Co musíte ráno vědět (16. října)
|

Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, proč si vyspělé státy kvůli koronaviru nebudou muset příliš utahovat opasky, jak na tom jsou investiční banky díky covidu-19 a jak dobře zná Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu základní ústavní práva? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám o ekonomiku

Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily kvůli nepříznivým údajům o vývoji na trhu práce a klesajícím nadějím na brzkou dohodu o nových opatřeních na podporu ekonomiky USA. Index Dow ztratil 0,07 % na 28 494,20 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 483,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,47 % na 11 713,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,16 % na 26,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 0,737 %.

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy
Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní investoři mají zajímavou možnost část peněz "schovat před inflací" do protiinflačních dluhopisů vydávaných Ministerstvem financí. Zajímavější zhodnocení nabízejí firemní bondy, na trhu s nimi je ale potřeba kvalitně diverzifikovat. V důsledku současné krize může bankrotů firem přibývat, výnosy z ostatních "sázek" musejí tyto "padající hlavy" vyvážit, uvedl v rámci cyklu ABCD investora ředitel společnosti eFrank.cz Aleš Prandstetter v debatě s Romanem Chlupatým, partnerem Save & Capital.
Že je zlato drahé? Srovnejte ho s akciemi!
Cena zlata se letos vyšplhala nad 2 000 USD za trojskou unci a nyní se pohybuje zhruba na 1 900 USD. Za posledních pět let tak žlutý kov v amerických dolarech posílil zhruba na dvojnásobek a řada investorů může jeho současnou cenu vnímat jako přemrštěnou. Všechno je ale relativní.

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely

Neustále rostoucí počty nakažených a vážně nemocných lidí, s tím související hrozba zavírání ekonomik a zhoršující se vyhlídky na fiskální pomoc v USA ve čtvrtek stáhly evropské akcie na nejnižší úroveň od začátku října. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,08 % na 362,91 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,73 % na 5 832,52 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 4 837,42 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 2,49 % na 12 703,75 bodu.

Akcie společnosti Ericsson jako možná sázka na rozvoj 5G sítí
Ericsson je jedním z předních světových výrobců infrastruktury pro mobilní sítě. V roce 2019 byl se světovým tržním podílem 14 % na třetím místě za 16% podílem Nokie a 28% podílem Huawei jako světové jedničky. Tento průmysl nyní prochází inovační fází s růstem investic operátorů mobilních sítí do nastupující generace 5G.

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, propadl se finanční sektor

Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, index PX klesl o 1,8 % na 857,27 bodu. Propadl se hlavně finanční sektor a technologická firma Avast. Z hlavních titulů zakončila den v zisku pouze tabáková společnost Philip Morris ČR.

Anketa: Může česká koruna během příštích 12 měsíců citelněji posílit vůči euru a dolaru?
Česká koruna se v srpnu obchodovala na hladině 26 EUR/CZK, během dvou měsíců ale oslabila až nad 27,2 EUR/CZK. Na korunu v páru s eurem i americkým dolarem se často ptáte v rámci našich pravidelných expertních výhledů, nabízíme proto názory tří ekonomů, kteří se jí na základě naší výzvy zabývali v posledních týdnech. Některé poznámky proto nezohledňují aktuální zhoršení epidemické situace a aktuálně zavedená opatření, jež mají bránit šíření nákazy covidem-19.

4. Očekávané události

pátek ráno v Česku vyjde index výrobních cen a eurozóna dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a inflační statistiku. V USA se investoři zaměří na maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby a předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Kvartální hospodářská čísla na trh v zámoří pošlou Bank of New York Mellon a Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit

Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli koronavirové krizi pro zdraví svých veřejných financí příliš utahovat opasky. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl Vítor Gaspar, který má v Mezinárodním měnovém fondu na starosti rozpočtovou politiku. Za globální finanční krize, která vrcholila v roce 2009, přitom MMF nabádal k šetření.

6. Hodnota fúzí u kryptoměn v pololetí překonala celý rok 2019

Hodnota fúzí a akvizic v odvětví kryptoměn za prvních šest měsíců letošního roku překonala hodnotu za celý loňský rok. Počet uzavřených dohod byl sice nižší, transakce však byly objemnější, uvedla poradenská společnost PwC. Celková hodnota dohod za pololetí činila 597 milionů USD, zatímco v celém loňském roce dosáhla 481 milionů USD. Dojednáno bylo 60 spojení, zatímco loni to bylo 125.

7. USA prý nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

8. NYT: Investoři prodávali akcie po brífincích Bílého domu

Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.

9. Reuters: Trumpova vláda chce přidat na černou listinu čínskou firmu Ant Group

Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, kdy americké vládní úřady, které rozhodují o zahrnutí firem na černou listinu, záležitost přezkoumají.

10. Fitch: Zambie směřuje k platební neschopnosti

Africký stát Zambie pravděpodobně směřuje k platební neschopnosti. Stal by se tak pátou zemí světa, která v letošním roce nesplní své dluhové závazky, uvedla ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Fitch. Země se dostala do sporu s věřiteli o odklad splátek některých svých dluhopisů. Obligace vydané zambijskou vládou ve čtvrtek na finančních trzích pokračovaly v poklesu.

BONUS(Y)

Investiční banky na cestě k rekordu

Bankovní sektor jako takový dnes spíše doplácí na trvale nízké úrokové sazby, ale ne všechny banky jsou v háji. Ty, které se zaměřují na investice a brokerské služby, jsou na tom vlastně velmi dobře.

Pět největších investičních bank v USA má letos dokonce náběh na to, aby překonaly obrat ve výši 100 miliard dolarů. Za tři čtvrtletí to zatím činí 84 miliard, což je více, než byly celoroční výsledky v posledních devíti letech.

Amy Coney Barrettová, Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu, nedokázala vyjmenovat základní ústavní práva

A dnes si nemůžeme odpustit ještě jeden postřeh... Čtvrtek byl posledním dnem slyšení s Amy Coney Barrettovou, kterou prezident Donald Trump nominoval do Nejvyššího soudu. Americké senátory již ve středu poněkud zarazilo jedno výrazné zaražení samotné soudkyně. O co šlo? Nedokázala vyjmenovat všech pět práv, která občanům USA zajišťuje první dodatek ústavy.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 37 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny