Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak trhy zakončily uplynulý týden, co čekají analytici v červnu od ČNB a co si myslí o čerpání evropských dotací, který francouzský maloobchodník se stahuje z Číny a jak vydělává a utrácí Tiger Woods? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně oslabily, S&P 500 během dne posunul historický rekord. V týdenním horizontu hlavní indexy stouply

Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, v závěru ale všechny tři hlavní indexy oslabily. Rozhodnutí viceprezidenta USA Mikea Pence odložit projev o čínské politice zvýšilo optimismus ohledně nadcházejících obchodních jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Na druhé straně, kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem stoupla nervozita investorů. Index Dow v pátek klesl o 0,13 % na 26 719,13 bodu, S&P 500 se snížil o 0,13 % na 2 950,46 bodu (během dne se dotkl nového rekordu 2 964,15 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,24 % na 8 031,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,41 % na 15,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o tři bazické body na 2,06 %. Za celý týden Dow posílil o 2,41 %, S&P 500 stoupl o 2,20 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,02 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed promluvil, americké akcie jsou na rekordu
Fed ponechal v červnu sazby beze změny, silně ale naznačil, že by je ještě v létě mohl začít snižovat. Index S&P 500 si i díky tomu za týden připsal třetí růst v řadě, konkrétně o 2,2 %.
Akcie a dřevo aneb Další graf, který vychází, jak je potřeba
Akcioví investoři mají širokou paletu mnohdy velice kreativních možností toho, co sledovat, aby jejich burzovní hra byla dostatečně zábavná. Jako kdyby toho nebylo málo, naposledy jim hezký vzkaz vyslal trh s dřevem. Ano, čtete správně.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden však stouply zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, když je do mínusu stáhla eskalace napětí mezi USA a Íránem. Investoři rovněž vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a čekali, zda se objeví novinky týkající se čínsko-americké obchodní války. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,36 % na 384,76 bodu, za celý týden ale zpevnil o 1,57 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,23 % na 7 407,5 bodu (týden: +0,84 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,13 % na 5 528,33 bodu (týden: +2,99 %) a německý DAX se snížil o 0,13 % na 12 339,92 bodu (týden: +2,01 %).

O slabé evropské inflaci aneb Mariův mariáš
Na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městečku Sintra přednesl šéf ECB Mario Draghi v týdnu bilanční projev. Většina se týkala nedávné historie (světová finanční krize a podobně). Pro nás, kteří s myšlenkami na měnovou politiku vstáváme a uléháme, si však hlavní pozornost zaslouží Draghiho slova ke konci projevu, kdy v rychlosti nadhodil řadu zajímavých témat, podotýká ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Kofroň: Případný odchod USA z Evropy by znamenal faktickou nefunkčnost NATO, riziko konvenční války by stouplo
Ústup USA, pokud jde o vojenskou přítomnost a zapojení v Evropě, by znamenal zvýšení rizika konvenční války. Ta totiž i v příštích letech bude pro mocnosti efektivnější než snaha o kybernetické útoky, jakkoli například ochromení klíčové infrastruktury digitálními kanály se jeví jako efektivní hrozba, uvedl v rámci projektu Alter Eko politický geograf Jan Kofroň v rozhovoru s kolegou Michaelem Romancovem.

3. Pražská burza v pátek nepatrně ztratila, za celý týden zpevnila o 0,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,05 % na 1 053,47 bodu. Za poklesem stály zejména akcie ČEZ (-0,73 % na 542 Kč), dařilo se naopak Monetě Money Bank (+1,43 % na 77,80 Kč). Objem obchodů byl se 790 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (-0,06 % na 898 Kč). Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank +0,77 % na 836,80 Kč, VIG -0,26 % na 586,50 Kč). Nejvíce ztratily cenné papíry Avastu (-1,12 % na 88 Kč). Nedařilo se ani Stock Spirits (-1,07 % na 64,80 Kč), CME (-0,75 % na 93,20 Kč), Kofole ČeskoSlovensko (-0,69 % na 289 Kč) a O2 Czech Republic (-0,44 % na 224,50 Kč). S výsledkem byli spokojeni akcionáři PFNonwovens (+0,80 % na 752 Kč) a Philip Morris ČR (+0,88 % na 13 780 Kč). Za celý týden pražská burza zpevnila o 0,2 %.

V elektrárně Dukovany skončila odstávka, pětina paliva je nová
V jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka druhého bloku, která začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva i zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě dnes po 10.00, štěpnou reakci spustili energetici již v pátek 21. června. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk.
JE Temelín odpojila druhý blok, vymění část paliva
Energetici v pátek ve 21.00 odpojili od sítě druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Začala tak plánovaná odstávka, která by měla trvat dva měsíce. Energetici při ní vymění část paliva, 42 ze 163 palivových souborů, a prověří bezpečnostní systémy. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi tisíc lidí. ČTK to v pátek řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Letos je to v Temelíně druhá plánovaná odstávka, na jaře energetici na dva měsíce odstavili první blok.

4. Očekávané události

Pondělí by mělo být pouze jemnou předehrou jinak událostmi nabitého týdne. V Německu vyjde důležitý index podnikatelské nálady Ifo a v USA indexy aktivity dallaského a chicagského Fedu. Česká vláda bude na zasedání hodnotit sama sebe za uplynulý rok, novináře ale jistě budou více zajímat reakce (nejen) premiéra na velkou nedělní demonstraci na Letné. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kushner: Plán pro Blízký východ počítá s investicí 50 miliard USD

Dlouho připravovaný hospodářský plán Bílého domu pro Blízký východ počítá s vytvořením investičního fondu s 50 miliardami dolarů a zahrnuje 179 rozvojových projektů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na slova Jareda Kushnera, poradce a zetě prezidenta USA Donalda Trumpa. Palestinští představitelé v první reakci plán odmítli.

6. Írán zesílil kybernetické útoky proti americkým cílům

Írán v poslední době zesílil kybernetické útoky proti americké kritické infrastruktuře a vládním agenturám USA. Podle agentury AP to potvrzují informace společností CrowdStrike a FireEye, které monitorují kybernetické hrozby. Není ale známo, zda útoky byly úspěšné.

7. Křetínský s Tkáčem učinili nabídku na převzetí německého Metra, jeho vedení ji považuje za nízkou

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, předložila veřejnou nabídku na převzetí německé obchodní skupiny Metro. EPGC v tiskové zprávě oznámila, že za kmenové akcie nabízí 16 eur a za prioritní 13,8 eura za kus, což všechny akcie Metra ohodnocuje na 5,8 miliardy eur. Nabídka ale podle vedení firmy neodpovídá (budoucí) hodnotě společnosti, uvedlo v neděli její vedení.

8. Rada ČNB nechá podle ekonomů v červnu sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovní rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu úroků hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.

9. Řetězec Carrefour se stahuje z Číny

Francouzský maloobchodní gigant Carrefour se stahuje z Číny. Čínské firmě Suning.com za 620 milionů eur v hotovosti prodá 80 % svých čínských aktivit. Se započtením dluhu, který je součástí transakce, za ně čínská společnost zaplatí 1,4 miliardy eur, uvedl největší evropský řetězec maloobchodů. Transakce by měla být uzavřena do konce letošního roku a schválit ji ještě musejí dozorčí orgány.

10. Toyota: Cena aut na vodík se do deseti let srovná s hybridy

Cena osobních aut na vodíkové palivové články se do deseti let vyrovná ceně hybridních modelů. Očekává to japonská automobilka Toyota, která po světě prodala už 15 milionů hybridů za značky Toyota a Lexus a zároveň je výrobcem prvního sériového vozu na vodík pojmenovaného Mirai.

11. Analytici: Evropské dotace jsou v ČR často využívány neefektivně

České republice se zatím daří čerpat evropské dotace, často jsou však vynakládány na projekty, které rozvoji příliš nepomáhají. Česko je příliš nevyužívá například na výstavbu dálnic. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Ministerstvo pro místní rozvoj, které za čerpání dotací odpovídá, mělo v programovém prohlášení vlády, že bude klást důraz na projekty s nejvyšší přidanou hodnotou, například při budování veřejné infrastruktury.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí Tiger Woods?

Nejlépe vydělávající golfista historie a minimálně jeden z nejlepších hráčů všech dob Tiger Woods disponuje aktuálně jměním okolo 800 milionů USD. Jen zlomek je odměnou za samotná sportovní vítězství, většinu tvoří příjmy ze sponzorských smluv a část také z podnikatelských aktivit. A to má za sebou Woods těžké roky a třeba jedno rozvodové vyrovnání za zhruba 100 milionů USD. Jak vydělává a za co utrácí?

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin