ČNB překvapivě utáhla měnové kohouty, pro zvýšení sazeb hlasovali čtyři ze sedmi členů rady
|

ČNB překvapivě utáhla měnové kohouty, pro zvýšení sazeb hlasovali čtyři ze sedmi členů rady

Bankovní rada České národní banky na únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %. Jde o první zpřísnění měnové politiky od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. V nové prognóze ČNB mírně zhoršila odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK Investiční a ekonomický výhled

Dále ČNB zvýšila lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,25 % a diskontní sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,25 %. Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za níž si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Na několika posledních zasedáních hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Lze tedy předpokládat, že pro zpřísnění měnové politiky zvedli ruku i nyní, spolu s dalšími dvěma členy rady.

Rusnok: Další růst sazeb kvůli inflaci nepředpokládám

Guvernér banky Jiří Rusnok během tiskové konference uvedl, že únorová diskuze bankovní rady byla složitá a dlouhá, což byl také důvod odložení zveřejnění rozhodnutí o hodinu z 13.00 na 14.00. "Jsme nadále v jakémsi dilematu. To je dáno na jedné straně nad očekávání silnými inflačními tlaky v domácí ekonomice, které se projevují v datech o inflaci a ovlivňují i výsledky nové prognózy. Na druhé straně jsou tady evidentní signály jistého útlumu růstu v ekonomice, zejména v její exportní části, tedy zejména v průmyslu, který je tak zatím ve velmi mělké recesi," řekl.

Rusnok ale nepředpokládá, že by banka musela kvůli vývoji inflace sazby ještě zvyšovat. S dalším růstem sazeb nepočítá ani nová prognóza centrální banky.

"Podstatné je, že to zvýšení, které jsme signalizovali již v minulosti, se odehrálo dnes a dále je ta věc otevřená. Nepředpokládáme, že by inflační tlaky eskalovaly dále tak, že bychom museli reagovat dalším zvýšením sazeb," uvedl dále Rusnok.

Očekávané oživení na zahraničních trzích se podle ČNB dostavuje s určitým zpožděním a do toho také vstupuje nová globální nejistota v souvislosti se šířením wuchanského koronaviru. "Museli jsme tak vyvažovat obě strany a výsledek byl velmi těsný. Nakonec převážily argumenty, které zdůrazňují ten domácí aspekt," řekl také Rusnok.

Česká koruna v reakci na rozhodnutí ČNB okamžitě prolomila hranici 25 EUR/CZK. Po čtvrthodině od oznámení rozhodnutí se kurz dostal dokonce za 24,92 EUR/CZK. Jde o nejsilnější úroveň od října 2012.

Před zahájením intervencí ČNB v listopadu 2013 se koruna obchodovala zhruba za 25,80 EUR/CZK. Kurz koruny držela do dubna 2017 uměle na nízké úrovni kolem 27 EUR/CZK, cílem bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Po ukončení intervencí v dubnu 2017 začala česká měna posilovat. Během loňského roku se obchodovala mezi 25,50 a 26 EUR/CZK. Letos v polovině ledna zpevnila na úroveň několik haléřů nad 25 EUR/CZK.

"Nečekané zvýšení úrokových sazeb není pozitivní zprávou pro dluhopisy, jejichž výnosy do splatnosti vzrostly, a tím pádem ceny klesly," upozornil portfoliomanažer Michal Špaček z NN Investment Partners. Na druhou stranu tím podle něj krátkodobé výnosy vzrostly více než ty dlouhodobé. Zvláštní inverzní tvar české dluhopisové výnosové křivky, kdy dluhopisy s kratší splatností nesou vyšší úrok než dluhopisy s delší splatností, se tak ještě více prohloubil, dodal.

ČNB: Česká ekonomika letos vzroste o 2,3 %, příští rok expanze zrychlí na 2,8 %

V nové prognóze Česká národní banka zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,3 % z listopadových 2,4 %. Rovněž zhoršila odhad růstu pro loňský rok na 2,5 % z předchozích 2,6 %. Pro rok 2021 ČNB počítá nadále s růstem ekonomiky o 2,8 %. První údaje o vývoji HDP v loňském roce zveřejní Český statistický úřad v pátek 14. února.

ČNB - predikce vývoje HDP

Ministerstvo financí nechalo v úterý v nové makroekonomické prognóze odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2 %. Úřad rovněž ponechal odhad růstu ekonomiky pro loňský rok na 2,5 %. Pro příští rok očekává ekonomický růst o 2,2 %. Česká bankovní asociace v prognóze z ledna počítá letos s růstem ekonomiky o 2 %. Pro loňský rok počítá s 2,5 % a pro rok 2021 s růstem o 2,3 %.

V případě inflace ČNB odhad pro první čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,3 %. V listopadu počítala s 2,1 %. Pro druhé čtvrtletí 2021 banka odhad zvýšila na 2,1 % z předchozích 1,9 %.

ČNB - predikce vývoje inflace

Zároveň banka podle aktualizované prognózy čeká letos silnější korunu. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,30 EUR/CZK. V listopadové prognóze čekala letos kurz 25,40 EUR/CZK. Pro příští rok centrální banka odhad upravila na 25,20 z 25,10 EUR/CZK.

ČNB - predikce vývoje kurzu EUR/CZK

Možná rizika ohledně odhadovaného vývoje rada vyhodnotila jako zhruba vyrovnaná. Mezi hlavní rizika a nejistoty podle ní patří vývoj kurzu české koruny k euru, možné pozvolnější oživování růstu zahraniční poptávky a možný rychlejší cenový růst kvůli silnějším domácím inflačním tlakům.

Nové prognóze odpovídá nejprve nárůst domácích tržních úrokových sazeb následovaný jejich poklesem ve druhé polovině letošního roku.

ČNB - predikce vývoje sazby PRIBOR 3M

Analytici: Inflace nad 3 % je prohraná bitva, sazby by již měly stagnovat

"ČNB trh překvapila. Zveřejnění výsledku měnového jednání bylo opět odloženo, tentokrát o hodinu, což možné překvapení ze strany centrální banky naznačovalo. Obavy z vyšší inflace a ztráty kredibility ČNB tak zvítězily nad obavami ze zpomalující domácí ekonomiky a dalšími zahraničními riziky," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Doplnil, že výše aktuální inflace nad třemi procenty je pro ČNB prohraná bitva a měnová politika se soustředí na inflaci v horizontu roku až roku a půl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že prognóza ČNB doporučovala zvýšit úroky už v předchozích čtvrtletích, bankovní rada ale toto volání vyslyšela až nyní. "Domnívám se, že ČNB už letos úroky nebude muset zvyšovat a repo sazba po zbytek roku setrvá na úrovni 2,25 %," uvedl.

Zdraží zvýšení sazeb úvěry?

Rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby podle analytiků přinese pozvolné zdražování hypoték i dalších úvěrů. "Lze očekávat, že nyní banky zdraží úvěry, a to navzdory silnému konkurenčnímu boji o klienty. Doba levných peněz pomalu končí," napsala Jana Mücková, ředitelka investičního P2P trhu Bondster.

Například Air Bank ale už ve čtvrtek oznámila, že hypotéky zdražovat nebude. "Změnu úroků u hypoték nyní nechystáme. Ani kvůli aktuální nabídce konkurence, ani kvůli novým sazbám ČNB," uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Podle analytiků ale až v příštích dnech bude jasné, jak na zvýšení sazeb ČNB budou jednotlivé finanční domy reagovat. "Dá se předpokládat, že se zvýšení sazeb promítne do všech druhů spotřebitelských úvěrů včetně hypoték," řekl regionální ředitel společnosti 4fin David Krůta. Banky ale podle něj budou kvůli silně konkurenčnímu boji vyčkávat, kdo udělá první krok.

"Zvýšení sazeb může mít samozřejmě za následek zdražení hypotečních úvěrů koncovým klientům," upozorňuje hypoteční specialista z realitní společnosti Bidli Daniel Horňák. "Na druhou stranu v minulém roce nastalo kontinuální snižování úrokových sazeb právě navzdory vyšším sazbám ČNB. Vše se tak bude odvíjet od globální situace na trzích a ceny peněz na mezibankovním trhu. Například cena, za kterou si banky půjčují peníze na mezibankovním trhu, v únoru navzdory avizovanému zvyšování po lednovém zdražení opět klesla prakticky na hodnotu z prosince 2019," připomněl.

Ředitel produktového managementu Broker Consulting Vladislav Herout míní, že v dalších dvou měsících běžní lidé mohou očekávat zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů o 0,1 až 0,2 procentního bodu.

"Hypotéky budou letos i kvůli tomuto kroku ČNB zdražovat, a to možná i poměrně citelně," doplnil hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. To ovšem podle něj bude platit, pokud vydrží příznivé podmínky ve světě, tedy pokud se nevystupňuje americko-čínská obchodní válka a nákaza koronavirem se nebude výrazněji šířit mimo Čínu.

Koncem loňského roku hypotéky mírně zlevnily. Průměrná sazba úvěrů na bydlení v prosinci podle Fincentrum Hypoindexu klesla o bazický bod na 2,34 %. V posledním čtvrtletí 2019 se průměrná úroková sazba ustálila nad 2,3 %.

Růst HDP v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %, inflace v listopadu stoupla na 3,1 %

Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %, oproti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,3 %. V druhém čtvrtletí tuzemská ekonomika vykázala meziroční růst 2,8 % a mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zrychlil na 3,1 % z říjnových 2,7 %. Je to nejvyšší meziroční zdražení zboží a služeb od října 2012. Na vývoji se podepsaly zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů a vliv na růst cen měly nadále i vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením.

Zdroj: ČNB, ČTK
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
před 4 minutami

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
před 28 minutami

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
před hodinou

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
14:05

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, futures na americké indexy po 14.00 klesaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět