Co musíte ráno vědět (17. června)
|

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, kolik peněz plánují USA investovat do infrastruktury a proč až 90 % startupů v Silicon Valley nakonec zkrachuje? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý navzdory zaváhání pokračovaly v růstu, trh ocenil lepší data z ekonomiky USA

Americké akciové indexy výrazně zpevnily. Přispěly k tomu zprávy o rekordním květnovém nárůstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech a o chystané podpoře americké vlády pro ekonomiku v objemu téměř jednoho bilionu dolarů, který má zamířit do infrastruktury. Index Dow stoupl o 2,04 % na 26 289,98 bodu, S&P 500 se zvýšil o 1,90 % na 3 124,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,75 % na 9 895,87 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,12 % na 33,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 0,74 %. Ceny ropy se v úterý zvýšily zhruba o procento a půl, zlato a stříbro přidaly v dolarovém vyjádření do půl procenta a nejsledovanější kryptoměny posílily rovněž o necelého půl procenta.

Tyto akcie šly během pandemie na dračku. Budou takové nákupy fungovat i dále?
Rychlý odraz akciového trhu od březnového dna zastihl mnoho investorů nepřipravených. Ti, kteří stihli nakupovat, často vydělali nečekaně výrazně. Skoro by se chtělo říci, že štěstí přálo tentokrát nepřipraveným.
Koronavirus jako lakmusový papírek udržitelnosti byznysu?
Uber nebo Lyft se snaží svůj byznys budovat mimo jiné na principech udržitelnosti. Od řady investorů ale zatím sklízejí kritiku za to, že se nedokážou udržet v černých číslech, pálí hotovost a nepřinášejí zásadní vylepšení služeb, která by přilákala další zákazníky.
Akcioví spekulanti z řad drobných investorů si koledují o tvrdou lekci
Růst cen amerických akcií z posledních týdnů byl v mnoha ohledech bezprecedentní. Jak ale upozorňuje řada analytiků, ocenění akcií, které absolutně neodpovídá situaci v ekonomice, připomíná sud střelného prachu.

2. Evropské akcie v úterý posilovaly díky Fedu i potenciálnímu léku na covid-19

Akcie v Evropě si v úterý připsaly zisky kolem 3 %. Hlavním faktorem obnoveného optimismu bylo pondělní rozhodnutí Fedu o nákupu firemních dluhopisů a odpolední novinka ohledně nového léku pro těžké případy nemoci covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 2,90 % na 363,33 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 2,94 % na 6 242,79 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,84 % na 4 952,46 bodu a německý DAX si připsal zisk 3,39 % na 12 315,66 bodu.

Toto jsou nejdražší a nejlevnější akciové trhy světa
Akademický výzkum prokázal, že podhodnocené akciové trhy dosahují v dlouhodobém horizontu vyšších výnosů než trhy nadhodnocené. A platí to pro různé oceňovací modely.
K čemu znát historii v době bezprecedentního propadu ekonomiky? Tady je 6 důvodů
První pololetí již vešlo do tržní a ekonomické historie jako (téměř) bezprecedentní. Akciový trh ještě nikdy tak rychle nespadl do medvědího trendu, ekonomika se nikdy tak plošně nezastavila a její propad na globální úrovni bude letos podle všeho jeden z nejvýraznějších v dějinách. Má v takové době vůbec smysl hledět do historie a hledat v ní ponaučení pro současnost?

3. Pražskou burzu vytáhl v úterý optimismus ve světě o 2,5 % výše

Pražská burza v úterý díky optimismu na světových trzích také výrazně posílila. Smazala tak celou pondělní ztrátu. Index PX se zvýšil o 2,51 % na 946,35 bodu. O čtyři procenta si polepšily akcie Erste Group Bank, o téměř 3,7 % zpevnily cenné papíry Komerční banky.

Investorský magazín: Předpověď burzovního počasí (nejen) na letošní léto
Na světě byste nenašli horskou dráhu dost divokou na to, aby ilustrovala, co se letos děje na akciovém trhu. Co jsme dosud viděli, bylo v mnoha ohledech zároveň ničivé a rekordní. Co čekat dále? Aktuální Investorský magazín nabízí letní předpověď burzovního počasí. Tržní mix doplní také úvahy o tom, jak moc změní COVID-19 svět investic nebo jak vysoko ještě může vystoupat cena akcií Tesly. Nechybí ani stručný přehled očekávaných událostí pro další obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na středu zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu. Dopoledne bude patřit inflaci ve Spojeném království a eurozóně a za oceánem se odpoledne trh zaměří na zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Británii do dubna překvapivě zůstala beze změny

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce dubna činila 3,9 %, oznámil v úterý britský statistický úřad. To je překvapivé, analytici čekali její vzestup. V květnu se ale počet zaměstnaných v důsledku pokračujících protikoronavirových opatření snížil, a to o 1,7 %. O podporu v nezaměstnanosti si zažádalo 529 000 lidí.

6. USA chystají rozsáhlé investice do infrastruktury

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje plán investic do infrastruktury v objemu téměř jednoho bilionu dolarů. Chce tak podpořit oživení ekonomiky Spojených států z útlumu způsobeného šířením koronaviru.

7. Švýcarská ekonomika zažije letos nejhorší propad za desítky let

Švýcarská ekonomika zažije kvůli opatřením souvisejícím s epidemií nemoci covid-19 nejhorší propad za desítky let. Jak uvedl švýcarský Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO), hrubý domácí produkt by mohl klesnout o 6,2 %.

8. Důvěra investorů v německou ekonomiku stoupla nad očekávání

Důvěra investorů v německou ekonomiku za červen vzrostla, a to již třetí měsíc po sobě a více, než se čekalo. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Oslovení doufají, že pandemie způsobená koronavirem v létě skončí.

9. Polská vláda nevylučuje bankrot státních aerolinek LOT

Polská vláda nevylučuje bankrot státních aerolinek LOT zasažených koronavirovou krizí podobně jako další letecké společnosti v Evropě i jinde ve světě. Bankrot by ale byl až krajním řešením, řekl v úterý rozhlasové stanici RMF FM místopředseda vlády Jacek Sasin.

10. Průmyslová výroba i maloobchodní tržby v USA v květnu ožily

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu po dubnovém rekordním propadu vrátila k růstu, protože továrny začaly postupně obnovovat výrobu přerušenou koronavirovými omezeními. Maloobchodní tržby pak ve srovnání s předchozím měsícem díky uvolňování koronavirových restrikcí rekordně vzrostly.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

90% neúspěšnost

Kolem Silicon Valley a firem, které tam vznikají, se drží aura dokonalosti a úspěchu, která má ale k realitě celkem daleko. Jak píše Gagan Biyani, až 90 % začínajících firem dříve nebo později skončí krachem. A přidává příklad svého startupu Sprig, a to od jeho začátku přes období rychlého růstu a úspěchu až po poměrně rychlý pád. Skvělé čtení, v němž autor víceméně bez příkras odhaluje vše dobré i špatné, co se v průběhu existence firmy dělo. Povinná četba pro ty, kdo chtějí začít podnikat.

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 6 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 14 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh
Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě
včera v 14:02

Americké aerolinky Delta jsou kvůli koronaviru v hluboké ztrátě

Americká letecká společnost Delta Air Lines má za druhé čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72...
Doprava Spojené státy americké (USA) Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (14. července)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (14. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny