Co musíte ráno vědět (14. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla loni inflace v Česku a za co na sítích schytal kritiku Jeff Bezos? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne dalšími rekordy, napětí ve vztazích USA a Číny dále polevuje

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Náladu na burze podporuje optimismus ohledně podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou a také očekávaní příznivých výsledků hospodaření firem za čtvrté čtvrtletí. Dařilo se hlavně technologickým firmám v čele s akciemi Applu, Facebooku, Netflixu, Microsoftu a Amazonu. Index Dow stoupl o 0,29 % na 28 907,05 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,70 % na 3 288,13 bodu (nové historické maximum) a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,04 % na 9 273,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,91 % na 12,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,85 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento a půl, zlato a stříbro odepsaly okolo půl procenta a do procenta ztrácely také nejsledovanější kryptoměny.

Druhá dekáda 21. století: Býci na Wall Street, technologická dominance a roztočené měnové kohoutky
Jak vypadalo uplynulé desetiletí na akciových, dluhopisových a komoditních trzích? A jak se (ne)změnila měnová politika velkých centrálních bank?

2. Evropské akciové trhy v pondělí převážně klesly, investoři vyhlíželi podpis americko-čínské dohody

Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, když investoři vyhlíželi zprávy týkající se obchodního vztahu mezi USA a Čínou. Ve středu by mělo dojít k podpisu první fáze obchodní dohody, ještě předtím by ale USA podle pondělní zprávy serveru CNBC měly odstranit Čínu ze seznamu měnových manipulátorů. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,18 % na 418,39 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 617,6 bodu, francouzský CAC 40 přišel pouze o 0,02 % na 6 036,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,24 % na 13 451,52 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který ztratil bezmála procento, v plusu se naopak udržely technologie a veřejné služby.

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu
Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout ještě výše. Žlutý kov pro mnohé investory stabilizačním prvkem portfolií, a to i v časech poměrně příznivých. Pamětní mince a diamanty umí plnit podobnou funkci, především stále bohatší asijská klientela přitom z poslední jmenované komodity dělá hojně poptávané zboží. Výhled na rok 2020 na trzích s uvedenými komoditami nabízí Michal Spurný z TrustWorthy Investment CZ.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza počtvrté po sobě vzrostla a obchodování zakončila na maximu za téměř dva roky. Index PX zpevnil o 0,33 % na 1 137,41 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Avastu, které zdražily o 2,67 % na 154 Kč, proti trendu naopak šla Erste Group Bank, jež odepsala 0,97 % na 859,20 Kč. Objem obchodů byl s 233 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (+0,87 % na 520 Kč).

Aktuální FX výhled: Dolar by měl oslabovat, koruna v ročním horizontu posilovat
Globální rizikový apetit zůstává vysoký navzdory konfliktu mezi USA a Íránem. Ceny ropy vyskočily, ale obdobně jako dříve může být pohyb relativně limitovaný a krátkodobý. Silná poptávka po dolarech spojená s větší averzí k riziku tedy zřejmě nevznikne. Naši ekonomové opět snížili výhled pro kurz USD/CNY, a i proto jsme mírně zvýšili výhled pro EUR/USD v horizontu 6-12 měsíců na 1,16.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na inflační statistiku a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Delta Air Lines, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku loni stoupla v průměru o 2,8 %

Spotřebitelské ceny v Česku loni v průměru stouply o 2,8 %. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012, a to 3,3 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad. Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 %, ceny služeb stouply o 3,7 %.

6. Odbyt automobilů značky VW loni vzrostl o půl procenta

Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce zvýšil o 0,5 % na 6,28 milionu vozů. Oznámila to v pondělí firma.

7. Britská ekonomika v listopadu rostla nejpomaleji za sedm let

Hrubý domácí produkt Británie se v listopadu meziročně zvýšil pouze o 0,6 %, což je nejslabší tempo růstu za více než sedm let. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. V říjnu činil meziroční růst jedno procento.

8. D&B zvýšila Rusku rating, ten ale zůstává v pásmu vysokého rizika

Společnost Dun & Bradstreet zvýšila rating Ruské federace, hlavním důvodem je ekonomický růst. Hodnocení na stupni DB5c ale zůstává na úrovni vysokého rizika návratnosti investice. ČTK o tom v pondělí informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

9. Evropská komise pro uhelné a průmyslové regiony chystá 100 miliard eur

Evropská komise chce v příštích sedmi letech podpořit regiony závislé na fosilních zdrojích až 100 miliardami eur, aby zvládly přechod ke klimaticky odpovědnému hospodaření. Fond, který má přesvědčit Polsko a další průmyslové a na uhlí závislé země k podpoře klimatických cílů EU, bude sloužit regionům z celé unie. K financování jaderných projektů, které by podle představ české vlády měly mít významný podíl na výrobě energií v Česku, však podle informací ČTK určen nebude.

10. Největší evropskou aerolinkou je opět Ryanair, překonal Lufthansu

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair loni opět po čase překonaly německou Lufthansu a staly se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravily jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu, Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jeff Bezos si vysloužil kritiku za finanční dar Austrálii

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se připojil k řadě světových celebrit, které Austrálii přislíbily finanční dar na pomoc s hašením rozsáhlých požárů, vděku veřejnosti se však nedočkal. Bezos uvedl, že Amazon Austrálii daruje jeden milion australských dolarů (zhruba 690 000 USD), na sociálních sítích se však okamžitě vzedmula vlna kritiky, která Bezosovi vyčítá, že nejbohatší člověk na světě dává na pomoc při řešení jedné z největších přírodních katastrof za poslední roky výrazně méně, než by se slušelo. Kritici se odvolávají na analýzu serveru Business Insider, který loni spočítal, že Bezos v roce 2018 každou hodinu vydělával bezmála 9 milionů dolarů. Přislíbených 690 tisíc dolarů by tedy podle tehdejších čísel vydělal ani ne za pět minut.

Co musíte ráno vědět (17. února)
Co musíte ráno vědět (17. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak analytiky překvapila česká inflace a proč (ne)má smysl řešit hladinu...
Musíte vědět
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle…
15. 2. 2020 18:15

Investiční seminář v Brně: Jednotlivé třídy aktiv ve světle aktuálního dění

Po krátké zimní pokračuje projekt ABCD investora sérií investičních seminářů na partnerských univerzitách. Nejbližší...
Zlato Investiční alternativy Diamanty
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů
15. 2. 2020 16:33

Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl na...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně
15. 2. 2020 16:05

LN: Český Respilon bude vyrábět roušky proti koronaviru i v Brně

Česká firma Respilon bude vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně, kde sídlí....
Česká republika Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák
15. 2. 2020 04:15

Budvar měl loni rekordní výstav i tržby, řekl MfD ředitel Dvořák

Národní podnik Budějovický Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o necelých pět procent na rekordních 1,679...
Česká republika Pivo
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
15. 2. 2020 03:00

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních 10 %. Vyšší cla mají vstoupit v...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Evropské akcie
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři…
14. 2. 2020 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice
14. 2. 2020 18:33

Forbes: CSG kupuje od Američanů španělského výrobce munice

Zbrojně-průmyslová skupina Czechoslovak Group, kterou ovládá miliardář Michal Strnad, kupuje od Američanů španělského...
Fúze a akvizice Česká republika
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale…
14. 2. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale zpevnily o více než 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili zejména na šíření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně
14. 2. 2020 17:21

Fiat kvůli koronaviru v Číně přerušil výrobu v srbské továrně

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) přerušila výrobu ve své továrně v Srbsku kvůli...
Auta Koronavirus Evropské akcie
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii
14. 2. 2020 17:03

Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci evropské země...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %
14. 2. 2020 16:45

Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 procenta na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů
14. 2. 2020 16:25

Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu...
Tesla Americká ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
14. 2. 2020 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 100,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 100,9 bodu z 99,8 bodu v lednu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno
14. 2. 2020 15:30

Royal Bank of Scotland se po tři sta letech rozhodla změnit jméno

Přední britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) se po téměř tři sta letech rozhodla změnit jméno na...
Spojené království Evropské banky Banky
Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun
14. 2. 2020 15:16

Státní dluh loni stoupl na 1,64 bilionu korun

Český státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,64 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce...
Česká republika Zadlužení
Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %
14. 2. 2020 15:15

Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně klesla o 0,8 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí
14. 2. 2020 14:57

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking....
Čína Koronavirus Bydlení