Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, proč člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v listopadu hlasoval pro zvýšení sazeb a jaké jsou podle Jamieho Dimona vyhlídky světové ekonomiky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow srazily níže hospodářské výsledky Home Depotu
Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování smíšeně. Negativně na náladu na trhu dále působila nejistota ohledně obchodní dohody USA a Číny. Nepříznivé výhledy maloobchodních firem Home Depot a Kohl's pak vyvolaly obavy z budoucích výdajů spotřebitelů, které se na ekonomické aktivitě podílejí více než dvěma třetinami. Vzhůru naopak táhly trh akcie společností Facebook a Broadcom. V závěru úterního obchodování index Dow klesl o 0,36 % na 27 934,02 bodu, širší S&P 500 klesl jen mírně o 0,06 % na 3 120,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,24 % na 8 570,66 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,21 % na 12,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,78 %. Ceny ropy spadly o zhruba 3 %, zlato mírně zdražilo a stříbro zpevnilo o procento. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly od jednoho do dvou procent.
2. Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody na směru neshodly
Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů táhly obavy z neúspěchu americko-čínských obchodních jednání. Zpravodajský server CNBC v pondělí napsal, že Peking aktuálně vidí dojednání obchodní dohody pesimisticky. Důvodem je zamítavý postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa k postupnému rušení cel, které na sebe Spojené státy a Čína vzájemně uvalily. Regionální index STOXX Europe 600 sice během obchodování vystoupil na nejvyšší úroveň od května 2015, nakonec však odepsal 0,12 % na 405,5 bodu. Britský FTSE 100 posílil o 0,22 % na 7 323,8 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 5 905,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,11 % na 13 221,12 bodu.
3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip Morris ČR
Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale získal pouze 0,14 % na 1 079,73 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenala Philip Morris ČR, jejíž akcie zdražily o 1,69 % na 14 400 Kč. Objem obchodů byl s 283 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zpevnily o 0,45 % na 787 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům, Erste Group Bank získala 0,46 % na 838 Kč, MONETA Money Bank vzrostla o 0,13 % na 79,60 Kč a VIG posílila o 0,08 % na 633,50 Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu na trh Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Ráno přidá Německo index výrobních cen a ve Spojených státech večer Fed zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street společnosti Lowe's a Target. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení úrokových sazeb. Důvodem jsou podle něj domácí tlaky na růst inflace a zároveň skutečnost, že vývoj v zahraničí zřejmě bude proti dřívějším očekáváním lepší. Benda byl jedním ze dvou centrálních bankéřů, kteří 7. listopadu hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
6. Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, v říjnu meziročně zvýšil odbyt o 12,2 % na 949 800 vozů. Oznámila to v úterý firma. Za prvních deset měsíců roku však její odbyt meziročně klesl o 0,2 % na 8,955 milionu vozů. Za výrazným říjnovým růstem stálo to, že loni v říjnu odbyt prudce klesl v důsledku komplikací souvisejících s přechodem na nový systém testování automobilových emisí WLTP.
7. HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní destinací pro podniky po celém světě. Podle nové zprávy HSBC Navigator plánují dvě pětiny firem v příštích třech až pěti letech do Evropy expandovat a více než polovina evropských firem se chystá v regionu zvýšit svou podnikatelskou aktivitu. Průzkum zahrnuje přes 9 100 společností ve 35 zemích a teritoriích.
8. Ukrajina: Ruský návrh smlouvy o plynu je nepřijatelný
Ruský návrh budoucí podoby smlouvy s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu ruského plynu je nepřijatelný. Uvedl to podle agentury Reuters v noci na úterý ukrajinský ministr energetiky Oleksij Oržel. Ruská plynárenská společnost Gazprom v pondělí oznámila, že poslala Ukrajině dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné smlouvy, nebo podpis nové dohody, která bude platit rok. Podmínkou je ukončení všech právních sporů, které spolu Moskva a Kyjev v souvislosti s dodávkami a tranzitem plynu vedou.
9. Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
Klub zemí, které mají rating na nejvyšší úrovni AAA, by se mohl v příštím roce poprvé za téměř deset let rozrůst. Uvedla to agentura Fitch. Horkými adepty jsou Rakousko a Finsko. Obě tyto země mají od roku 2018 druhé nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti AA+ s pozitivním výhledem.
10. BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz německého průmyslu (BDI). U exportu z Německa pak svaz čeká růst jen o 0,5 %, což by znamenalo nejslabší tempo od světové finanční krize před deseti lety.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Svět podle Dimona
Americká zpravodajská stanice CBS News v jednom z posledních rozhovorů ze série nazvané 60 Minutes vyzpovídala výkonného ředitele JPMorgan Chase Jamieho Dimona. Šéf největší americké banky podle objemu aktiv se rozhovořil například o tom, jaký dopad podle jeho názoru bude mít obchodní válka USA s Čínou na vývoj světové ekonomiky (ne až tak velký), jak jeho banka přispěla k finanční krizi v roce 2008 (ne až tak moc) či jak velkým problémem je prohlubující se rozdíl mezi chudými a bohatými (obrovský, není ale dobré bohaté více zdaňovat).