Co musíte ráno vědět (21. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (21. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, jak bojuje Austrálie s internetovými molochy, jak Američané (ne)snášejí omezení a karanténu a kam až mohou spadnout ceny ropy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí klesly, futures na ropu WTI se zřítily o více než 300 %

Americké akcie v pondělí oslabily. Prudce klesly zejména poté, co futures na ropu WTI poprvé ztratily za jediný den veškerou hodnotu a propadly se do záporných hodnot. Tato bezprecedentní situace podle agentury Reuters podtrhuje chaos, který pandemie nemoci covid-19 způsobuje ve světové ekonomice. Index Dow ztratil 2,44 % na 23 650,44 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,79 % na 2823,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,03 % na 8 560,73 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,89 % na 43,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé čtyři bazické body na 0,618 %.

6 akcií, s kterými lze spekulovat na odraz trhů
Dna na americkém akciovém trhu již možná bylo dosaženo. Většina titulů je však stále hluboko pod úrovněmi, ze kterých se v reakci na šíření koronaviru zřítily. Na pokračování ožívání akciového trhu si můžete vsadit třeba pomocí následujících šesti akcií z průmyslového sektoru, které patří mezi špičku ve svém oboru.
Cyklus tržní nálady: Jak je na tom akciový trh v době koronavirové?
Když akcie prudce oslabily na konci roku 2018, aby se rychle vzpamatovaly a pokračovaly v růstu hned zkraje roku 2019, byl trh podle všeho ve fázi ztráty víry a nadějí (angličtina pro to má trefný výraz disbelief). Do jaké fáze se posunul cyklus tržní nálady, jak jej před mnoha lety zpopularizoval Justin Mamis, v prvním čtvrtletí 2020?

2. Evropské trhy v pondělí po volatilním průběhu seance skončily v plusu

Evropské akcie v pondělí sice začaly růstem, v průběhu dne se ale dostaly do červených čísel. Trhy negativně ovlivňovaly propad ceny ropy v USA a obavy investorů z výsledků firem, které už mohou být negativně ovlivněny pandemií covidu-19. Nakonec však akcie zakončily den s mírnými zisky. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil se ziskem 0,67 % na 335,70 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,45 % na 5 812,83 bodu, německý DAX posílil o 0,47 % na 10 675,90 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,65 % na 4 528,30 bodu.

Basketbalová legenda a investice: Kdo mě okamžitě nezaujme, má smůlu
Shaquille O'Neal v NBA prošel šesti týmy. Spolu s Kobem Bryantem vytvořili dvojici, která dovedla Los Angeles Lakers v letech 2000-2002 ke třem titulům v řadě. Nasbíral 28 596 bodů a za celou kariéru si přišel jen na mzdách od týmů na 292 milionů dolarů. A zatímco pro velkou část profesionálních sportovců je správa vydělaných peněz nad jejich síly, Shaquille O'Neal se i po odchodu z palubovky cítí jako ryba ve vodě.

3. Pražskou burzu v pondělí táhly do minusu hlavně ČEZ a Komerční banka

Pražská burza zahájila týden poklesem, index PX oslabil o 0,55 % na 846,68 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie skupiny ČEZ a Komerční banky. Naopak se dařilo rakouským finančním titulům a Avastu.

Investorský magazín: Příprava ve světlé bitcoinové zítřky, ropa v portfoliu a novinky koronavirové doby
Trh s bitcoinem čeká událost, která může zahýbat s kurzem této kryptoměny více než pandemie koronaviru. V aktuálním Investorském magazínu ale není řeč jen o digitálních měnách, dojde také na možnosti obchodování ropy pro drobné investory nebo na to, na jaký průběh ekonomického oživení sázejí velcí burzovní hráči. Nechybí ani stručný přehled očekávaných ekonomických událostí.

4. Očekávané události

úterý ráno se investoři zaměří na zprávu z britského trhu práce, českou výrobní inflaci a indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne vyjde ve Spojených státech zpráva o prodejích starších domů. Kvartální hospodářská čísla představí v Evropě společnosti Danone a Kering a ve Spojených státech Coca-Cola, Travelers nebo Netflix. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonský export utrpěl nejprudší pokles za téměř čtyři roky

Japonský export se v březnu kvůli negativním dopadům koronaviru meziročně snížil o 11,7 %. Oznámilo to v pondělí japonské ministerstvo financí. Vývoz tak vykázal nejprudší pokles za téměř čtyři roky.

6. Fidelity: Příjmy světových firem by se mohly letos snížit o 44 %

Pokud bude pandemie dále utlumovat ekonomickou aktivitu, v průměru by se příjmy světových společností mohly v průběhu roku 2020 snížit o 44 %. Vyplývá to z průzkumu, který investiční společnost Fidelity International uskutečnila počátkem dubna mezi 150 svými analytiky, kteří pokrývají všechny sektory z celého světa.

KONTEXT: Svět dospěl na křižovatku. Těchto 5 trendů napoví, kam se z ní (ne)vydá
Optimisté hlásí (blížící se) odraz od koronavirového dna, pesimisté dystopii. Pravda, tedy nejpravděpodobnější scénář, jak tomu bývá, bude někde uprostřed. I kdyby se ale nakonec pandemie COVID-19 stala minulostí během pár měsíců, přispěje nejspíše k nastartování a prohloubení trendů, které (z)mění svět. Jak?

7. Austrálie hodlá médiím zajistit peníze od Googlu a Facebooku

Australská vláda hodlá přinutit americké internetové podniky Google a Facebook, aby platily australským mediálním firmám za jejich zpravodajský obsah. Uvedl to v pondělí australský ministr financí Josh Frydenberg. V rámci rozhovorů s oběma podniky o řešení této záležitosti na dobrovolné bázi se podle ministra nepodařilo dosáhnout dohody.

8. Čínská centrální banka znovu snížila základní úrokovou sazbu

Čínská centrální banka v pondělí už podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku. Ta se nyní potýká s negativními dopady koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od níž se odvíjejí úrokové sazby, za něž komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, klesne na 3,85 % z dosavadních 4,05 %.

9. Srovnání pomoci EU s Marshallovým plánem kulhá, soudí experti

Špičky institucí Evropské unie a lídři členských států se zatím rozcházejí v odhadech, kolik peněz bude ze společné unijní kasy potřeba na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií. Čísla v jejich veřejných prohlášeních se pohybují mezi stovkami miliard a biliony eur. Shodují se zato na srovnání chystané investiční akce s Marshallovým plánem, jímž Spojené státy pomohly západoevropským zemím po druhé světové válce. Podle expertů však tato paralela nesedí kvůli rozdílnému rozsahu i podmínkám obou plánů.

10. Alibaba po růstu poptávky kvůli koronaviru investuje do cloudu

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding investuje v příštích třech letech do cloudové infrastruktury 200 miliard jüanů (712 miliard Kč). S vysokým růstem investic přichází firma poté, co pandemie onemocnění způsobovaného novým koronavirem prudce zvýšila poptávku po podnikovém softwaru, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUSY

Badass zdravotníci a ropa v minusu

Někteří Američané zjevně nedokážou sedět doma v karanténě ani pár dnů bez toho, aby nevystrčili své, ehm..., líné zadky a neprovětrali svá přerostlá esúvéčka, která spotřebovávají ohromné množství bezninu (pardon za zevšeobecňování, ale ta paní na videu je ukázkový příklad).

Jako skvělý protiklad pak působí maximálně klidný zdravotník, který na znamení nesouhlasu s těmito protesty proti karanténě v Denveru blokuje křižovatku. Na jednu stranu obdiv k odvaze a klidu "badass" zdravotníka, který namísto odpočinku doma musí poslouchat křik americké superženy, na druhou stranu smutek z toho, že lidská hloupost je vážně nekonečná.

A mezitím... Futures na americkou lehkou ropu WTI i kanadskou WCS (Western Canadian Select) v pondělí klesly do záporných hodnot. To, co by před pár měsíci nikoho ani ve snu nenapadlo, se tak stalo skutečností. Rafinerie už surovinu nepřijímají a zásobníky v USA jsou plné až po okraj. To je krize, která nemá obdoby.

Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %
před 34 minutami

Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %

Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 %, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 %. Uvedl to...
Německo Index Ifo Koronavirus
Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou
Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou
před hodinou

Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou

Čínský národní lidový kongres (NPC) ve čtvrtek schválil návrh na zavedení nových právních předpisů v oblasti národní...
Čína Právo
Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok
před hodinou

Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že stát chce přímo úvěrovat...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty
před hodinou

Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty

Zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty bez omezení by znamenalo výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a...
Česká republika Daně
Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových…
před hodinou

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků, surového tabáku a zahřívaných tabákových...
Daně Tabák a cigarety Philip Morris ČR
Co musíte ráno vědět (28. května)
Co musíte ráno vědět (28. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, kolik chce dát na záchranu ekonomiky Evropská komise a kolik...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu posílily díky nadějím na hospodářské oživení
Americké akcie ve středu posílily díky nadějím na hospodářské oživení
včera v 22:30

Americké akcie ve středu posílily díky nadějím na hospodářské oživení

Americké akcie ve středu posílily, protože naděje na oživení ekonomické aktivity převážily nad obavami z napětí ve...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v USA v dubnu a květnu prudce klesala
Fed: Ekonomická aktivita v USA v dubnu a květnu prudce klesala
včera v 21:29

Fed: Ekonomická aktivita v USA v dubnu a květnu prudce klesala

Ekonomická aktivita ve Spojených státech v dubnu a květnu v důsledku koronavirové krize prudce klesala. Vyplývá to z...
Fed Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky firmy Huawei
včera v 20:58

V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky firmy Huawei

Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie ve středu rozhodl, že řízení o vydání finanční ředitelky čínské...
Kanada Čína Právo
Americký řetězec Walmart bude prodávat oblečení z druhé ruky
včera v 20:20

Americký řetězec Walmart bude prodávat oblečení z druhé ruky

Walmart bude prodávat oblečení z druhé ruky - ve středu oznámil spolupráci s firmou ThredUp, internetovým prodejcem...
Walmart Móda a design Maloobchod
Boeing propouští 6 770 lidí v USA, další rušení pozic je v plánu
včera v 18:38

Boeing propouští 6 770 lidí v USA, další rušení pozic je v plánu

Americký výrobce letecké techniky Boeing propouští ve Spojených státech kvůli koronavirové krizi 6 770 lidí. V...
Boeing Průmysl Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým…
Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým plánem

Evropské akcie ve středu začaly na vlně optimismu z předešlých dní. Nový plán Evropské komise, zejména pak objem...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky
včera v 17:11

Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky

Japonská vláda ve středu schválila druhý balíček na podporu ekonomiky zasažené dopady koronavirové krize. Vynaloží na...
Japonsko Podpora ekonomiky Koronavirus
Babiš se obává zadlužení EU a zpomalení sbližování ekonomik
včera v 17:11

Babiš se obává zadlužení EU a zpomalení sbližování ekonomik

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje rozpočtový návrh Evropské komise reagující na koronavirovou krizi za příliš velké...
Evropská unie Politika Evropská ekonomika
Europoslanci uvítali plán obnovy, chtějí nové příjmy rozpočtu
včera v 17:07

Europoslanci uvítali plán obnovy, chtějí nové příjmy rozpočtu

Převážně pozitivně hodnotili ve středu poslanci Evropského parlamentu návrh fondu na obnovu ekonomik, který jim...
Evropská unie Podpora ekonomiky Evropská ekonomika
Pražská burza ve středu skončila opět v zisku, táhly ji hlavně…
Pražská burza ve středu skončila opět v zisku, táhly ji hlavně…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu skončila opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly

Pražská burza ve středu dopoledně navázala na úterní pozitivní výkon, odpoledne ale část svých zisků umazala. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michel chce o záchranném plánu jednat s lídry zemí EU 19. června
včera v 16:13

Michel chce o záchranném plánu jednat s lídry zemí EU 19. června

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou o návrhu fondu obnovy a víceletého rozpočtu jednat na summitu 19....
Evropská unie Rozpočet Podpora ekonomiky