Co musíte ráno vědět (21. října)
|

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo sobotní hlasování o brexitové dohodě v britské Dolní sněmovně a jak skončil případ muže, který žaloval Apple za to, že se z něj stal jeho vinou homosexuál? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a neuspokojivá data o vývoji čínské ekonomiky totiž převážily nad příznivými firemními výsledky. Index Dow v pátek odepsal 0,95 % na 26 770,20 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,39 % na 2 986,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite poklesl o 0,83 % na 8 089,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,34 % na 14,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 1,75 %. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,17 %, S&P 500 se zvýšil o 0,54 % a Nasdaq Composite přidal 0,40 %.

Elektromobilní válka: Tesla vs. BYD
Revoluci na poli elektromobility odstartovala americká Tesla. Dost pravděpodobně to ale nebude ona, kdo se zaslouží o její roztočení na plné obrátky.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 přidal půl procenta, investory zajímaly výsledky firem a vývoj jednání o mezinárodním obchodu
Hlavní americké akciové indexy (s výjimkou Dow) vzrostly a S&P 500 si připsal druhou zelenou týdenní svíčku v řadě, konkrétně posílil o 0,54 %.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by naznačily, zda dohodu o brexitu o víkendu schválí britský parlament. Regionální index STOXX Europe 600 oslabil o 0,32 % na 391,84 bodu, za celý týden ale zpevnil o 0,06 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,44 % na 7 150,57 bodu (týden: -1,33 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,65 % na 5 636,25 bodu (týden: -0,52 %) a německý DAX klesl o 0,17 % na 12 633,6 bodu (týden: +0,97 %).

Kryptoměny jako novodobá zlatá horečka: Jak na ní vydělat?
Zlatá horečka na přelomu 19. a 20. století dokázala přinést bohatství hrstce zlatokopů, nepochybně spolehlivěji ale tehdy navyšovali příjmy výrobci lopat, krumpáčů a dalšího vybavení. Se současným nástupem kryptoměn to může být podobné - může vyjít spekulace na růst ceny bitcoinu nebo jiné digitální měny, velké peníze ale v každém případě tečou do budování infrastruktury, vznikají nové fondy a celá odvětví dávají ve svých byznysových plánech prostor technologii blockchainu. A právě sázka na ně může být zajímavá i pro ty, kdo samotné kryptoměny z jakéhokoli důvodu nakupovat nechtějí, vysvětlil na podzimním Investičním fóru Karel Fillner ze společnosti Invictus mining.
Má smysl nyní časovat sazby aneb Tržní téma, ze kterého (roz)bolí hlava
(Nejen) americké vládní dluhopisy v posledním roce dělají investorům radost, možná až nečekanou. Ceny aktiv s pevným výnosem rostou, otázkou tak zůstává, zda a jak jejich výkonnost ještě vylepšit.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 korun zdražily akcie antivirové firmy Avast, která v pátek reportovala výsledky hospodaření. Objem obchodů byl s 494 miliony korun průměrný. Za celý uplynulý týden se index PX zvýšil o 2,9 %.

Mobil, tablet & spol. v rukou studentů: Má to své výhody i nevýhody, shodují se experti
Mobilní telefon může být dobrý sluha (studenta), ale velice zlý pán. Do jisté míry je tedy pochopitelné, že jej – podobně jako další technologie – někteří učitelé v hodinách zakazují. Šťastnějším řešením je ale tablety a další vychytávky studentům poskytnout, a tím mít kontrolu nad tím, co na nich (ne)mohou během výuky dělat, řekl na platformě Alter Eko člen vedení společnosti Microsoft pro Česko a Slovensko Dalibor Kačmář učiteli z pražského Gymnázia Jana Palacha Janu Kubíčkovi.
ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině října?

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů, čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a Japonsko odtajní výsledek obchodní bilance. Dopoledne pak bude patřit německé výrobní inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě firma Logitech International a v USA například společnosti Halliburton a TD Ameritrade Holding. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson odeslal nepodepsanou žádost o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o dohodě o brexitu. Nejprve je podle ní nutné obsah dohody převést do britského práva. Vláda premiéra Borise Johnsona tak utrpěla další porážku. Ministerský předseda už do Bruselu poslal dopis s žádostí o odklad odchodu z EU, avšak bez svého podpisu. V druhém dopisu, tentokrát už řádně podepsaném, premiér píše, že odklad brexitu nedoporučuje. Třetí dopis od britského velvyslance při EU uvádí, že první dopis je stanoviskem parlamentu, nikoli vlády.

6. MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO

Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl v sobotu Mezinárodní měnový fond v komuniké. MMF si uvědomuje, že je nezbytné se tímto problémem zabývat, což zahrnuje i reformu Světové obchodní organizace (WTO).

7. Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma možná poskytla Federálnímu úřadu pro letectví zavádějící informace o klíčovém bezpečnostním systému letounů 737 MAX, jejichž provoz byl letos v důsledku dvou vážných nehod přerušen. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Reuters.

8. FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce

Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních telefonech. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla viceprezidentka pro veřejné záležitosti v Huawei US Joy Tanová. Kvůli sankcím nesmějí americké firmy obchodovat s čínskou společností.

9. Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT firmách

Ruská vláda podpořila návrh zákona, který omezuje zahraniční vlastnictví ve velkých společnostech v sektoru informačních technologií pod 50 %. To by znamenalo další upevnění státní kontroly nad internetem. S odvoláním na zprávu na parlamentním webu o tom v neděli informovala agentura Reuters.

10. Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu

Americký prezident Donald Trump po ostré kritice upustil od svého plánu uspořádat příští summit nejvyspělejších ekonomik světa G7 ve svém golfovém rezortu na Floridě. Podle agentury Reuters to Trump napsal v sobotu na Twitteru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Muž chtěl od Applu milion rublů za homosexualitu, žalobu stáhl

Moskvan, který požadoval od firmy Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála, žalobu stáhl. Muž podle své advokátky nevydržel zájem médií o případ a obával se výhrůžek od fanoušků žalované firmy. Právníci Applu se k věci odmítli vyjádřit.

"Žalobce nevydržel a požádal mě, abych stáhla žalobu, prostě se nároků zříká a nebude se k nim vracet. Tím to pro nás končí," oznámila Sapidžat Gusnijevová. "Dospěli jsme k závěru, že je nezbytné věc uzavřít, protože příští jednání soudu mělo být veřejné," vysvětlila s tím, že žalobce by už nemohl zůstat v anonymitě, u soudu by zaznělo jeho jméno. A žít v Rusku jako gay prý není nic jednoduchého.

Moskvan požadoval od Applu v přepočtu asi 362 000 Kč jako odškodnění za morální újmu kvůli mobilní aplikaci umožňující práci s kybernetickými měnami. Když mu totiž namísto objednaných bitcoinů přibylo na účtu 69 jednotek měny GayCon se sloganem "Neodsuzuj, dokud jsi to nezkusil", rozhodl se pro pokus na vlastní kůži: rozešel se se svou dívkou a navázal vztah s mužem. Následoval prý morální rozvrat a duševní újma, protože se nedokáže vrátit k tradičním hodnotám a neumí si poradit s následky, tvrdil v žalobě, kterou moskevský soud přijal k posouzení.

Důvěra investorů v německou ekonomiku výrazně vzrostla
před hodinou

Důvěra investorů v německou ekonomiku výrazně vzrostla

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v srpnu po červencovém poklesu vzrostla nad očekávání. Vyplývá to z...
Německo ZEW
Asijské akcie v úterý převážně rostly
Asijské akcie v úterý převážně rostly
10:30

Asijské akcie v úterý převážně rostly

Asijské akcie v úterý převážně rostly a odrážely pozitivní sentiment z Wall Street. Trhy tak reagovaly na fakt, že...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Zisk Raiffeisen Bank International ve druhém čtvrtletí výrazně klesl,…
Zisk Raiffeisen Bank International ve druhém čtvrtletí výrazně klesl,…
10:15

Zisk Raiffeisen Bank International ve druhém čtvrtletí výrazně klesl, překonal však odhady

Rakouské společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) v letošním druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 44 ...
Evropské banky Finanční sektor Raiffeisen
Zaměstnanost v Británii ve druhém čtvrtletí klesla nejvýrazněji od…
09:10

Zaměstnanost v Británii ve druhém čtvrtletí klesla nejvýrazněji od roku 2009

Zaměstnanost v Británii se ve druhém čtvrtletí snížila o 220 tisíc osob, což představuje nejvýraznější pokles od roku...
Pracovní trh Spojené království Nezaměstnanost
Mnuchin: Burzy v USA vyřadí firmy nedodržující účetní normy
08:24

Mnuchin: Burzy v USA vyřadí firmy nedodržující účetní normy

Firmy z Číny a dalších zemí, které nebudou dodržovat americké účetní normy, budu na konci příštího roku vyřazeny z...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Asijské akcie
Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk,…
Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk,…
08:10

Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk, vedení mírně zlepšilo celoroční výhled

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí letošního roku čistý zisk meziročně o 9 % na 14,7 miliardy Kč....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Co musíte ráno vědět (11. srpna)
Co musíte ráno vědět (11. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, co hrozí v nejbližších letech Evropanům a jaký zajímavý...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil

Americké akcie zahájily týden smíšeně. Investoři se namísto technologií uchylují k hodnotovým akciím a čekají na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi
včera v 19:15

Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi

Americká společnost Apple v Rusku zneužila svého dominantního postavení na trhu s mobilními aplikacemi pro přístroje...
Apple Rusko Mobilní telefony
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden v zelených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně rostly. Dění na burzách stále ovlivňují zejména vývoj v USA,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti
včera v 17:46

McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's podal žalobu na svého bývalého generálního ředitele...
McDonald's Americké akcie
Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad…
Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad…
včera v 17:11

Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad zisku

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group čeká za první pololetí meziroční propad zisku před zdaněním o 22 % na...
Vienna Insurance Group (VIG) Evropské akcie Akcie ČR
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank

Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí stoupl o 0,84 % na 914,89 bodu. Dařilo se hlavně bankám,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (10. srpna)
včera v 15:38

Ze světa investičních doporučení (10. srpna)

Které akcie si v úvodu týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
včera v 15:25

Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu

Skupina 13 amerických senátorů z obou hlavních politických stran požádala Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR)...
Spojené státy americké (USA) Daně
Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě
včera v 15:00

Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě

Hotelová společnost Marriott International se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 234 milionů USD ve srovnání se...
Turismus a cestovní ruch Spojené státy americké (USA) Výsledková sezóna