Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, na čem se dohodly Spojené státy a Čína a s jakým problémem se už tři týdny musí vypořádávat největší newsroom v ČR? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky

Akcie ve Spojených státech v pátek pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ovšem sestoupily a uzavřely níže. Index Dow poprvé v historii překonal hladinu 29 000 bodů (dostal se až na 29 009,07 bodu), později nicméně oslabil, protože investoři vybírali zisky. Uzavřel se ztrátou 0,46 % na 28 823,77 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,29 % na 3 265,35 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 9 178,86 bodu. Také tyto dva indexy během dne dosáhly nových rekordů. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,16 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,82 %. Za týden index Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 %.

Nejlepší ETF za rok 2019
Akcie i dluhopisy mají za sebou jeden z nejlepších ročních výsledků za dlouhou dobu. Největší akciový SPDR S&P 500 ETF Trust vydělal za rok přes 31 %, největší dluhopisový iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF okolo 8,5 %. Ani jeden přitom ani zdaleka nepatří mezi nejvýnosnější ETF loňského roku.
2020 a další roky ve výhledech těžkých vah z Wall Street
Prolistovali jsme desítky výhledů na rok 2020 a mnohé z nich jsme vám nabídli v článcích, videích i v rámci Investičního fóra. Některé banky a další finanční společnosti přitom využily závěr loňského roku nejen k odhadu dění pro dalších dvanáct měsíců, ale i pro další roky. Podívejte se na několik takových dlouhodobějších vizí v grafické podobě.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden naopak mírně stouply

Evropské akciové trhy sice po většinu pátečního obchodování rostly, v závěru seance ovšem klesly do červených čísel, když američtí ministři zahraničí a financí Mike Pompeo a Steven Mnuchin oznámili nové sankce proti Íránu, které mají být reakcí na nedávný raketový útok na americké základny v Iráku. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,12 % na 419,14 bodu, za celý týden ale stoupl o 0,19 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 % na 7 587,75 bodu (týden: -0,45 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,09 % na 6 037,11 bodu (týden: -0,11 %) a německý DAX se snížil o 0,09 % na 13 483,31 bodu (týden: +2 %).

Konkrétní tip: Akcie Accor
Na prosincové Sohn London Investment Conference hovořilo několik investorů a manažerů fondů o zajímavých investičních příležitostech. Catherine Berjalová ze společnosti CIAM vidí zajímavý potenciál v akciích společnosti Accor.
Proč není česká koruna (ještě) silnější?
Koruna v páru s eurem pokořila v týdnu hladinu 25,30 a posílila ještě níže. Trh je na začátku roku ještě málo likvidní, a tak se lze dočkat vyšší volatility s tím, jak se trh začne po Vánocích probouzet k vyšší aktivitě. Svou poznámku k tématu nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza v pátek zpevnila a stoupla i za celý týden

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 133,67 bodu. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jež zpevnila o 2,48 % na 660 Kč. Objem obchodů byl s 328 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které odepsaly 0,18 % na 829,50 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,1 %.

Komerční banka dále doporučuje nákup akcií O2 Czech Republic, mírně ale snižuje cílovou cenu na 293 Kč
Na základě modelů diskontovaných toků hotovosti a dividend jsme odhadli férovou hodnotu akcií O2 Czech Republic na 290 Kč. Novou cílovou cenu jsme po úpravě o parametry atraktivity sektoru, samotné společnosti a spekulativního potenciálu titulu stanovili na 293 Kč za akcii, píše analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
ČR vs. Německo: Jak drahé jsou (nejen) potraviny u nás?
Máme za sebou Vánoce a Silvestra, tedy období pro mnohé z nás plné intenzivní konzumace různých potravin a nápojů. Není tedy bez zajímavosti se trochu blíže podívat na to, jak je to s relativní drahotou potravin (včetně nealkoholických nápojů), píše ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Pondělní dopoledne přinese česká data, konkrétně inflační statistiku, údaje o maloobchodních tržbách a výsledek běžného účtu, a výsledek britské obchodní bilance a údaje o tamní průmyslové výrobě. V USA významná data zveřejněna nebudou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Írán přiznal sestřelení ukrajinského boeingu, protivzdušná obrana ho považovala za nepřátelský cíl

Pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 má na svědomí íránská protivzdušná obrana. V sobotu to přiznal Teherán. Podle expertů na Blízký východ jde o mimořádně ponižující zvrat poté, co šéf íránského úřadu pro civilní letectví Alí Ábedzádeh opakovaně tvrdil, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa".

6. WSJ: USA a Čína se dohodly na novém dialogu o reformách

Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, aby jednaly o reformách v obou zemích a řešily vzájemné spory. Jednání budou probíhat mimo rámec rozhovorů o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody. Na svém webu o tom v sobotu informoval list The Wall Street Journal.

7. Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 145 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,9 %

Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo asi 145 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 164 tisíc míst po 256 tisících v listopadu (revidováno z 266 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,5 %, jak se čekalo. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v prosinci zpomalil na 2,9 %.

8. Saudi Aramco využila opci na prodej dalších 450 milionů akcií

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco využil opci na prodej dalších 450 milionů akcií. Celková hodnota primární veřejné nabídky akcií podniku tak dosáhla rekordních 29,4 miliardy dolarů. Oznámila to v neděli firma.

9. Odvolaný šéf Boeingu odejde s více než 60 miliony dolarů

Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů dolarů formou výsluh a firemních akcií. Jeho zaměstnavatel - americký výrobce letadel - to uvedl v sobotním sdělení.

10. USA chtějí přimět Británii k vyloučení firmy Huawei z budování sítí 5G

Spojené státy chtějí přesvědčit Británii, aby při modernizaci své telekomunikační sítě nepoužívala zařízení čínské společnosti Huawei Technologies. Podle zdrojů agentury Reuters v pondělí za tímto účelem do Británie dorazí americká delegace.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Economia je tři týdny bez proudu, přesto dál vydává

Největší newsroom v ČR je tři týdny bez elektřiny, v budově vydavatelství před Vánocemi vyhořela elektroinstalace. Novináři pracují v provizorních podmínkách, přesto se dál vydává v běžném režimu. Economia mimo jiné provozuje servery iHNed.cz a Aktuálně.cz a vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů.

"Dnes došlo v budově Economie k požáru trafostanice. Newsroom se tak ponořil do tmy. Pro ty, kteří mají strach, že přijdou o své oblíbené tituly, máme dobrou zprávu, přesunuli jsme se do kaváren a jiných restauračních zařízení a píšeme dál. Držte nám palce a děkujeme za podporu," uvedly 20. prosince loňského roku na sociálních sítích Hospodářské noviny i další tituly vydavatelství.

"Postupně zapojujeme záložní zdroje z okolních budov, rekonstrukce obvodů ale potrvá ještě několik týdnů," řekl tento týden serveru Mediář mluvčí mediálního domu Jakub Kašpar. Část novinářů podle Mediáře pracuje z domova, část z jiných budov, někteří už se vrátili do karlínského newsroomu, který je částečně napájen z okolních domů. Večer ale pracují v šeru, osvětlení v pronajímané budově v Pernerově ulic stále nefunguje.

Podle šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského bylo vydání listu bezprostředně po nehodě ohroženo, vše ale dobře dopadlo. "Když to spadlo, tak jsme měli velkou obavu, protože nás to samozřejmě zasáhlo ve fázi rozpracování textů, a to jsme netušili, jestli až se vrátíme, až náš redakční systém zprovozníme, to najdeme," řekl pořadu České televize Newsroom ČT24.

Část novinářů podle něj byla přesunuta do malých kanceláří ve vedlejší budově. "Přestěhovali jsme sem ty kolegy a profese, u kterých je nezbytné, aby byli každý den fyzicky přítomni vydávání novin. Takže je to vizuální oddělení, jsou to šéfové týmů i editoři. Je to trochu těžší třeba pro editory, protože je vždy lepší komunikovat tváří v tvář, když se dokončuje nějaký text," dodal Jašminský.

Například redakce Respektu podle Mediáře už plně funguje. "Máme štěstí, že jsme trochu bokem od velkého newsroomu, takže se podařilo naši redakci zprovoznit. Mezi svátky tu byla jen zima, ale tenhle týden už jedeme naplno a to základní je díky záložním zdrojům a provizorním rozvodům vlastně funkční," popsal produktový manažer týdeníku Michal Ischia.

Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
před 44 minutami

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
včera v 14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost