Co musíte ráno vědět (14. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla loni inflace v Česku a za co na sítích schytal kritiku Jeff Bezos? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne dalšími rekordy, napětí ve vztazích USA a Číny dále polevuje

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Náladu na burze podporuje optimismus ohledně podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou a také očekávaní příznivých výsledků hospodaření firem za čtvrté čtvrtletí. Dařilo se hlavně technologickým firmám v čele s akciemi Applu, Facebooku, Netflixu, Microsoftu a Amazonu. Index Dow stoupl o 0,29 % na 28 907,05 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,70 % na 3 288,13 bodu (nové historické maximum) a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,04 % na 9 273,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,91 % na 12,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,85 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento a půl, zlato a stříbro odepsaly okolo půl procenta a do procenta ztrácely také nejsledovanější kryptoměny.

Druhá dekáda 21. století: Býci na Wall Street, technologická dominance a roztočené měnové kohoutky
Jak vypadalo uplynulé desetiletí na akciových, dluhopisových a komoditních trzích? A jak se (ne)změnila měnová politika velkých centrálních bank?

2. Evropské akciové trhy v pondělí převážně klesly, investoři vyhlíželi podpis americko-čínské dohody

Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, když investoři vyhlíželi zprávy týkající se obchodního vztahu mezi USA a Čínou. Ve středu by mělo dojít k podpisu první fáze obchodní dohody, ještě předtím by ale USA podle pondělní zprávy serveru CNBC měly odstranit Čínu ze seznamu měnových manipulátorů. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,18 % na 418,39 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 617,6 bodu, francouzský CAC 40 přišel pouze o 0,02 % na 6 036,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,24 % na 13 451,52 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který ztratil bezmála procento, v plusu se naopak udržely technologie a veřejné služby.

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu
Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout ještě výše. Žlutý kov pro mnohé investory stabilizačním prvkem portfolií, a to i v časech poměrně příznivých. Pamětní mince a diamanty umí plnit podobnou funkci, především stále bohatší asijská klientela přitom z poslední jmenované komodity dělá hojně poptávané zboží. Výhled na rok 2020 na trzích s uvedenými komoditami nabízí Michal Spurný z TrustWorthy Investment CZ.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza počtvrté po sobě vzrostla a obchodování zakončila na maximu za téměř dva roky. Index PX zpevnil o 0,33 % na 1 137,41 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Avastu, které zdražily o 2,67 % na 154 Kč, proti trendu naopak šla Erste Group Bank, jež odepsala 0,97 % na 859,20 Kč. Objem obchodů byl s 233 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (+0,87 % na 520 Kč).

Aktuální FX výhled: Dolar by měl oslabovat, koruna v ročním horizontu posilovat
Globální rizikový apetit zůstává vysoký navzdory konfliktu mezi USA a Íránem. Ceny ropy vyskočily, ale obdobně jako dříve může být pohyb relativně limitovaný a krátkodobý. Silná poptávka po dolarech spojená s větší averzí k riziku tedy zřejmě nevznikne. Naši ekonomové opět snížili výhled pro kurz USD/CNY, a i proto jsme mírně zvýšili výhled pro EUR/USD v horizontu 6-12 měsíců na 1,16.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na inflační statistiku a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Delta Air Lines, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku loni stoupla v průměru o 2,8 %

Spotřebitelské ceny v Česku loni v průměru stouply o 2,8 %. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012, a to 3,3 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad. Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 %, ceny služeb stouply o 3,7 %.

6. Odbyt automobilů značky VW loni vzrostl o půl procenta

Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce zvýšil o 0,5 % na 6,28 milionu vozů. Oznámila to v pondělí firma.

7. Britská ekonomika v listopadu rostla nejpomaleji za sedm let

Hrubý domácí produkt Británie se v listopadu meziročně zvýšil pouze o 0,6 %, což je nejslabší tempo růstu za více než sedm let. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. V říjnu činil meziroční růst jedno procento.

8. D&B zvýšila Rusku rating, ten ale zůstává v pásmu vysokého rizika

Společnost Dun & Bradstreet zvýšila rating Ruské federace, hlavním důvodem je ekonomický růst. Hodnocení na stupni DB5c ale zůstává na úrovni vysokého rizika návratnosti investice. ČTK o tom v pondělí informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

9. Evropská komise pro uhelné a průmyslové regiony chystá 100 miliard eur

Evropská komise chce v příštích sedmi letech podpořit regiony závislé na fosilních zdrojích až 100 miliardami eur, aby zvládly přechod ke klimaticky odpovědnému hospodaření. Fond, který má přesvědčit Polsko a další průmyslové a na uhlí závislé země k podpoře klimatických cílů EU, bude sloužit regionům z celé unie. K financování jaderných projektů, které by podle představ české vlády měly mít významný podíl na výrobě energií v Česku, však podle informací ČTK určen nebude.

10. Největší evropskou aerolinkou je opět Ryanair, překonal Lufthansu

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair loni opět po čase překonaly německou Lufthansu a staly se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravily jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu, Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jeff Bezos si vysloužil kritiku za finanční dar Austrálii

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se připojil k řadě světových celebrit, které Austrálii přislíbily finanční dar na pomoc s hašením rozsáhlých požárů, vděku veřejnosti se však nedočkal. Bezos uvedl, že Amazon Austrálii daruje jeden milion australských dolarů (zhruba 690 000 USD), na sociálních sítích se však okamžitě vzedmula vlna kritiky, která Bezosovi vyčítá, že nejbohatší člověk na světě dává na pomoc při řešení jedné z největších přírodních katastrof za poslední roky výrazně méně, než by se slušelo. Kritici se odvolávají na analýzu serveru Business Insider, který loni spočítal, že Bezos v roce 2018 každou hodinu vydělával bezmála 9 milionů dolarů. Přislíbených 690 tisíc dolarů by tedy podle tehdejších čísel vydělal ani ne za pět minut.

Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
včera v 14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost