Co musíte ráno vědět (20. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (20. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo zasedání britské centrální banky a proč investoři ignorují snahy o sesazení Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek znovu uzavřely na rekordech po zprávě o datu podpisu dohody mezi USA a Čínou

Všechny tři hlavní americké akciové indexy uzavřely čtvrteční obchodování na nových rekordech. Na maximech se ocitly poté, co americký ministr financí Steven Mnuchin řekl, že první část americko-čínské obchodní dohody bude podepsaná začátkem ledna. Dolar byl na devizovém trhu bez výraznějších změn. Index Dow zpevnil o 0,49 % na 28 376,96 bodu, benchmark S&P 500 si polepšil o 0,38 % na 3 203,28 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,67 % na 8 887,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,64 % na 12,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,92 %. S&P 500 během čtvrtečního obchodování zaznamenal šestý rekord v řadě, Nasdaq vykázal sedmý rekordní závěr za sebou. V zelených číslech zakončila čtvrteční obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce stouply reality (+0,89 %) a odvětví komunikačních služeb (+0,78 %). Mírně naopak ztratily sektory energetiky, financí a utilit.

S&P 500: Hodnotově vážený, nebo nevážený index?
Vliv jednotlivých akcií na vývoj indexu S&P 500 je rozdílný. Například Apple, jehož tržní kapitalizace se pohybuje kolem bilionu dolarů, má v benchmarku asi 320krát větší váhu než TripAdvisor s tržní kapitalizací kolem 113 milionů dolarů. Znamená to ale snad, že by akcie Applu byly 320krát lepší než cenné papíry TripAdvisoru?
Akcie: Jak drsný bude příští medvědí trend
Dobrou zprávou pro investory je, že nadprůměrně dlouhé býčí trendy nejsou vždy následovány nadprůměrně dlouhými nebo výraznými medvědími trhy. Špatnou zprávou je, že historie není vodítkem pro budoucnost.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, švédská Riksbank opustila politiku záporných sazeb

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investoři sledovali především makroekonomická data a rozhodnutí tří centrálních bank o úrokových sazbách, stejně jako nikam nevedoucí ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl 0,44 procenta, německý DAX si připsal minimální zisk 0,08 procent a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se po celý den pohyboval poblíž nuly, aby nakonec seanci zakončil s velmi mírným ziskem o 0,09 procenta výše než při středečním uzavření.

Začíná konečně slibnější dekáda pro evropské akcie?
Lehce ve stínu amerického trhu se na nová maxima dokázaly vyšplhat také akcie největších firem obchodovaných na evropských trzích, které sdružuje index STOXX Europe 600. Znamená to něco?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta díky akciím ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,45 % na 1 111,24 bodu. Nejobchodovanější titul, Komerční banka, skončil v minusu, ale tuto ztrátu vynahradily zisky energetického podniku ČEZ a Erste Group Bank. Celkový zobchodovaný objem čítal přes 348 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Česká koruna: Copak se to (ne)děje před koncem roku?
Česká národní banka v prosinci ponechala měnovou politiku beze změny, což nebylo žádné překvapení. I tak se ve středu na grafu kurzu EUR/CZK dal vysledovat výrazný pohyb, ovšem směrem ke slabší české měně. Možné důvody vysvětluje ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na pátek bude o nastavení měnové politiky jednat čínská centrální banka. Dopoledne vyjdou německý index spotřebitelské důvěry od GfK, výsledek běžného účtu eurozóny nebo zpráva o vývoji britské ekonomiky. Ve Spojených státech se odpoledne bude pozornost investorů soustředit na zpřesněnou zprávu o vývoji tamní ekonomiky v třetím čtvrtletí včetně informací o osobních příjmech a výdajích, index průmyslové aktivity kansaského Fedu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Eurostat ještě odpoledne přidá index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Hospodářské výsledky zveřejní v USA společnost CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka potvrdila nastavení úrokových sazeb

Bank of England na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

6. Francouzské hotely neuspěly se snahou o přísnější regulaci Airbnb

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek zamítl požadavek francouzských hoteliérů, aby americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, podléhala přísným pravidlům pro realitní makléře. Soud dospěl k závěru, že Airbnb je internetovou platformou, nikoli realitním makléřem, napsala agentura Reuters.

7. Gentiloni: Státy EU by měly lépe koordinovat fiskální politiku

Země Evropské unie by měly lépe koordinovat svou fiskální politiku, řekl ve čtvrtek eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. Méně zadlužené země bloku by tak podle něj měly více utrácet, aby unijní ekonomiku povzbudily. Zároveň by pomohly zadluženějším zemím, které musejí v zájmu ozdravení veřejných financí šetřit. Gentiloni to prohlásil na konferenci, kterou ve Frankfurtu nad Mohanem pořádala Evropská centrální banka.

8. Německo: Soud zakázal Uber, protože společnost údajně nemá potřebnou licenci

Německý soud ve čtvrtek zakázal americké taxislužbě Uber její činnost v Německu. Uber v Německu působí výhradně formou spolupráce s půjčovnami automobilů a jejich profesionálními řidiči. Podle rozhodnutí soudu však nemá pro tuto činnost potřebnou licenci. Spolupráci s řidiči, kteří používají vlastní vozy, soud firmě zakázal už v roce 2015, uvedla agentura Reuters.

9. Státy EU prodloužily hospodářské sankce vůči Rusku o půl roku

Státy Evropské unie ve čtvrtek o další půlrok prodloužily hospodářské sankce proti Rusku kvůli jeho přístupu k dění na východě Ukrajiny. Na delší platnosti opatření zaměřených mimo jiné na bankovní, finanční a energetický sektor se před týdnem jednomyslně shodli lídři unijních zemí. Rusko podle EU neplní mírové dohody z Minsku, jejichž plné respektování je podmínkou ke zrušení postihů.

10. General Motors celosvětově svolá více než 900 000 aut

Největší americká automobilka General Motors celosvětově svolá více než 900 000 aut. Část může mít problémy s brzdovým softwarem, u části hrozí vznícení. Obě svolávací akce se dotknou především Spojených států, kde do nich bude zahrnuto 814 000 aut, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč investoři ignorují snahy o sesazení Trumpa?

Míra lhostejnosti na Wall Street vůči ústavní žalobě na amerického prezidenta Donalda Trumpa odpovídá nízké pravděpodobnosti, že šéf Bílého domu skutečně bude z funkce odvolán. To záleží na senátorech z jeho Republikánské strany. Většina z nich sice prezidentem pohrdá, ale svůj hlas proti němu pozvednou pouze v případě, že z toho budou mít sami politický prospěch. Ten by hlasováním pro odvolání získali jen v případě, že by si Trumpův politický konec přál dostatek jejich voličů. A to se podle všeho neděje. Jak ukazuje přiložený graf, v celoamerickém měřítku podpora impeachmentu v posledních týdnech dokonce klesla.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 3 minuty

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus