Co musíte ráno vědět (10. února)
|

Co musíte ráno vědět (10. února)

Jak se v závěru minulého týdne vedlo akciím v Evropě a v USA, co nyní Fed považuje za rizika pro ekonomiku a co způsobilo, že už si společnost Benetton nerozumí se známým fotografem Olivierem Toscanim? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek sestoupily z maxim, za celý týden ale hlavní indexy výrazně posílily

Americké akcie v pátek po čtyřdenním růstu sestoupily ze svých maxim. Investoři vyhodnocovali zprávu o zvýšení počtu pracovních míst ve Spojených státech a odhadovali další vývoj kolem koronaviru šířícího se v Číně. Za celý týden ale akcie na Wall Street výrazně zpevnily. Index Dow v pátek odepsal 0,94 % na 29 102,85 bodu, S&P 500 se snížil o 0,54 % na 3 327,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl rovněž o 0,54 % na 9 520,51 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,41 % na 15,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o šest bazických bodů na 1,58 %. Za celý týden stoupl Dow o rovná tři procenta, S&P 500 přidal 3,17 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, stále se řeší dopady koronaviru na ekonomiku
Poslední dva lednové týdny index S&P 500 klesal, únor ale zahájil růstem o 3,17 %, když v týdnu vylepšil historické maximum.
Co Twitter dal: Nejlepší investice Applu
Tentokrát něco o ČNB, šílenství na trzích, výsledkové sezóně a fundamentech, asi nejlepší investici společnosti Apple v její historii a také o jednom srovnání dvou prezidentů.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale stouply o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když investoři monitorovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru a čekali, zda Spojené státy nějak zareagují na čtvrteční rozhodnutí Pekingu snížit na polovinu cla na dovoz více než 1 700 amerických produktů. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,27 % na 424,36 bodu, za celý týden však vzrostl o 3,32 %. Britský FTSE klesl o 0,51 % na 7 466,70 bodu (týden: +2,48 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 6 029,75 bodu (týden: +3,85 %) a německý DAX ztratil 0,45 % na 13 513,81 bodu (týden: +4,1 %).

Kvantitativní uvolňování ECB a vyšší inflace: Zbožné přání?
Evropská centrální banka již dlouho provádí politiku kvantitativního uvolňování, aby podpořila růst spotřebitelské inflace. Úspěch zatím nikde.
Mojmír Hampl: Brexit je lekce pro všechny, názory Britů na EU nelze brát na lehkou váhu
Zemím, jako je Česká republika, bude Spojené království v Evropské unii chybět. Rovnováha sil v unii je odchodem Británie narušená, uvedl na platformě Alter Eko bývalý viceguvernér ČNB a dnes ředitel služeb pro finanční sektor v KPMG Mojmír Hampl v debatě s ekonomem Petrem Zahradníkem, členem Evropského hospodářského a sociálního výboru.

3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ale zpevnila o 3,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,35 % na 1 110,72 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Komerční banky (-1,03 % na 813 Kč) a vývojáře antivirového softwaru Avast (-0,72 % na 137 Kč). Zobchodovaný objem činil zhruba 254 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 3,6 %.

Brexit: Jak velká část české produkce je v sázce?
Často se přetřásá standardní statistika, podle které do Spojeného království putují přímo či nepřímo (třeba přes Německo) vývozy v hodnotě zhruba 7 % českého HDP. Z tohoto hlediska by neúspěch při dojednávání obchodních vztahů Británie s Evropskou unií mohl mít na Česko enormní vliv. Pod pokličku hospodářských statistik nahlédl ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Investiční fórum 2020: To nejlepší z prezentací
Jaká rizika jsou největší hrozbou pro ekonomiku a investory v příštích letech? Jsou očekávání investorů do ETF realistická? Které investice by mohly investorům přinést zajímavé zisky v době, kdy jsou akcie na maximech? To a ještě mnohem více jsme se dozvěděli na lednovém Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a Čína přidá inflační statistiku, zprávu z úvěrového trhu a data o přímých zahraničních investicích. Dopoledne společnost Sentix zveřejní zprávu o investorské důvěře v eurozóně. Hospodářskými výsledky se v pondělí pochlubí v zámoří firma Loews a v Evropě společnost Carl Zeiss Meditec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Hrozba recese v USA polevila, novým rizikem je koronavirus

Pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech polevila, novým rizikem pro vyhlídky americké ekonomiky se nicméně stala epidemie koronaviru. Uvedla to americká centrální banka ve zprávě o měnové politice určené Kongresu.

6. Čínu bojující s koronavirem čeká nelehký návrat do všedních dní

Po volnu spojeném se začátkem nového lunárního roku, které bylo letos kvůli epidemii koronaviru prodloužené o deset dnů, čeká Čínu v pondělí návrat k všednímu životu. Mnoho obchodů a továren ale nadále zůstane zavřených a řada zaměstnanců v úřednických profesí bude pracovat z domova.

7. Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila zhruba 225 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil

Ve Spojených státech v lednu mimo zemědělství vzniklo asi 225 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst po 147 tisících v prosinci (revidováno ze 145 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %, čekala se její stagnace na 3,5 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v lednu zrychlil na 3,1 %.

8. Apple dostal pokutu 25 milionů eur kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů

Americký technologický gigant Apple dostal ve Francii pokutu 25 milionů eur kvůli úmyslnému zpomalování starších telefonů iPhone. Pokutu vyměřil francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF), podle kterého firma zákazníky o postupu dostatečně neinformovala.

9. AXA odprodá své aktivity ve střední Evropě včetně ČR

Francouzská finanční skupina AXA odprodá své aktivity v České republice, Polsku a na Slovensku za miliardu eur rakouské společnosti UNIQA Insurance Group. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou AXA v pátek zveřejnila. Potvrdila tak dřívější informaci agentury Reuters z října loňského roku o chystaném prodeji. UNIQA také působí na českém trhu a podle šéfa koncernu Andrease Brandstettera se akvizicí stane pětkou na pojišťovacím trhu v rostoucím regionu střední a východní Evropy.

10. Trump podle tisku zuřil, když jej Johnson informoval o firmě Huawei

Neshody ohledně zapojení čínské telekomunikační firmy Huawei do modernizace mobilních sítí jsou nadále zdrojem napětí ve vztazích mezi Londýnem a Washingtonem. Americký viceprezident Mike Pence v pátek v televizním rozhovoru jasně neřekl, zda by mohl vstřícný přístup Británie zmařit vzájemná jednání o obchodní dohodě. Britský tisk zároveň s odvoláním na své zdroje píše o tom, jak čerstvé rozhodnutí britské vlády rozzuřilo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Benetton ruší spolupráci s fotografem Toscanim, žertoval o zřícení mostu

Italská oděvní společnost Benetton ruší spolupráci s Olivierem Toscanim, jehož provokativní reklamní fotografie společnost v 80. letech celosvětově proslavily. Fotograf totiž tento týden v rozhlasovém pořadu zlehčoval pád Morandiho mostu v Janově, který zavinil smrt 43 lidí.

"Koho zajímá, když spadne most?" řekl Oliviero Toscani. Posléze se za svůj výrok omluvil na Twitteru.

Na společnost Benetton se v souvislosti s pádem dálničního mostu, který se v Janově zřítil v délce 100 metrů v srpnu 2018, snesla ostrá kritika už dříve. Komunikaci totiž provozovala infrastrukturní firma Atlantia, která je s rodinou Benettonových majetkově propojená.

Výrok sedmasedmdesátiletého Toscaniho se paradoxně nese v duchu jeho úspěšných reklamních fotografií, které pro Benetton vytvářel v letech 1982 až 2000. Ty se do té doby nezvykle nesoustředily na výrobky samotné, ale na boření společenských tabu, takže v souvislosti s nimi se často objevoval přívlastek skandální.

Černá matka kojící bílé dítě popudila země, jež poznaly otroctví a kolonialismus. Mnich líbající jeptišku vzedmul vlnu protestů v samotné Itálii. Čerstvě narozené, zakrvácené dítě s pupeční šňůrou pobouřilo Británii. Od zkrvaveného oblečení mrtvého chorvatského vojáka či nahého pozadí s razítkem HIV-positiv se odvraceli téměř všude. Za papeže Benedikta XVI. líbajícího jednoho z egyptských imámů se Benetton několikrát Vatikánu omluvil. Kampaně ale vždy zabraly.

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
20:20

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy navečer klesaly o více než 3,5 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč
14:09

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
13:59

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
13:24

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii