Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika ČR a jak to vypadá, když si s projevem Grety Thunbergové pohrají internetoví kreativci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly až na čtyřtýdenní minima kvůli zprávě o aktivitě ve výrobním sektoru v USA. Znovu totiž ožily obavy, že by americko-čínský obchodní konflikt mohl ohrozit růst největší světové ekonomiky. Index Dow se snížil o 1,28 % na 26 573,04 bodu, S&P 500 přišel o 1,23 % na 2 940,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,13 % na 7 908,68 bodu. Dow a S&P 500 vykázaly nejprudší propad za více než měsíc. Index volatility VIX vyskočil o 14,29 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,64 %.

Model Costco vs. model Walmart: Jak vypadá vaše portfolio?
Charlie Munger, blízký spolupracovník Warrena Buffetta, kdysi řekl, že Costco Wholesale je vedle Berkshire Hathaway jeho nejoblíbenější společností a jednou z nejobdivuhodnějších kapitalistických institucí. Investor Vishal Khandelwal z webu Safal Niveshak se zamyslel nad tím, proč tomu tak je, a pokusil se své poznatky přenést na investiční portfolio.
Vyschlá dolarová likvidita: Ke katastrofě může stačit shoda okolností
V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde přitom hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA.

2. Evropské akcie v úterý kvůli slabým číslům ze zpracovatelského sektoru zlevnily

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investory zklamala data ze zpracovatelského sektoru eurozóny. Index nákupních manažerů v září podle údajů společnosti IHS Markit klesl na 45,7 bodu ze srpnových 47 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od října 2012. Regionální index STOXX Europe 600 se snížil o 1,31 % na 387,99 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,65 % na 7 360,32 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % na 5 597,63 bodu a německý DAX přišel o 1,32 % na 12 263,83 bodu. Zklamáním v úterý skončily také údaje z amerického zpracovatelského sektoru, jehož aktivita je nejníže za deset let, a předběžná inflační statistika eurozóny, podle které meziroční růst spotřebitelských cen v zemích eura zpomalil v září na 0,9 %.

Světové akcie: Býčí trend pokračuje, data z ekonomiky mu (ne)pomáhají
Data z americké ekonomiky překonávají odhady, převrácená výnosová křivka jako signál blížící se recese ale část investorů stále znepokojuje. Evropská ekonomika pak zpomaluje citelně a totéž se týká Číny. I tak ale světové akcie drží po krizi vydobyté pozice.

3. Pražská burza v úterý oslabila o procento, proti trendu šly akcie O2

Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, index PX přišel o 1,01 % na 1 029,88 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,25 % na 790 Kč) a Erste Group Bank (-1,31 % na 771 Kč), dařilo se naopak telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic (+1,17 % na 216,50 Kč). Objem obchodů byl s 274 miliony korun výrazně podprůměrný.

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak
Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá lépe než například ta v Rakousku. Robustní růst mezd, který zažíváme v posledních letech, je toho příčinou i důsledkem, řekl v rámci projektu Alter Eko ekonom z ČSOB Petr Dufek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové.

4. Očekávané události

Středa na data bohatá nebude. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Hospodářská čísla odtajní na Wall Street například společnost Lennar. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %

Meziroční růst ekonomiky ČR ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %, v prvním čtvrtletí činil 2,7 %. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 %. Vyplývá to z finálních údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 %, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.

6. Australská centrální banka rekordně snížila úrokovou sazbu

Australská centrální banka v úterý snížila úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,75 % ve snaze podnítit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Podobně jako v úterý snížila RBA úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu už v červenci a v červnu. Předtím banka úrokovou míru nezměnila tři roky.

7. Inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, byla tak ještě nižší než o prázdninách

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, což je o desetinu procentního bodu nižší údaj než za prázdninové měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Statistika opět potvrdila dlouhodobé obavy Evropské centrální banky, která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

8. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, zůstal na srpnových 44,9 bodu. Patří tak k nejslabším od poloviny roku 2009. Informovala o tom v úterý společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

9. WTO letos čeká nejslabší růst světového obchodu od finanční krize

Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod letos poroste nejnižším tempem od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Vyplývá to z aktualizovaných prognóz WTO, na které se odvolává agentura AP. Organizace v úterý předpověděla, že obchod se letos zvýší pouze o 1,2 %, zatímco v dubnové prognóze letošní růst odhadovala na 2,6 %.

10. Aktivita zpracovatelského sektoru v USA je nejníže za deset let

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v září opět klesla a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Ukazují to údaje, které v úterý zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici přitom očekávali návrat aktivity k mírnému růstu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Greta metalistka

Světovými médii v minulém týdnu zavířilo vystoupení švédské aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku. Šestnáctiletá dívka zkritizovala světové státníky za nečinnost v boji s klimatickými změnami a její vyhrocený projev se stal hitem sociálních sítí. Zákonitě tak neušel ani pozornosti internetových kreativců, kteří mu ještě dodali grády - například metalovou předělávkou.

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie
18:29

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen o třetinu zvýší nákupy ropy od saúdskoarabské ropné firmy Saudi...
Unipetrol Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
18:00

Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních služeb

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech kvůli obavám investorů z epidemie nového druhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí
17:05

ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv....
ČNB Centrální banky Krize
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
16:45

Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila úterní seanci v minusu, index PX odepsal 0,12 % na 1 130,12 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
16:21

Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X

Americký výrobce letecké techniky Boeing provede tento čtvrtek první zkušební let širokotrupého letounu řady 777X....
Boeing Americké akcie
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
16:03

Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím

Německá prokuratura vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli podezření z manipulace s emisemi naftových vozů....
Německo Auta
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %

(AKTUALIZACE) Po ztrátovém úvodu seance se do plusu překlopil index Nasdaq Composite a, zejména díky růstu akcií...
Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. ledna)
15:20

Ze světa investičních doporučení (21. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
15:01

Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí

Americká internetová společnost Facebook do konce letošního roku zaměstná v Londýně dalších 1 000 lidí. Více než...
Facebook Americké akcie Spojené království
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
14:43

Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou úterních vystoupeních na 50. zasedání Světového ekonomického...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá
14:20

Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Daně
Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu
13:58

Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni zvýšil objem přepraveného plynu asi o šestinu. K nadprůměrnému růstu...
Slovensko Zemní plyn EPH
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
13:35

Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975

Britský pracovní trh si za tři měsíce do konce listopadu, v době politických otřesů, nadále vedl dobře. Míra...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně
13:14

Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně

Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA
Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA
12:45

Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA

Americký prezident Donald Trump v úterý na úvod letošního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu hovořil...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Holub z ČNB letos čeká zpomalení ekonomického růstu
12:31

Holub z ČNB letos čeká zpomalení ekonomického růstu

V Hospodářských novinách v pondělí vyšel rozhovor s členem bankovní rady Tomášem Holubem. Ten očekává, že letos dojde...
Česká ekonomika Investiční a ekonomický výhled ČNB
V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima
V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima
12:02

V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima

Za účasti významných představitelů ekonomiky a politiky z celého světa v úterý ve švýcarském horském letovisku Davos...
Ekologie a životní prostředí Světová ekonomika
Bisnode: V daňových rájích sídlí nejméně českých firem od 2010
11:41

Bisnode: V daňových rájích sídlí nejméně českých firem od 2010

V daňových rájích ke konci loňského roku sídlilo 12 102 českých firem, což je o 703 firem méně než na konci roku 2018...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro
Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro
11:24

Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro

Nadace Meridian a Beisheim Group zvýšily svůj majetkový podíl v německé obchodní společnosti Metro na 23,06 z...
Německo Evropské akcie