Co musíte ráno vědět (20. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která firma jako první dosáhla na dva biliony dolarů tržní kapitalizace a čí HDP strčí FANGMAN do kapsy? I to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu oslabily, S&P 500 klesl z rekordu. Fed má obavy o další fiskální podporu ekonomiky

Americké akcie v průběhu středečního obchodování převážně posilovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se dokonce vyšplhaly na intradenní maxima. Později své zisky ale smazaly, když ze zveřejněného zápisu z červencového zasedání americké centrální banky vyplynulo, že Fed považuje zotavení ekonomiky z následků koronaviru za nejisté. Na devizovém trhu zprvu slábl, ale posléze posílil dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,31 % na 27 692,88 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,44 % na 3 374,85 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,57 % na 11 146,46 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,79 % na 22,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bezmála dva bazické body na 0,685 %. Ceny ropy klesly o zhruba půl procenta, zlato (-4 %) a stříbro (-5 %) ztrácely výrazněji a nejsledovanější kryptoměny také oslabily (bitcoin -2,5 %, ethereum -6 %). 

Index S&P 500 má za sebou nejrychlejší zotavení z medvědího trendu v historii. Jak si vedl při předchozích krizích?
Pandemii covidu-19 si budou připomínat nejen epidemiologové, ale také investoři. Zásah, který koronavirová krize uštědřila burzám, byl mimořádný. Ale ne bezprecedentní, jak se mnohdy tvrdí, trhy již zažily horší období. Rok 2020 se již navíc do burzovního almanachu zapsal nejrychlejším zotavením po pádu z historického maxima do medvědího trendu.
Na co si dát pozor, abyste během krize nepřišli na buben
Koronavirová krize byla pro investory velkou zkouškou. A nejen pro ty, kteří na trzích mají pár set tisíc. Své o tom ví třeba americký herec Robert De Niro, jehož manželka Grace Hightowerová, s níž ovšem De Niro nesdílí domácnost, požádala soudní cestou o opětovné navýšení měsíčního limitu na své platební kartě z 50 000 na 100 000 dolarů poté, co jej herecký velikán nechal snížit na polovinu.

2. Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu navázaly na úspěšné tažení amerických akcií za novými rekordy a posílily. Nejistota spojená se šířením nemoci covid-19 se zdá být zažehnána. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,65 % na 369,58 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,58 % na 6 111,98 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,79 % na 4 977,33 bodu a německý DAX skončil se ziskem 0,74 % na 12 977,33 bodu.

Akcie a dluhopisy na dvojitém vrcholu? Možné je všechno!
Letošní rok, ať nás v jeho zbytku čeká prakticky cokoli, se již do burzovního almanachu zapsal výrazným písmem. Jedna z věcí, která by mohla stránky koronavirového roku v pomyslné tržní kronice dobarvit, se možná právě v těchto dnech formuje na trzích s akciemi a dluhopisy.

3. Pražská burza pošesté za sebou klesla, index PX se vrátil pod 900 bodů

Pražská burza pošesté v řadě klesla. Index PX se tak po zhruba dvou týdnech vrátil pod hranici 900 bodů. Oslabil o 0,75 % a zavřel na 897,45 bodu. Ztrácely hlavně akcie Komerční banky, Avastu a ČEZ.

Třikrát o daních v Česku aneb Není pravda (všechno), co se povídá
V týdnu se vicepremiér Jan Hamáček dohodl s vicepremiérkou Alenou Schillerovou, že daň z příjmů fyzických osob (DPFO) ze závislé činnosti bude počítána z hrubé (nikoli superhrubé) mzdy a že u zaměstnanců s nižšími příjmy se uplatní sazba 15 % (teď se u všech zaměstnanců uplatňuje de facto sazba 20,1 %). Sazba daně pro zaměstnance s vyššími příjmy se ještě má řešit.
Analytik o českých bankách: Zisky mohou letos spadnout i o 50 %, alfou a omegou bude kvalita úvěrů
Bankám v České republice, stejně jako v ostatních zemích Evropy, klesly v prvním pololetí zisky, a to především kvůli nárůstu opravných položek v důsledku zvýšení celkové rizikovosti úvěrových portfolií. Kondici českých bank rozebírá analytik David Lojkásek z WOOD & Company.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou zajímavá rozhodnutí Čínské lidové banky a turecké centrální banky o sazbách, dále zaujme evropská stavební výroba a německý index výrobních cen, vyjdou zápisy z posledních jednání měnových autorit eurozóny a Polska a v USA budou sledovaná především pravidelná týdenní data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vedle toho vyjdou ještě předstihové ukazatele a index aktivity filadelfského Fedu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Alibaba nebo Quantas. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonský export klesá již 20 měsíců, v červenci se meziročně snížil o 19,2 %

Vývoz z Japonska se v červenci snížil meziročně o 19,2 %, hlavně kvůli propadu poptávky v USA a EU. Export ze země vycházejícího slunce klesá již dvacet měsíců v řadě. Dovoz klesl o 22,3 %, a po třech měsících deficitů tak obchodní bilance Japonska opět skončila v přebytku 11,6 miliardy jenů. Údaje, které ve středu zveřejnila japonská vláda, podkopávají naděje, že zahraniční obchod bude motorem oživení japonské ekonomiky z hluboké recese.

6. Hodnota Applu jako první americké firmy přesáhla dva biliony dolarů

Apple se ve středu stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Hranici jednoho bilionu překonal výrobce iPhonů teprve před dvěma roky. Letos si jeho akcie připsaly již téměř 60 %.

7. Inflace v Británii v červenci opět překvapila

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci stouplo na 1 % z červnových 0,6 %. Oznámil to ve středu britský statistický úřad. Analytici očekávali stagnaci na 0,6 %. V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny o 0,4 %, po růstu o 0,1 % v červnu čekali analytici pokles o 0,1 %.

8. WTO: Světový obchod se zbožím zřejmě utrpěl historický propad

Světový obchod se zbožím v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi pravděpodobně utrpěl historický propad. Vyplývá to podle Světové obchodní organizace z jejího ukazatele, který sleduje vývoj globálního obchodu se zbožím.

9. Inflace v EU i v eurozóně v červenci mírně vzrostla

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci mírně zrychlil na 0,9 % z červnových 0,8 %. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil svůj dřívější odhad, podle kterého v samotné eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 0,4 % z červnových 0,3 %. Inflace v zemích používajících euro tak zůstává hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky.

10. Johnson & Johnson dá za firmu Momenta Pharmaceuticals 6,5 miliardy USD

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson ve středu oznámila, že koupí za zhruba 6,5 miliardy dolarů v hotovosti americkou biotechnologickou firmu Momenta Pharmaceuticals. J&J si tak rozšíří portfolio léčby autoimunitních onemocnění.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

FANGMAN vs. Indie a Japonsko

O tržní kapitalizaci Applu jsme již psali, ale je to málo. Tržní kapitalizace skupiny firem pod společným označením FANGMAN (Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon a NVIDIA) je 7,6 bilionu dolarů, což je více než HDP Japonska a Indie dohromady. A to nejsou žádná ořezávátka, ale třetí a šestá největší ekonomika světa.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně