Co musíte ráno vědět (2. července)
|

Co musíte ráno vědět (2. července)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak je na tom ekonomická aktivita v Evropě i ve světě podle PMI, co vyplynulo ze zápisu z červnového zasedání Fedu a kam se mohou jít znovu bavit lidé v Tokiu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, dolar oslabil

Americké akcie se ve středu na směru neshodly. Vzhůru mířily vlivem hospodářských statistik a optimismu ohledně vývoje vakcíny proti nemoci covid-19, index Dow ale stahovaly cenné papíry výrobce letecké techniky Boeing. Dow nakonec klesl o 0,3 % na 25 734,97 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,5 % na 3 115,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,95 % na 10 154,63 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,88 % na 28,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o dva bazické body na 0,674 %.

Akcie, která vás zajímá: Macy's pohledem analytiků
Před pěti lety stály akcie společnosti Macy's přes 70 USD, v současnosti se potácejí hluboko pod 10 USD. V souvislosti s byznysem maloobchodního řetězce a jeho zadlužením se stále častěji hovoří o možném bankrotu. Jak vnímají Macy's čeští tržní profesionálové?
Jeremy Siegel: Naděje na vyšší inflaci umírá poslední, ceny mohou rychle vyskočit o 15 %
Boj za vyšší inflaci se zdá být nekonečným příběhem. Americká centrální banka do ekonomiky bez výraznějšího efektu napumpovala biliony dolarů. Profesor Jeremy Siegel ale tvrdí, že nic není ztraceno.

2. Evropské akcie zakončily první den druhého pololetí poklesem

Akcie na západoevropských akciových trzích sice začaly ve středu v plusu, nakonec ale skončily v červených číslech. Dění na některých burzách ovlivnily technické problémy systému Xetra. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec přidal 0,24 % na 361,19 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 0,19 % na 6 157,96 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,18 % na 4 926,94 bodu a německý DAX se snížil o 0,41 % na 12 260,57 bodu.

Chystá se nová vlna růstu ceny zlata?
Od únorových vrcholů snížily hedgeové fondy své pozice ve futures na drahé kovy o 62 %, což je ekvivalent třiceti miliard dolarů. Jednalo se tak o historicky jednu z největších prodejních vln. Vrátí se na trh v době, kdy centrální banky lijí do systému nové biliony dolarů?
Pravděpodobnost a slepota investorů
Investoři vědí, že by se na trhu měli řídit v první řadě pravděpodobností. Jejich peníze by jednoduše měly směřovat tam, kde je míra pravděpodobnosti úspěchu největší. Ačkoli to zní logicky a je to velice prosté, málokdo ve skutečnosti pravděpodobnosti věnuje pozornost, především při zpětném hodnocení rozhodnutí.

3. Pražská burza v polovině týdne posílila, pomohly jí bankovní emise

Pražská burza ve středu posílila, index PX stoupl o 0,62 % na 923,72 bodu. K růstu burze pomohly především emise bank, zatímco třeba akcie energetické firmy ČEZ ztrácely. S akciemi ČEZ se ve středu obchodovalo naposledy s nárokem na dividendu 34 Kč na akcii ze zisku za loňský rok.

Akcie ČEZ se již obchodují bez nároku na dividendu. Dává smysl je teď nakoupit?
Společnost ČEZ vyplatí z loňského zisku dividendu 34 Kč na akcii. Cenné papíry firmy se naposledy s nárokem na tuto "odměnu" obchodovaly ve středu 1. července. Co v posledních letech následovalo po tomto důležitém dnu?
Jan Sýkora (WOOD & Company): Diverzifikace je základ přípravy portfolia na další krize, příležitosti nevidím (jen) v levnějších akciích
Pandemie nemoci COVID-19 a následná opatření zaváděná napříč ekonomikou ukázala, že některé dlouhodobé trendy mají opravdu smysl. V současnosti i proto vnímám jako příležitost budování nových, inovativních byznysů, které na technologických trendech budou stavět, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Jan Sýkora, partner WOOD & Company.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zaujme evropská míra nezaměstnanosti a v USA obchodní bilance, podnikové objednávky a hlavně zpráva z trhu práce za červen. V pátek se totiž v Americe neobchoduje v náhradě za sobotní svátek Dne nezávislosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita v průmyslu USA rostla v červnu nejrychleji za 14 měsíců

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Spojených států v červnu ožila a rostla nejrychleji za více než rok díky uvolňování omezení, jež měla bránit šíření nemoci způsobované koronavirem. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Index aktivity zpracovatelského průmyslu se v červnu zvýšil na 52,6 bodu, nejvýše od dubna 2019, z květnových 43,1 bodu. Rostoucí počet případů nemoci covid-19 však stále oživení ohrožuje. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 47,4 bodu z květnových 39,4 bodu, v Česku stoupl na 44,9 bodu z 39,6 bodu a v Číně vzrostl na 51,2 bodu z 50,7 bodu.

6. Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky

Představitelé americké centrální banky minulý měsíc vyjádřili znepokojení nad závažností ekonomického poklesu způsobeného pandemií covidu-19. Pokles ekonomické aktivity v USA byl na jaře podle nich patrně nejstrmější od konce druhé světové války. Vyplývá to ze zápisu z červnového zasedání, na kterém banka svou základní úrokovou sazbu podle očekávání ponechala beze změny v pásmu 0 až 0,25 %.

7. Pfizer ohlásil úspěch v testování vakcíny proti covidu-19

Farmaceutická společnost Pfizer ohlásila pozitivní zprávy z testování vakcíny proti onemocnění covid-19 na lidech. Pokusu se zúčastnilo 45 osob - byla jim podána vakcína nebo placebo. Účastníci experimentu lék snášeli dobře, u těch, kterým byla podána nejsilnější dávka vakcíny, se projevila horečka.

8. Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou světa, předstihla Toyotu

Akcie společnosti Tesla ve středu odpoledne rostly o více než 3 % na 1 113 USD, a tržní kapitalizace společnosti tak dosáhla 206 miliard USD. Tesla tak předstihla japonskou Toyotu a stala se nejhodnotnější automobilkou světa. Tržní hodnota Tesly nyní třikrát přesahuje součet tržní kapitalizace automobilek General Motors a Ford Motor.

9. ADP: V soukromém sektoru v USA si v červnu našlo práci 2,369 milionu lidí

V americkém soukromém sektoru si v červnu našlo práci 2,369 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém přírůstku 3,065 milionu míst (původní data z května mluvila o tom, že o práci přišlo 2,76 milionu lidí) čekali analytici přírůstek tří milionů míst. Nejvyšší nárůst pracovních míst oznámily malé firmy, a to 937 000 pozic. Dále markantně najímaly stavební firmy, restaurace a hotely.

10. Volkswagen zastavil plány na výstavbu nové továrny v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen zastavil plány na výstavbu nové továrny v Turecku, která měla vyrábět i škodovky. Firma ve středu podle agentury DPA oznámila, že za jejím rozhodnutím je propad poptávky v důsledku koronavirové krize.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Tokiu se po čtyřech měsících otevřel Disneyland

Tokijský Disneyland ve středu poprvé po čtyřech měsících uzavírky vynucené epidemií covidu-19 uvítal návštěvníky. Fanoušci kreslených postaviček musí podle nových pravidel dodržovat hygienická opatření, bezpečné rozestupy a při vstupu si musí nechat změřit teplotu. Tokio přitom nadále eviduje nové případy koronaviru.

Návštěvníci v rouškách, kteří se seřadili do fronty před vstupem do jednoho z největších japonských zábavních parků, při otevření bran nadšeně tleskali. Pořadatelé je vyzvali, aby si dezinfikovali ruce a k placení nepoužívali hotovost.

Disneyland v Tokiu v dohledné budoucnosti může svou kapacitu naplnit jenom z poloviny, zrušené jsou také přehlídky a vystoupení. Návštěvníci se nesmějí objímat či fotografovat se zaměstnanci oblečenými do kostýmů známých pohádkových postav, zakázané je i potřásání rukama.

Zábavní park, který v roce 2018 přilákal přes 32,5 milionu návštěvníků a v loňském fiskálním roce utržil 437 miliard jenů (96 miliard korun), je teprve třetím Disney parkem na světě, který po koronavirové krizi otevřel. Jako první 11. května návštěvníky přivítal park v Šanghaji, následoval Hongkong.

Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla
16:55

Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla

Pražská burza dnes třetím dnem oslabovala. Index PX klesl o 0,4 procenta na 913,06 bodu. Dolů burzu táhly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
16:10

Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí

Investoři se zbavují dluhopisů běloruské vlády. Výprodej nabral na intenzitě v posledních dvou dnech, kdy ceny spadly...
Bělorusko Státní dluhopisy Volby
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
15:25

Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila do zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu cen ropy zisk 43 miliard rublů (12,9...
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje
15:15

Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci meziročně klesla o 8,18 %, v červnu činil pokles 11,03 (revidováno...
Spojené státy americké (USA) Průmysl
Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil
14:30

Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil

Maloobchodních tržby v USA v červenci vzrostly o 2,74 %. V červnu činil růst 2,12 % (revidováno z 1,1 %). Meziměsíčně...
Spojené státy americké (USA) Tržby Maloobchod
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
13:10

Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu

Americký internetový prodejce Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu, bude tak těžit z růstu zájmu o nákup léků...
Amazon Indie Farmacie
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
11:25

Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy Eurostatu o rekordních 11,7 %

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 %....
Evropská ekonomika HDP Evropská unie
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
10:30

Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně

Data z čínské ekonomiky ukazují, že její zotavení není tak jednoznačné, jak se předpokládalo. Průmyslová produkce v...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek…
10:10

Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) souhlasí s tím, že pokračující svižný růst cen zřejmě odráží...
ČNB Inflace Úrokové sazby
Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %
09:26

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 8,3 %, v...
Slovensko Ekonomika HDP
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
09:00

Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v...
OPEC Ropa
Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby…
07:19

Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby stagnovaly

Holdingu ČEZ ESCO, který patří do energetické skupiny ČEZ, stoupl v prvním pololetí letošního roku meziročně provozní...
ČEZ Energetika Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, v jakém horizontu očekávají německé firmy návrat k normálu...
Musíte vědět
Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z…
včera v 23:02

Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z ropných a plynových polí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zmírnila opatření zavedené za vlády Baracka Obamy, které bylo...
Těžba Zemní plyn Ropa
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500 stahovaly cenné papíry Cisco Systems, Nasdaq naopak těžil z růstu akcií Applu

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek oslabily, S&P 500 se ale na krátkou dobu již druhý den dostal nad...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů
včera v 19:47

Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů

Německá automobilka Daimler se ve Spojených státech dohodla na urovnání vyšetřování kvůli podezření, že ve svých...
Daimler Auta Podvod