Co musíte ráno vědět (2. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a co může způsobit výpadek produkce u jednoho z největších výrobců kondomů na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření koronaviru na ekonomiku Spojených států. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 4,44 % na 20 943,51 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 4,41 % na 2 470,50 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil rovněž o 4,41 % na 7 360,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,57 % na 57,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o dvanáct bazických bodů na 0,58 %. Cena ropy WTI vzrostla zhruba o 5 %, Brent ale zlevnil o 2 %. Zlato na rozdíl od stříbra mírně posílilo a nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -1,5 %) na apríla strčil do kapsy Toilet Paper Token (+1 124 %). Jen uvidíme, jestli bude v kurzových lístcích i v dalších dnech.

Akcie hluboko pod nulou? Nic mimořádného
Americké akcie, měřeno všemi hlavními indexy, jsou v medvědím trendu. Index S&P 500 navrch "zvládl" pád z maxim o 30 % v rekordně rychlém čase (22 dní). Investoři jsou nervózní, možná ale zbytečně.

2. Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy odepsaly i přes 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty prohloubily a nakonec oslabily o více než 4 %.

Dobrý, špatný, nebo průměrný rok pro akcie: Na co (také) pamatovat?
Globální akcie za posledních 25 let v průměru ročně posilovaly o 9 %. Co bychom za to letos asi mnozí dali, že? Dlouhodobé průměry mají své výhody i nevýhody, záleží na tom, jak se s nimi pracuje.

3. Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu, Erste Group Bank a ČEZ. Naopak se ziskem zakončila obchodování Komerční banka.

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely
Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s nemovitostmi, a to z několika důvodů. Nejen o nich jsme hovořili s Tomášem Jandíkem, předsedou představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny.
Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office
Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S navigací vám pomůže aktuální Investorský magazín, který také představuje aspiranta na graf roku, radí, v jaké gramáži kupovat fyzické zlato a jak zvládnout práci z domova. V závěru nechybí stručný ekonomický kalendář na další obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se nejdříve dozvíme ceny domů v Británii, poté přijde na řadu španělská nezaměstnanost. Z USA dorazí data o mezinárodním obchodu a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České národní banky o oživení trhu za využití regulatorních nástrojů. ČTK to řekl poradce asociace Vladimír Staňura. Pro banky jde o překvapivý krok, reakci na něj si musí ještě vyhodnotit.

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?
Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by případné "zhoupnutí ekonomiky" nemusely výrazněji pocítit. Větší hospodářský otřes se ale na trhu s nemovitostmi nepochybně odrazit může, uvedl zkraje března v rámci debaty z cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management.

6. ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. S odvoláním na zprávu analytiků z ING Group o tom ve středu informovala agentura Bloomberg.

7. Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní ekonomiky začala dopadat omezení související s koronavirem, snížila se v 27 členských zemích unie proti lednu nezaměstnanost o desetinu procentního bodu. V eurozóně bylo bez práce 7,3 % lidí, což je nejméně od května 2008. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat.

8. Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku. Organizace ADP ve středu oznámila, že podle jejího průzkumu v soukromých podnicích minulý měsíc zaniklo zhruba 27 000 pracovních míst. Důvodem je pravděpodobně omezování aktivit v souladu s opatřeními úřadů proti šíření koronaviru.

9. CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow a S&P 500. Stále však neprokázal, že by mohl být bezpečným útočištěm pro investory v době výrazných výkyvů na trhu, uvedl zpravodajský server CNBC.

10. Moody's v Evropě přehodnocuje rating letišť, Praha vyšla nejlépe

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11 provozovatelů evropských letišť. Nejlépe z těchto změn vyšlo Letiště Praha, kterému Moody's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti na známce Aa3. U dalších rating přesunula do režimu pozorování s předpokládaným snížením, anebo zhoršila výhled ze stabilního na negativní.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Příroda vs. rozum

Už když některé země začaly zavádět omezení pohybu lidí na veřejnosti, začalo se s nadsázkou mluvit o tom, že to buď povede k růstu rozvodovosti, nebo porodnosti. Ta první možnost je už v některých zemích aktuální, druhá možná za pár měsíců bude. Malajsijská společnost Karex Berhad, která má na svědomí výrobu každého pátého kondomu na světě, totiž měla přes týden zavřené všechny tři své továrny.

To znamená, že na světě bude chybět asi 100 milionů kondomů, které se ve světě distribuují pod značkami Durex nebo v rámci zdravotních programů a tak dále. V pátek sice firma dostala příslib restartu produkce, ale pouze v polovičním režimu, a poptávku tak nebude jednoduché uspokojit. "Uvidíme globální nedostatek kondomů, což bude děsivé. Obávám se, že u mnoha humanitárních programů, které fungují v Africe, to nebude trvat týdny, ale měsíce," říká šéf firmy Karex Goh Miah Kiat.

Podle vyjádření společnosti Durex je u ní zatím vše v pořádku a neregistruje krácení dodávek. Když si lidé nemohou kondomy kupovat v obchodech, je jim k dispozici internetový obchod.

"Dobrou zprávou je, že poptávka po kondomech je stále silná, protože je zkrátka nezbytné zboží. A zejména v dnešní době asi mnoho lidí neplánuje mít děti. V časech tak velké nejistoty je to celkem pochopitelné," uzavřel Goh Miah Kiat. Za pár měsíců se uvidí, zda u lidí zavřených doma vyhrála příroda, nebo rozum.

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
před 33 minutami

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 pct. bodu
před hodinou

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 pct. bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
07:00

Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v Klokáncích

Společné psaní vzkazu Ježíškovi a každodenní kontrolování poštovní schránky, jestli už Ježíšek odepsal. Web Pozdrav...
Děti Rodina
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus