Co musíte ráno vědět (23. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak špatně je tom Evropa a jaký významný den si včera připomněl svět? Nejen to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně zpevnily, ceny ropy se částečně zotavily

Akcie ve Spojených státech ve středu výrazně zpevnily. Přispěla k tomu skutečnost, že ceny ropy se po propadu částečně zotavily, a očekávání, že americký Kongres tento týden kvůli koronavirové krizi schválí další balík pomoci v objemu takřka 500 miliard dolarů. Index Dow si připsal 1,99 % na 23 475,82 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,29 % na 2 799,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,81 % na 8 495,38 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,55 % na 41,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o pět bazických bodů na 0,619 %.

Americké akcie a riziko přílišného důrazu na ocenění
Analytici výrazně snížili výhledy ziskovosti amerických veřejně obchodovaných firem. To i vzhledem k rally cen akcií z březnových minim a možnosti, že zisky společností budou ještě citelně slabší, dává zapomenout na atraktivní ocenění akcií, kterého byly v březnu plné komentáře dlouhodobých býků. Na smyslu investování do akcií to nicméně mnoho nemění.
Akcie ožily, Wall Street ale hýří (i) pesimismem
Chaos v ekonomice se v posledních dnech projevuje také na akciových trzích, kde sice indexy přidaly po rychlém propadu již desítky procent, ovšem analytici zhusta pokračují ve snižování investičních doporučení.

2. Na evropské trhy se ve středu i díky růstu cen ropy vrátil optimismus

Ceny ropy ve středu zaznamenaly silný růst. Optimismus se pak projevil také na evropských akciových trzích, které sice začaly den v červených číslech, avšak nakonec si připsaly solidní zisky. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,8 % na 330,14 bodu, britský FTSE 100 skončil se ziskem 2,3 % na 5 770,63 bodu, DAX vzrostl o 1,61 % na 10 415,03 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,25 % na 4 411,80 bodu.

Čísla hovoří jasně: Americké akcie mohou za dvacet let vyskočit na pětinásobek
Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Tak zní věta, kterou najdete pod každým investičním produktem. Co když ale tak docela neplatí?

3. Pražská burza ve středu posílila, nahoru jí pomohly akcie bank

Pražská burza ve středu po dvou propadech posílila, index PX se zvýšil o 0,5 % na 834,31 bodu. Nahoru burze pomohly hlavně akcie bank. Se ztrátou skončily jen dvě z hlavních emisí pražské burzy. Akcie mediální skupiny CME v reakci na hospodářské výsledky firmy za první čtvrtletí zdražily o 5,47 % na 92,50 Kč.

Ropa zadarmo jako další střípek do mozaiky krizí a co to (ne)znamená pro akcie ČEZ
Propad cen některých kontraktů na dodávky ropy zatřásl světovými trhy. Může jít o projev další z dílčích krizí (ropné) v době, kdy jsou na stole krize koronavirová, dluhová a další. Společnosti jako ČEZ by nemusely mít s turbulencemi na ropném trhu bezprostředně větší problémy, globální recese ale ovlivní poptávku po elektřině, uvedl v úterním rozhovoru pro Investiční web analytik z J&T Banky a odborník na energetiku Michal Šnobr.

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů za duben. Ráno vyjdou v Británii ještě data o maloobchodních tržbách a v Německu index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne se v USA investoři zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky odtajní v Evropě CaixaBank nebo Unilever a v USA mimo jiné Eli Lilly, Southwest Airlines, Amazon.com a Intel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: V bouřlivém vztahu Itálie s Evropou se něco pokazilo

Základy Evropské unie byly položeny před šesti desítkami let v Římě a někteří státní představitelé si nyní ve věčném městě začínají myslet, že jsou svědky počátku jejího rozpadu, napsala agentura Bloomberg. Poté co britský premiér Boris Johnson a zastánci brexitu pohřbili pečlivě pěstěný mýtus o nezvratnosti unie, její přívrženci začali tvrdit, že Británie je zvláštní případ, ostrovní národ, který se nikdy nemůže zcela kontinentu oddat. Jinak se to ale má, když se proti Bruselu staví Itálie.

6. ECB signalizovala, že nebude kupovat dluhopisy přímo od vlád

Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že nepřikročí k přímým nákupům dluhopisů od vlád členských zemí eurozóny. Prezidentka ECB Christine Lagardeová takové nákupy označila za nezákonné. Skepticky se vyjádřila i k možnosti podpořit ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí rozdáváním hotovosti lidem.

7. YPO: Krachu se bojí 11 % šéfů společností po celém světě

Polovina výkonných ředitelů společností po celém světě má za to, že šíření koronaviru jejich podnik vážně ohrožuje. Jedenáct procent šéfů společností si pak myslí, že jejich firma ekonomické dopady pandemie nepřežije. Prognózu ve středu zveřejnila organizace YPO, která sdružuje přes 29 000 vedoucích pracovníků ze 130 zemí.

8. Slovensko loni hospodařilo hůře proti plánům i proti roku 2018

Slovensko loni nedodrželo své původní rozpočtové plány a hospodařilo hůře i v porovnání s rokem 2018. Podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky se zvýšil na 1,3 % proti předloňskému deficitu 1,05 % hrubého domácího produktu. Informoval o tom ve středu slovenský statistický úřad. Letošní kondici státních financí ovlivní dopady pandemie nemoci covid-19. Slovenský ministr financí Eduard Heger novinářům řekl, že letos schodek veřejných financí překročí hranici pěti procent HDP a že výrazně vzroste zadlužení státu.

9. Německo letos počítá s růstem zadlužení nad 75 % HDP

Německo letos počítá s růstem zadlužení z 60 % na 75,25 % hrubého domácího produktu (HDP). Na vině jsou zejména půjčky a protikoronavirová opatření, uvedlo ve středu ministerstvo financí. Země by se ale v poměru k HDP i tak měla zadlužit méně než za globální finanční krize před deseti lety, uvedla agentura Reuters.

10. Průzkum: Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci

Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové oslovení agenturou Reuters. Podle posledního průzkumu, který agentura vedla od minulého úterý a zveřejnila ve středu, klesla ekonomika eurozóny v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu se sníží o 9,6 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Den Země

Den Země je tradičním mezinárodním dnem, který se slaví už od 22. dubna 1970, kdy se za zdravější životní prostředí demonstrovalo na několika místech v USA. Od roku 1990 pak tento den slaví celý svět, takže vlastně celá Země. Při této příležitosti si můžete poslechnout, co k tomu říká prezidentka Slovenské republiky.

Možná se ptáte, proč právě slovenská prezidentka? Protože se to hrozně dobře poslouchá a všichni tomu (snad) rozumíme. Jasně, bylo by lepší, kdybychom sem mohli dát něco od českého prezidenta. Ale jste si jistí, že to chcete?

Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů
před hodinou

Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů

Rusko se rozhodlo zavést dočasný zákaz dovozu ropných produktů do země, který by měl trvat do konce března. Zákaz...
Rusko Ropa
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
11:52

VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem

Německý koncern Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za jejich vůz...
Auta Volkswagen Podvod
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila
11:04

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila, a zastavila tak propad z předchozích dvou měsíců. V...
Německo Index Ifo Koronavirus
BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber
10:19

BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber

Britská automobilka Jaguar Land Rover kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu...
Auta Spojené království Koronavirus
Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla
09:50

Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla

Důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál...
Česká republika Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000
09:34

Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem...
Česká republika Daně Koronavirus
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
09:05

EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
08:45

Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 %, nejvíce...
Německo HDP Recese
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit bankrot...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
23. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti, ceny nahoru žene z velké míry Fed

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
23. 5. 2020 12:24

"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli…
23. 5. 2020 09:09

ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím

Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. Serveru iROZHLAS...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje
23. 5. 2020 08:11

Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje

Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů,...
Twitter Sociální sítě Koronavirus