Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, na čem se dohodly Spojené státy a Čína a s jakým problémem se už tři týdny musí vypořádávat největší newsroom v ČR? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky

Akcie ve Spojených státech v pátek pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ovšem sestoupily a uzavřely níže. Index Dow poprvé v historii překonal hladinu 29 000 bodů (dostal se až na 29 009,07 bodu), později nicméně oslabil, protože investoři vybírali zisky. Uzavřel se ztrátou 0,46 % na 28 823,77 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,29 % na 3 265,35 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 9 178,86 bodu. Také tyto dva indexy během dne dosáhly nových rekordů. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,16 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,82 %. Za týden index Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 %.

Nejlepší ETF za rok 2019
Akcie i dluhopisy mají za sebou jeden z nejlepších ročních výsledků za dlouhou dobu. Největší akciový SPDR S&P 500 ETF Trust vydělal za rok přes 31 %, největší dluhopisový iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF okolo 8,5 %. Ani jeden přitom ani zdaleka nepatří mezi nejvýnosnější ETF loňského roku.
2020 a další roky ve výhledech těžkých vah z Wall Street
Prolistovali jsme desítky výhledů na rok 2020 a mnohé z nich jsme vám nabídli v článcích, videích i v rámci Investičního fóra. Některé banky a další finanční společnosti přitom využily závěr loňského roku nejen k odhadu dění pro dalších dvanáct měsíců, ale i pro další roky. Podívejte se na několik takových dlouhodobějších vizí v grafické podobě.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden naopak mírně stouply

Evropské akciové trhy sice po většinu pátečního obchodování rostly, v závěru seance ovšem klesly do červených čísel, když američtí ministři zahraničí a financí Mike Pompeo a Steven Mnuchin oznámili nové sankce proti Íránu, které mají být reakcí na nedávný raketový útok na americké základny v Iráku. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,12 % na 419,14 bodu, za celý týden ale stoupl o 0,19 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 % na 7 587,75 bodu (týden: -0,45 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,09 % na 6 037,11 bodu (týden: -0,11 %) a německý DAX se snížil o 0,09 % na 13 483,31 bodu (týden: +2 %).

Konkrétní tip: Akcie Accor
Na prosincové Sohn London Investment Conference hovořilo několik investorů a manažerů fondů o zajímavých investičních příležitostech. Catherine Berjalová ze společnosti CIAM vidí zajímavý potenciál v akciích společnosti Accor.
Proč není česká koruna (ještě) silnější?
Koruna v páru s eurem pokořila v týdnu hladinu 25,30 a posílila ještě níže. Trh je na začátku roku ještě málo likvidní, a tak se lze dočkat vyšší volatility s tím, jak se trh začne po Vánocích probouzet k vyšší aktivitě. Svou poznámku k tématu nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

3. Pražská burza v pátek zpevnila a stoupla i za celý týden

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 133,67 bodu. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jež zpevnila o 2,48 % na 660 Kč. Objem obchodů byl s 328 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které odepsaly 0,18 % na 829,50 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,1 %.

Komerční banka dále doporučuje nákup akcií O2 Czech Republic, mírně ale snižuje cílovou cenu na 293 Kč
Na základě modelů diskontovaných toků hotovosti a dividend jsme odhadli férovou hodnotu akcií O2 Czech Republic na 290 Kč. Novou cílovou cenu jsme po úpravě o parametry atraktivity sektoru, samotné společnosti a spekulativního potenciálu titulu stanovili na 293 Kč za akcii, píše analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
ČR vs. Německo: Jak drahé jsou (nejen) potraviny u nás?
Máme za sebou Vánoce a Silvestra, tedy období pro mnohé z nás plné intenzivní konzumace různých potravin a nápojů. Není tedy bez zajímavosti se trochu blíže podívat na to, jak je to s relativní drahotou potravin (včetně nealkoholických nápojů), píše ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Pondělní dopoledne přinese česká data, konkrétně inflační statistiku, údaje o maloobchodních tržbách a výsledek běžného účtu, a výsledek britské obchodní bilance a údaje o tamní průmyslové výrobě. V USA významná data zveřejněna nebudou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Írán přiznal sestřelení ukrajinského boeingu, protivzdušná obrana ho považovala za nepřátelský cíl

Pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 má na svědomí íránská protivzdušná obrana. V sobotu to přiznal Teherán. Podle expertů na Blízký východ jde o mimořádně ponižující zvrat poté, co šéf íránského úřadu pro civilní letectví Alí Ábedzádeh opakovaně tvrdil, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa".

6. WSJ: USA a Čína se dohodly na novém dialogu o reformách

Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, aby jednaly o reformách v obou zemích a řešily vzájemné spory. Jednání budou probíhat mimo rámec rozhovorů o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody. Na svém webu o tom v sobotu informoval list The Wall Street Journal.

7. Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 145 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,9 %

Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo asi 145 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 164 tisíc míst po 256 tisících v listopadu (revidováno z 266 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,5 %, jak se čekalo. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v prosinci zpomalil na 2,9 %.

8. Saudi Aramco využila opci na prodej dalších 450 milionů akcií

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco využil opci na prodej dalších 450 milionů akcií. Celková hodnota primární veřejné nabídky akcií podniku tak dosáhla rekordních 29,4 miliardy dolarů. Oznámila to v neděli firma.

9. Odvolaný šéf Boeingu odejde s více než 60 miliony dolarů

Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů dolarů formou výsluh a firemních akcií. Jeho zaměstnavatel - americký výrobce letadel - to uvedl v sobotním sdělení.

10. USA chtějí přimět Británii k vyloučení firmy Huawei z budování sítí 5G

Spojené státy chtějí přesvědčit Británii, aby při modernizaci své telekomunikační sítě nepoužívala zařízení čínské společnosti Huawei Technologies. Podle zdrojů agentury Reuters v pondělí za tímto účelem do Británie dorazí americká delegace.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Economia je tři týdny bez proudu, přesto dál vydává

Největší newsroom v ČR je tři týdny bez elektřiny, v budově vydavatelství před Vánocemi vyhořela elektroinstalace. Novináři pracují v provizorních podmínkách, přesto se dál vydává v běžném režimu. Economia mimo jiné provozuje servery iHNed.cz a Aktuálně.cz a vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů.

"Dnes došlo v budově Economie k požáru trafostanice. Newsroom se tak ponořil do tmy. Pro ty, kteří mají strach, že přijdou o své oblíbené tituly, máme dobrou zprávu, přesunuli jsme se do kaváren a jiných restauračních zařízení a píšeme dál. Držte nám palce a děkujeme za podporu," uvedly 20. prosince loňského roku na sociálních sítích Hospodářské noviny i další tituly vydavatelství.

"Postupně zapojujeme záložní zdroje z okolních budov, rekonstrukce obvodů ale potrvá ještě několik týdnů," řekl tento týden serveru Mediář mluvčí mediálního domu Jakub Kašpar. Část novinářů podle Mediáře pracuje z domova, část z jiných budov, někteří už se vrátili do karlínského newsroomu, který je částečně napájen z okolních domů. Večer ale pracují v šeru, osvětlení v pronajímané budově v Pernerově ulic stále nefunguje.

Podle šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského bylo vydání listu bezprostředně po nehodě ohroženo, vše ale dobře dopadlo. "Když to spadlo, tak jsme měli velkou obavu, protože nás to samozřejmě zasáhlo ve fázi rozpracování textů, a to jsme netušili, jestli až se vrátíme, až náš redakční systém zprovozníme, to najdeme," řekl pořadu České televize Newsroom ČT24.

Část novinářů podle něj byla přesunuta do malých kanceláří ve vedlejší budově. "Přestěhovali jsme sem ty kolegy a profese, u kterých je nezbytné, aby byli každý den fyzicky přítomni vydávání novin. Takže je to vizuální oddělení, jsou to šéfové týmů i editoři. Je to trochu těžší třeba pro editory, protože je vždy lepší komunikovat tváří v tvář, když se dokončuje nějaký text," dodal Jašminský.

Například redakce Respektu podle Mediáře už plně funguje. "Máme štěstí, že jsme trochu bokem od velkého newsroomu, takže se podařilo naši redakci zprovoznit. Mezi svátky tu byla jen zima, ale tenhle týden už jedeme naplno a to základní je díky záložním zdrojům a provizorním rozvodům vlastně funkční," popsal produktový manažer týdeníku Michal Ischia.

Co musíte ráno vědět (17. února)
Co musíte ráno vědět (17. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak analytiky překvapila česká inflace a proč (ne)má smysl řešit hladinu...
Musíte vědět
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
15. 2. 2020 18:15

Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle aktuálního dění

Po krátké zimní pokračuje projekt ABCD investora sérií investičních seminářů na partnerských univerzitách. Nejbližší...
Zlato Investiční alternativy Diamanty
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
15. 2. 2020 16:33

Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl na...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně
15. 2. 2020 16:05

LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně

Česká firma Respilon bude vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně, kde sídlí....
Česká republika Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák
15. 2. 2020 04:15

Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák

Národní podnik Budějovický Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o necelých pět procent na rekordních 1,679...
Česká republika Pivo
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
15. 2. 2020 03:00

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních 10 %. Vyšší cla mají vstoupit v...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Evropské akcie
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
14. 2. 2020 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice
14. 2. 2020 18:33

Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice

Zbrojně-průmyslová skupina Czechoslovak Group, kterou ovládá miliardář Michal Strnad, kupuje od Američanů španělského...
Fúze a akvizice Česká republika
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
14. 2. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale zpevnily o více než 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili zejména na šíření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně
14. 2. 2020 17:21

Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) přerušila výrobu ve své továrně v Srbsku kvůli...
Auta Koronavirus Evropské akcie
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
14. 2. 2020 17:03

Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci evropské země...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
14. 2. 2020 16:45

Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
14. 2. 2020 16:25

Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu...
Tesla Americká ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
14. 2. 2020 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 100,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 100,9 bodu z 99,8 bodu v lednu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
14. 2. 2020 15:30

Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno

Přední britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) se po téměř tři sta letech rozhodla změnit jméno na...
Spojené království Evropské banky Banky
Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun
14. 2. 2020 15:16

Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun

Český státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,64 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce...
Česká republika Zadlužení
Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %
14. 2. 2020 15:15

Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí
14. 2. 2020 14:57

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking....
Čína Koronavirus Bydlení