Co musíte ráno vědět (16. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách ve světě, jak vypadají nová stimulační opatření v Rusku a Číně a proč na Sahaře bude stále dostatek písku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu odepsaly kolem dvou procent. Data z ekonomiky a o hospodaření firem byla horší, než se čekalo

Americké akcie nakonec ve středu oslabily. Nepříznivé statistiky z amerického hospodářství a firemní výsledky za první čtvrtletí vyvolaly obavy z rozsahu škod způsobených šířením koronaviru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,86 % na 23 504,35 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,20 % na 2 783,36 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,44 % na 8 393,18 bodu. Index volatility VIX stoupl o 8,16 % na 40,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o dvanáct bazických bodů na 0,635 %. Cena ropy WTI klesla o procento, Brent oslabil dokonce o 6,5 %. Ztrácely i zlato a stříbro (2 %, respektive 4 %), okolo dvou procent ztratily i nejsledovanější kryptoměny.

Proč je Amazon drahý a Bank of America levná aneb Proč (ne)věřit modelům
Investiční eso firmy Research Affiliates vysvětluje, jak uvažuje o vývoji cen akcií tří obřích firem – Walmartu, Amazonu a Bank of America. Čtenáře u toho napadají kacířské myšlenky.
Koděra (Patria Finance): Technologie se díky charakteru byznysu zvládají vypořádat s krizí nejrychleji, proto má smysl do nich teď investovat
Sektor technologií v USA se po poslední finanční krizi dokázal, pokud jde o ceny akcií, vzpamatoval nejrychleji a nejvýrazněji. Schopnost firem pružně reagovat na nové podmínky v době koronavirové pandemie, k tomu třeba i částí investorů vítaná střídmá uhlíková stopa. Aktuální burzovní atraktivitu technologického odvětví v rámci debaty z cyklu ABCD investora nejen těmito argumenty vykreslil makléř Roman Koděra ze společnosti Patria Finance.

2. Evropské akcie ve středu výrazně oslabily, investoři opět zvažují ekonomické dopady koronaviru

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci mírně pod nulou, během celého dne se jejich ztráty prohlubovaly. Nakonec klesly o tři až čtyři procenta. Investoři se vrátili ke zvažování ekonomických dopadů koronaviru, a to mimo jiné v reakci na makrodata z Francie a USA. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 3,25 % na 323,06 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 3,34 %, německý DAX se snížil o 3,9 % a francouzský CAC 40 uzavřel slabší o 3,76 %.

Máte chuť seknout s investováním? Chyba!
Na trzích vládne skepse. Hodnotové investování nefunguje. Small caps strategie nefungují. Americké akcie krvácejí. Evropské akcie krvácí. To, co vypadá jako akciová apokalypsa, ale nakonec nemusí být až tak špatné. Právě naopak.
Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

3. Pražská burza ve středu umazala část zisků z předchozích dnů

Pražská burza ve středu umazala část zisků z předchozí série pěti posílení v řadě. Index PX klesl o 3,11 % na 825,11 bodu. Akcie bankovní skupiny Erste odepsaly téměř devět procent.

Dopady koronaviru na českou ekonomiku: Kdy přijde oživení a jak silné bude?
Pandemie COVID-19 již dávno není záležitostí Číny, koronavirus drtí především USA a velké Evropské země jako Španělsko, Itálii, Německo a Francii. Vládní opatření v boji se šířením viru se dramaticky podepisují na ekonomických vyhlídkách. Patrné to bude zejména v číslech za první a druhé čtvrtletí letošního roku. Ve výhledu oživení hraje klíčovou roli čas - pokud se vládní opatření začnou odbourávat v průběhu druhého kvartálu, hospodářská situace by se během letních měsíců měla stabilizovat a závěrečné čtvrtletí by již mělo být ve znamení nastupujícího oživení.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se kromě informací o dopadech pandemie na ekonomiku trh zaměří také na data z australského trhu práce, německou inflaci a podnikatelské prostředí, evropský průmysl nebo zahájenou výstavbu a dílčí data z trhu práce v USA. Senát ČR by měl rozhodovat o širších možnostech obchodování pro ČNB. Výsledky hospodaření oznámí v USA mimo jiné AMD, BlackRock, Rio Tinto nebo Morgan Stanley, jinde ve světě svá čísla zveřejní například Louis Vuitton, L'Oréal nebo Christian Dior. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská centrální banka zavádí nová stimulační opatření

Čínská centrální banka ve středu snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb na rekordní minimum a zmírnila požadavky na rezervy komerčních bank. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která se potýká s negativními důsledky koronaviru. Ohlášená opatření napumpují do finančního systému celkem 43 miliard dolarů.

6. Ekonomka MMF: O pomoc kvůli pandemii žádá 100 zemí

Mezinárodní měnový fond oslovilo s žádostí o nouzovou finanční pomoc, která by jim pomohla zastavit šíření koronaviru a zmírnit jeho ekonomický dopad, 100 z celkem 189 členských zemí. Z toho polovina jich patří mezi státy s nízkými příjmy. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekla hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová. Současná úvěrová kapacita, která činí jeden bilion USD, je sice značná, aby pomohla členským zemím vyrovnat se s pandemií, je ale možné, že bude potřeba více peněz, až koronavirus plně zasáhne rozvojové země, dodala.

7. Řecko prodává nové dluhopisy, může je kupovat i ECB

Řecko zahájilo prodej státních dluhopisů se splatností sedm let. Je to první emise dluhu této jihoevropské země od doby, kdy se její dluh stal způsobilým k tomu, aby jej v rámci programu boje s pandemií mohla nakupovat rovněž Evropská centrální banka. Ministerstvo financí rovněž oznámilo, že přebytek primárního rozpočtu centrální vlády činil v prvním čtvrtletí 595 milionů eur, což bylo více, než vláda předpokládala.

8. Putin ohlásil nová opatření na podporu podnikání

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu doporučil vládě poskytnout přímou pomoc malým a středním podnikům, aby byly schopny vyplácet zaměstnancům minimální mzdy v dubnu a květnu. Podle šéfa státu také regiony mají dostat dodatečných 200 miliard rublů (asi 67 miliard Kč) na opatření proti koronaviru. Aerolinkám přislíbil 23 miliard rublů a klíčovým podnikům zvýhodněné úvěry.

9. Státy G20 odložily nejchudším zemím splátky dluhů

Ministři financí a centrální bankéři největších ekonomik světa sdružených ve skupině G20 odložili počínaje 1. květnem do konce letošního roku 77 nejchudším zemím splátky dluhů. Chtějí jim tak vytvořit větší prostor pro boj s koronavirovou nákazou. Vyplývá to ze sdělení, které uveřejnili po skončení své středeční videokonference.

10. Šéfka GSK: Jedna vakcína proti koronaviru světu nebude stačit

Svět bude potřebovat více vakcín proti nemoci covid-19, a je proto nutné, aby farmaceutické společnosti ve snaze potlačit pandemii spolupracovaly. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC ve středu tento názor vyjádřila výkonná ředitelka výrobce léčiv GlaxoSmithKline Emma Walmsleyová. Její firma hodlá při výrobě vakcíny spolupracovat s francouzským konkurentem Sanofi.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ropná velmoc bez paliva

Na první pohled to vypadá neuvěřitelně, ale ve Venezuele to nemůže nikoho překvapit. Venezuela jako země s největšími zásobami ropy na světě nedokázala svůj potenciál kvůli špatnému vedení, které tíhne k socialismu, nikdy využít. Asi nikdo si neumí představit, že by například v Saúdské Arábii byl tak velký nedostatek benzínu, že by způsobil podobný chaos. Ve Venezuele to je realita. Jak napsal někdo v diskuzi k příspěvku, kdyby dostal nějaký socialistický (respektive komunistický) režim na starosti Saharu, za pár let tam by tam byl nedostatek písku.

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
před 6 minutami

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl-c
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl-c

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus