Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak trhy zakončily uplynulý týden, co čekají analytici v červnu od ČNB a co si myslí o čerpání evropských dotací, který francouzský maloobchodník se stahuje z Číny a jak vydělává a utrácí Tiger Woods? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně oslabily, S&P 500 během dne posunul historický rekord. V týdenním horizontu hlavní indexy stouply

Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, v závěru ale všechny tři hlavní indexy oslabily. Rozhodnutí viceprezidenta USA Mikea Pence odložit projev o čínské politice zvýšilo optimismus ohledně nadcházejících obchodních jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Na druhé straně, kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem stoupla nervozita investorů. Index Dow v pátek klesl o 0,13 % na 26 719,13 bodu, S&P 500 se snížil o 0,13 % na 2 950,46 bodu (během dne se dotkl nového rekordu 2 964,15 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,24 % na 8 031,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,41 % na 15,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o tři bazické body na 2,06 %. Za celý týden Dow posílil o 2,41 %, S&P 500 stoupl o 2,20 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,02 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed promluvil, americké akcie jsou na rekordu
Fed ponechal v červnu sazby beze změny, silně ale naznačil, že by je ještě v létě mohl začít snižovat. Index S&P 500 si i díky tomu za týden připsal třetí růst v řadě, konkrétně o 2,2 %.
Akcie a dřevo aneb Další graf, který vychází, jak je potřeba
Akcioví investoři mají širokou paletu mnohdy velice kreativních možností toho, co sledovat, aby jejich burzovní hra byla dostatečně zábavná. Jako kdyby toho nebylo málo, naposledy jim hezký vzkaz vyslal trh s dřevem. Ano, čtete správně.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden však stouply zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, když je do mínusu stáhla eskalace napětí mezi USA a Íránem. Investoři rovněž vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a čekali, zda se objeví novinky týkající se čínsko-americké obchodní války. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,36 % na 384,76 bodu, za celý týden ale zpevnil o 1,57 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,23 % na 7 407,5 bodu (týden: +0,84 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,13 % na 5 528,33 bodu (týden: +2,99 %) a německý DAX se snížil o 0,13 % na 12 339,92 bodu (týden: +2,01 %).

O slabé evropské inflaci aneb Mariův mariáš
Na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městečku Sintra přednesl šéf ECB Mario Draghi v týdnu bilanční projev. Většina se týkala nedávné historie (světová finanční krize a podobně). Pro nás, kteří s myšlenkami na měnovou politiku vstáváme a uléháme, si však hlavní pozornost zaslouží Draghiho slova ke konci projevu, kdy v rychlosti nadhodil řadu zajímavých témat, podotýká ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Kofroň: Případný odchod USA z Evropy by znamenal faktickou nefunkčnost NATO, riziko konvenční války by stouplo
Ústup USA, pokud jde o vojenskou přítomnost a zapojení v Evropě, by znamenal zvýšení rizika konvenční války. Ta totiž i v příštích letech bude pro mocnosti efektivnější než snaha o kybernetické útoky, jakkoli například ochromení klíčové infrastruktury digitálními kanály se jeví jako efektivní hrozba, uvedl v rámci projektu Alter Eko politický geograf Jan Kofroň v rozhovoru s kolegou Michaelem Romancovem.

3. Pražská burza v pátek nepatrně ztratila, za celý týden zpevnila o 0,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,05 % na 1 053,47 bodu. Za poklesem stály zejména akcie ČEZ (-0,73 % na 542 Kč), dařilo se naopak Monetě Money Bank (+1,43 % na 77,80 Kč). Objem obchodů byl se 790 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (-0,06 % na 898 Kč). Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank +0,77 % na 836,80 Kč, VIG -0,26 % na 586,50 Kč). Nejvíce ztratily cenné papíry Avastu (-1,12 % na 88 Kč). Nedařilo se ani Stock Spirits (-1,07 % na 64,80 Kč), CME (-0,75 % na 93,20 Kč), Kofole ČeskoSlovensko (-0,69 % na 289 Kč) a O2 Czech Republic (-0,44 % na 224,50 Kč). S výsledkem byli spokojeni akcionáři PFNonwovens (+0,80 % na 752 Kč) a Philip Morris ČR (+0,88 % na 13 780 Kč). Za celý týden pražská burza zpevnila o 0,2 %.

V elektrárně Dukovany skončila odstávka, pětina paliva je nová
V jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka druhého bloku, která začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva i zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě dnes po 10.00, štěpnou reakci spustili energetici již v pátek 21. června. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk.
JE Temelín odpojila druhý blok, vymění část paliva
Energetici v pátek ve 21.00 odpojili od sítě druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Začala tak plánovaná odstávka, která by měla trvat dva měsíce. Energetici při ní vymění část paliva, 42 ze 163 palivových souborů, a prověří bezpečnostní systémy. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi tisíc lidí. ČTK to v pátek řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Letos je to v Temelíně druhá plánovaná odstávka, na jaře energetici na dva měsíce odstavili první blok.

4. Očekávané události

Pondělí by mělo být pouze jemnou předehrou jinak událostmi nabitého týdne. V Německu vyjde důležitý index podnikatelské nálady Ifo a v USA indexy aktivity dallaského a chicagského Fedu. Česká vláda bude na zasedání hodnotit sama sebe za uplynulý rok, novináře ale jistě budou více zajímat reakce (nejen) premiéra na velkou nedělní demonstraci na Letné. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kushner: Plán pro Blízký východ počítá s investicí 50 miliard USD

Dlouho připravovaný hospodářský plán Bílého domu pro Blízký východ počítá s vytvořením investičního fondu s 50 miliardami dolarů a zahrnuje 179 rozvojových projektů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na slova Jareda Kushnera, poradce a zetě prezidenta USA Donalda Trumpa. Palestinští představitelé v první reakci plán odmítli.

6. Írán zesílil kybernetické útoky proti americkým cílům

Írán v poslední době zesílil kybernetické útoky proti americké kritické infrastruktuře a vládním agenturám USA. Podle agentury AP to potvrzují informace společností CrowdStrike a FireEye, které monitorují kybernetické hrozby. Není ale známo, zda útoky byly úspěšné.

7. Křetínský s Tkáčem učinili nabídku na převzetí německého Metra, jeho vedení ji považuje za nízkou

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, předložila veřejnou nabídku na převzetí německé obchodní skupiny Metro. EPGC v tiskové zprávě oznámila, že za kmenové akcie nabízí 16 eur a za prioritní 13,8 eura za kus, což všechny akcie Metra ohodnocuje na 5,8 miliardy eur. Nabídka ale podle vedení firmy neodpovídá (budoucí) hodnotě společnosti, uvedlo v neděli její vedení.

8. Rada ČNB nechá podle ekonomů v červnu sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovní rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu úroků hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.

9. Řetězec Carrefour se stahuje z Číny

Francouzský maloobchodní gigant Carrefour se stahuje z Číny. Čínské firmě Suning.com za 620 milionů eur v hotovosti prodá 80 % svých čínských aktivit. Se započtením dluhu, který je součástí transakce, za ně čínská společnost zaplatí 1,4 miliardy eur, uvedl největší evropský řetězec maloobchodů. Transakce by měla být uzavřena do konce letošního roku a schválit ji ještě musejí dozorčí orgány.

10. Toyota: Cena aut na vodík se do deseti let srovná s hybridy

Cena osobních aut na vodíkové palivové články se do deseti let vyrovná ceně hybridních modelů. Očekává to japonská automobilka Toyota, která po světě prodala už 15 milionů hybridů za značky Toyota a Lexus a zároveň je výrobcem prvního sériového vozu na vodík pojmenovaného Mirai.

11. Analytici: Evropské dotace jsou v ČR často využívány neefektivně

České republice se zatím daří čerpat evropské dotace, často jsou však vynakládány na projekty, které rozvoji příliš nepomáhají. Česko je příliš nevyužívá například na výstavbu dálnic. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Ministerstvo pro místní rozvoj, které za čerpání dotací odpovídá, mělo v programovém prohlášení vlády, že bude klást důraz na projekty s nejvyšší přidanou hodnotou, například při budování veřejné infrastruktury.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí Tiger Woods?

Nejlépe vydělávající golfista historie a minimálně jeden z nejlepších hráčů všech dob Tiger Woods disponuje aktuálně jměním okolo 800 milionů USD. Jen zlomek je odměnou za samotná sportovní vítězství, většinu tvoří příjmy ze sponzorských smluv a část také z podnikatelských aktivit. A to má za sebou Woods těžké roky a třeba jedno rozvodové vyrovnání za zhruba 100 milionů USD. Jak vydělává a za co utrácí?

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
před 33 minutami

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
před hodinou

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
před hodinou

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika
Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent
Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent
13:00

Zisk nápojové firmy Coca-Cola ve čtvrtletí stoupl o 13 procent

Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 13 procent na 2,6 miliardy USD. Výsledky...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna