Co musíte ráno vědět (12. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (12. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo zasedání americké centrální banky a jak se Jack Ma angažuje v Africe? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu mírně posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu mírně posílily poté, co americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny a naznačila, že žádnou úpravu úroků nechystá ani v příštím roce. Dolar naopak oslabil. Index Dow si připsal 0,11 % a obchodování zakončil na 27 911,30 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,29 % na 3 141,63 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,44 % na 8 654,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,4 % na 14,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,79 %.

Akcie v USA: Šíře trhu nahrává býkům
Investoři na akciovém trhu mají tendenci stále hledat signály, které jim potvrdí, případně vyvrátí jejich předpoklady. tentokrát se zaměříme na šíři trhu (market breadth), který možná potěší ty, kteří očekávají další růst cen akcií. Stačí drobnost - aby se opakovala historie.

2. Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Investoři čekali na novinky týkající se americko-čínského obchodního sporu a na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,22 % na 406,22 bodu, britský FTSE 100 získal pouze 0,03 % na 7 216,25 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,22 % na 5 860,88 bodu a německý DAX si polepšil o 0,58 % na 13 146,74 bodu. Nejvíce stouply utility a sektor základních zdrojů.

Dýchavičnost německého průmyslu jako (ne tak) špatná zpráva?
Průmyslová výroba v Německu v říjnu klesla meziročně o více než šest procent (sezónně a cenově očištěno o 5,3 %). Nejen nejnovější statistiku z největší evropské ekonomiky komentuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

3. Pražská burza ve středu znovu oslabila, dolů ji táhly ČEZ, Avast a banky

Pražská burza ve středu oslabila třetí den v řadě, index PX klesl o 0,49 % na 1 079,96 bodu. Nejvýrazněji, zhruba o 1,5 %, klesly akcie energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se ale ani technologické firmě Avast či bankovním titulům. Naopak se ziskem uzavřela například pojišťovna VIG. Objem obchodů byl s necelými 243 miliony korun podprůměrný.

Co Twitter dal: Volby a Vánoce
Tentokrát něco o tom, že ne každý je nadšený z dat amerického pracovního trhu, že potraviny v Číně zdražují nebezpečným tempem, že kryptoměny padají, ale Deutsche Bank jim stále věří, a nakonec něco o tom, jak se kombinují volby a Vánoce v Británii.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou náladu na trzích určovat zejména britské parlamentní volby, které by měly přinést vítězství konzervativců vedených Borisem Johnsonem, a měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Pozornost budou poutat také inflační statistiky Německa a Francie, průmyslová výroba v eurozóně a v Americe index výrobních cen nebo pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Ciena, Costco Wholesale, Adobe, Broadcom, Oracle a METRO. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, úpravy sazeb nečeká ani v roce 2020

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %. Na předchozím zasedání na konci října sazbu snížil o čtvrt procentního bodu. Zároveň na letošním posledním zasedání banka naznačila, že žádnou úpravu úroků nechystá ani v příštím roce.

6. Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde

Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese. Uvedl to analytik úvěrové pojišťovny Euler Hermes Alexis Garatti. V příštím roce předpokládá celosvětový růst HDP o 2,4 % ve srovnání s letošními 2,5 % a s 3,1 % v roce 2018.

7. Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve středu německý list Bild. Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung Tesla do závodu investuje až čtyři miliardy eur.

8. Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na Twitteru to po středečním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později ČTK napsal, že v Česku budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne ve čtvrtek v Bruselu.

9. Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu zvýšily proti předchozímu měsíci o 0,3 %, oznámilo ve středu americké ministerstvo práce. Růst cen tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 0,2 %. Mírně však zpomalil z říjnových 0,4 %.

10. Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Skupina Kofola ČeskoSlovensko koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola o tom ve středu informovala na svých webových stránkách, cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jack Ma: Bill Gates čínsko-afrických vztahů

Jack Ma, zakladatel čínské e-commerce platformy Alibaba, objevil novou vášeň - Afriku. Nebo spíše africké podnikatele, píše francouzský list Le Monde a ptá se, kdo je ve skutečnosti Jack Ma. Podnikatel, či filantrop?

Stejně jako americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesových se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.

V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí.

"Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slýchané na fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.

Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power" - moc, která je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o mimořádnou událost. Jako nějaký "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců čínské vlády odpovědných za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanským prezidentem, nigerijským viceprezidentem nebo etiopským premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.

Rozdal i trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny Africa Netpreneur Initiative. Deset mladých zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů.

Jack Ma je králem jednoduchých metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffetta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prý pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bývalý učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit a budete mít potravu na celý život...

Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto "krást" slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytý politický program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodný a nevinný projev.

Jack Ma zůstává v čínském prostoru výjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickým pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladých podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.

Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc než milion dolarů, který každý rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají být mnohem inspirativnější než projevy pronášené čínskými představiteli podél staveb nové Hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzský list Le Monde.

Co musíte ráno vědět (13. srpna)
Co musíte ráno vědět (13. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak se budou dělit akcie společnosti Tesla a který mediální...
Musíte vědět
Financial Times: Saudi Aramco sníží výdaje, aby měla 75 miliard USD…
včera v 22:09

Financial Times: Saudi Aramco sníží výdaje, aby měla 75 miliard USD na dividendy

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco sníží kapitálové výdaje do rozmezí 20-25 miliard dolarů. Největší...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P…
Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P 500 má historický rekord na dosah

Americké akcie posílily a index S&P 500 se přiblížil zavíracímu rekordu 3 386,15 bodu z 19. února, který v průběhu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany
včera v 21:40

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

Syrský prezident Bašár Asad označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou etapu americké ekonomické...
Sýrie Geopolitická rizika Blízký a Střední východ
Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům pandemie koronaviru na rekordu
včera v 20:57

Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům pandemie koronaviru na rekordu

Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Rozpočet
Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
včera v 19:25

Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu

Čínská společnost Tencent, která mimo jiné vlastní platformu WeChat, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně...
Čína Sociální sítě Asijské akcie
Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
včera v 18:24

Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů

Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního,...
Rusko Vzácné kovy
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace

Akcie na západoevropských burzách ve středu rostly. Dařilo se zejména akciím v sektoru telekomunikací, které těžily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
včera v 16:55

Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu

Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX ve středu klesl o 0,17 procenta na 927,53 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
včera v 14:30

Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF
včera v 14:30

Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF

Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF....
Fúze a akvizice Telekomunikace Švýcarsko
Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %
včera v 13:20

Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %

Tchajwanské společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, vzrostl ve druhém...
Asijská ekonomika Výsledková sezóna
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
včera v 13:00

Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled

Největší německá energetická společnost E.ON snížila letošní hospodářský výhled. Firma, která stále vlastní...
E.ON Německo Energetika
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
včera v 12:00

Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech letech ve ztrátě

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní ztráty...
Japonsko Asijské akcie Japonské akcie
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
včera v 11:35

Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly tržby o 11,9 % na 8,88 milionu eur

Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za letošní druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA 4,04 milionu eur ...
Photon Energy Solární energie Fotovoltaika
Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla
včera v 11:30

Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta...
Evropská ekonomika Evropská unie Průmysl
Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace,…
včera v 11:00

Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace, nepřekročí ale 6 %

Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný. Neměl by...
Česká republika HDP Výhled na rok 2020