Co musíte ráno vědět (1. září)
|

Co musíte ráno vědět (1. září)

Jak zahájily světové trhy nový týden, kde se rozhodl investovat Warren Buffett, když jsou americké akcie tak drahé, a jak drahé ty akcie vlastně jsou? I to musíte v úterý ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zakončily smíšeně nejlepší srpen za více než třicet let, Nasdaq Composite v pondělí opět posunul rekordní maximum

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Za celý srpen však americké akcie výrazně posílily, index S&P 500 zaznamenal dokonce nejprudší srpnový nárůst za více než tři desetiletí. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,78 % na 28 430,10 bodu (za celý srpen +7,57 %, nejvíce od roku 1984). Širší index S&P 500 se snížil o 0,22 % na 3 500,31 bodu (za srpen +7,01 %), zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil 0,68 % na 11 775,50 bodu (za srpen +9,59 %). Index volatility VIX stoupl o 15,03 % na 26,41 bodu (vyšší volatilita mohla souviset i s převážením indexů MSCI) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než dva bazické body na 0,706 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato mírně zdražilo a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Zisky do procenta si připsaly i nejsledovanější kryptoměny.

S&P 500 na rekordech: 4 grafy, které stojí za to vidět
Když americký akciový index v srpnu poprvé od února posunul historické maximum, bylo to letos počtrnácté. Nešťastnou třináctku, kterou zapsal do burzovního almanachu 19. února, tedy nechal úspěšně za sebou a od té doby rekord posunul o více než 120 bodů. Bylo to s tím medvědem letos celkem rychlé, co říkáte?
Co se stane, když akcie začnou přepisovat historii?
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v posledních týdnech několikrát posunuly historické rekordy. S&P 500 navíc poté, co rekordně rychle ožil po pádu z předchozího maxima do medvědího trendu. Pandemie covidu-19 sice ani zdaleka nekončí, investoři se ale statistikami počtů nakažených a zemřelých příliš netrápí. Co po dosažení nových maxim čekat na americkém akciovém trhu v příštích týdnech a měsících?
Koronavirus není nová španělská chřipka a Amerika nezažívá druhou velkou depresi
Někteří ekonomové a epidemiologové se nás snaží přesvědčit, že žijeme v bezprecedentní době. Přitom se stačí ohlédnout, abychom zjistili, že podobné, ba dokonce mnohem horší zkušenosti již svět má.

2. Evropské akcie na úvod týdne neudržely ranní zisky a skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích v pondělí po dobrém začátku skončily v červených číslech. Na londýnské burze se kvůli svátku neobchodovalo. Za celý červenec skončily všechny hlavní benchmarky v plusu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,62 % na 366,51 bodu, německý DAX se snížil 0,67 % na 12 945,38 bodu, italský FTSE MIB se snížil o 1,04 % na 19 633,69 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,11 % na 4 947,22 bodu.

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?
Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat investiční portfolia? Odpověď hledá Investorský magazín, ve kterém dojde také na dividendovou stálici kurzového lístku pražské burzy nebo na způsob, jakým se seznamují lidé z bitcoinové komunity. V závěru nechybí stručný přehled očekávaných událostí.

3. Pražská burza se vrátila k poklesu, index PX v pondělí ztratil půl procenta

Pražská burza se na počátku týdne vrátila k poklesu. Index PX se v pondělí snížil o 0,51 % na 903,49 bodu. Dolů burzu táhly akcie Komerční banky a Erste Group Bank.

IPO firmy eMan se stalo historicky nejúspěšnější primární nabídkou na trhu START pražské burzy
Softwarový vývojář eMan úspěšně zakončil veřejnou nabídku svých akcií. Zájem ze strany investorů převýšil nabízené množství akcií o 111 %. IPO společnosti eMan se tak stalo historicky nejúspěšnější primární nabídkou na trhu START. Obchodování s akciemi firmy bude zahájeno v pátek 4. září s upisovací cenou 51 Kč.
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens se v prvním pololetí kvůli oslabení koruny propadl zisk o 96,2 %
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v letošním prvním pololetí stouply tržby o 6 % na 3,35 miliardy korun, zisk ale společnosti spadl o 96,2 % na 9,3 milionu korun. Výsledek byl ovlivněn výrazným oslabením české koruny vůči euru i dolaru, které vyústilo v náklady na finanční úrovni ve výši 242,3 milionu Kč po 22,4 milionu Kč před rokem.

4. Očekávané události

V úterý zaujme korejský HDP a tamní obchodní bilance, vycházet ale budou hlavně indexy nákupních manažerů v průmyslu v celém světě. Sledovaná bude také německá nezaměstnanost, inflace v eurozóně, HDP Brazílie nebo prodeje aut ve Spojených státech. Výjimečně až v úterý po obědě se můžete těšit na náš expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína komplikuje prodej TikToku omezením vývozu umělé inteligence

Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala. Vlastníkem platformy TikTok je čínská společnost ByteDance. Podle zdrojů obeznámených se situací by ale k prodeji TikToku v USA mohlo dojít již v úterý.

6. HDP Itálie zaznamenal ve druhém čtvrtletí nejstrmější propad v historii

Hrubý domácí produkt Itálie se ve druhém čtvrtletí propadl o 12,8 %. Po poklesu o 5,4 % v prvním kvartálu se v předběžném odhadu počítalo s propadem o 12,4 %. Jde o nejstrmější propad v historii měření, které se provádí od roku 1960. V meziročním srovnání HDP Itálie ve druhém čtvrtletí klesl o 17,7 %, přičemž předběžný odhad počítal s propadem o 17,3 %. V pondělí to uvedl italský statistický úřad ISTAT.

7. Buffettova Berkshire Hathaway koupila podíly v pěti japonských obchodních firmách

Investiční konglomerát Berkshire Hathaway, za nímž stojí investorská legenda Warren Buffett, koupil podíly v pěti japonských obchodních společnostech. V každé z nich má Berkshire více než 5 % akcií, které nakupovala v průběhu uplynulých 12 měsíců na tokijské burze.

8. Turecká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru klesla nejvíce za deset let

Turecká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí nejvíce za posledních deset let. Vedla si ale lépe, než čekali analytici, protože vládě se pomocí stimulačních opatření podařilo zmírnit škody způsobené koronavirovou pandemií, i když za cenu destabilizace domácí měny. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 9,9 % po růstu o 4,5 % v prvních třech měsících roku. Oznámil to v pondělí turecký statistický úřad.

9. Francie: Pobrexitová jednání se neposunula kvůli přístupu Londýna

Vyjednávání mezi Británií a Evropskou unií o vztazích po britském odchodu z evropského bloku uvázla na mrtvém bodě kvůli "neústupnému a nerealistickému přístupu" Londýna. Prohlásil to v pondělí podle agentury Reuters francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

10. Ruská vláda zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská vláda zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky. Nově předpokládá, že díky vyšším cenám ropy hrubý domácí produkt klesne jen o 3,9 %, zatímco dosud očekávala pokles o 4,8 %. Podle agentury Reuters to vyplývá z upraveného odhadu ministerstva hospodářství zveřejněného v pondělí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč Buffett nakupuje v Japonsku?

Warren Buffett se rozhodl investovat do akcií velkých japonských firem. Pro někoho možná překvapivý tah, pro věštce z Omahy asi jediná možnost, kam investovat volné desítky miliard dolarů. Při pohledu na ocenění amerického technologického sektoru, který je poprvé v historii dražší než celý evropský akciový trh, se jeden pomalu přestává divit.

Celý americký akciový trh již má nyní téměř dvojnásobnou hodnotu než americký HDP (který výrazně klesl), maximum z roku 2000 hravě překonal.

Ale není to jen o USA, jakkoli americké akcie tento poslední graf určitě hodně ovlivňují. Warren zkrátka jako hodnotový investor hledající vhodné příležitosti musí být hodně zmatený. A proto hledá v Japonsku.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně