Co musíte ráno vědět (14. února)
|

Co musíte ráno vědět (14. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Evropské komise poroste česká ekonomika a jakou metu pokořila aplikace WhatsApp? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Akcie v USA ve čtvrtek oslabily kvůli koronaviru a smíšeným hospodářským výsledkům

Americké akcie po růstech na nové rekordy v uplynulých seancích ve čtvrtek oslabily. Náladu investorů ovlivnily zprávy týkajících se čínského koronaviru a řada smíšených výsledkových zpráv. Index Dow klesl o 0,43 % na 29 423,73 bodu, benchmark S&P 500 oslabil o 0,16 % na 3 374,07 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,14 % na 9 711,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,98 % na 14,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,62 %. Hlavní sektory se na směru neshodly. Nejvíce se dařilo utilitám, které si připsaly více než procento, naopak nejvíce ztratil průmyslový sektor, a to 0,54 %.

Akcie vs. dluhopisy aneb Když se riziko skrývá pod povrchem
Jedna ze základních investičních pouček říká, že akcie jsou rizikovější než dluhopisy, a to podstatně. Ve skutečnosti je to ovšem trochu složitější.
Odrazí se letos světová ekonomika? 6 argumentů pro i proti
Loňský vývoj světové ekonomiky investorům mnoho důvodů k radosti nezavdal. Bude letošní rok lepší? V následujících grafech si své najdou jak optimisté, tak pesimisté.

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabily kvůli prudkému nárůstu počtu nakažených koronavirem

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když v centru pozornosti investorů zůstalo šíření čínského koronaviru. Náladu na trzích ale ovlivňovala také výsledková sezóna, která přinesla kvartální čísla několika velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil pouze 0,02 % na 431,08 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 1,09 % na 7 452,03 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,19 % na 6 093,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,03 % na 13 745,43 bodu. Zhruba o 0,8 % klesl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně, a výrazně tak na něj doléhají negativní zprávy týkající se koronaviru.

Petr Zahradník a Mojmír Hampl o (ne až tak velké) Británii po brexitu
Spojené království, to je hospodářsky především Londýn a zbytek země. Nelze opomíjet ani politické snahy o štěpení země ve Skotsku nebo Severním Irsku. Británie je sice pátou největší ekonomikou na světě, ale její velmocenské časy jsou pryč. A odchod z Evropské unie na tom nic nezmění, jakkoli část Britů vidí (či viděla) ve změně možnost získat na globální (geo)politické váze, shodli se v rámci debaty na platformě Alter Eko Mojmír Hampl a Petr Zahradník.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, oslabila ale většina finančních titulů

Pražská burza sice zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,11 % na 1 104,1 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ (+0,65 % na 496,20 Kč) a Komerční banky (+0,44 % na 797 Kč). Další finanční tituly ale uzavřely v negativním pásmu. Objem obchodů byl se zhruba 331 miliony korun podprůměrný.

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh před polovinou února?

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Čína informovat o průmyslové výrobě a tržbách maloobchodních prodejců. Dopoledne vyjdou zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny v posledních třech měsících loňského roku a eurozóna přidá ještě zprávu o situaci na trhu práce a výsledek obchodní bilance. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen, zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a podnikových zásobách a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla v závěru týdne odtajní v USA mimo jiné Newell Brands a PPL a v Evropě Crédit Agricole, Royal Bank of Scotland Group, AstraZeneca a Renault. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky letos podle EK zpomalí na 2,1 procenta

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,1 procenta z loňského tempa 2,5 procenta. Předpověděla to ve čtvrtek Evropská komise. V příštím roce pak očekává zrychlení hospodářského růstu na 2,2 procenta. Ve svém předchozím výhledu z listopadu komise předpokládala, že letošní růst dosáhne 2,2 procenta a příští rok 2,1 procenta.

EK mírně zhoršila odhad růstu hospodářství Evropské unie
Evropská ekonomika bude letos již osmým rokem pokračovat v růstu, který se však proti podzimním odhadům Evropské komise mírně sníží. Zimní prognóza, kterou ve čtvrtek komise zveřejnila, počítá s letošním růstem hospodářství 27 zemí EU o 1,4 procenta, což je o desetinu procentního bodu méně než v předpovědi z loňského podzimu. Pro eurozónu zůstává odhad na 1,2 procenta.

6. Airbus je kvůli miliardovým pokutám ve ztrátě 1,4 miliardy eur

Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group se v roce 2019 propadl z předloňského čistého zisku přes tři miliardy eur do čisté ztráty téměř 1,4 miliardy eur. Firma to uvedla ve čtvrtek ve svém sídle v Toulouse na jihu Francie. Na vině jsou miliardové pokuty za obvinění z korupce, které společnost musela zaplatit v několika zemích, aby se vyhnula odsouzení.

7. Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v lednu zrychlil

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Inflace tak zrychlila z prosincových 2,3 procenta a dosáhla nejprudšího tempa od října 2018. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.

8. Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v ČR stouply

Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v Česku meziročně stouply. Vývozní ceny vzrostly o 0,9 procenta a dovozní ceny se zvýšily o 0,3 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Vývoj cen se loni obrátil, v roce 2018 ceny vývozu i dovozu klesaly.

9. Míra nezaměstnanosti ve Francii klesla nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti ve Francii ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 8,1 procenta z 8,5 procenta ve třetím kvartálu. Oznámil to ve čtvrtek francouzský statistický úřad INSEE. Nezaměstnanost se tak dostala nejníže za 11 let, což je příznivá zpráva pro prezidenta Emmanuela Macrona. Ten v posledních měsících čelil demonstracím a stávkám kvůli důchodové reformě, proti které se postavily odbory.

10. ČEZ kvůli malým reaktorům oslovil Číňany, Rusy nebo Argentince

Mezi 11 firmami, které ČEZ oslovil s žádostí o sdílení podrobných technických informací k možné stavbě malých jaderných bloků (SMR) v ČR, jsou kromě amerických podniků také čínská, ruská, francouzská, britská, jihokorejská a argentinská společnost. Vyplývá to z prezentace výkonného ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Martina Uhlíře na čtvrteční konferenci o malých jaderných reaktorech v Praze. Odpovědi podle něj ČEZ očekává do konce února, poté je vyhodnotí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet uživatelů aplikace WhatsApp přesáhl dvě miliardy

Služba WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování, kterou vlastní americká internetová společnost Facebook, už získala přes dvě miliardy uživatelů. Stala se tak po sítí Facebook teprve druhou platformou mezi sociálními médii, která dvoumiliardovou hranici pokořila.

"Je nám nesmírným potěšením podělit se s vámi o skutečnost, že ode dneška WhatsApp podporuje více než dvě miliardy uživatelů z celého světa," uvedl provozovatel WhatsApp ve středečním příspěvku na svém blogu.

Služba při této příležitosti zdůraznila odhodlání zajistit uživatelům bezpečnou komunikaci. "Zprávy jsou uchovávány pouze na vašem telefonu, a nikdo kromě jejich příjemců je tak nemůže číst [...], dokonce ani my. Veškeré vaše konverzace jsou soukromé a zůstávají pouze mezi vámi," píše se na blogu.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 7 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus