Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika ČR a jak to vypadá, když si s projevem Grety Thunbergové pohrají internetoví kreativci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly až na čtyřtýdenní minima kvůli zprávě o aktivitě ve výrobním sektoru v USA. Znovu totiž ožily obavy, že by americko-čínský obchodní konflikt mohl ohrozit růst největší světové ekonomiky. Index Dow se snížil o 1,28 % na 26 573,04 bodu, S&P 500 přišel o 1,23 % na 2 940,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,13 % na 7 908,68 bodu. Dow a S&P 500 vykázaly nejprudší propad za více než měsíc. Index volatility VIX vyskočil o 14,29 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,64 %.

Model Costco vs. model Walmart: Jak vypadá vaše portfolio?
Charlie Munger, blízký spolupracovník Warrena Buffetta, kdysi řekl, že Costco Wholesale je vedle Berkshire Hathaway jeho nejoblíbenější společností a jednou z nejobdivuhodnějších kapitalistických institucí. Investor Vishal Khandelwal z webu Safal Niveshak se zamyslel nad tím, proč tomu tak je, a pokusil se své poznatky přenést na investiční portfolio.
Vyschlá dolarová likvidita: Ke katastrofě může stačit shoda okolností
V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde přitom hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA.

2. Evropské akcie v úterý kvůli slabým číslům ze zpracovatelského sektoru zlevnily

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investory zklamala data ze zpracovatelského sektoru eurozóny. Index nákupních manažerů v září podle údajů společnosti IHS Markit klesl na 45,7 bodu ze srpnových 47 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od října 2012. Regionální index STOXX Europe 600 se snížil o 1,31 % na 387,99 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,65 % na 7 360,32 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % na 5 597,63 bodu a německý DAX přišel o 1,32 % na 12 263,83 bodu. Zklamáním v úterý skončily také údaje z amerického zpracovatelského sektoru, jehož aktivita je nejníže za deset let, a předběžná inflační statistika eurozóny, podle které meziroční růst spotřebitelských cen v zemích eura zpomalil v září na 0,9 %.

Světové akcie: Býčí trend pokračuje, data z ekonomiky mu (ne)pomáhají
Data z americké ekonomiky překonávají odhady, převrácená výnosová křivka jako signál blížící se recese ale část investorů stále znepokojuje. Evropská ekonomika pak zpomaluje citelně a totéž se týká Číny. I tak ale světové akcie drží po krizi vydobyté pozice.

3. Pražská burza v úterý oslabila o procento, proti trendu šly akcie O2

Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, index PX přišel o 1,01 % na 1 029,88 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,25 % na 790 Kč) a Erste Group Bank (-1,31 % na 771 Kč), dařilo se naopak telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic (+1,17 % na 216,50 Kč). Objem obchodů byl s 274 miliony korun výrazně podprůměrný.

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak
Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá lépe než například ta v Rakousku. Robustní růst mezd, který zažíváme v posledních letech, je toho příčinou i důsledkem, řekl v rámci projektu Alter Eko ekonom z ČSOB Petr Dufek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové.

4. Očekávané události

Středa na data bohatá nebude. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Hospodářská čísla odtajní na Wall Street například společnost Lennar. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %

Meziroční růst ekonomiky ČR ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %, v prvním čtvrtletí činil 2,7 %. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 %. Vyplývá to z finálních údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 %, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.

6. Australská centrální banka rekordně snížila úrokovou sazbu

Australská centrální banka v úterý snížila úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,75 % ve snaze podnítit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Podobně jako v úterý snížila RBA úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu už v červenci a v červnu. Předtím banka úrokovou míru nezměnila tři roky.

7. Inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, byla tak ještě nižší než o prázdninách

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, což je o desetinu procentního bodu nižší údaj než za prázdninové měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Statistika opět potvrdila dlouhodobé obavy Evropské centrální banky, která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

8. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, zůstal na srpnových 44,9 bodu. Patří tak k nejslabším od poloviny roku 2009. Informovala o tom v úterý společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

9. WTO letos čeká nejslabší růst světového obchodu od finanční krize

Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod letos poroste nejnižším tempem od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Vyplývá to z aktualizovaných prognóz WTO, na které se odvolává agentura AP. Organizace v úterý předpověděla, že obchod se letos zvýší pouze o 1,2 %, zatímco v dubnové prognóze letošní růst odhadovala na 2,6 %.

10. Aktivita zpracovatelského sektoru v USA je nejníže za deset let

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v září opět klesla a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Ukazují to údaje, které v úterý zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici přitom očekávali návrat aktivity k mírnému růstu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Greta metalistka

Světovými médii v minulém týdnu zavířilo vystoupení švédské aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku. Šestnáctiletá dívka zkritizovala světové státníky za nečinnost v boji s klimatickými změnami a její vyhrocený projev se stal hitem sociálních sítí. Zákonitě tak neušel ani pozornosti internetových kreativců, kteří mu ještě dodali grády - například metalovou předělávkou.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se Evropská komise dívá na rozpočtové plány Itálie a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům některých firem

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly, když investory zklamaly hospodářské výsledky firem jako McDonald's či...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu
včera v 20:07

SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vloží 6,5 miliardy dolarů prostřednictvím půjček a...
Japonské akcie Asijské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění v britském parlamentu

Evropské akcie zakončily úterní obchodování v zelených číslech, seanci však uzavřely pouze s mírnými zisky. Investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
včera v 17:05

Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu...
Čína Byznys a podnikání Investice
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,35 % na 1 056,92 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU
včera v 16:27

Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU

Spolupráce zemí visegrádské skupiny (V4) má podle Čechů přínos hlavně ve společných politických krocích v Evropské...
Česká republika Evropská unie
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 2,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (22. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,6 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku
včera v 14:21

VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory pozastavení plánů na výstavbu nové továrny v Turecku nehledá pro...
Volkswagen Turecko Evropské akcie
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
včera v 14:05

Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk

Americká společnost McDonald's vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,61 miliardy USD, což je meziroční pokles o...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
včera v 13:46

Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč

Skupina Karo, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, získala na trhu START pražské burzy za nově vydané akcie od...
Karo Invest Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
včera v 13:40

Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 9,2 procenta na 1,61 miliard dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
včera v 13:10

Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 3...
Procter & Gamble Americké akcie Výsledková sezóna