Co musíte ráno vědět (23. září)
|

Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co čekají ekonomové od České národní banky a která slavná společnost slaví 130 let od svého vzniku? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská delegace jen dva dny před pokračováním americko-čínských rozhovorů o obchodu nečekaně zrušila návštěvu amerických států Montana a Nebraska plánovanou na příští týden. Index Dow v pátek klesl o 0,59 % na 26 935,07 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,49 % na 2 992,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,8 % na 8 117,67 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,04 % na 15,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,72 %. Za celý týden index Dow klesl o 1,05 %, S&P 500 se snížil o 0,51 % a Nasdaq Composite odepsal 0,72 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Útok na historická maxima nevyšel, index S&P 500 mírně oslabil
Páteční pokles indexu S&P 500 o 0,49 % znamenal i ztrátu za celý týden, konkrétně o 0,51 %.
Beyond Meat: (Kdy) narazí bezmasé burgery na tvrdou finanční realitu?
Úpis akcií společnosti Beyond Meat, jež vznikla v roce 2009, se zařadil mezi nejúspěšnější v historii, když titul během tří měsíců na burze zaznamenal růst o více než 800 %. Akcie sice následně za měsíc odepsaly 35 %, stále jsou ale stovky procent nad 25 USD, tedy upisovací cenou v rámci květnové nabídky. Co (ne)čekat od cenných papírů výrobce náhrady masa, rozebírají analytici z České spořitelny.
Proč recese (ne)jsou problém pro investory?
Někdy se zdá, že se lidé obávají příští recese prakticky okamžitě poté, co skončí ta předchozí. Na jednu stranu to lze pochopit, protože nejde o nic příjemného, na druhou stranu ale není dobré žít v obavách jen proto, že víme o cykličnosti ekonomiky a trhu.

2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu. Investoři se před víkendem nepouštěli do velkých obchodů, nadále sledují především dění kolem americko-čínské obchodní války a další vyjádření k útoku na saúdskoarabské rafinérie. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl v pátek o 0,29 % na 392,95 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,3 %. Britský index FTSE 100 se snížil o 0,16 % (týden: -0,31 %), německý DAX ale zpevnil o 0,08 % (v týdenním horizontu beze změny) a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,56 % (týden: +0,62 %).

Snížení sazeb podle Járy Cimrmana
Když centrální banka sníží úrokovou sazbu, měnové kurzy, akciové indexy a výnosy dluhopisů s dlouhou splatností se často hýbou nevyzpytatelně. Velkou roli hraje to, jak se do poslední chvíle před oznámením změny měnové politiky měnila očekávání a pozice investorů a spekulantů.

3. Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento

Pražská burza v pátek třetí den v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou Avastu a O2 Czech Republic. Brzdou výraznějšího růstu byly akcie Philip Morris ČR. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o procento.

České nemovitosti: Korekce ano, ale ceny klesnou jen mírně
V Česku lze očekávat mírnou korekci cen na realitním trhu, a to zdaleka ne ve všech regionech. Platí to za předpokladu, že nedojde ke zhoršení vnějších ekonomických podmínek. Vyplývá to ze studie České bankovní asociace.

4. Očekávané události

V úvodu týdne vyjdou v řadě zemí předběžné indexy nákupních manažerů, ve Španělsku budou oznámena data o obchodní bilanci a v USA vyjde index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí. Změna sazeb do konce letošního roku je tak nepravděpodobná, uvedli ekonomové.

6. Před pondělním klimatickým summitem OSN v New Yorku slíbily desítky firem snížit emise

Téměř 90 velkých světových firem působících v široké škále odvětví od potravinářství po cementářský průmysl slíbilo omezit emise skleníkových plynů v rámci nové kampaně, jejímž cílem je přimět nadnárodní podniky k ekologičtějšímu chování. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na organizátory akce.

7. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně stoupla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat stoupla, zůstává ale v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -6,5 bodu z -7,1 bodu v srpnu, čekal se růst jen na -7 bodů.

8. Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová

Novou výkonnou ředitelkou britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland se stane Alison Roseová. RBS tak bude první z velkých britských bank, v jejímž čele bude stát žena. Roseová ve funkci nahradí od 1. listopadu Rosse McEwana, který vedl banku od roku 2013 a teď odchází do vedení National Australia Bank.

9. Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %, aby podpořila domácí ekonomiku v době obchodní války se Spojenými státy. K mírnému snížení sazby přistoupila už druhý měsíc za sebou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tato slavná společnost slaví 130 let

Nejprve to, jak firma působila původně ve své domovské zemi.

Pak takový hrubý překlad, který už prozrazuje prakticky vše.

Ano, 130. narozenin se dočkala společnost Nintendo. S hrdiny elektronických her Donkey Kongem a Mariem či s Pokémony prožily kus života miliony příznivců. Společnost Nintendo za posledních více než 30 let uvedla na trh několik herních systémů a stovky her. Pronikla také do světového trojlístku největších výrobců herních konzolí a vyšvihla se mezi největší japonské firmy podle tržní kapitalizace. Málokdo však ví, že na počátku úspěšného byznysu, založeného před 130 lety (23. září 1889) stály hrací karty.

Manufakturu na výrobu hracích karet založil v Kjótu tehdy třicetiletý Fusadžiró Jamauči. Obchody s ručně malovanými kartami hanafuda utěšeně rostly i po jeho smrti. Tučné výdělky z prodeje karet s Disneyho postavičkami pak umožnily Fusadžiróově vnukovi Hirošimu zkusit štěstí i v jiných oblastech podnikání. Nintendo se tak rozrostlo o řetězec hodinových hotelů, taxi službu i televizní síť. Podniky byly ale prodělečné a fungovaly jen přechodnou dobu v 60. letech.

K vývoji videoher se firma dostala přes výrobu světelných pistolí používaných při simulaci lovu kachen. V roce 1972 si zajistila práva distribuovat v Japonsku vůbec první herní konzoli. Marketingový úspěch zopakovala i o pět let později, když představila svou první herní konzoli pojmenovanou Color TV Game.

Skutečné pozdvižení ale přišlo až s Donkey Kongem (1981), hrou určenou pro vzkvétající segment videoherních automatů. Tu vymyslel mladý designér Šigeru Mijamoto, později jedna z nejznámějších tváří Nintenda a herního průmyslu vůbec. V žánru se poprvé objevil kníratý Mario (tehdy ještě jako Jumpman), který zachraňoval dámu svého srdce před zuřícím lidoopem.

Postavička italsko-amerického instalatéra Maria od té doby účinkovala ve více než 200 hrách a stala se fenoménem podobně jako osudy kapesních příšerek, Pokémonů, které rozpoutaly celosvětovou mánii na přelomu tisíciletí.

Nintendo od počátku 80. let vyvíjelo stolní konzoli, která by hráčům dovolila přehrávat i jiné než výrobcem předem nainstalované hry. Konzole Nintendo Entertainment System (1985) takzvanému cartridgeovému systému distribuce her odpovídala a s 60 miliony prodaných kusů se stala nejprodávanějším 8bitovým herním systémem.

Naproti tomu Game Boy, uvedený na trh roku 1989, s logickou hrou Tetris, se stal komerčním hitem mezi kapesními herními konzolemi. Během let se elektronického zařízení, jež přineslo miliony hodin zábavy nejen teenagerům, prodalo 118 milionů kusů a společnost Nintendo se díky němu stala jedním z největších hráčů v herním průmyslu.

Z poslední doby velký úspěch zaznamenaly hry s pokémony, na jejichž úspěch navázal kreslený seriál, několik kreslených filmů a počítačových i karetních her. Velký ohlas sklidila hlavně hra pro mobily Pokémon Go.

V roce 2017 společnost Nintendo uvedla novou herní konzoli Switch, díky které v uplynulém finančním roce zvýšila zisk o 39 % na 194 miliard jenů (40 miliard Kč) a tržby o 14 % na 1,2 bilionu jenů. Switch je hybridní herní přístroj, který funguje jako konzole i jako tablet. V prodejích zařízení Switch společnost v uplynulém roce ale zaostala za plánem. Prodala jich 17 milionů, což bylo o tři miliony méně, než předpokládala. V nynějším finančním roce počítá s prodejem 18 milionů konzolí.

Předchozí konzoli Wii U japonský podnik uvedl na trh v roce 2012, zájem o tento přístroj ale zaostal za očekáváním. Firma dosud prodala zhruba 13 milionů zařízení Wii U. Prodej předchozí konzole Wii, uvedené na trh v roce 2006, přitom překonal 100 milionů kusů.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se Evropská komise dívá na rozpočtové plány Itálie a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům některých firem

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly, když investory zklamaly hospodářské výsledky firem jako McDonald's či...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu
včera v 20:07

SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vloží 6,5 miliardy dolarů prostřednictvím půjček a...
Japonské akcie Asijské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění v britském parlamentu

Evropské akcie zakončily úterní obchodování v zelených číslech, seanci však uzavřely pouze s mírnými zisky. Investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
včera v 17:05

Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu...
Čína Byznys a podnikání Investice
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,35 % na 1 056,92 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU
včera v 16:27

Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU

Spolupráce zemí visegrádské skupiny (V4) má podle Čechů přínos hlavně ve společných politických krocích v Evropské...
Česká republika Evropská unie
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 2,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (22. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,6 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku
včera v 14:21

VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory pozastavení plánů na výstavbu nové továrny v Turecku nehledá pro...
Volkswagen Turecko Evropské akcie
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
včera v 14:05

Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk

Americká společnost McDonald's vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,61 miliardy USD, což je meziroční pokles o...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
včera v 13:46

Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč

Skupina Karo, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, získala na trhu START pražské burzy za nově vydané akcie od...
Karo Invest Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
včera v 13:40

Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 9,2 procenta na 1,61 miliard dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
včera v 13:10

Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 3...
Procter & Gamble Americké akcie Výsledková sezóna