Co musíte ráno vědět (13. července)
|

Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co posunulo nečekaně vysoko českou inflaci a co plánuje jedna evropská metropole s byty pronajímanými přes Airbnb? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy si v pátek rázně zajistily týdenní růst, investoři stále řeší hlavně koronavirus

Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z vysokých přírůstků počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech. Obavy zmírnila zpráva společnosti Gilead Sciences, podle které nová data ukazují, že její přípravek remdesivir výrazně zlepšuje zdravotní stav pacientů s covidem-19 a snižuje riziko jejich úmrtí. Index Dow si připsal 1,44 % na 26 075,30 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,05 % na 3 185,04 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil na další rekord, tentokrát o 0,66 % na 10 617,44 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,73 % na 27,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelé čtyři bazické body na 0,641 %. Ceny ropy se zvedly o více než 2 % (počet aktivních vrtů v USA v uplynulém týdnu mírně klesl), zlato mírně oslabilo a na konci týdne se obchodovalo zhruba dva dolary pod hladinou 1 800 USD za trojskou unci. Nejsledovanější kryptoměny v pátek větší změny kurzů nezaznamenaly. Za celý týden Dow posílil o 0,96 %, S&P 500 přidal 1,76 % a Nasdaq Composite vzrostl o 4,01 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily do blízkosti rezistence, výsledková sezóna začíná
Index S&P 500 posílil druhý týden po sobě. Páteční růst zvýraznil jeho zisk na celkových 1,76 %.
Výsledková sezóna v USA začíná. Čísla budou nejhorší od finanční krize, shodují se analytici
Ve Spojených státech příští týden začíná výsledková sezona, která zřejmě ukáže na nejvýraznější propad ziskovosti firem za posledních 12 let, tedy od globální finanční krize. Hlavní akciové indexy od letošního minima, kde se kvůli šíření koronaviru a uzavření ekonomiky ocitly v březnu, většinu ztrát již smazaly a podle analytiků je možné, že investoři i výrazný propad zisků přejdou bez povšimnutí, pokud firmy ve svém výhledu projeví optimismus ohledně pokračujícího oživení hospodářství.

2. Evropské akcie zakončily týden růstem, v týdenním horizontu převážně posílily

Akcie na evropských trzích v pátek zažily opačný vývoj než ve čtvrtek. Po špatném začátku se totiž díky dobrým zprávám týkajícím se průmyslu ve Francii a Itálii dokázaly dostat do plusu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,88 % na 366,83 bodu, britský benchmark FTSE 100 vzrostl o 0,76 % na 6 095,41 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,01 % na 4 970,48 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,15 % na 12 633,71 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 vzrostl o 0,38 %, britský index FTSE 100 klesl o 1,01 %, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 0,81 % a německý DAX přidal 0,84 %.

Pandemie koronaviru a jeden bláhový evropský sen
Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak moc je Evropa závislá na Asii, zejména na Číně a Indii, pokud jde o výrobu zdravotnických přístrojů a vybavení, ale i účinných složek běžně užívaných léčiv. Zatímco v 80. a 90. letech 20. století pocházelo kolem 60 % všech účinných složek z Evropy, po roce 2010 se situace obrátila v prospěch Číny a Indie, které jsou teď společně odpovědné až za 60 % celkové produkce.
Evropský maloobchod se zotavuje. Luxus ale čeká na kupce (nejen) z Číny
Evropa se začíná oklepávat z dopadů omezení pohybu lidí kvůli pandemii koronaviru. Data naznačují oživení v rámci maloobchodu, jednoho z nejvíce zasažených odvětví. U luxusního zboží je ale kvůli absenci čínských turistů, kteří zajišťují velkou část poptávky v tomto sektoru, nejbližší výhled nejistý.

3. Pražská burza v pátek ztrácela, nedařilo se hlavně akciím ČEZ. Za týden index PX mírně vzrostl

Pražská burza zakončila týden poklesem, index PX v pátek odepsal 0,41 % na 941,73 bodu. Nedařilo se hlavně akciím ČEZ, ve ztrátě ale zakončila obchodování většina titulů. Aktivita na trhu byla nízká. Za celý týden index PX ovšem posílil o 0,4 %.

Češi na dovolené a jak se doma (ne)obejdeme bez zahraničních turistů
Začínají letní prázdniny, pro mnohé dost možná úplně jiné než všechny předchozí. Zaměřme se proto na to, jak po nejhorším koronavirovém propadu utrácíme a co (ne)čekat od dalších týdnů, pokud jde o turismus, pro léto charakteristický.

4. Očekávané události

Z hlediska makrodat bude začátek týdne klidný, v pondělí vyjdou jen indická inflace a červnová bilance rozpočtu Spojených států. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost PepsiCo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká inflace v červnu překvapila ekonomy. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 3,3 %

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 % z květnových 2,9 %. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Informoval o tom Český statistický úřad. Ceny zboží v červnu vzrostly meziročně o 3,4 %, ceny služeb o 3,1 %.

6. Rakouský kancléř Kurz chce, aby fond obnovy pomohl nejchudším členům EU

Rakousko chce uzpůsobit chystaný unijní fond obnovy tak, aby větší podíl pomoci dostali nejchudší členové EU. Řekl to rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německým nedělníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Peníze podle něj musí být také směrovány do správných oblastí, jako jsou výzkum, digitální infrastruktura nebo ochrana klimatu.

7. Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším dodavatelem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur.

8. Tradiční automobilky se potýkají s problémy, Tesla chce dokonale samořízený vůz do konce roku

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává po celém světě přes 1,2 milionu starších dodávkových a sportovně-užitkových vozů. Důvodem je problém související s plastovým krytem airbagu na volantu, kvůli kterému automobilka obdržela zprávy o 14 zraněních řidičů. Nic hrozného, to Daimler bude muset propouštět výrazně více, než dosud předpokládal. Kvůli koronaviru zkrátka musí ještě více ušetřit. To Elon Musk řeší, zda se Tesle do konce roku podaří vyřešit, aby auta uměla jezdit opravdu sama, bez "zálohy" v podobě živého řidiče s rukama na volantu.

9. USA oznámily podobu odvety za francouzskou digitální daň

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila dodatečná 25% cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů ročně jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

10. Fitch potvrdila úvěrový rating Itálie na stupni BBB-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie na stupni BBB-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že Fitch v dohledné době jeho změnu neočekává. Agentura nicméně upozornila, že pandemie covidu-19 těžce zasáhla italskou ekonomiku a že rozpočtové vyhlídky Itálie po roce 2020 jsou velice nejisté. Italská centrální banka mezitím zhoršila výhled vývoje hospodářství země.

Bonus

Lisabon chce získat byty nabízené na Airbnb

Byty, které jsou obvykle pronajímány turistům, nyní ve městech po celém světě zůstávají prázdné, na rozdíl od loňského roku. Pod vlivem karanténních opatření a dalších restrikcí, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, se zdá pravděpodobné, že trh s nabídkou ubytování na krátkou dobu, kterému dominuje služba Airbnb, se po určitou dobu nevrátí na úroveň před pandemií, pokud vůbec někdy. V mnoha městech, která přitahovala velké množství turistů, tak nyní visí ve vzduchu otázka, jaký bude osud bytů dříve využívaných turisty, píše agentura Bloomberg.

Co musíte ráno vědět (11. srpna)
Co musíte ráno vědět (11. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, co hrozí v nejbližších letech Evropanům a jaký zajímavý...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil

Americké akcie zahájily týden smíšeně. Investoři se namísto technologií uchylují k hodnotovým akciím a čekají na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi
včera v 19:15

Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi

Americká společnost Apple v Rusku zneužila svého dominantního postavení na trhu s mobilními aplikacemi pro přístroje...
Apple Rusko Mobilní telefony
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden v zelených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně rostly. Dění na burzách stále ovlivňují zejména vývoj v USA,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti
včera v 17:46

McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's podal žalobu na svého bývalého generálního ředitele...
McDonald's Americké akcie
Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad…
včera v 17:11

Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad zisku

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group čeká za první pololetí meziroční propad zisku před zdaněním o 22 % na...
Evropské akcie Pojištění Koronavirus
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank

Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí stoupl o 0,84 % na 914,89 bodu. Dařilo se hlavně bankám,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (10. srpna)
včera v 15:38

Ze světa investičních doporučení (10. srpna)

Které akcie si v úvodu týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
včera v 15:25

Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu

Skupina 13 amerických senátorů z obou hlavních politických stran požádala Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR)...
Spojené státy americké (USA) Daně
Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě
včera v 15:00

Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě

Hotelová společnost Marriott International se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 234 milionů USD ve srovnání se...
Turismus a cestovní ruch Spojené státy americké (USA) Výsledková sezóna
Umělá inteligence v investování překonává konkurenci
včera v 14:17

Umělá inteligence v investování překonává konkurenci

Hedgeové fondy, které využívají v investičním procesu umělou inteligenci, zaznamenaly za poslední tři roky téměř...
Hedgeové fondy Technologie
Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty
Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty
včera v 14:00

Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty

Holdingová společnost Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, v...
Auta Německo Výsledková sezóna
Euler Hermes: Ve druhém čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik
včera v 13:00

Euler Hermes: Ve druhém čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného pandemií covidu-19 ve...
Pojišťovny Česká republika Rizika
Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci
Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci
včera v 12:00

Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci

Nový předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer hodlá věnovat zvláštní pozornost elektrifikaci a...
Česká republika Auta Průmysl
Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
včera v 11:40

Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění

Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle...
Pracovní trh Spojené království Nezaměstnanost
Analytici: Meziroční inflace v ČR v červenci klesla ke třem procentům
včera v 11:20

Analytici: Meziroční inflace v ČR v červenci klesla ke třem procentům

Meziroční inflace v Česku v červenci podle odhadů analytiků klesla na 3,1 % z červnových 3,3 %. Meziročně nadále...
Investiční a ekonomický výhled Česká ekonomika Inflace