Co musíte ráno vědět (11. května)
|

Co musíte ráno vědět (11. května)

Jak světové akcie zakončily uplynulý týden, jaký vliv na to (ne)měla dubnová statistika z amerického trhu práce a kdo také na Den matek měl co slavit? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po zveřejnění dat z trhu práce posílily, zpevnily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek zdražily. Údaje ministerstva práce ukázaly, že ve Spojených státech v dubnu zaniklo o něco méně pracovních míst, než se očekávalo. Investoři navíc doufají, že ekonomické podmínky se díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru začnou postupně zlepšovat. Index Dow si v pátek připsal 1,91 % na 24 331,32 bodu, širší S&P 500 přidal 1,69 % na 2 929,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,58 % na 9 121,32 bodu. Index volatility VIX se snížil o 11,01 % na 27,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o pět a půl bazického bodu na 0,686 %. Za celý týden Dow stoupl o 2,56 %, S&P 500 přidal 3,5 % a Nasdaq Composite zpevnil o 6 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie zahájily květen solidním růstem
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu zajímavě posílily. Pomáhají jim naděje na relativně brzké nastartování ekonomiky. Index S&P 500 za pět dnů přidal 3,50 %.

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily i za celý týden

Obchodování na evropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v zelených číslech. Dařilo se akciím skupiny Siemens, která zveřejnila hospodářské výsledky. Odpolední data z amerického trhu práce byla slabá, investoři ale věří, že postupné uvolňování restriktivních opatření na obou stranách Atlantiku přispěje k odrazu ekonomiky. Britský index FTSE 100 stoupl o 1,4 % na 5 935,98 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,35 % na 10 904,48 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,07 % na 4 549,64 bodu a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,91 % na 341,05 bodu. Na pražské burze se v pátek neobchodovalo. Za celý týden FTSE 100 přidal 0,59 %, DAX vzrostl o 0,39 % a STOXX Europe 600 zpevnil o 0,30 %, zatímco CAC 40 klesl o 0,49 %.

COVID-19 a data z ekonomiky aneb Nenechme se mýlit
Již známe první odhady vývoje HDP za první čtvrtletí, a tedy i odhady toho, jak ekonomiky v té době postihla pandemie nemoci COVID-19 a s ní související opatření na ochranu zdraví lidí. V Číně ekonomika mezičtvrtletně anualizovaně poklesla o téměř 40 %. Ve srovnání s tím data z eurozóny a USA působí relativně pozitivně. Nenechme se ale mýlit, píše hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Anketa: Zaostřeno na trh s ropou a akcie těžařů
V rámci pravidelného expertního výhledu, který vysíláme vždy v pondělí dopoledne, jeden z diváků položil otázku na téma ropy, která nebyla zodpovězena. Vracíme se k ní prostřednictvím krátké ankety s českými tržními experty.

3. Očekávané události

Makroekonomický kalendář je v úvodu týdne zaplněný jen skromně, zajímavější mohou být snad jen italská průmyslová výroba a americký index trhu práce. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnosti SoftBank, Bridgestone, Henkel, Marriott nebo Under Armour. Očekávané události celého týdne (na které se již tradičně na Investičním webu zaměříme v živě vysílaném expertním výhledu v 10 hodin dopoledne) včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Na trhu práce v USA v dubnu zaniklo přes 20 milionů míst, nezaměstnanost je nejvyšší od velké hospodářské krize

Ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství zaniklo asi 20,5 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika přišla asi o 22 milionů míst po úbytku 870 tisíc v březnu (revidováno z -701 tisíc). Míra nezaměstnanosti vystřelila na 14,7 % z 4,4 %, čekal se skok na 14 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v dubnu zrychlil na 7,9 z 3,3 %. A připomeňme, že akciový trh v USA se po zveřejnění dat zvedl o více než 1,5 %.

5. Pomoc slibovaná českému hospodářství převyšuje tu reálnou, říká ekonomka Helena Horská

Slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohonásobně vyšší než reálná pomoc. Činí jednotky desetin procenta hrubého domácího produktu místo slibovaných 20 % HDP. V České televizi to v neděli řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "ČR exceluje pouze v jednom, ve slibech. Realita je ale spíše smutná než veselá," dodala. Vliv epidemie nového typu koronaviru a s ní spojená omezení pocítilo na rodinném rozpočtu jen málo nebo vůbec 52 % lidí v ČR. Třetina ho cítí do jisté míry, 15 % lidí odpovědělo, že docela dost a možná bude mít problém pokrýt všechny výdaje. Tolik dubnový průzkum agentury Kantar CZ, který v neděli zveřejnila Česká televize.

6. Tohle je poslední kapka! Elon Musk varuje, že půjde s Teslou z Kalifornie

Generální ředitel výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk na svém twitterovém účtu pohrozil, že přesune centrálu firmy a budoucí výrobu z Kalifornie do Texasu nebo Nevady. Reaguje tak na nařízení zdravotnických úřadů okresu Alameda, podle kterých Tesla nesmí zahájit výrobu ve své jediné továrně v USA ve Fremontu. Ta byla přerušena kvůli pandemii koronaviru.

7. Australská ekonomika podle centrální banky čelí rekordní recesi

Australská ekonomika kvůli koronavirové krizi čelí rekordnímu poklesu. Předpověděla to v pátek podle agentury Reuters australská centrální banka. Hrubý domácí produkt se podle tohoto zdroje v prvním pololetí sníží o deset procent, a australská ekonomika tak poprvé za tři desetiletí zaznamená recesi. Ta se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

8. Švédsko nepocítí ekonomické výhody volnějšího přístupu k pandemii

Švédsko zřejmě čeká podobný propad ekonomiky jako ostatní evropské země, ačkoli se Stockholm rozhodl nezavádět kvůli koronaviru přísná restriktivní omezení obchodu a pohybu obyvatel. Podle listu The Financial Times to vyplývá z odhadů Evropské komise i švédské centrální banky. Švédská vláda se v neděli také omluvila za selhání při péči o seniory v domovech s pečovatelskou službou, které pandemie v zemi silně zasáhla.

9. Státy eurozóny se shodly na krizových úvěrech z fondu ESM

Země platící eurem budou moci od června dostat výhodné úvěry ze záchranného fondu ESM. Shodli se na tom ministři financí eurozóny při páteční videokonferenci. Podle jejich společného prohlášení může každá z 19 zemí používajících společnou měnu dostat z fondu půjčky až do výše 2 % svého HDP. Celkově bude v balíku určeném především na výlohy spojené se zdravotní péčí k dispozici 240 miliard eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podnikatel Jan Petrof je pokračovatelem slavné rodinné tradice

Podnikatel Jan Petrof, který se narodil 10. května 1940, je pokračovatelem díla svých předků, kteří se proslavili výrobou klavírů stejnojmenné značky. Podařilo se mu získat zpět minulým režimem znárodněnou rodinnou firmu a postupně ji vrátit na pozici předního evropského výrobce klavírů.

První klavír královéhradeckého výrobce pian Petrof spatřil světlo světa v roce 1864. Postavil ho zakladatel firmy a podnikatelské dynastie Antonín Petrof. Po jeho smrti v roce 1915 v díle pokračovali jeho synové. V roce 1948 byla továrna znárodněna. Do rukou původních vlastníků se začala společnost složitě navracet po roce 1989.

Jan Petrof, pravnuk zakladatele rodinné firmy Antonína Petrofa, vystudoval střední stavební průmyslovou školu a později při zaměstnání Vysokou školu ekonomickou. Po roce 1989 jako jediný ze šesti dědiců původního podniku předložil privatizační projekt. V roce 1991 zaujal místo obchodního ředitele firmy Petrof a téměř osm let mu trvalo, než plně ovládl celou firmu.

V restituci rodině Petrofů stát vrátil pouhá čtyři procenta firmy, zbytek musela koupit. Plně do rukou Petrofů přešla továrna až v roce 2001. V roce 2004 na postu prezidenta a jednatele firmy Jana Petrofa vystřídala jeho dcera Zuzana Ceralová Petrofová, která firmu vede i v současnosti.

Jan Petrof je nositelem řady ocenění včetně medaile Za zásluhy III. stupně udělenou v roce 2008 tehdejším prezidentem Václavem Klausem. V listopadu 2018 převzal čestný doktorát v oboru management a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové.

Hradecká firma ročně vyrobí do 2 000 nástrojů s logem Petrof, které vyváží do více než 60 zemí světa, nejvíce jich míří do Číny, kde piana a klavíry také vyrábí. Obrat firmy Petrof v loňském roce dosáhl téměř 308 milionů korun. Letos ale kvůli pandemii koronaviru omezila výrobu a za celý rok odhaduje snížení plánovaného prodeje o 40-50 %. Zhruba dvě třetiny ze zhruba 240 zaměstnanců jsou od začátku dubna doma za 70 % mzdy. Přibližně 20 lidí společnost musela postupně v březnu a dubnu propustit.

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings
před 12 minutami

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. V debatě...
Česká republika Doprava Koronavirus
Schillerová chce o schodku až půl bilionu Kč debatovat v koalici
před 35 minutami

Schillerová chce o schodku až půl bilionu Kč debatovat v koalici

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už má připravenou novelu zákona o státním rozpočtu, kterou by zvýšila...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem
10:03

Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
08:57

Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 3,2 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením...
Česká ekonomika Česká republika Inflace
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika