Co musíte ráno vědět (15. června)
|

Co musíte ráno vědět (15. června)

Jak dopadl pátek a celý uplynulý týden pro akcie v Evropě a na Wall Street, kam směřuje jednání Evropské unie se Spojeným královstvím a k čemu také může posloužit nevyužité mléko? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, za celý týden ale indexy zaznamenaly nejprudší pokles od března

Americké akcie v pátek posílily poté, co ve čtvrtek kvůli poklesu nadějí na rychlé ožití ekonomiky z koronavirové krize utrpěly nejprudší propad od března. Investoři se v závěru týdne snažili využít nižších cen akcií k výhodným nákupům. Index Dow si v pátek připsal 1,9 % na 25 605,54 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,31 % na 3 041,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,01 % na 9 588,81 bodu. Index volatility VIX spadl o 11,52 % na 36,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých šest bazických bodů na 0,708 %. Za celý týden hlavní indexy utrpěly nejprudší pokles od března, Dow se snížil o 5,6 %, S&P 500 odepsal 4,8 % a Nasdaq Composite oslabil o 2,3 %, přestože v průběhu týdne poprvé v historii překonal hranici 10 000 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americký index S&P 500 výrazně klesl, hladina podpory ale vydržela
Obnovené obavy o míru oživení ekonomiky po pandemii koronaviru vyvolaly na akciovém trhu prodejní vlnu, která ve čtvrtek vzala s sebou všechny sektory. Celkově index S&P 500 za týden odepsal 4,8 %, nejvíce od března.
Jak se může na Wall Street obchodovat po čtvrtečním prudkém výprodeji? Historie napoví, spoléhat na ni ovšem nelze
Americký akciový index ve čtvrtek 11. června 2020 zaznamenal propad o 5,89 %. Co se v historii dělo na trhu po minimálně 5% denním sešupu? Letošní první kvartál máme ještě v živé paměti, takových výprodejů ale bylo podstatně více.

2. Evropské akcie zakončily pátek v plusu, za celý týden ale skončily ve ztrátě

Evropské akcie se v pátek dokázaly vzpamatovat ze čtvrtečních výprodejů a s výjimkou německého indexu DAX skončily benchmarky na hlavních trzích v plusu. Za celý týden ale ztratily mezi 5,5 a 7 %. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,28 % na 354,06 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,47 % na 6 105,18 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 % na 4 839,26 bodu a německý DAX klesl o 0,18 % na 11 949,28 bodu. Za celý týden se index STOXX Europe 600 snížil o 5,66 %, britský FTSE 100 klesl o 5,85 %, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 7,08 % a německý DAX odepsal 6,99 % a poprvé od konce května uzavřel pod hranicí 12 000 bodů.

WEF: Koronavirus vyzdvihl potřebu nového ekonomického myšlení, svět musí projít restartem
Je potřeba pracovat na vytvoření světa, který bude mnohem odolnější vůči šokům, jakým je (mimo jiné) současná pandemie covidu-19. Zhruba tak by se dala shrnout hlavní myšlenka iniciativy Velký restart, s níž přišlo Světové ekonomické fórum ve spolupráci s Charlesem, princem z Walesu.
Martin Kupka: Regionalizace i globalizace budou pokračovat, menší země jako ČR musí myslet na bezpečnost
Krize způsobená pandemií nemoci COVID-19 jen urychlí některé trendy, které ve světové ekonomice vyvstávaly dávno před ní. Pokračovat budou jak globalizace, tak regionalizace, jen s některými novými "vstupy". Menší země mají vedle globálních těžkých vah v přípravě na možné příští negativní šoky omezené možnosti, ale bezzubé nejsou. Nejen o tom debatovali Martin Kupka a Roman Chlupatý, kteří patří do týmu poradenské společnosti Alter Eko.

3. Pražská burza v pátek po třech dnech propadů posílila

Pražská burza po třech propadech v řadě v pátek posílila, index PX stoupl o 2,54 % na 930,94 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise, například akcie bankovní skupiny Erste přidaly více než pět procent. Během uplynulého týdne akcie na BCPP oslabily, index PX klesl za pět obchodních dní o 2,78 %.

Bytová výstavba v Česku na cestě k oživení?
Data o bytové výstavbě za duben naznačují, že by se v tomto segmentu mohlo blýskat na lepší časy. Mohlo, ale nemuselo.
Fio banka doporučuje akumulovat akcie Erste Group Bank, mají podle ní 20% růstový potenciál
Akcie Erste Group Bank mají podle analytika Michala Křikavy z Fio banky více než 20% růstový potenciál. Cenné papíry Erste doporučuje akumulovat s cílovou cenou 742 Kč.

4. Očekávané události

V noci na pondělí Čína na trh pošle zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne se investoři zaměří na obchodní bilanci eurozóny a odpoledne na index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (tzv. Empire State index). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brexitové přechodné období se neprodlouží, tvrdí EU i Británie

Možnost prodloužení přechodného období pro rozhovory Evropské unie s Británií se definitivně uzavřela. Shodli se na tom v pátek místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a člen britského kabinetu Michael Gove, kteří hodnotili dosud zásadně odlišné postoje obou stran během dosavadních vyjednávání o pobrexitových vztazích. Jejich rozhodnutí znamená, že pokud Brusel a Londýn neuzavřou do konce roku dohodu o volném obchodu, začnou platit cla a kvóty.

6. Evropská komise prý plánuje kroky proti subvencím při akvizicích firem v EU

Evropská komise hodlá podniknout opatření proti zahraničním firmám, které využívají "nepoctivé" státní subvence k převzetím společností v Evropské unii. Vyplývá to z návrhu komise, který je součástí strategie pro ochranu klíčových odvětví a jednotného evropského trhu.

7. Moody's zlepšila úvěrový rating Ukrajiny o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny o jeden stupeň na úroveň B3. Ratingová známka nicméně zůstává hluboko ve spekulativním pásmu.

8. Spotřebitelská důvěra v USA začátkem června vzrostla

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se začátkem června zvýšila. Její nárůst je důsledkem obnovování hospodářského života, který ochromila opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu Michiganské univerzity.

9. Odbyt Volkswagenu v květnu klesl, prodej škodovek se propadl o 45 %

Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen v květnu meziročně klesl o 33,7 % na zhruba 609 400 vozů. Odbyt koncernové značky Škoda se propadl dokonce o 45,1 % na zhruba 57 700 vozů. Oznámil to v pátek Volkswagen. Automobilový průmysl se nyní po celém světě potýká s negativními dopady koronavirové krize, která těžce zasáhla výrobní aktivity i poptávku.

10. Dluhy států vůči Česku se loni snížily na 12 miliard korun

Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí pohledávky za 12 miliard korun, o rok dříve to bylo 12,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR, kterou v pondělí dostane vláda pro informaci. Statistika nově neobsahuje objem pohledávek u tzv. speciálních úvěrů, které se týkají například dodávek vojenského materiálu z minulosti. V roce 2018 tyto úvěry činily 7,6 miliardy korun. Speciální úvěry evidovalo Česko u Libye a Kuby.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Americká firma vyrábí trička z nevyužitého mléka

Začínající americká firma Mi Terro převádí nevyužité mléko na udržitelné oblečení. Výrobu spustila loni v červnu a od té doby už tento podnik z Los Angeles prodal zákazníkům ve více než 40 zemích po internetu trička za více než 100 000 dolarů.

Mi Terro je jednou z mnoha malých módních značek, které využívají rostoucí snahy spotřebitelů směřovat nákupy směrem k firmám, které fungují na principu trvalé udržitelnosti, zvláště v době, kdy se mluví o nadprodukci a plýtvání v textilním průmyslu. Malé a středně velké firmy tvoří zhruba polovinu módního průmyslu a jsou ve velmi dobré pozici, pokud se chtějí zaměřit na inovace v udržitelnosti, vyplývá ze zprávy Centra pro udržitelnou módu.

Inspirací zakladatele společnosti Mi Terro Roberta Luoa nebylo plýtvání oděvy, ale potravinami. Při návštěvě mléčné farmy svého strýce v Číně spatřil velké množství zkaženého mléka. "Uvědomil jsem si, že to je obrovský problém, o kterém se moc nemluví," prohlásil.

Když se vrátil do USA, obrátil se na svého přítele z dětství, který se věnoval materiálům a chemii, a požádal ho, zda by nenašel využití pro tento odpad. Po třech měsících výzkumu začali pracovat na řešení, díky kterému mohou extrahovat kaseinový protein z mléka a upravit ho na vlákno. Nejprve se z mléka odstraní tuky a pak voda, aby se z něj stal prášek. Z tohoto prášku se pak izolují proteiny, ze kterých se vytvoří vlákno pro výrobu oblečení.

Mi Terro plánuje v nejbližší době začít nabízet své produkty v Číně a v Japonsku. Firma už podepsala předběžné dohody s několika velkými módními značkami, ale potřebuje jak strategickou, tak finanční podporu, aby zvýšila kapacitu a udržela krok s poptávkou. Loni firma spustila dvě kampaně, v rámci kterých chtěla získat peníze na své projekty, a rychle se jí podařilo shromáždit potřebné peníze. Nyní se firma snaží získat dalších 800 000 dolarů, ideálně od strategických partnerů v Číně i jinde.

Firma se chystá rozšířit inovace s potravinovým odpadem i mimo módní průmysl. Nyní pracuje na nové technologii, která by pomohla mlékárnám recyklovat syrovátkový odpad na odbouratelný potravinářský obal.

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně
Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně
před 32 minutami

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně

Asijsko-pacifický region uprostřed týdne obchodoval smíšeně. Japonský Nikkei v očekávání výsledku zasedání Bank of...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
před 33 minutami

Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z kontrarozvědky a chlubil se složením novičoku

Bývalý ředitel společnosti Wirecard Jan Marsalek se měl chlubit, že má k dispozici dokumenty o složení a použití...
Německo Banky
Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby
před hodinou

Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby

Britský internetový prodejce módy Asos, podobně jako mnoho dalších internetových firem, zvýšil díky koronaviru tržby....
Spojené království Móda a design Tržby
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
před hodinou

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke vstupu na hlavní burzovní trh v Praze a Varšavě

Akcie fotovoltaické společnosti Photon Energy na pražské burze od začátku roku přidávají více než 160 % a v ročním...
Photon Energy Akcie ČR Pražská burza
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před hodinou

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
09:19

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
09:15

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
09:07

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie