Co musíte ráno vědět (21. října)
|

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo sobotní hlasování o brexitové dohodě v britské Dolní sněmovně a jak skončil případ muže, který žaloval Apple za to, že se z něj stal jeho vinou homosexuál? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a neuspokojivá data o vývoji čínské ekonomiky totiž převážily nad příznivými firemními výsledky. Index Dow v pátek odepsal 0,95 % na 26 770,20 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,39 % na 2 986,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite poklesl o 0,83 % na 8 089,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,34 % na 14,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 1,75 %. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,17 %, S&P 500 se zvýšil o 0,54 % a Nasdaq Composite přidal 0,40 %.

Elektromobilní válka: Tesla vs. BYD
Revoluci na poli elektromobility odstartovala americká Tesla. Dost pravděpodobně to ale nebude ona, kdo se zaslouží o její roztočení na plné obrátky.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 přidal půl procenta, investory zajímaly výsledky firem a vývoj jednání o mezinárodním obchodu
Hlavní americké akciové indexy (s výjimkou Dow) vzrostly a S&P 500 si připsal druhou zelenou týdenní svíčku v řadě, konkrétně posílil o 0,54 %.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by naznačily, zda dohodu o brexitu o víkendu schválí britský parlament. Regionální index STOXX Europe 600 oslabil o 0,32 % na 391,84 bodu, za celý týden ale zpevnil o 0,06 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,44 % na 7 150,57 bodu (týden: -1,33 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,65 % na 5 636,25 bodu (týden: -0,52 %) a německý DAX klesl o 0,17 % na 12 633,6 bodu (týden: +0,97 %).

Kryptoměny jako novodobá zlatá horečka: Jak na ní vydělat?
Zlatá horečka na přelomu 19. a 20. století dokázala přinést bohatství hrstce zlatokopů, nepochybně spolehlivěji ale tehdy navyšovali příjmy výrobci lopat, krumpáčů a dalšího vybavení. Se současným nástupem kryptoměn to může být podobné - může vyjít spekulace na růst ceny bitcoinu nebo jiné digitální měny, velké peníze ale v každém případě tečou do budování infrastruktury, vznikají nové fondy a celá odvětví dávají ve svých byznysových plánech prostor technologii blockchainu. A právě sázka na ně může být zajímavá i pro ty, kdo samotné kryptoměny z jakéhokoli důvodu nakupovat nechtějí, vysvětlil na podzimním Investičním fóru Karel Fillner ze společnosti Invictus mining.
Má smysl nyní časovat sazby aneb Tržní téma, ze kterého (roz)bolí hlava
(Nejen) americké vládní dluhopisy v posledním roce dělají investorům radost, možná až nečekanou. Ceny aktiv s pevným výnosem rostou, otázkou tak zůstává, zda a jak jejich výkonnost ještě vylepšit.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 korun zdražily akcie antivirové firmy Avast, která v pátek reportovala výsledky hospodaření. Objem obchodů byl s 494 miliony korun průměrný. Za celý uplynulý týden se index PX zvýšil o 2,9 %.

Mobil, tablet & spol. v rukou studentů: Má to své výhody i nevýhody, shodují se experti
Mobilní telefon může být dobrý sluha (studenta), ale velice zlý pán. Do jisté míry je tedy pochopitelné, že jej – podobně jako další technologie – někteří učitelé v hodinách zakazují. Šťastnějším řešením je ale tablety a další vychytávky studentům poskytnout, a tím mít kontrolu nad tím, co na nich (ne)mohou během výuky dělat, řekl na platformě Alter Eko člen vedení společnosti Microsoft pro Česko a Slovensko Dalibor Kačmář učiteli z pražského Gymnázia Jana Palacha Janu Kubíčkovi.
ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině října?

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů, čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a Japonsko odtajní výsledek obchodní bilance. Dopoledne pak bude patřit německé výrobní inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě firma Logitech International a v USA například společnosti Halliburton a TD Ameritrade Holding. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson odeslal nepodepsanou žádost o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o dohodě o brexitu. Nejprve je podle ní nutné obsah dohody převést do britského práva. Vláda premiéra Borise Johnsona tak utrpěla další porážku. Ministerský předseda už do Bruselu poslal dopis s žádostí o odklad odchodu z EU, avšak bez svého podpisu. V druhém dopisu, tentokrát už řádně podepsaném, premiér píše, že odklad brexitu nedoporučuje. Třetí dopis od britského velvyslance při EU uvádí, že první dopis je stanoviskem parlamentu, nikoli vlády.

6. MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO

Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl v sobotu Mezinárodní měnový fond v komuniké. MMF si uvědomuje, že je nezbytné se tímto problémem zabývat, což zahrnuje i reformu Světové obchodní organizace (WTO).

7. Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma možná poskytla Federálnímu úřadu pro letectví zavádějící informace o klíčovém bezpečnostním systému letounů 737 MAX, jejichž provoz byl letos v důsledku dvou vážných nehod přerušen. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Reuters.

8. FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce

Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních telefonech. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla viceprezidentka pro veřejné záležitosti v Huawei US Joy Tanová. Kvůli sankcím nesmějí americké firmy obchodovat s čínskou společností.

9. Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT firmách

Ruská vláda podpořila návrh zákona, který omezuje zahraniční vlastnictví ve velkých společnostech v sektoru informačních technologií pod 50 %. To by znamenalo další upevnění státní kontroly nad internetem. S odvoláním na zprávu na parlamentním webu o tom v neděli informovala agentura Reuters.

10. Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu

Americký prezident Donald Trump po ostré kritice upustil od svého plánu uspořádat příští summit nejvyspělejších ekonomik světa G7 ve svém golfovém rezortu na Floridě. Podle agentury Reuters to Trump napsal v sobotu na Twitteru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Muž chtěl od Applu milion rublů za homosexualitu, žalobu stáhl

Moskvan, který požadoval od firmy Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála, žalobu stáhl. Muž podle své advokátky nevydržel zájem médií o případ a obával se výhrůžek od fanoušků žalované firmy. Právníci Applu se k věci odmítli vyjádřit.

"Žalobce nevydržel a požádal mě, abych stáhla žalobu, prostě se nároků zříká a nebude se k nim vracet. Tím to pro nás končí," oznámila Sapidžat Gusnijevová. "Dospěli jsme k závěru, že je nezbytné věc uzavřít, protože příští jednání soudu mělo být veřejné," vysvětlila s tím, že žalobce by už nemohl zůstat v anonymitě, u soudu by zaznělo jeho jméno. A žít v Rusku jako gay prý není nic jednoduchého.

Moskvan požadoval od Applu v přepočtu asi 362 000 Kč jako odškodnění za morální újmu kvůli mobilní aplikaci umožňující práci s kybernetickými měnami. Když mu totiž namísto objednaných bitcoinů přibylo na účtu 69 jednotek měny GayCon se sloganem "Neodsuzuj, dokud jsi to nezkusil", rozhodl se pro pokus na vlastní kůži: rozešel se se svou dívkou a navázal vztah s mužem. Následoval prý morální rozvrat a duševní újma, protože se nedokáže vrátit k tradičním hodnotám a neumí si poradit s následky, tvrdil v žalobě, kterou moskevský soud přijal k posouzení.

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
24. 1. 2020 13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
24. 1. 2020 13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot