Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika ČR a jak to vypadá, když si s projevem Grety Thunbergové pohrají internetoví kreativci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly až na čtyřtýdenní minima kvůli zprávě o aktivitě ve výrobním sektoru v USA. Znovu totiž ožily obavy, že by americko-čínský obchodní konflikt mohl ohrozit růst největší světové ekonomiky. Index Dow se snížil o 1,28 % na 26 573,04 bodu, S&P 500 přišel o 1,23 % na 2 940,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,13 % na 7 908,68 bodu. Dow a S&P 500 vykázaly nejprudší propad za více než měsíc. Index volatility VIX vyskočil o 14,29 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,64 %.

Model Costco vs. model Walmart: Jak vypadá vaše portfolio?
Charlie Munger, blízký spolupracovník Warrena Buffetta, kdysi řekl, že Costco Wholesale je vedle Berkshire Hathaway jeho nejoblíbenější společností a jednou z nejobdivuhodnějších kapitalistických institucí. Investor Vishal Khandelwal z webu Safal Niveshak se zamyslel nad tím, proč tomu tak je, a pokusil se své poznatky přenést na investiční portfolio.
Vyschlá dolarová likvidita: Ke katastrofě může stačit shoda okolností
V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde přitom hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA.

2. Evropské akcie v úterý kvůli slabým číslům ze zpracovatelského sektoru zlevnily

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investory zklamala data ze zpracovatelského sektoru eurozóny. Index nákupních manažerů v září podle údajů společnosti IHS Markit klesl na 45,7 bodu ze srpnových 47 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od října 2012. Regionální index STOXX Europe 600 se snížil o 1,31 % na 387,99 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,65 % na 7 360,32 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % na 5 597,63 bodu a německý DAX přišel o 1,32 % na 12 263,83 bodu. Zklamáním v úterý skončily také údaje z amerického zpracovatelského sektoru, jehož aktivita je nejníže za deset let, a předběžná inflační statistika eurozóny, podle které meziroční růst spotřebitelských cen v zemích eura zpomalil v září na 0,9 %.

Světové akcie: Býčí trend pokračuje, data z ekonomiky mu (ne)pomáhají
Data z americké ekonomiky překonávají odhady, převrácená výnosová křivka jako signál blížící se recese ale část investorů stále znepokojuje. Evropská ekonomika pak zpomaluje citelně a totéž se týká Číny. I tak ale světové akcie drží po krizi vydobyté pozice.

3. Pražská burza v úterý oslabila o procento, proti trendu šly akcie O2

Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, index PX přišel o 1,01 % na 1 029,88 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,25 % na 790 Kč) a Erste Group Bank (-1,31 % na 771 Kč), dařilo se naopak telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic (+1,17 % na 216,50 Kč). Objem obchodů byl s 274 miliony korun výrazně podprůměrný.

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak
Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá lépe než například ta v Rakousku. Robustní růst mezd, který zažíváme v posledních letech, je toho příčinou i důsledkem, řekl v rámci projektu Alter Eko ekonom z ČSOB Petr Dufek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové.

4. Očekávané události

Středa na data bohatá nebude. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Hospodářská čísla odtajní na Wall Street například společnost Lennar. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %

Meziroční růst ekonomiky ČR ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 %, v prvním čtvrtletí činil 2,7 %. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 %. Vyplývá to z finálních údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 %, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.

6. Australská centrální banka rekordně snížila úrokovou sazbu

Australská centrální banka v úterý snížila úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,75 % ve snaze podnítit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Podobně jako v úterý snížila RBA úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu už v červenci a v červnu. Předtím banka úrokovou míru nezměnila tři roky.

7. Inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, byla tak ještě nižší než o prázdninách

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v září na 0,9 %, což je o desetinu procentního bodu nižší údaj než za prázdninové měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Statistika opět potvrdila dlouhodobé obavy Evropské centrální banky, která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

8. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září nezměnily. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, zůstal na srpnových 44,9 bodu. Patří tak k nejslabším od poloviny roku 2009. Informovala o tom v úterý společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

9. WTO letos čeká nejslabší růst světového obchodu od finanční krize

Světová obchodní organizace (WTO) předpokládá, že světový obchod letos poroste nejnižším tempem od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Vyplývá to z aktualizovaných prognóz WTO, na které se odvolává agentura AP. Organizace v úterý předpověděla, že obchod se letos zvýší pouze o 1,2 %, zatímco v dubnové prognóze letošní růst odhadovala na 2,6 %.

10. Aktivita zpracovatelského sektoru v USA je nejníže za deset let

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v září opět klesla a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Ukazují to údaje, které v úterý zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici přitom očekávali návrat aktivity k mírnému růstu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Greta metalistka

Světovými médii v minulém týdnu zavířilo vystoupení švédské aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku. Šestnáctiletá dívka zkritizovala světové státníky za nečinnost v boji s klimatickými změnami a její vyhrocený projev se stal hitem sociálních sítí. Zákonitě tak neušel ani pozornosti internetových kreativců, kteří mu ještě dodali grády - například metalovou předělávkou.

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie
před 18 minutami

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili...
Spojené království Evropská unie
Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
před hodinou

Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst

Akcie na západoevropských trzích byly v úterý negativně ovlivněny špatnými firemními výsledky a nakonec skončily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci
17:13

Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci

Analytici Morgan Stanley očekávají, že akcie po výrazném vzestupu po první vlně pandemie mohou v nejbližší době...
Morgan Stanley Americké akcie Korekce na trzích
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
16:55

Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste

Pražská burza v úterý opět posílila. Index PX stoupl o 0,63 procenta na 897,77 bodu. K růstu burze pomohly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
16:41

Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel

Výkonný ředitel a prezident americké automobilky Ford Motor Jim Hackett začátkem října odejde z funkce. Nahradí ho...
Ford Americké akcie
USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %
16:00

USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červnu o 6,2 % vyšší než v květnu. Po květnovém meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit
15:52

EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit

Evropská komise začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů...
Alphabet (Google) Reklama a marketing Evropská unie
Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí
15:11

Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí

Britská cestovní kancelář Hays Travel, která koupila krachujícího touroperátora Thomas Cook, zvažuje propustit 878...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč
14:43

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 7,4 procenta na 6,9 bilionu korun. To...
Finanční sektor Podílové fondy Banky
Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců
13:48

Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců

Společnost Booking.com, která přes své internetové stránky zprostředkovává rezervaci ubytování, plánuje propustit až...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu
12:41

Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu

Argentina se dohodla se třemi skupinami věřitelů na restrukturalizaci státního dluhu v objemu více než 65 miliard USD...
Argentina Recese Zadlužení
China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok
11:51

China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok

Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad…
11:02

Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad: -3,9 %, květen: -5 %)

Meziměsíčně se index výrobních cen v červnu zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,5 %, květen: -0,6 %).
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
10:30

Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky

Asijsko-pacifický region zakončil úterní seanci v kladných číslech. Australský maloobchod za červen meziměsíčně...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
10:20

EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o létání už ale stoupá

Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před...
Doprava Spojené království Výsledková sezóna
HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety
09:55

HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety

Analytici banky HSBC snížili cílovou cenu akcií Komerční banky na 615 Kč z 640 Kč. Doporučení potvrdili na stupni ...
Komerční banka MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Investiční doporučení
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
09:45

Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu

Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů po zisku 2,8...
Ropa Zemní plyn Spojené království