Co musíte ráno vědět (20. července)
|

Co musíte ráno vědět (20. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se v Bruselu jednalo o fondu obnovy a kolik lidí letos na světě přijde o práci? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zakončily převážně ziskový týden relativně klidnou páteční seancí

Akcie ve Spojených státech se na závěr týdne obchodovaly smíšeně. Náladu investorů ovlivnil na jedné straně výhled dalších fiskálních stimulačních opatření, na té druhé působily obavy z dalšího narušení podnikání kvůli rekordnímu nárůstu počtu případů nemoci covid-19. Index Dow klesl o 0,23 % na 26 671,95 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,28 % na 3 224,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil shodně o 0,28 % na 10 503,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,29 % na 25,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,723 %. Ceny ropy v pátek klesly zhruba o půl procenta a mírně oslabilo také zlato, zatímco stříbro půl procenta přidalo, podobně jako bitcoin. Za celý týden Dow vzrostl o 2,3 % a S&P 500 stoupl o 1,3 %. Pomohla jim naděje na novou vakcínu a ekonomické oživení z pandemie. Nasdaq naopak klesl o 1,1 %, protože investoři prodávali akcie firem, které v poslední době sílily, včetně gigantů jako Microsoft a Amazon.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si navzdory oddechnutí velkých technologických firem připsali další zisk, index S&P 500 hraje o nová koronavirová maxima
Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %.

2. Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně, v týdenním horizontu ale indexy stouply

Západoevropské akcie se v pátek na směru neshodly. Proti vzestupnému trendu šla burza v Paříži. Celý týden byl ale pro všechny hlavní západoevropské akciové indexy ziskový. Investoři čekali na to, jak skončí jednání lídrů EU o parametrech krizového fondu navrženého Evropskou komisí a o příštím sedmiletém rozpočtu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,16 % na 372,71 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,63 % na 6 290,30 bodu a německý DAX zpevnil o 0,35 % na 12 919,61 bodu, zatímco francouzský CAC 40 se snížil o 0,31 % na 5 069,42 bodu. Za celý týden index STOXX Europe 600 přidal 1,6 %, FTSE 100 se zvýšil o 3,2 %, DAX přidal 2,26 % a CAC 40 vzrostl o 1,99 %.

Francie je velkým nemocným mužem Evropy (nejen) v době koronavirové. Vsadíte na změnu?
Hrubý domácí produkt Francie by podle Mezinárodního měnového fondu měl letos klesnout o 12,8 %. Do nejrizikovější skupiny zemí spolu s Itálií, Španělskem a Británii byla země zařazena také OECD, podle které má francouzská ekonomika čelit propadu až o 14,1 %. Že si druhá největší ekonomika eurozóny projde nejhorší recesí od druhé světové války, potvrzuje v mírnějším odhadu i Evropská komise, která vyhlíží pokles o 10,6 %.

3. Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden zpevnila o necelé procento

Pražská burza na konci týdne stagnovala, index PX se v pátek snížil o 0,01 % na 949,03 bodu. Ztrácely akcie Erste Group Bank a Komerční banky, téměř dvě procenta přidaly cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast. Za celý týden české akcie podle indexu PX zpevnily o 0,8 %.

ČS: Červencová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině července?

4. Očekávané události

V úvodu týdne budou investoři vyhodnocovat výsledek summitu lídrů zemí Evropské unie. V noci na pondělí bude čínská centrální banka jednat o nastavení úrokových sazeb, vyjdou data o japonském zahraničním obchodu a Německo dopoledne zveřejní zprávu o výrobní inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní mimo jiné IBM, Halliburton nebo Philips. V 10 hodin se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euro v noci na pondělí kvůli nejasnému výsledku jednání o fondu obnovy oslabovalo

Euro v reakci na nejasný výsledek jednání o fondu obnovy na podporu evropských ekonomik zasažených koronavirovou krizí oslabovalo. Na devizovém trhu v Austrálii, kde již vzhledem k časovému posunu začalo pondělní obchodování, jednotná evropská měna odepisovala k americkému dolaru asi 0,2 % na 1,1408 USD. Lídři zemí EU v Bruselu už tři dny jednají o složení fondu, v němž mají být dílem granty a dílem úvěry. Do časných pondělních ranních hodin nebyl výsledek jednání znám.

Některé státy EU viní z neúspěšných jednání v Bruselu Nizozemsko
Jednání premiérů a prezidentů zemí Evropské unie o fondu na obnovu ekonomik zasažených koronavirovou krizí se v Bruselu ocitla ve slepé uličce. Představitelé některých zemí ale mají jasno v tom, kdo je viníkem. Podle nich je to nizozemský premiér Mark Rutte. Toho třeba diplomaté ze Španělska a Itálie překřtili na "Pana Ne", píše agentura Reuters.
Lagardeová: EU potřebuje ambiciózní dohodu, ale ne za každou cenu
Pro lídry Evropské unie bude lepší, když se dohodnou na ambiciózní finanční pomoci, než aby uzavřeli rychlou dohodu za každou cenu. Řekla to v neděli prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Unijní lídři už třetím dnem jednají v Bruselu o fondu obnovy, který je navržen v bezprecedentním objemu 750 miliard eur a který má pomoci ekonomikám dostat se z krize, ve které se ocitly v důsledku šíření koronaviru.

6. MMF: Ekonomika USA čelí rizikům a cesta k jejímu úplnému zotavení bude dlouhá

Ekonomika Spojených států by letos měla kvůli šoku způsobenému pandemií nemoci covid-19 klesnout o 6,6 %. Opětovný růst počtu nově nakažených a systémové zvýšení podílu chudých by však mohly tento výhled zhoršit, varovali v pátek odborníci z Mezinárodního měnového fondu. Obnova ekonomiky a návrat aktivity na úroveň před pandemií bude také podle MMF pravděpodobně trvat delší dobu.

7. WSJ: Walt Disney se zapojila do bojkotu reklamy na Facebooku

Americká mediální a filmová společnost Walt Disney drasticky snížila výdaje na reklamu na internetové síti Facebook. Stala se tak dalším z řady podniků bojkotujících tuto síť kvůli nedostatečnému postupu proti nenávistným projevům a falešným zprávám. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle odhadů výzkumné společnosti Pathmatics byla Walt Disney v letošním prvním pololetí největším americkým inzerentem sítě Facebook.

Twitter: Hackeři zmanipulovali zaměstnance, zmocnili se 45 účtů
Pachatelům středečního hackerského útoku na sociální síť Twitter, který zasáhl i několik amerických politiků a miliardářů, se celkem podařilo převzít kontrolu nad 45 účty. Podvodné příspěvky jménem celebrit šířili poté, co "úspěšně zmanipulovali" vícero zaměstnanců a získali jejich přístupové údaje do interních systémů platformy. Twitter to v noci na sobotu uvedl v prohlášení na firemním blogu.

8. Míra inflace v EU v červnu vzrostla na 0,8 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu zrychlil na 0,8 % z květnových 0,6 %. Oznámil to v pátek statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci v rámci EU v červnu vykázalo Polsko, za kterým následovala Česká republika. Eurostat také potvrdil svůj dřívější rychlý odhad pro eurozónu, podle kterého se meziroční inflace v zemích používajících euro v červnu zvýšila na 0,3 % z květnových 0,1 %.

9. Příjmy Rusů poklesly nejvíce od roku 1999

Peněžní příjmy Rusů v druhém čtvrtletí letošního roku meziročně poklesly o osm procent, uvedl list Kommersant s odvoláním na údaje zveřejněné ruským statistickým úřadem Rosstat. Naposledy se příjmy Rusů ztenčily ještě více, o deset procent, jen v roce 1999, připomněl.

10. Prezident Světové banky žádá další kroky na pomoc chudým zemím

Prezident Světové banky David Malpass vyzval ekonomicky významné státy skupiny G20, aby kvůli koronavirové krizi do konce příštího roku prodloužily svou nabídku zmrazit nejchudším zemím splátky dluhů. Malpass rovněž uvedl, že státy G20 by měly začít jednat o snížení dluhu některých zemí.

BONUS

Microsoft: O práci letos může ve světě přijít čtvrt miliardy lidí

O práci letos může přijít čtvrt miliardy lidí. Aby si našli novou nebo alespoň udrželi tu, kterou mají, budou si muset osvojit nové dovednosti, protože se ještě více zrychlí digitalizace ekonomiky. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith.

Co musíte ráno vědět (29. září)
Co musíte ráno vědět (29. září)
před 41 minutami

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak (ne)platil daně Donald Trump a jací psi se možná budou brzy procházet i po...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
včera v 16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
včera v 14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
včera v 13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
včera v 12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
včera v 11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
včera v 10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
včera v 10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
včera v 09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
včera v 09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
včera v 09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
včera v 05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
včera v 04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
včera v 02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
27. 9. 2020 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně