Co musíte ráno vědět (10. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a centrální banka USA na podporu ekonomiky a jak vypadá kontrarián, který se toho vůbec nebojí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku 1974. Americká centrální banka oznámila, že uvolní balíček 2,3 bilionu dolarů na úvěry malým a středním firmám a místním samosprávám. To zastínilo i zprávu amerického ministerstva práce, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden nově asi 6,61 milionu lidí. Index Dow ve čtvrtek stoupl o 1,22 % na 23 719,37 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,45 % na 2 789,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,77 % na 8 153,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,88 % na 41,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 0,729 %. Za celý týden, který byl tentokrát o jeden den kratší, si index Dow připsal 12,67 %, S&P 500 12,10 % a Nasdaq Composite 10,59 %. Na Velký pátek se v USA obchodovat nebude, na Velikonoční pondělí už ale ano.

Aktivně řízené fondy a mizející alfa
Alfa neboli nadvýkonnost fondu je často jedním ze základních ukazatelů, podle kterých se investoři orientují. Jak ale ukazuje studie S&P Dow Jones Indices, i v tomto případě platí otřepané "pěkně mu zpívají, když ptáčka lapají".
Index strachu VIX velí "buy", emoce ale nákupnímu apetitu nepřejí
Prudký růst indexu volatility VIX dokáže investory vždy vyděsit. Místo panických výprodejů by přitom měli držet prst na tlačítku "buy".

2. Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky a indexy se svezly k nule. Odpoledne se ale nákupní apetit obnovil, a hlavní benchmarky se tak vrátily do zelených čísel. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 1,57 % na 331,80 bodu, britský FTSE 100 přidal 2,9 % na 5 842,66 bodu, německý DAX se zvýšil o 2,24 % na 10 564,74 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,44 % na 4 506,85 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 stoupl o 7,36 %, FTSE 100 posílil o 7,89 %, DAX se zvýšil o 10,91 % a CAC 40 přidal 8,48 %. Evropské burzy zůstanou zavřené v pátek i v pondělí.

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen akcií může být způsoben jen pokrýváním krátkých pozic části spekulantů a takzvaným odrazem mrtvé kočky.

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index PX posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Komerční banky a elektrárenské skupiny ČEZ. Z hlavních titulů ztrácely jen Avast a textilka PFNonwovens. Za celý týden index PX stoupl o osm a půl procenta.

Stratég: Český trh práce v recesi neutrpí jako při poslední krizi, pomůže mu i menší flexibilita
Míra nezaměstnanosti v Česku v březnu zůstala na 3 %, podle analytiků je ale potřeba čekat její výrazný nárůst v dalších měsících. Propad zaměstnanosti by ale neměl být tak výrazný, jak by v historickém srovnání naznačovaly očekávaný pokles celé ekonomiky, říká investiční stratég Miroslav Plojhar z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde v Číně zpráva o inflaci. Tutéž informaci by měly odpoledne představit také Spojené státy, jež by večer měly vydat ještě bilanci federálního rozpočtu. Většina akciových trhů zůstane na Velký pátek zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Studie OSN: Virus může uvrhnout půl miliardy lidí do chudoby

Ekonomické dopady koronavirové krize by mohly uvrhnout zhruba půl miliardy lidí do chudoby. Vyplývá to ze studie Organizace spojených národů. Chudoba tak podle expertů zaznamená první celosvětový vzestup za 30 let, studie předpokládá nárůst počtu lidí žijících v chudobě o 400 až 600 milionů.

6. OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu snížit produkci o 10 až 11 milionů barelů denně. Uvedl to ve čtvrtek večer íránský ministr ropného průmyslu Bidžan Namdar. Dohoda zemí ve formátu OPEC+ by měla vytvořit základ pro páteční jednání o dalších příspěvcích k redukci produkce suroviny od zemí ze skupiny G20.

7. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA nově přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna nově zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, kdy to bylo 6,648 milionu lidí, je ale výrazně horší, než čekali analytici (5,25 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 7,455 milionu z 3,059 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 8 milionů).

8. MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Dodala, že v příštím roce očekává pouze částečné oživení ekonomiky.

Saxo Bank: Demografie pohřbí naděje býků, ucho džbánu s neomezenou likviditou od centrálních bank se utrhne
Mnozí investoři jsou názoru, že propad na trzích v souvislosti s pandemií COVID-19 je jen dočasnou epizodou v rámci dlouhého období růstu cen akcií, podobnou těm z let 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná měnová politika, tedy nízké úrokové sazby a odkupy aktiv ze strany centrálních bank, (opět) zafungují jako hlavní hnací síla růstu na trzích. Svůj názor na věc nabízí Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomických strategií v Saxo Bank.

9. Kurzarbeit se asi v Německu dotkne více lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem. Uvedl to ve čtvrtek německý úřad práce. Počet takto pracujících lidí bude podle úřadu zřejmě mnohem vyšší než v období globální finanční krize před více než deseti lety. Přechodně snížit počet zaměstnanců už muselo kvůli ekonomickým dopadům pandemie i 29 % britských firem.

10. Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika nezačne plně ožívat ze škod způsobených epidemií nemoci covid-19. Řekl to ve čtvrtek ve svém projevu šéf Fedu Jerome Powell. Poznamenal však také, že pravomoci centrální banky mají své limity. 

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kontrarián se vším všudy

Chamath Palihapitiya je borec. Hrát si dnes na kontrariána dokáže každý, ale mluvit otevřeně o tom, že zombie společnosti jako například aerolinky by měly zkrachovat, na to už musí mít šéf investiční společnosti "koule".

A něco na tom bude, protože jak Palihapitiya říká, bankrot společnosti nemusí znamenat, že všichni zaměstnanci přijdou o práci nebo penzijní pojištění. O své peníze přijdou zejména spekulanti, kteří investovali do nezajištěného dluhu nebo akcií firmy, ale "to jsou pravidla této hry, je to v pořádku, protože toto jsou lidé, kteří by měli patřit mezi nejchytřejší investory na světě a zaslouží si totálně zkrachovat," tvrdí Palihapitiya.

Na otázku moderátora, proč by si vůbec někdo měl zasloužit krach, Palihapitiya uvedl, že to jsou hedgeové fondy, kdo spravuje peníze miliardářů, takže to vlastně nikoho nemusí zajímat. To, že nepojedou na drahou letní dovolenou, nemusí nikoho zajímat. Na ulicích dnes končí běžní lidé, za týden vzrostl počet nezaměstnaných v USA o více než šest milionů a z peněz daňových poplatníků se zachraňují bohatí manažeři firem nebo hedgeové fondy. Vlastně je to stejné jako s bankami před dvanácti lety.   

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
včera v 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
včera v 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
včera v 18:30

Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu práce USA

Akcie na evropských trzích v pátek od rána rostly a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla moc znát,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
včera v 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
včera v 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
včera v 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a nezaměstnanost klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
včera v 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
včera v 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo
včera v 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
včera v 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
včera v 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
včera v 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
včera v 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
včera v 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus