNB přinutit rozhodnutí o dalším růstu sazeb odložit," dodává Jakub Seidler z ING.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v Česku úrokové sazby stouply na začátku srpna. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě v druhé polovině tohoto roku.

Zdroj: ČNB, ČTK
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv
včera v 19:15

Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského...
Twitter Sociální sítě Donald Trump
Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy
včera v 18:47

Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po osamostatnění svého podnikání v oblasti energetiky a zemního plynu...
Siemens Evropské akcie Energetika
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční tituly

Pražská burza v úterý navýšila své zisky, když index PX posílil o 2,17 % a přehoupl se přes hranici 900 bodů na 901...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly
včera v 16:15

Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly

Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 623 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
včera v 15:55

Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank

Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za...
ECB Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
včera v 15:00

Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou měsících se dnes otevře parket na NYSE

Futures na americké akciové indexy dnes před otevřením amerických trhů výrazně rostou. Po volném pondělí tak...
NYSE Dow Jones Americké akcie
Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
včera v 14:14

Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií

Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, se vrátila k plánu na primární...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur
včera v 13:02

Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární...
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
včera v 11:00

Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje investory

Investoři v Asii a Tichomoří v úterý reagovali pozitivně na zprávy, že firma začala s testováním své nové vakcíny v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice
včera v 09:37

Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro E15 řekl, že společnost je...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Fúze a akvizice