Co musíte ráno vědět (24. července)
|

Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, proč je nový rozpočet EU v ohrožení a jak Faust ovlivnil češtinu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po nepříznivých údajích z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek zlevnily kvůli nepříznivým datům z trhu práce a smíšeným firemním výsledkům. Akcie technologické společnosti Apple se navíc dostaly pod tlak po zprávě, že firma ve Spojených státech čelí vyšetřování kvůli možnému klamání spotřebitelů. Index Dow ztratil 1,31 % na 26 652,33 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,23 % na 3 235,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,29 % na 10 461,42 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,24 % na 26,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,579 %.

Prezidentské volby, recese a americké akcie aneb Když si tak úplně nevyberete
Investoři na americkém akciovém trhu musejí v těchto týdnech vedle jiných kličkovat mezi dvěma podstatnými tématy. Jedním z nich je samozřejmě covid-19, druhým pak blížící se prezidentské volby. Právě na volební cyklus přitom trhy historicky reagují poměrně silně.
Čím nahradit portfolio 60/40?
Klasické portfolio 60/40 (60 % akcie, 40 % dluhopisy) má za sebou skvělé období. V posledních letech šlo prakticky o jistotu, jak dlouhodobě vydělávat, aniž by investor riskoval všechny peníze na akciovém trhu. V současnosti to již ale tak skvělé není a nejspíše ani hned tak nebude. Co s tím?

2. Evropské akcie uzavřely ve čtvrtek smíšeně, investoři vyhodnocovali ekonomické ukazatele

Evropské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně. Investory nejdříve potěšila zpráva o náladě německých spotřebitelů, odpoledne ale opačně působily zpráva o spotřebitelské důvěře v eurozóně a dílčí data z amerického trhu práce. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,06 % na 373,65 bodu a britský FTSE 100 přidal 0,07 % na 6 211,44 bodu, zatímco francouzský CAC 40 odepsal 0,07 % na 5 033,76 bodu, index milánské burzy FTSE/MIB klesl o 0,7 % na 20 454,46 bodu a německý DAX se snížil o 0,01 % na 13 103,39 bodu.

Zdolá zlato poslední překážku na cestě k historickému dolarovému maximu?
Měsíční graf dolarové ceny zlata slibuje na konci července zajímavou podívanou. Rekord je blízko.
Wirecard měla před krachem těsné kontakty na kancelář Angely Merkelové
Vyhlášení insolvence německého finančního zázraku jménem Wirecard a policejní vyšetřování jejích manažerů začíná mít dopad na křehkou vládní koalici V Německu. V té to dlouhodobě skřípe a političtí analytici si stále častěji kladou otázku, kolik toho sňatek z rozumu, jak se konzervativní unii CDU/CSU a SPD občas přezdívá, ještě vydrží. Někteří volají k odpovědnosti ministra financí Olafa Scholze, jiní ministra hospodářství Petera Altmaiera. A zpovídat se bude možná i kancléřka Angela Merkelová, jejíž úřad byl v kontaktu s bývalým úředníkem zpravodajských služeb, který se za Wirecard pokoušel lobbovat.

3. Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě oslabila

Pražská burza potřetí v řadě oslabila, index PX ve čtvrtek klesl o 1,06 % na 934,07 bodu. Nejvýrazněji oslabily, stejně jako ve středu, akcie bankovní skupiny Erste. V červených číslech skončily také třeba akcie energetické firmy ČEZ, které odepsaly 0,95 % na 469,50 Kč.

Soud v Sofii zrušil zablokování prodeje aktiv skupiny ČEZ v Bulharsku
Správní soud v Sofii zrušil rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který loni v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ bulharské společnosti Eurohold. Napsal to ve čtvrtek bulharský portál money.bg. Soud verdikt vynesl ve středu.
Žebřík finanční nezávislosti
Změnilo by se něco ve vašem životě, kdyby vám někdo daroval tisíc korun? A co třeba deset tisíc, sto tisíc, milion, deset milionů korun? Rozhoduje samozřejmě řada faktorů, třeba věk nebo rodinná situace, vaše odpověď ovšem dokáže prozradit hodně o tom, jak na tom aktuálně z hlediska financí jste.

4. Očekávané události

Pátek nabídne údaje o britských maloobchodních tržbách a společnost IHS Markit zveřejní předběžné červencové indexy nákupních manažerů ve výrobě i v sektoru služeb pro největší evropské ekonomiky, souhrnně pro celou eurozónu a odpoledne i pro Spojené státy. V zámoří bude trh vyhodnocovat ještě statistiku prodejů nových domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jihokorejská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese

Jihokorejská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Epidemie nemoci covid-19 totiž vedla k prudkému snížení vývozu, zatímco nařízení o dodržování minimálních odstupů mezi zaměstnanci paralyzovalo výrobu v továrnách. Hrubý domácí produkt se podle sezónně upravených údajů snížil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 3,3 %, což byl nejhlubší pokles od prvního čtvrtletí roku 1998.

6. Komerční banka potvrdila doporučení "koupit" pro akcie ČEZ, cílovou cenu ale snížila na 621 Kč

"Pro akcie skupiny ČEZ potvrzujeme doporučení 'koupit', cílovou cenu ale snižujeme na 621 Kč ze 717 Kč," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky. Analytik očekává plné maximální využití jaderných zdrojů s minimem odstávek, tedy pouze na doplňování paliva a běžnou údržbu. Také uvažuje vyšší zapojení paroplynové elektrárny Počerady a intenzivnější využívání modernizovaných uhelných elektráren. Investice by měly směřovat především do provozu v Mělníku (tradiční energetika) a distribuce.

7. Airbnb zvažuje vstup na burzu přes fúzi se specializovanou firmou

Zprostředkovatel krátkodobého ubytování v soukromí Airbnb by mohl vstoupit na burzu prostřednictvím fúze se specializovanou společností SPAC. To je jeden z méně obvyklých způsobů vstupu na akciový trh, je ale čím dál oblíbenější. Spoluzakladatel a generální ředitel Airbnb Brian Chesky agentuře Reuters řekl, že firma byla ohledně této možnosti již oslovena.

8. GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje i díky snížení DPH

Nálada německých spotřebitelů se dál zlepšuje. Přispívá k tomu i dočasné snížení daně z přidané hodnoty, které je součástí kroků vlády proti dopadům koronavirové krize. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnil institut GfK. Index nálady spotřebitelů na měsíc srpen se podle institutu zvýšil na -0,3 bodu z -9,4 bodu.

9. Čínský akciový trh STAR Market si vede lépe než americký Nasdaq

Čínský akciový trh STAR Market, který vznikl před rokem, vykazuje od začátku letošního roku zhruba dvojnásobný růst ve srovnání se svým americkým rivalem, trhem Nasdaq. Ukázal to index STAR 50, který začala burza používat od čtvrtka. Trh vznikl na žádost čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a Peking doufá, že s jeho pomocí bude možné snáze financovat začínající technologické firmy z pevninské Číny i Hongkongu, aby Čína snížila inovativní náskok Spojených států.

10. Europarlament pohrozil neschválením dohodnutého unijního rozpočtu

Evropský parlament pohrozil, že neschválí unijní rozpočet a fond obnovy, na němž se lídři členských zemí dohodli na nedávném summitu v Bruselu. V přijaté rezoluci vyjádřil EP nesouhlas zejména s chystanými škrty ve výdajích na výzkum, zdravotnictví či na ochranu klimatu, informovaly agentury AFP a DPA. Europoslanci hlasovali v rozporu s naléháním předsedy Evropské rady Charlese Michela i šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, kteří dohodu premiérů a prezidentů označili za historický krok vpřed pro unii či za stěžejní okamžik evropských dějin.

BONUS

Faust vs. čeština

Věděli jste, že rčení "jádro pudla", podobně jako mnoho jiných hlášek, mají na svědomí naši západní sousedé?

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR