Co musíte ráno vědět (13. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak se budou dělit akcie společnosti Tesla a který mediální magnát se dožil 97 let? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P 500 má historický rekord na dosah

Americké akcie posílily a index S&P 500 se přiblížil zavíracímu rekordu 3 386,15 bodu z 19. února, který v průběhu seance i překonal. Růst táhly zejména technologické tituly jako Microsoft, Amazon a Apple. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,05 % na 27 976,84 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,40 % na 3 380,35 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,13 % na 11 012,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,28 % na 22,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 0,675 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o dvě procenta a po úterním výplachu se zastavil pokles cen zlata a stříbra. Nejsledovanější kryptoměny přidaly přes dvě procenta.

Fed dlouho prahl po vyšší inflaci, teď se růstu cen bojí. Přestává trh věřit centrální bance?
Americká centrální banka dlouho bojovala s nízkou inflací a snažila se ji vytlačit výše různými nástroji. Teď ovšem začíná uvažovat o jiném problému. Přemýšlí, jak by měla reagovat na příliš vysokou inflaci, která by mohla přijít jako důsledek masivních ekonomických stimulů.
Co je SPAC? Hra o jistotu na druhou
Vstup na burzu v New Yorku zadním vchodem je letos populárnější než kdy jindy. Ještě před pěti lety se takto na Wall Street ujalo 1,7 miliardy dolarů, letos to nejspíše bude téměř desetinásobek. Proč? A co to znamená?

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, trh táhly výše telekomunikační firmy

Akcie na západoevropských burzách ve středu posílily. Dařilo se zejména akciím v sektoru telekomunikací, které těžily ze zprávy o koupi švýcarské Sunrise Communications telekomunikační společností Liberty Global. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,11 % na 374,88 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 2,04 % na 6 280,12 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,90 % na 5 073,31 bodu a německý DAX skončil se ziskem 0,86 % na 13 058,63 bodu.

Zapomeňte na alfu, o úspěchu v investování rozhodují (i) jiné faktory
Řada investorů se za každou cenu snaží hledat a vymýšlet strategie s nadprůměrnou výnosností. Úspěch na akciovém trhu ale není nutně spojen s překonáváním srovnávacích indexů.
Obrací se trend na trhu se zlatem?
Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko pod 2 000 USD. Analytik Ľuboš Mokráš z PPF Banky v úterý ráno, tedy před zmíněným propadem, pro Investiční web rozebral vývoj ceny zlata optikou technické analýzy. A hovořil nejen o výrazné překoupenosti a riziku rychlého poklesu ceny kovu.

3. Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu

Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX ve středu klesl o 0,17 % na 927,53 bodu. Dolů jej táhly především akcie technologické firmy Avast, která oznámila výsledky hospodaření za první pololetí.

Avast v prvním pololetí vydělal 86,5 milionu USD, navrhuje vyplatit mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii
Vývojář antivirového softwaru Avast v prvním pololetí dosáhl čistého zisku 86,5 milionu USD, před rokem za stejné období vykázal čistý zisk 112,6 milionu USD. Společnost se zveřejněním výsledků uvedla, že rozhodla o vyplacení mezitímní dividendy 4,8 centu na akcii.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly tržby o 11,9 % na 8,88 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za letošní druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA 4,04 milionu eur (meziročně +14,8 %) při tržbách 8,88 milionu eur (meziročně +11,9 %). Výroba elektřiny v elektrárnách ovládaných přímo či nepřímo firmou Photon Energy meziročně vyskočila o více než 70 %.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde v Austrálii zpráva o situaci na trhu práce a ráno se investoři v Evropě zaměří na německou inflaci. Odpoledne v USA na trh dorazí indexy dovozních a vývozních cen a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě thyssenkrupp, RWE, TUI nebo Deutsche Telekom a ve Spojených státech mimo jiné Briggs & Stratton a Applied Materials. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská ekonomika je po 11 letech v recesi, ve druhém čtvrtletí HDP spadl mezikvartálně o 20,4 %

Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 %. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 %. Uvedl to ve středu tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %.

6. Tesla rozdělí své akcie v poměru 5 za 1

Americký výrobce elektromobilů Tesla rozdělí své akcie v poměru pět za jednu. Firma, která se již nyní těší velkému zájmu investorů, tak chce jejich držení zpřístupnit ještě většímu množství zájemců.

7. Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech letech ve ztrátě

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní ztráty 12,6 miliardy jenů (2,6 miliardy Kč) ze zisku 7,83 miliardy ve stejném období loňského roku. Ve ztrátě je kvůli poklesu zájmu o elektronické přístroje, kopírky a vybavení na výrobu čipů poprvé po téměř čtyřech letech.

8. Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 %. Po dubnovém propadu o 18,2 % způsobeném koronavirovými omezeními tak rostla již druhý měsíc v řadě. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Ve srovnání s loňským červnem se produkce průmyslu v EU propadla o 11,6 %, čímž její meziroční pokles po předchozích dvou měsících výrazně zpomalil.

9. Spotřebitelské ceny v USA vzrostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci a překonaly očekávání analytiků, kteří předpovídali růst míry inflace na 0,8 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci, přičemž analytici očekávali zpomalení růstu na 0,3 %.

10. Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF

Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF. Překvapivá dohoda, kterou ve středu firmy oznámily, přichází po loňské neúspěšné snaze Sunrise koupit majetek Liberty ve Švýcarsku a představuje strategický obrat v postupu americké společnosti, která naopak prodává svůj evropský majetek.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zemřel americký mediální magnát Sumner Redstone, bylo mu 97 let

Sumner Redstone, bývalý ředitel firem Viacom a CBS, který proměnil rodinou síť kin v obrovské mediální impérium zahrnující také Paramount Pictures a MTV, ve středu zemřel. Bylo mu 97 let. 

Redstone jako generální ředitel Viacomu a CBS firmy ovládal prostřednictvím své holdingové společnosti National Amusements. Na jeho psychickém a duševním zdraví se pokročilý věk začal podepisovat po jeho 90. narozeninách, což spustilo vlnu sporů o jeho vlastnické podíly a nakonec vedlo k jeho odstoupení z funkce generálního ředitele obou firem v roce 2016.

Redstone vyrůstal ve skromných poměrech a uznání se mu dostalo až v pozdějším věku. Patřil k nyní již menší skupině mediálních magnátů, k nimž patří i John Malone a Rupert Murdoch, kteří se odvážným slučováním firem významně podepsali na mediálním prostoru.

Společnost ViacomCBS, kterou Redstone ovládal, do amerických domácností přinesla řadu celosvětově známých pořadů, včetně oblíbeného seriálu Teorie velkého třesku na CBS či kultovní filmy Titanic (1997) a Top Gun (1986) ze studia Paramount Pictures.

Redstoneovy spory s rodinou byly téměř stejně dramatické jako jeho podnikání. Jeho syn Brent Redstone svého otce dokonce jednou zažaloval ve snaze impérium rozdělit, nakonec ale spor urovnal a získal značnou sumu peněz za to, že se vzdá svých akcií s hlasovacími právy.

Redstone se narodil v roce 1923 v Bostonu jako nejstarší syn Michaela a Belle Rothsteinových, kteří později rodinné příjmení změnili na Redstone. Byl dvakrát ženatý a dvakrát rozvedený. Se svou první manželkou měl dvě děti, v roce 1999 se rozvedl. O čtyři roky později se oženil s učitelkou, která je o 39 let mladší než on. I toto manželství ale v roce 2008 skončilo rozvodem.

V roce 1979 Redstone přežil požár v bostonském hotelu. Držel se za okenní parapet ve třetím patře, ale ruku měl pořád uvnitř. Utrpěl popáleniny třetího stupně na polovině těla, téměř přišel o pravou ruku a bylo mu řečeno, že už nikdy nebude chodit. Postupně se však zotavil. "Mám v úmyslu žít navěky," řekl v roce 2009 v rozhovoru s Upstart Business Journal.

Redstone vystudoval práva na Harvardově univerzitě a za druhé světové války byl zařazen k části vojenské rozvědky, která měla za úkol prolomit japonské šifry. Později pracoval v právní firmě, ale zaměstnání opustil v roce 1954, kdy se začal podílet na rozvoji sítě autokin svého otce. Rodinnou firmu nakonec proměnil ve společnost National Amusements, která se stala základem jeho budoucího mediálního impéria.

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně
16:18

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi společností Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká...
Sociální sítě Internet Čína
Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro…
14:56

Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro příští dva roky

Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení 15% daně z příjmu, ale pouze na dva...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Daně
Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi
14:19

Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi

Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National Petrochemical (Petrochem...
Ropa Petrochemie Saúdská Arábie
Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje…
12:57

Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje závazky vlády

Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
09:54

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských burzách v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi