Co musíte ráno vědět (22. září)
|

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak rychle se podle Deutsche Bank zotaví světová ekonomika a jak řeší finanční experti z londýnské City stres způsobený koronavirem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět klesly. V závěru seance ale technologické tituly pomohly napravit část ztrát

Americké akcie na úvod týdne oslabily. Přispěly k tomu obavy z dalších opatření v Evropě proti šíření koronaviru a průtahy ohledně schválení dalšího záchranného balíku pro americkou ekonomiku. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,84 % na 27 147,70 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,16 % na 3 281,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,13 % na 10 778,80 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,55 % na 27,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 0,669 %. V závěru zabraly především některé velké technologické tituly. Zájem byl hlavně o akcie Applu (+3,03 %) a Microsoftu (+1,07 %), který oznámil akvizici velké herní společnosti. Index S&P 500 i tak uzavřel počtvrté za sebou ve ztrátě, což se stalo poprvé od února. Ceny ropy spadly o zhruba 4 %, zlato odepsalo bezmála dvě procenta a stříbro ztratilo přes sedm procent. Výprodeje se nevyhnuly ani nejsledovanějším kryptoměnám (bitcoin - 3 %, ethereum -6 %).

Kam banky, tam celý akciový trh?
Vousaté burzovní "pravidlo", že se ceny akcií bank vyvíjejí v souladu s vývojem celých tržních indexů, je bezvadné pravidlo. Potřebuje totiž pro své potvrzení výjimky. A jedna z nich je nyní ve hře.
Howard Marks (Oaktree Capital): Opravdu velké peníze vám mohou vydělat akcie, které byly pod největším tlakem. Dlouhodobý investiční horizont je nejdůležitější
V době, kdy jsou výnosy amerických vládních dluhopisů minimální, působí ostatní třídy aktiv o to atraktivněji. To ale neznamená, že výnosy z nich jsou nějaká velká hitparáda. Kdo chce výraznější zhodnocení peněz, nesmí se bát hledat mezi poraženými uplynulých měsíců a let, uvedl ve vysílání CNBC uznávaný investor Howard Marks.

2. Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal přes čtyři procenta

Akcie na západoevropských burzách v pondělí výrazně oslabily kvůli obavám z nových restriktivních opatření souvisejících se šířením koronaviru. Hlavní indexy klesly o více než 3 %, německý DAX ztratil dokonce více než 4 %. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 3,24 %, nejvíce od června, na 356,82 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 3,38 % na 5 804,29 bodu, německý DAX odepsal 4,37 % na 12 542,44 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 3,74 % na 4 792,04 bodu.

Stárnoucí populace jako protivítr pro fiskální podporu ekonomiky
V reakci na krizi vyvolanou pandemií koronaviru přistoupily vlády mnoha zemí k fiskálním opatřením v podobě vyšších výdajů (č)i nižších daní s cílem podpořit oživení hospodářství. Země s větším podílem starších lidí v populaci přitom mohou stát před podstatnou překážkou, píše analytička Nicole Gawlasová z České spořitelny.
7 akcií, na které se ptáte
V rámci pravidelných expertních tržních výhledů se často ptáte na konkrétní akcie. Protože se na mnohé z nich nedostane, předáváme je ke komentáři domácím burzovním expertům. Toto je sedm titulů pohledem analytika Petra Lajska ze společnosti Colosseum.

3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři procenta

Akcie na pražské burze na úvod týdne zlevnily, index PX v pondělí klesl o 1,35 % na 861,87 bodu. Pod nulou skončily všechny cenné papíry s výjimkou CME a TMR. Trh v Rybné tak následoval negativní sentiment na burzách v celé západní Evropě i za oceánem.

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše
Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí, rozhodli jsme se jubilejní dvoustý Investorský magazín pojmout jako takovou malou letní párty s osobnostmi, které mají co říci k dění na trzích a v ekonomice. Přijměte jej jako poděkování za diváckou přízeň.
ČEZ, O2 Czech Republic, Avast, PFNonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie ČEZ, O2 Czech Republic, Avastu a PFNonwovens domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Nabízíme jejich přehled, jak jej k 17. 9. 2020 shromáždila agentura Bloomberg.

4. Očekávané události

úterý vyjde v eurozóně index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech zaujmou prodeje starších nemovitostí. V Japonsku se ani v úterý obchodovat nebude a v Česku bude zveřejněna statistika zahraničního zadlužení země za druhý kvartál. Výsledky hospodaření zveřejní v USA mimo jiné společnost NIKE. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deutsche Bank: Světová ekonomika se plně zotaví do poloviny příštího roku

Německá bankovní společnost Deutsche Bank v pondělí zlepšila výhled světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Předpověděla, že globální hospodářství se již do poloviny příštího roku vrátí na úroveň z období před příchodem koronavirové krize.

6. Čínská centrální banka ponechala základní sazbu beze změny

Čínská centrální banka v pondělí ponechala roční primární úvěrovou sazbu, od níž se odvíjejí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, na úrovni 3,85 %. Pětiletá sazba činí 4,65 %. PBoC udržuje sazby na současných hodnotách již pátý měsíc v řadě, čímž se snaží udržet stabilní růst ekonomiky. Nedávná makrodata ukázala, že ekonomika se po krizi vyvolané koronavirem zotavuje.

7. Lufthansa propustí více lidí a na zemi nechá stát více letadel

Německá letecká společnost Lufthansa i přes masivní státní podporu propustí kvůli koronavirové krizi více zaměstnanců na plný úvazek než dosud plánovaných 22 000. Na zemi zůstane natrvalo nejméně 150 letadel z původních 760 strojů. Aerolinky to uvedly v pondělním sdělení. V aktuálním čtvrtletí se firma chystá odepsat zhruba 1,1 miliardy eur.

8. Vláda USA se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně WeChatu

Vláda Spojených států se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně čínské aplikace WeChat. V pondělí to podle agentury Reuters uvedlo americké ministerstvo obchodu. Soud v neděli pozastavil platnost pátečního nařízení, aby aplikace byla týž den odstraněna z obchodů s aplikacemi amerických firem Apple a Google. Vlastníkem aplikace WeChat je čínská společnost Tencent Holding.

WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem
Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech. Společnost Cisco věc nekomentovala.

9. Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Šéf podniku Guillaume Faury to uvedl v pondělním vydání deníku Le Parisien - Aujourd'hui en France. Potřeba k tomu podle něj budou investice v desítkách miliard eur.

10. Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun

Zahraniční dluh Česka klesl v letošním druhém čtvrtletí o 79,2 miliardy na 4,396 bilionu korun. Meziročně byl ale o 37,3 miliardy korun vyšší. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 77,5 % hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

City: Kokainem proti koronaviru

Pandemie covidu-19 dopadá nejen na ekonomiky jednotlivých zemí, ale i na psychiku lidí. V průzkumu Financial News více než polovina ze 125 finančních expertů z londýnské City uvedla, že více pociťuje stres. A ten někteří z nich řeší po svém. Pět procent oslovených odborníků uvedlo, že kvůli situaci způsobené koronavirem užívá více návykových látek či léků na předpis než dříve.

"Pro ty, kdo před příchodem koronaviru užívali návykové látky, mohl být fakt, že nemuseli vozit děti do školy nebo se setkávat s klienty, cestou ke ztrátě kontroly nad užíváním drog nebo léků na předpis," říká psychiatr Paul McLaren z Priory Wellbeing Centre. "A nejde jen o mladé lidi, jak by se mohlo zdát. Stres řeší návykovými látkami také starší ročníky. Co více, ani se tím příliš netají, což je poměrně znepokojující."

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna