Co musíte ráno vědět (19. října)
|

Co musíte ráno vědět (19. října)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč Británie přišla o další stupínek v ratingovém hodnocení a jak se před 60 lety "pekla" jedna z největších geopolitických rizik poválečné historie? I to musíte v pondělí ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy mírně zpevnily

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 v pátek posílily po předchozích třech poklesech za sebou. K jejich růstu přispěly příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Náladu investorů podpořilo rovněž oznámení farmaceutické společnosti Pfizer, že by mohla v listopadu v USA požádat o schválení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvíjí společně s německou firmou BioNTech. Index Dow si v pátek připsal 0,39 % a uzavřel na 28 606,31 bodu a širší index S&P 500 vzrostl o 0,01 % na 3 483,81 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však snížil o 0,36 % na 11 671,56 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,63 % na 27,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 0,747 %. Za celý týden index Dow přidal 0,07 %, S&P 500 se zvýšil o 0,19 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,79 %.

33 let od černého pondělí: Co jsme o něm (také) napsali a jak se (nejen) z něj ponaučit?
19. října 1987 americká burza zažila do té doby bezprecedentní propad, když index Dow odepsal přes 20 %. Na Investičním webu jsme za uplynulých více než 10 let tématu historického propadu trhu věnovali řadu článků. Některé si připomeňte, je v nich totiž možné najít mnoho ponaučení, jakkoli zrovna letošní rok a současná tržní a ekonomická situace na "zábavu" i jako solidní "lekce" stačí samy o sobě.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný zisk indexu S&P 500 situaci neposunul
Pondělní výrazný růst, tři dny poklesů a páteční odmítnutí týdenních zrát znamenalo celkově pro index S&P 500 za pět obchodních seancí zelenou nulu s hodnotou +0,19 %.
Manažer fondu: Mladí a hloupí investoři udělali z ocenění amerických akcií noční můru
Investoři v současnosti platí za americké akcie (index S&P 500) 22násobek zisků očekávaných v příštích 12 měsících, tedy o polovinu více, než je průměr za uplynulou dekádu. Velkou část růstu z březnového minima na nové rekordy přitom táhly velké technologické tituly a také trh s opcemi. Ocenění akcií je proto z dlouhodobého hlediska noční můrou, za což jsou (spolu)zodpovědní mladí a hloupí investoři, říká Cole Smead, který spravuje portfolio fondu ve vlastní firmě Smead Capital Management.

2. Evropské akcie v pátek umazaly část ztrát ze čtvrtka, ale za celý týden skončily v červených číslech

Po čtvrtečním pesimismu a výprodejích zavládla v pátek na trzích dobrá nálada díky naději na brzké schválení vakcíny na covid-19 a dobrým výsledkům firem. Za celý týden ale evropské burzy zaznamenaly ztráty. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 1,26 % na 367,48 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,49 % na 5 919,58 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,03 % na 4 935,86 bodu a německý DAX posílil o 1,62 % na 12 908,99 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,78 %, FTSE 100 se snížil o 1,61 %, DAX oslabil o 1,09 % a CAC 40 klesl o 0,07 %.

Jak utrácet a mít z toho radost?
Zacházet s penězi šetrně a neutrácet za zbytečnosti. Všichni víme, že tak by to mělo vypadat. Na druhou stranu, jaký by to byl život, kdybychom si občas nějakou tu radost nedopřáli? Když to nebudete přehánět a budete se držet následujících pěti doporučení, zabřednutí do finančních depresí by vám hrozit nemělo.

3. Pražská burza v pátek posílila o více než procento, dařilo se Komerční bance a Avastu. Za celý týden index PX klesl

Pražská burza v pátek posílila, index PX stoupl o 1,14 % na 867,08 bodu. Trh tak smazal větší část čtvrtečních ztrát. Dařilo se zejména cenným papírům Komerční banky, které si připsaly 3,31 %, a Avastu s 3% zhodnocením. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,6 %. Největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie Erste Group Bank.

Snadná nemovitostní prognóza pro Českou republiku
Podle dat zveřejněných Eurostatem vzrostly v letošním 2. čtvrtletí ceny nemovitostí v Evropské unii meziročně o 5 %. Česko do tohoto průměru přispělo růstem o 7,7 %.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí čínské údaje o HDP, průmyslu a maloobchodu a také japonská obchodní bilance. Tu zveřejní i Španělsko, eurozóna pak oznámí data o stavební výrobě. Spojené státy zveřejní index cen domů. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné IBM, Halliburton nebo Philips. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moody's zhoršila rating Británie, nyní ji hodnotí stejně jako ČR

Mezinárodní ratingová agentura Moody's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň Aa3. Poukázala na negativní hospodářské a rozpočtové dopady pandemie nemoci covid-19 a brexitu. Moody's tak nyní hodnotí Británii stejnou známkou jako Českou republiku.

6. Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce dosáhl rekordních 3,132 bilionu dolarů

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl rekordních 3,132 bilionu dolarů. To představuje více než dvojnásobek dosavadního maxima. Oproti předchozímu roku se schodek více než ztrojnásobil. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19.

7. Havlíček: Vláda nebude v týdnu rozhodovat o úplném uzavření země

Vláda v nadcházejícím týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, takzvaném lockdownu. Vláda počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že čísla o vývoji epidemie se zřejmě ještě budou v následujících dnech podle očekávaní zhoršovat.

8. Facebook a Twitter čelí kritice kvůli blokování článku o Bidenovi

Provozovatelé sociálních sítí Facebook a Twitter se setkali s kritikou za snahu blokovat článek listu New York Post o synovi prezidentského kandidáta Demokratické strany Joeu Bidenovi a jeho údajných aktivitách na Ukrajině. Postup obou platforem je podle serveru BBC nestandardní, podle serveru The Intercept obě média překročila pomyslnou hranici, a podle reportéra listu Los Angeles Times tím sama sebe postavila do situace, ze které nemohou vyjít vítězně.

9. Spotřebitelské ceny v eurozóně klesly meziročně o 0,3 %, v EU vzrostly

Spotřebitelské ceny v eurozóně v září meziročně klesly o 0,3 %, což je nová nejnižší hodnota za čtyři roky. Ve své konečné zprávě to oznámil evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje. V celé Evropské unii pak spotřebitelské ceny zpomalily růst na 0,3 %.

BONUS

Před 60 lety USA zavedly zákaz vývozu svého zboží na Kubu

19. října 1960 zavedla administrativa amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera zákaz vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin. Stalo se tak rok a půl po vítězství kubánské revoluce a poté, co kubánská vláda mimo jiné znárodnila i majetek zahraničních firem. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato v únoru zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou. Po "karibské krizi" z podzimu 1962, jejíž příčinou bylo americké odhalení sovětských raket na Kubě, zakázala americká vláda v létě 1963 jakékoli finanční transakce s Kubou.

Vztahy Spojených států a komunistické Kuby byly téměř 60 let více než napjaté a plné vzájemného osočování a sankcí. Konkrétní uvolňování vztahů zahájili až americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro, jenž vystřídal svého bratra Fidela ve vedení země oficiálně v roce 2008. Sbližování obou zemí začalo v prosinci 2014, kdy nejvyšší představitelé obou zemí oficiálně oznámili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Raúl Castro a Obama se krátce potkali již v prosinci 2013 na pietním ceremoniálu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.

V lednu 2015 Spojené státy zrušily některá hospodářská omezení, což učinily poté, co Havana dodržela slib propustit 53 disidentů. Uvolnilo se i cestování a peněžní transfery. V dubnu 2015 se poprvé po 59 letech sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby. Obama s Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v panamské metropoli. V červenci 2015 navázaly USA a Kuba diplomatické styky a završením procesu sbližování obou zemí byla historická návštěva prezidenta Obamy na Kubě 20. března 2016. Klíčové hospodářské embargo ale zůstalo v platnosti. Obamův nástupce Donald Trump má pak ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a některé vstřícné kroky Obamovy vlády částečně odvolal.

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo