Co musíte ráno vědět (23. července)
|

Co musíte ráno vědět (23. července)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, kolik miliard si (zase) vydělal Elon Musk díky úspěchu Tesly a jak koncentrované jsou výnosy na americkém akciovém trhu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posílily, investoři věnují pozornost výsledkové sezóně a geopolitice

Americké akcie ve středu navzdory přechodnému poklesu zpevnily. Pozornost investorů se nyní soustředí na firemní výsledky a napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,62 % na 27 005,84 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,57 % na 3 276,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,24 % na 10 706,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,09 % na 24,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 0,6 %.

Je klasická diverzifikace mrtvá?
Klasická diverzifikace spočívající v rozdělení peněz do různých tříd aktiv již v budoucnu nemusí fungovat. Podle analytiků z BlackRock totiž historická data a tradiční přístupy investorům v současných měnících se podmínkách příliš nepomáhají.
Jak si vedou fondy sociálně odpovědného investování vedle "klasické" konkurence?
Sociálně odpovědné investice jsou více než jiné strategie zhodnocování prostředků spojené s emocemi, vnímáním světa, uvažováním o tom, který byznys je etický (č)i udržitelný. Stále jde ovšem o investice, takže se musíme ptát, jak se jim daří ve srovnání se "standardními" přístupy a strategiemi.

2. Evropské akcie ve středu ovlivnil negativní koronavirový sentiment

Evropské akcie ve středu zamířily do červeného pásma. Panevropský index STOXX Europe 600, v němž jsou zastoupeny akcie firem i mimo eurozónu včetně britských, zakončil středeční seanci poklesem o 0,87 % na 373,44 bodu. Britský index FTSE 100 klesl o rovné procento na 6 207,10 bodu, hlavní ukazatel pařížské burzy CAC 40 odepsal 1,32 % na 5 037,12 bodu, index milánské burzy FTSE/MIB klesl o 0,6 % na 20 598,78 bodu a hlavní index frankfurtské burzy DAX odepsal 0,51 % na 13 104,25 bodu.

Ztratila vaše investice na hodnotě? Vrásky nejsou namístě, kolísání je normální
V době koronavirové krize to zažil snad každý investor – hodnoty i těch velice dobře diverzifikovaných portfolií prudce klesaly. Kdo nezpanikařil a nedělal nic, většinou vyhrál.

3. Pražská burza ve středu oslabila, Erste odepsala 2,4 %

Pražská burza dále oslabila, index PX ve středu klesl o 0,71 % na 944,08 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie spadly o téměř 2,4 %. O procento a půl zlevnily také cenné papíry Komerční banky, ztrácel i ČEZ nebo pojišťovna VIG. Naopak se ziskem uzavřely technologická společnost Avast a MONETA Money Bank.

Měny v druhém pololetí: Zbavovat se dolaru nemá smysl
Přestože zemí nejvíce zasaženou epidemií nemoci COVID-19 jsou USA, dolar v prvním pololetí sehrál roli bezpečného přístavu velice úspěšně. Co čekat na měnovém trhu ve zbytku roku?

4. Očekávané události

Čtvrteční ráno bude patřit zprávě o důvěře německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, odpoledne se investoři v USA zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Evropská komise ještě zveřejní předběžný červencový index spotřebitelské důvěry v eurozóně. Výsledky budou reportovat například společnosti AT&T, Diageo, Intel, Kimberly-Clark, TOTAL, Twitter či T-Mobile US. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Musk splnil podmínky pro získání další mimořádné odměny

Generální ředitel Tesly Elon Musk splnil podmínky pro výplatu odměny 2,1 miliardy USD. Od května je to již druhá mimořádná odměna, kterou dostane díky masivnímu růstu akcií společnosti.

Tesla navzdory koronaviru i za druhé čtvrtletí vykázala zisk, otevírá se jí cesta do indexu S&P 500
Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním druhém čtvrtletí navzdory koronavirové krizi vydělal 104 milionů dolarů. Poprvé v historii se mu tak podařilo udržet se v zisku čtyři čtvrtletí za sebou, což je podmínka pro zařazení podniku do akciového indexu S&P 500. Akcie Tesly si po zveřejnění výsledků připisovaly v after-marketu zhruba pět procent.

6. Royal Bank of Scotland po 300 letech mění název na NatWest

Přední britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) po 300 letech mění název, od středy se jmenuje NatWest Group. Změnou, kterou banka oznámila už v únoru, si chce zlepšit image. Za globální finanční krize před více než deseti lety ji totiž musela zachraňovat britská vláda penězi daňových poplatníků. Skupina RBS zahrnuje mimo jiné divize RBS, NatWest a Ulster Bank. Ohlášená změna se týká názvu celé skupiny. Značka RBS bude sice zachována, používat se ale bude zejména ve Skotsku.

7. Twitter kvůli konspirační teorii QAnon maže tisíce účtů

Sociální síť Twitter v noci na středu ohlásila tvrdý postup proti obsahu spojenému s konspirační teorií QAnon, který se může dotknout více než 100 000 účtů. Za posledních několik týdnů prý v této souvislosti smazala přes 7 000 profilů kvůli koordinovanému obtěžování jiných uživatelů a porušování dalších pravidel. Podle zdrojů deníku The New York Times chystá podobná opatření i Facebook.

8. Napětí mezi USA a Čínou roste

Čína oznámila, že jí Spojené státy nařídily, aby uzavřela svůj konzulát v Houstonu. Tento krok přichází v době, kdy USA zpřísňují pravidla pro čínské diplomaty, novináře a další osoby. Uzavření konzulátu znamená další ránu pro rychle se zhoršující vztahy mezi Spojenými státy a Čínou.

9. Reuters: Francie do roku 2028 de facto vyloučí Huawei z 5G sítí

Francouzské úřady sdělily telekomunikačním operátorům plánujícím nákup zařízení čínské společnosti Huawei pro sítě páté generace (5G), že povolení pro tato zařízení nebude možné po jejich vypršení obnovit. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že vzhledem k době platnosti povolení to v podstatě znamená postupné vyloučení Huawei z francouzských sítí 5G do roku 2028.

10. Americká vláda tlačí na Pfizer, aby vyrobil miliony dávek vakcíny

Spojené státy zaplatí farmaceutické firmě Pfizer 1,95 miliardy dolarů za výrobu a dodání 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, pokud se během testování na lidech prokáže jako bezpečná a účinná. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb dodalo, že podle této dohody mohou USA získat dalších 500 milionů dávek.

BONUS

Ti velcí vs. ti ostatní

Americký akciový trh je v poslední době stále více koncentrován. Za většinou výnosů stojí několik vybraných firem, přičemž 98 % akcií v indexu S&P 500 od dubna nezaznamenalo prakticky žádný růst.

Když se posuneme dál, tak pět největších společností představuje pětinu celé tržní kapitalizace indexu S&P 500. Jen za poslední rok jejich relativní síla v indexu vzrostla o pět procentních bodů, což je vyšší tempo růstu než v roce 2000.

A na závěr ještě graf, z něhož je patrné, že tržní kapitalizace firem Google, Amazon, Microsoft a Apple (nová zkratka GAMA) je dnes větší než celý japonský trh. Také máte pocit, že to není dlouhodobě udržitelné?

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
před hodinou

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR