Co musíte ráno vědět (12. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (12. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo zasedání americké centrální banky a jak se Jack Ma angažuje v Africe? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu mírně posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu mírně posílily poté, co americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny a naznačila, že žádnou úpravu úroků nechystá ani v příštím roce. Dolar naopak oslabil. Index Dow si připsal 0,11 % a obchodování zakončil na 27 911,30 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,29 % na 3 141,63 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,44 % na 8 654,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,4 % na 14,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,79 %.

Akcie v USA: Šíře trhu nahrává býkům
Investoři na akciovém trhu mají tendenci stále hledat signály, které jim potvrdí, případně vyvrátí jejich předpoklady. tentokrát se zaměříme na šíři trhu (market breadth), který možná potěší ty, kteří očekávají další růst cen akcií. Stačí drobnost - aby se opakovala historie.

2. Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Investoři čekali na novinky týkající se americko-čínského obchodního sporu a na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,22 % na 406,22 bodu, britský FTSE 100 získal pouze 0,03 % na 7 216,25 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,22 % na 5 860,88 bodu a německý DAX si polepšil o 0,58 % na 13 146,74 bodu. Nejvíce stouply utility a sektor základních zdrojů.

Dýchavičnost německého průmyslu jako (ne tak) špatná zpráva?
Průmyslová výroba v Německu v říjnu klesla meziročně o více než šest procent (sezónně a cenově očištěno o 5,3 %). Nejen nejnovější statistiku z největší evropské ekonomiky komentuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu znovu oslabila, dolů ji táhly ČEZ, Avast a banky

Pražská burza ve středu oslabila třetí den v řadě, index PX klesl o 0,49 % na 1 079,96 bodu. Nejvýrazněji, zhruba o 1,5 %, klesly akcie energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se ale ani technologické firmě Avast či bankovním titulům. Naopak se ziskem uzavřela například pojišťovna VIG. Objem obchodů byl s necelými 243 miliony korun podprůměrný.

Co Twitter dal: Volby a Vánoce
Tentokrát něco o tom, že ne každý je nadšený z dat amerického pracovního trhu, že potraviny v Číně zdražují nebezpečným tempem, že kryptoměny padají, ale Deutsche Bank jim stále věří, a nakonec něco o tom, jak se kombinují volby a Vánoce v Británii.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou náladu na trzích určovat zejména britské parlamentní volby, které by měly přinést vítězství konzervativců vedených Borisem Johnsonem, a měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Pozornost budou poutat také inflační statistiky Německa a Francie, průmyslová výroba v eurozóně a v Americe index výrobních cen nebo pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Ciena, Costco Wholesale, Adobe, Broadcom, Oracle a METRO. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, úpravy sazeb nečeká ani v roce 2020

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %. Na předchozím zasedání na konci října sazbu snížil o čtvrt procentního bodu. Zároveň na letošním posledním zasedání banka naznačila, že žádnou úpravu úroků nechystá ani v příštím roce.

6. Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde

Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese. Uvedl to analytik úvěrové pojišťovny Euler Hermes Alexis Garatti. V příštím roce předpokládá celosvětový růst HDP o 2,4 % ve srovnání s letošními 2,5 % a s 3,1 % v roce 2018.

7. Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve středu německý list Bild. Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung Tesla do závodu investuje až čtyři miliardy eur.

8. Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na Twitteru to po středečním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později ČTK napsal, že v Česku budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne ve čtvrtek v Bruselu.

9. Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu zvýšily proti předchozímu měsíci o 0,3 %, oznámilo ve středu americké ministerstvo práce. Růst cen tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 0,2 %. Mírně však zpomalil z říjnových 0,4 %.

10. Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Skupina Kofola ČeskoSlovensko koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola o tom ve středu informovala na svých webových stránkách, cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jack Ma: Bill Gates čínsko-afrických vztahů

Jack Ma, zakladatel čínské e-commerce platformy Alibaba, objevil novou vášeň - Afriku. Nebo spíše africké podnikatele, píše francouzský list Le Monde a ptá se, kdo je ve skutečnosti Jack Ma. Podnikatel, či filantrop?

Stejně jako americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesových se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.

V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí.

"Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slýchané na fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.

Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power" - moc, která je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o mimořádnou událost. Jako nějaký "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců čínské vlády odpovědných za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanským prezidentem, nigerijským viceprezidentem nebo etiopským premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.

Rozdal i trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny Africa Netpreneur Initiative. Deset mladých zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů.

Jack Ma je králem jednoduchých metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffetta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prý pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bývalý učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit a budete mít potravu na celý život...

Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto "krást" slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytý politický program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodný a nevinný projev.

Jack Ma zůstává v čínském prostoru výjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickým pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladých podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.

Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc než milion dolarů, který každý rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají být mnohem inspirativnější než projevy pronášené čínskými představiteli podél staveb nové Hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzský list Le Monde.

Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami USD
Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami USD
před 20 minutami

Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami USD

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup částkou deset...
Bayer Evropské akcie
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
před 35 minutami

Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela...
ČNB Centrální banky Hypotéky
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, přestože stále panovaly obavy z dalšího šíření...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
před hodinou

Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty

Bývalý šéf americké banky Wells Fargo John Stumpf zaplatí 17,5 milionu dolarů kvůli skandálu s falešnými účty....
Americké banky Management Americké akcie
Důvěra v českou ekonomiku v lednu klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí
Důvěra v českou ekonomiku v lednu klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v lednu klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň...
Česká ekonomika Česká republika Spotřebitelská důvěra
Reuters: Polský LOT převezme německou leteckou společnost Condor
09:39

Reuters: Polský LOT převezme německou leteckou společnost Condor

Polská letecká společnost LOT převezme německého dopravce Condor, který patřil zkrachovalé cestovní kanceláři Thomas...
Fúze a akvizice Polsko
USA, Británie a EU chtějí vzájemné obchodní dohody do konce roku
USA, Británie a EU chtějí vzájemné obchodní dohody do konce roku
09:02

USA, Británie a EU chtějí vzájemné obchodní dohody do konce roku

Spojené státy, Evropská unie a Británie, která evropský blok na konci ledna opustí, chtějí do konce letošního roku...
Evropská unie Spojené království Spojené státy americké (USA)
Co musíte ráno vědět (24 ledna)
Co musíte ráno vědět (24 ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (24 ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo lednové zasedání Evropské centrální banky...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek smazaly počáteční ztráty a uzavřely kolem…
Americké akcie ve čtvrtek smazaly počáteční ztráty a uzavřely kolem…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek smazaly počáteční ztráty a uzavřely kolem nuly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších změn, přestože v úvodu obchodování výrazně ztrácely....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů
Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů
včera v 20:14

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění...
Apple Americké akcie Mobilní telefony
ČT: USA oficiálně protestovaly proti zavedení digitální daně v ČR
včera v 19:53

ČT: USA oficiálně protestovaly proti zavedení digitální daně v ČR

Spojené státy americké oficiálně protestovaly proti návrhu na zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké...
Česká republika Spojené státy americké (USA) Daně
Skupina bohatých vyzývá bohaté, aby se nechali víc zdanit
Skupina bohatých vyzývá bohaté, aby se nechali víc zdanit
včera v 18:37

Skupina bohatých vyzývá bohaté, aby se nechali víc zdanit

Přes 120 milionářů a miliardářů z osmi zemí vyzvalo v otevřeném dopise podobně movité, aby ve svých zemích žádali...
Bohatství Nejbohatší investoři a byznysmeni Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v červených číslech
Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v červených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v červených číslech

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zasedání Evropské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ceny veřejných stavebních zakázek vzrostly o pět procentních bodů
včera v 17:04

Ceny veřejných stavebních zakázek vzrostly o pět procentních bodů

Ceny v soutěžích u veřejných stavebních zakázek v Česku loni dosáhly v průměru 102,9 procenta úrovně projektových cen...
Česká republika Stavebnictví
Pražská burza ve čtvrtek oslabila, dolů ji stáhly akcie Avastu
Pražská burza ve čtvrtek oslabila, dolů ji stáhly akcie Avastu
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek oslabila, dolů ji stáhly akcie Avastu

Pražská burza ve čtvrtek po středečním růstu na téměř devítileté maximum oslabila. Index PX klesl o 0,45 procenta na...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití
Merkelová: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití
včera v 16:21

Merkelová: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou...
Německo Ekologie a životní prostředí Politika
Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v lednu podle předběžných dat…
včera v 16:01

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v lednu podle předběžných dat zůstal na -8,1 bodu

Předběžný index spotřebitelské důvěry v eurozóně v lednu zůstal na -8,1 bodu. Analytici přitom očekávali jeho zvýšení...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra