Co musíte ráno vědět (10. června)
|

Co musíte ráno vědět (10. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč analytici z Goldman Sachs očekávají pokles cen ropy a který titul jako jediný v indexu S&P 500 od březnového tržního dna ztrácel? I to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, Nasdaq Composite poprvé v historii pokořil hranici 10 000 bodů

Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně. Investoři čekají na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, který bude oznámen ve středu. Index Dow ztratil 1,09 % na 27 272,30 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,78 % 3 207,18 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,29 % na 9 953,75 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,82 % na 27,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 0,827 %. Ceny ropy se posunuly jen o zhruba půl procenta (WTI do plusu, Brent naopak ztrácel), zlato mírně zdražilo a stříbro zlevnilo. Bitcoin a ethereum posílily o půl procenta.

Americké akcie by podle "Buffettova indikátoru" měly zamířit na jih. Není ale pesimismus přehnaný?
Když začaly americké akciové indexy s příchodem pandemie covidu-19 padat, asi málokdo si dokázal představit, že by alespoň na Wall Street mělo být za tři měsíce takřka po krizi. Stalo se. Otázkou je, zda se akcie na současných úrovních dokážou udržet navzdory očekávanému propadu americké ekonomiky.
Ekonomika začíná dohánět prosluněný akciový trh, věří známý býk Yardeni
Květnová data z amerického trhu práce jsou prvním silným projevem toho, že se hospodářství začíná vracet do formy. Podle Eda Yardeniho, který dlouhodobě věří americkým akciím, je to pro Wall Street výborná zpráva. Rozluka trhu a reálné ekonomiky, na kterou v posledních týdnech poukazovali akcioví skeptici, má ztrácet na dramatičnosti.

2. Evropské akcie v úterý podruhé za sebou oslabily

Akciové trhy v Evropě v úterý opět ztrácely. Nedařilo se zejména akciím ve finančním sektoru a v odvětví těžby a zpracování ropy. Naděje na rychlé otevírání ekonomik již k růstu přestávají stačit. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 1,22 % na 369,54 bodu, britský index FTSE 100 odepsal o 2,11 % na 6 335,72 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,55 % na 5 095,11 bodu a německý DAX si připsal ztrátu 1,57 % na 12 617,99 bodu.

Tyto grafy a čísla ukazují, jak koronavirová krize přepsala učebnice ekonomie a obchodování
Pandemie covidu-19 si vybrala tvrdou daň na trzích i v ekonomice. Následujících devět příkladů tyto dopady alespoň částečně kvantifikuje a upozorňuje na extrémy a rekordy, které koronavirová nákaza přinesla.
Pohledem odborníků: Akcie, na které se (také) ptáte
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Minulý týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Tesly, Twitteru, JPMorgan, Airbusu, Anheuser-Busch InBev nebo Virgin Galactic.

3. Pražská burza v úterý ztrácela, v hlavní roli opět banky

Pražská burza v úterý po šesti dnech zaznamenala výraznější korekci, index PX ztratil 1,83 % na 945 bodů. Podobně jako v předchozích několika dnech byly hlavním hybnou silou finanční tituly, které zaznamenaly největší ztráty.

Investorský magazín: Čeští drobní investoři se tlačí na trh
Růst cen akcií, ale i dalších typů investic láká na burzu stále více drobných investorů. Ti i přes velké nástrahy vstupují na trh s pocitem, že si nesmějí nechat ujet vlak. Investiční orgie ale pro mnoho z nich mohou rychle skončit. Scénář aktuálního Investorského magazínu doplňuje pohled na český realitní trh nebo na to, jak se trhy v minulosti vyrovnávaly s násilím v ulicích. Nechybí ani stručný ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Další důsledek koronavirové krize: Největší přesun fyzického zlata v historii
Na finančních trzích se každý den zobchoduje zlato v hodnotě miliard dolarů. Obchody s fyzickým kovem jsou proti tomu kapkou v moři. A platí to (i proto) také o pohybu fyzického zlata. Pandemie covidu-19 se ale i v tomto případě postarala o rozvíření stojatých vod.

4. Očekávané události

Středě dominují data o inflaci v Číně a ve Spojených státech, hlavní slovo si ale vezme Fed, který rozhodne o měnové politice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vývoz z Německa v dubnu kvůli koronaviru rekordně klesl

Vývoz z Německa se v dubnu propadl meziročně bezmála o třetinu, což je nejvíce od roku 1950, kdy statistický úřad začal tento údaj sledovat. Důvodem byla pandemie, která snížila poptávku po zboží z Německa, největší evropské ekonomiky. Přebytek bilance zahraničního obchodu klesl na 3,5 miliardy eur ze 17,8 miliardy eur loni v dubnu a byl nejnižší od prosince 2000.

6. Bloomberg: Akcie automobilky s nulovými výnosy stouply o 100 %

Akcie firmy Tesla, která vyrábí elektrická auta, jsou na rekordu. Cena akcií společnosti Hertz Global Holding je vysoko nad úrovní z doby, kdy firma oznámila bankrot. Žádné akcie v automobilovém sektoru ale nejsou lepším ukazatelem vitality na akciových trzích než cenné papíry firmy Nikola. Tento ctižádostivý výrobce nákladních aut s elektrickým a vodíkovým pohonem debutoval na trhu Nasdaq minulý týden díky fúzi se společností bez podnikatelského plánu VectoIQ Acquisition, zato ale s akciemi na burze. Letos čeká nulové výnosy a první miliardu dolarů ročně plánuje až v roce 2023. Akcie za těch pár dnů přesto posílily o více než 100 %.

7. Francouzská ekonomika prý dopady viru zdolá nejdříve za dva roky

Francouzská ekonomika se na úroveň před koronavirovou krizí vrátí nejdříve v roce 2022. Předpověděla to francouzská centrální banka, která odhaduje, že hrubý domácí produkt Francie v letošním roce klesne o 10,3 %. Zaznamená tak nejhlubší propad od druhé světové války. Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně.

8. Rekordní pokles ekonomik eurozóny i EU byl nižší než v odhadech

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 3,6 %, v celé Evropské unii se pak snížil o 3,2 %. V obou případech jde v souvislosti s koronavirovými omezeními o rekordní pokles od začátku měření v roce 1995. Ve konečné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

9. Goldman Sachs očekává pokles cen ropy

Po rychlém růstu cen ropy v posledních týdnech očekávají analytici z Goldman Sachs v nejbližší době pokles kvůli nejistému oživení poptávky a růstu produkce v USA a Libyi.

10. ECB: Globální používání eura se stabilizovalo blízko minima

Globální používání eura se po letech poklesu způsobeného dluhovou krizí loni stabilizovalo blízko rekordního minima. Ve svém ročním hodnocení měny to uvedla Evropská centrální banka. Naději na vyšší poptávku po eurech se tak nepodařilo proměnit ve skutečnost.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

COTY

Akciové trhy mezi 21. únorem a 23. březnem zaznamenaly jeden z nejstrmějších medvědích trendů v historii, od té doby ale stejně rychle ztráty umazaly. Index Nasdaq Composite je již na nových maximech a S&P 500 se dostal do plusu od začátku roku. Situace na trhu je zvláštní a rozdíly ve výkonnosti jednotlivých titulů v rámci indexu S&P 500 jsou velké.

Do pátku 5. června byla jediným titulem, který byl od 23. března v mínusu, společnost Coty. Po dalších dvou obchodních dnech již neplatí ani to, protože rotace na trzích a změna sentimentu způsobují, že investoři opět ve větším měřítku investují do akcií firem, které doplácely na omezení spojená s pandemií nemoci covid-19, a naopak peníze vyvazují z titulů, které během pandemie vydělávaly. I Coty patří mezi vyvolené, a proto v pondělí přidala přes 22 %, čímž se dostala od 23. března do plusu (v úterý pak odepsala téměř 10 %). Zjednodušeně řečeno, kosmetika díky ukončování sociálního distancování (snad) opět začíná vydělávat.

Podobných výkyvů, kdy akcie odepíší nebo přidají desítky procent za den bez jakýchkoli zajímavých informací, lze na trzích nyní sledovat více. Možná proto ani tolik nepřekvapí, že pondělní rally doprovázel i růst indexu volatility VIX.

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 3 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 11 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh
Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě
včera v 14:02

Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě

Americká letecká společnost Delta Air Lines má za druhé čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72...
Doprava Spojené státy americké (USA) Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (14. července)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (14. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Pojišťovna Travelers očekává ztrátu 0,2 USD na akcii, trh přitom…
včera v 13:54

Pojišťovna Travelers očekává ztrátu 0,2 USD na akcii, trh přitom vyhlíží zisk 1,27 USD

Americká pojišťovna Travelers v úterý uvedla, že za druhé čtvrtletí očekává ztrátu 16 centů na akcii, kterou...
Výsledková sezóna Travelers Pojišťovny