Co musíte ráno vědět (14. října)
|

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, na čem se čínská delegace dohodla s americkým prezidentem a jakou ekologickou novinku přichystal pivovar Carlsberg? To vše musíte v pondělí ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zpevnily, podpořil je posun v obchodním jednání mezi USA a Čínou

Ceny akcií ve Spojených státech na závěr týdne vzrostly, a to díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou poté, co prezident Donald Trump oznámil předběžné ujednání. To však není komplexní a podle analytiků stále existují obavy, že se jednání mohou zadrhnout. Index Dow posílil o 1,21 % na 26 816,59 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,09 % na 2 970,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,34 % na 8 057,04 bodu. Index volatility VIX v pátek spadl o 11,33 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,73 %. Za celý týden Dow posílil o 0,92 %, S&P 500 přidal 0,62 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,93 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Volatilita pokračuje, akcioví býci měli díky pátečnímu vývoji navrch
Uplynulý týden byl opět celkem divoký, když propad v jeho úvodu byl napraven až pátečním silným růstem. Celkově index S&P 500 přidal 0,62 %.

2. Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden si připsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek stouply díky pozitivnímu vývoji jednání mezi USA a Čínou. Investory potěšily také novinky týkající se brexitu, konkrétně vyjádření předsedy Evropské rady Donalda Tuska, podle kterého jsou aktuální jednání s britskou stranou konstruktivní a mohla by vést k dohodě. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 2,31 % na 391,61 bodu, za celý týden pak vzrostl o 3 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,84 % na 7 247,08 bodu (týden: +1,28 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 1,73 % na 5 665,48 bodu (týden: +3,23 %) a německý DAX se zvýšil o 2,86 % na 12 511,65 bodu (týden: +4,15 %).

Brusel na mělčině, ale před bouří
Na začátku podzimu se aktivity institucí Evropské unie ocitly na jakési mělčině. Ta se příliš nepodobá situaci před pěti lety, kdy také proběhla výrazná změna pozic daná volbami do Evropského parlamentu, ustavením nové Evropské komise a obsazením dalších klíčových unijních postů.

3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden posílila o 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 1,63 % na 1 013,55 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 4,47 % na 776 Kč. Zobchodovaný objem čítal 360 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,13 % na 744 Kč. Dařilo se také dalším finančním titulům - MONETA Money Bank získala 0,14 % na 73,50 Kč a VIG si polepšila o 2,2 % na 603 Kč. S výsledkem seance byli spokojeni také akcionáři Avastu (+2,8 % na 110 Kč), CME (+1,52 % na 107 Kč), ČEZ (+0,39 % na 512,50 Kč) či Kofoly ČeskoSlovensko (+0,71 % na 285 Kč). Za celý týden pražská burza zpevnila o 0,9 %.

Česká republika: Proč se (ne)radovat z vyššího ratingu?
Ratingová agentura Moody's zvýšila České republice rating na Aa3, což je jistě pozitivní zpráva. Jak moc se z ní (ne)radovat, vysvětluje ekonom David Navrátil z České spořitelny.

4. Očekávané události

Úvod týdne nebude na data příliš bohatý. Čína oznámí svou obchodní bilanci a nové úvěry, v eurozóně vyjdou statistiky z průmyslové výroby, v Německu velkoobchodní ceny a v Česku údaje o běžném účtu. Spojené státy připojí průběžné informace o (ne)plnění státního rozpočtu. V Kanadě a Japonsku zůstanou trhy zavřené kvůli státním svátkům. Královská švédská akademie věd oznámí laureáty letošní Nobelovy ceny za ekonomii. O pozornost se v týdnu přihlásí výsledková sezóna, hospodářská čísla za uplynulý kvartál oznámí již v úterý například JPMorgan, Goldman Sachs, Citigroup, Wells Fargo, Johnson & Johnson, United Airlines nebo Blackrock, v pondělí je v USA ale relativně volný den, kdy se obchoduje s akciemi, ale například dluhopisový trh zůstane zavřený, stejně jako banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Donald Trump: Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody

Prezident USA Donald Trump v pátek večer oznámil, že Spojené státy a Čína dospěly k první části obchodní dohody. Vyjednávání ohledně druhé části má začít poté, co bude během příštích tří týdnů podepsána první část. Ta pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA také nyní pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, jež mělo vstoupit v platnost v úterý 15. října.

Vztahy USA a Číny: Dva sektory, v nichž manažery firem (zatím) nejvíce bolí hlava
Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje a většina racionálních komentátorů se shoduje, že celní přestřelky dvou největších světových ekonomik prakticky nemohou mít vítěze. Přesto se najdou firmy (pro jejich relativnější transparentnost zůstaneme v Americe), které by z ukončení sporů měly mít největší radost. A možná překvapivě nejde o Boeing a Caterpillar, v této souvislosti často zmiňované.

6. Projekt kryptoměny libra má další trhliny, odstupují z něj eBay, Mastercard, Visa a Stripe

Plán sociální sítě Facebook zřídit vlastní digitální měnu libra narazil na další vážný problém. Společnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe oznámily, že odcházejí z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu.

PayPal opouští asociaci pro správu digitální měny Facebooku
Americká platební platforma PayPal se rozhodla odejít z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu internetové společnosti Facebook. Uvedla, že se hodlá soustředit na vlastní aktivity.

7. Úřad prý dost neprověřil stabilizační systém Boeingů 737 MAX

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patřičně nepřezkoumal stabilizační systém letounů Boeing 737 MAX spojovaný se dvěma haváriemi těchto strojů. Vyplývá to ze zprávy mezinárodního výboru regulátorů bezpečnosti letecké přepravy JATR, z které citovala agentura Reuters.

Boeing rozdělil funkce generálního ředitele a předsedy
Správní rada amerického výrobce letadel Boeing rozdělí funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Dennis Muilenburg, který dosud zastával obě funkce, zůstane pouze generálním ředitelem. Předsedou správní rady, což je nevýkonná funkce, byl jmenován David Calhoun, oznámila společnost.

8. Spiegel: Německá vláda zhoršila výhled ekonomiky na příští rok

Německá vláda snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,1 %, zatímco dosud očekávala růst o 1,5 %. Odhad letošního růstu ponechala beze změny na 0,5 %. Oznámil to v pátek německý časopis Spiegel, který ale neuvedl zdroj svých informací.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Carlsberg vyvíjí papírovou láhev na pivo

Dánský pivovar Carlsberg vyvíjí papírovou láhev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů. Společnost představila dva prototypy, které jsou plně recyklovatelné a mají vnitřní bariéru, která umožňuje, aby pivo zůstalo v láhvi, uvedla agentura AP.

Vnitřní bariéra je vyrobená z polymerů. Carlsberg se však podle svých slov snaží vytvořit láhev, která by byla vyrobená výhradně z biomateriálů, bez polymerů.

Prototypy láhví jsou součástí snahy firmy o nulové uhlíkové emise v jejích pivovarech a snížení uhlíkové stopy v rámci celého podniku do roku 2030 o 30 %.

Carlsberg pracuje na designu papírové láhve od roku 2015 spolu s technologickou firmou ecoXpac, výrobcem obalů BillerudKorsnäs a výzkumníky z Dánské technické univerzity. Pivovar také spojil síly s cílem podpořit papírové láhve s dalšími společnostmi, jako jsou Coca-Cola, švédský výrobce vodky Absolut a výrobce kosmetiky L'Oréal.

Co musíte ráno vědět (13. srpna)
Co musíte ráno vědět (13. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak se budou dělit akcie společnosti Tesla a který mediální...
Musíte vědět
Financial Times: Saudi Aramco sníží výdaje, aby měla 75 miliard USD…
včera v 22:09

Financial Times: Saudi Aramco sníží výdaje, aby měla 75 miliard USD na dividendy

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco sníží kapitálové výdaje do rozmezí 20-25 miliard dolarů. Největší...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P…
Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu napravily předchozí poklesy, S&P 500 má historický rekord na dosah

Americké akcie posílily a index S&P 500 se přiblížil zavíracímu rekordu 3 386,15 bodu z 19. února, který v průběhu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany
včera v 21:40

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

Syrský prezident Bašár Asad označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou etapu americké ekonomické...
Sýrie Geopolitická rizika Blízký a Střední východ
Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům pandemie koronaviru na rekordu
včera v 20:57

Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům pandemie koronaviru na rekordu

Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Rozpočet
Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
včera v 19:25

Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu

Čínská společnost Tencent, která mimo jiné vlastní platformu WeChat, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně...
Čína Sociální sítě Asijské akcie
Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
včera v 18:24

Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů

Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního,...
Rusko Vzácné kovy
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace

Akcie na západoevropských burzách ve středu rostly. Dařilo se zejména akciím v sektoru telekomunikací, které těžily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
včera v 16:55

Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu

Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX ve středu klesl o 0,17 procenta na 927,53 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
včera v 14:30

Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF
včera v 14:30

Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF

Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF....
Fúze a akvizice Telekomunikace Švýcarsko
Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %
včera v 13:20

Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %

Tchajwanské společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, vzrostl ve druhém...
Asijská ekonomika Výsledková sezóna
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
včera v 13:00

Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled

Největší německá energetická společnost E.ON snížila letošní hospodářský výhled. Firma, která stále vlastní...
E.ON Německo Energetika
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
včera v 12:00

Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech letech ve ztrátě

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní ztráty...
Japonsko Asijské akcie Japonské akcie
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
včera v 11:35

Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly tržby o 11,9 % na 8,88 milionu eur

Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za letošní druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA 4,04 milionu eur ...
Photon Energy Solární energie Fotovoltaika
Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla
včera v 11:30

Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta...
Evropská ekonomika Evropská unie Průmysl
Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace,…
včera v 11:00

Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace, nepřekročí ale 6 %

Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný. Neměl by...
Česká republika HDP Výhled na rok 2020