Co musíte ráno vědět (11. července)
|

Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Evropské komise poroste česká ekonomika a jaký překvapivý problém řeší město, kde žijí Jeff Bezos a Bill Gates? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy ve středu po vyjádřeních šéfa Fedu vystoupaly na nová maxima, část zisků ale odevzdaly

Akcie v USA posílily v reakci na výroky šéfa americké centrální banky Jeromea Powella, které vrátily do hry očekávání velké části analytiků, že Fed sníží sazby již na červencovém zasedání svého měnového výboru. Hlavní akciové indexy se vyšplhaly na rekordní hodnoty a širší index S&P 500 poprvé v historii krátce dosáhl hranice 3 000 bodů. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow stoupl nakonec o 0,29 % na 26 860,20 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,45 % na 2 993,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,75 % na 8 202,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,52 % na 13,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po dočasném vzestupu nad 2,10 % uzavřel nakonec poblíž úterních 2,06 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba 4 % a kryptoměny ztrácely (bitcoin -2,4 %, ethereum -7,5 %).

Bankrot ve hře? Americké vládě hrozí, že v září nebude schopna splácet závazky
Americká vláda se ještě pomalu nevzpamatovala z rozpočtové krize, která zemi ochromila v úvodu roku, a na obzoru se objevuje krize další. Alespoň to tvrdí think tank Bipartisan Policy Center, podle kterého by administrativa Donalda Trumpa mohla být v září bez peněz kvůli nižším než očekávaným daňovým výnosům.

2. Evropské akcie ve středu převážně oslabily, nejvíce ztratil telekomunikační sektor

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v negativním pásmu, když investoři čekali na novinky týkající se čínsko-americké obchodní války poté, co hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v úterý uvedl, že spolu vyjednávači konstruktivně hovořili po telefonu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,2 % na 387,15 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,08 % na 7 530,69 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,08 % na 5 567,59 bodu a německý DAX klesl o 0,51 % na 12 373,41 bodu. Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, který oslabil o 0,8 %, o více než půl procenta ale zlevnily také akcie z automobilového odvětví.

Co Twitter dal: Forrest Gump jako (investorské) eso
Tentokrát něco o tom, co ohrožuje trh s pravými diamanty, že Česko stárne nejrychleji v Evropě a že věřit lžím je velice jednoduché. Pak také o tom, jak vypadá miliarda dolarů ve zlatě (a bitcoinech), o Forrestu Gumpovi a doporučení na akcie Apple. A nakonec něco o fanoušcích amerických fotbalistek.

3. Pražská burza v polovině týdne mírně klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ

Pražská burza uzavřela středeční obchodování v mínusu, index PX odevzdal 0,11 % na 1 047,25 bodu. Nedařilo se zejména akciím ČEZ, které zlevnily o 1,54 % na 510 Kč. Objem obchodů byl s 456 miliony korun mírně podprůměrný. Nejvíce ztratily cenné papíry Stock Spirits, které odevzdaly 1,89 % na 62,40 Kč. Nejvyšší zisk naopak zaznamenala CME (+2,88 % na 100 Kč), která se podle Denníku N chystá prodat slovenskou televizi Markíza investiční skupině PPF.

Komerční banka dále věří akciím Kofoly ČS, růstový potenciál odhaduje na více než 60 %
Pro akcie Kofoly ČeskoSlovensko ponecháváme doporučení "koupit" a mírně upravujeme cílovou cenu na 482 Kč, napsal v prvním červencovém týdnu analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Evropská centrální banka odtajní zápis z červnového zasedání a vyjdou inflační statistiky v Česku, Francii, Německu a Spojených státech. Pozornost budou poutat zejména americká data, která by mohla naznačit, zda Fed v červenci přistoupí k uvolnění měnové politiky. USA se rovněž pochlubí pravidelnou týdenní zprávou o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a druhým dnem bude pokračovat slyšení šéfa centrální banky Jeromea Powella v Kongresu. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví také prezidenti poboček Fedu v New Yorku, Minneapolisu, Richmondu a Atlantě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise pro letošní rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,6 %, ekonomika EU poroste o 1,4 %

Evropská komise ve své nejnovější prognóze potvrdila, že v letošním roce očekává zvýšení hrubého domácího produktu České republiky o 2,6 %. Současně ale zlepšila údaj za minulý rok a výhled na příští rok, oba o 0,1 procentního bodu. Loni ekonomika podle nejnovější zprávy vzrostla o tři procenta a v roce 2020 má růst zpomalit na 2,5 %. Ekonomika celé Evropské unie letos podle letní makroekonomické předpovědi poroste o 1,4 %, v zemích používajících euro to bude 1,2 %. V příštím roce očekává komise pro celou unii expanzi hospodářství o 1,6 % a v eurozóně o 1,4 %.

6. Šéf Fedu naznačil, že se úroky v USA možná brzy sníží

Šéf americké centrální banky Jerome Powell naznačil, že by se základní úrok v USA mohl brzy snížit. Výhled americké ekonomiky podle něj nadále ohrožuje napětí v obchodních vztazích a také útlum globální ekonomiky. Powell to uvedl v textu připraveném pro jeho slyšení v Kongresu.

Fed v červnu vnímal v ekonomice rostoucí potřebu podpory růstu, ukázal zápis ze zasedání měnového výboru
Někteří účastníci červnového zasedání měnového výboru Fedu cítili, že by snížení sazeb v blízké budoucnosti mohlo zabránit pozdějším dopadům zpomalení americké ekonomiky. Negativních rizik podle zápisu oproti květnu přibylo.

7. Zátěžové testy bank v EU byly podle auditorů příliš mírné

Loňské zátěžové testy bank v Evropské unii neodpovídaly systémovým rizikům. Tento nedostatek mohl způsobit, že u některých bank byly výsledky zavádějící, zvláště u těch ve slabších státech. Vyplývá to ze středeční zprávy auditorů EU.

8. Škodě Auto v pololetí klesl odbyt o 4,9 % na 620 900 vozů

Škoda Auto v prvním pololetí dodala zákazníkům 620 900 vozů, meziročně o 4,9 % méně. Důvodem byl čtvrtinový pokles prodeje v Číně. Na ostatních trzích odbyt automobilky o 1,6 % vzrostl. Ve druhém pololetí Škoda očekává růst díky novým modelům Scala a Kamiq. Nasadí i modernizovaný Superb a nový Superb Scout.

9. Creditreform: Úpadků firem v Německu poprvé od krize asi přibude

Počet německých společností, které se dostanou do platební neschopnosti, letos zřejmě vzroste. Bude to poprvé od hospodářské krize v roce 2009. Předpověděla to ve středu německá společnost Creditreform.

10. Křetínský s Tkáčem začínají vykupovat akcie společnosti Metro AG

Investiční společnost EP Global Commerce, kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, zahájila výkup akcií německé obchodní skupiny Metro AG. Nabídka platí do 7. srpna a podmíněna je získáním nejméně 67,5 % všech kmenových akcií.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Městu, kde žijí Bezos a Gates, docházejí peníze

Jeff Bezos a Bill Gates jsou nejbohatší lidé na světě. Hodnota jejich majetku přesahuje u každého 100 miliard USD. Bezosův Amazon má centrálu v Seattlu a nedaleko Seattlu sídlí také Microsoft. Oba miliardáři pak mají domy v blízkém malém městě Medina.

S více než 3 000 obyvateli je Medina sedmým nejbohatším městem s poštovním směrovacím číslem v USA. V roce 2017 tu střední hodnota domu činila 2,77 milionu USD a střední příjem domácnosti 186 464 USD. Pro celé USA byl střední příjem domácnosti 60 336 USD. I tak Medině docházejí peníze. Ironie, kterou nikdo nechápe, píše CNBC.

Jak je možné, že domov nejbohatších lidí na planetě krachuje? Hlavní problém je v tom, že i když ceny domů v Medině rostou, příjmy nerostou stejnou rychlostí, říká město. "Možná je těžké si představit, že město nemá dostatek příjmů, aby udrželo současnou úroveň služeb, zejména v této hospodářské situaci. Zatímco hodnota realit nadále roste, daňové příjmy města se tolik nezvyšují," napsal městský zpravodaj tento měsíc.

Může za to zákon. Místní samosprávy nemohou zvýšit své příjmy z daní o více než procento bez toho, aby s tím souhlasili obyvatelé. "Sazba daně z nemovitosti není však stanovena jako procento, činí 7,92925 dolaru z každých 1 000 USD hodnoty majetku," říká šéfka financí města Julie Ketterová. Z toho městu patří jen 0,63486 USD. Další části těchto peněz získávají místní školy, přístav, okres, knihovna, zdravotnická záchranná služba, povodňový fond, regionální doprava a státní školní fond.

"Hodnota nejdražšího domu v Medině je podle kanceláře King County Assessors 131,239 milionu USD," říká Ketterová. To je zřejmě Gatesův dům Xanadu 2.0, který má mimo jiné 24 koupelen a trampolínovou místnost. Daň z nemovitosti v případě tohoto domu letos činí 1 040 267 USD. Z toho městu zůstává 83 318 USD.

Většina realit v Medině však není tak drahá. V letošním roce tak město z realitní daně získá jen 2,8 milionu USD. Jednoprocentní zvýšení mu přinese dodatečných 28 000 USD, což však není dostatek na to, aby to pokrylo rostoucí výdaje. Jen náklady na požární služby stouply letos o téměř dvojnásobek této částky, píše místní zpravodaj.

Kvůli snížení deficitu rozpočtu tak Medina nechá v listopadu hlasovat o zvýšení daně z nemovitosti natolik, aby měla dostatek prostředků k poskytování stávající úrovně služeb bez výrazných škrtů. Pokud by se to nepodařilo prosadit, bude mít v roce 2020 Medina rozpočtový schodek 500 000 USD a do roku 2025 dokonce 3,3 milionu USD. To je dlouhodobě neudržitelné.

Fiskální problém Mediny je názorným příkladem širšího problému se zdaněním ve státě Washington, který nemá daň z příjmů fyzických ani právnických osob. Zákon o omezení růstu daně z nemovitosti na jedno procento byl přijat v roce 2001. Nejvyšší soud ho sice poté zrušil, v roce 2007 však byl obnoven. Tento limit je natolik omezující, že může ochromit rozpočty místních samospráv.

"Je potřeba více důkazů, že daňový systém Washingtonu je tak zpackaný, jak jen to jde? Dokonce i nejbohatší město ve státě není schopné to vyřešit," napsal sloupkař listu Seattle Times Danny Westneat. "Město s 3 200 obyvateli objevuje to, co King County, Seattle a nespočet dalších měst kolem vykřikuje již téměř dvě desetiletí - matematika již nefunguje." Dodal také, že slyšel, že ve městě žijí opravdu důležití lidé a že nyní, když i jejich město říká, že je ve velkých nesnázích, se tomuto problému možná dostane pozornosti.

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin