Co musíte ráno vědět (24. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (24. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak si polepšili nejbohatší lidé v době pandemie a co v pátek čeká Itálii? Nejen to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodním růstu uzavřely okolo nuly, ropa napravuje ztráty z posledních týdnů

Americké akcie v závěru čtvrteční seance víceméně stagnovaly. Nahoru je nejprve táhl optimismus, že dopad pandemie na pracovní trh v USA se snižuje. Většinu zisků však smazaly po zprávě, kterou přinesl list Financial Times, že experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci covid-19. Index Dow si připsal 0,17 % na 23 515,26 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 797,80 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 0,01 % na 8 494,75 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,43 % na 41,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé dva bazické body na 0,605 %. Ceny ropy výrazně vzrostly (WTI +24 %, Brent +7 %), trh napravuje hluboké propady z předchozích dnů. Zlato a stříbro si shodně připsaly přes procento a nejsledovanější kryptoměny také posílily (bitcoin +5 %, ethereum +2,5 %).

Proč Warren Buffett mlčí, když se konečně plní jeho tržní přání?
Buffettovy komentáře jsou pro řadu investorů jedenáctým přikázáním. Během současné koronavirové krize ale Věštec z Omahy nabídl jediné podrobnější vyjádření. Jak si mlčení investorské hvězdy vysvětlit?
Riziko pádu akcií o 50 %, zlatá záře s otazníkem a (další) bod pro pasivní investice
Současné prostředí je jako šité na míru zlatu. Myslím si, že z únorových maxim mohou americké akcie spadnout až o 50 % a ekonomika USA směřuje k nejhlubší recesi od 30. let, napsal klientům svého hedgeového fondu Paul Singer. Má takové vzkazy v popisu práce, řeknete si.

2. Evropské trhy ve čtvrtek kopírovaly vývoj ze středy

Evropské akcie ve čtvrtek opět zpevnily. Největší zásluhu na tom měly opět akcie energetických firem a také banky. Investoři počítají s uvolňováním restriktivních opatření, což by mohlo pomoci k obnově ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,94 % na 333,24 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,97 % na 5 826,61 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,89 % na 4 451 bodů a německý DAX přidal 0,95 % na 10 513,79 bodu.

Lídři EU chtějí od komise plán oživení ekonomik po pandemii, debata o fondu oživení je tématem dalších měsíců
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie pověřili Evropskou komisi přípravou plánu na oživení ekonomik, který by měl poskytnout potřebnou podporu státům a hospodářským odvětvím zasaženým koronavirovou krizí. Po již čtvrté videokonferenci unijních lídrů to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Na konkrétních parametrech chystaného fondu oživení se ale politici zejména kvůli různému pohledu na společné zadlužení neshodli a podle unijních činitelů je další jednání otázkou příštích měsíců.

3. Pražská burza posílila o 2,5 %, premiantem byla CME

Pražská burza ve čtvrtek navýšila své středeční zisky. Index PX vzrostl o 2,5 % na 855,19 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně bankovní tituly. Nejvýraznější růst z hlavních emisí zaznamenala mediální skupina CME.

Investor vs. podnikatel: Dopady koronavirové krize
Trh s nemovitostmi pocítí důsledky současné krize se zpožděním, ale nevyhne se jí. Podnikatelům pak přeji, aby slibovaná podpora zafungovala a přišla včas, uvedl Vít Endler, ředitel crowdfundingové platformy finGOOD, v rámci on-line debaty pořádané Cashflow Summer.

4. Očekávané události

V pátek ráno budou trhy věnovat pozornost britským maloobchodním tržbám a indexům podnikatelské nálady Ifo v Německu. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou objednávky zboří dlouhodobé spotřeby a finální dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Air Liquide, Eni a Sanofi a na Wall Street American Express nebo Verizon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Oxford Economics: Koronavirový šok stáhne banky do ztrát

Koronavirová krize může vážně zhoršit již tak nízkou ziskovost bank v eurozóně. Tím se omezí jejich schopnost financovat růst půjček, což může ohrozit ekonomické oživení v Evropě.

6. ECB kvůli viru začne jako zástavu brát i dluhopisy horší kvality

Evropská centrální banka začne jako zástavu za úvěry přijímat i dluhopisy horší kvality, kterým byl kvůli dopadům koronavirové krize snížen rating do neinvestičního pásma. Evropská měnová autorita chce tímto mimořádným krokem pomoci komerčním bankám a zabránit situaci, že se kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku zasekne úvěrový trh.

7. Japonsko nezavede povinné omezení pohybu, chce chránit ekonomiku

Japonsko nebude zatím zavádět celoplošné povinné omezení pohybu. Toto rozhodnutí podporuje lékař Šigeru Omi, který v současnosti vede japonskou expertní skupinu pro reakci na šíření koronaviru a je poradcem japonského premiéra Šinzóa Abeho. Podle odborníka není možné virus vymýtit a hlavní je chránit ekonomiku, píše deník Financial Times. Vláda však obyvatele nabádá, aby omezili své osobní kontakty.

8. Stratég: Akcie na vyspělých trzích mohou klesnout pod březnová minima

Podle stratéga Marka Jolleyho ze společnosti CCB International Securitiesmohou evropské i americké akcie klesnout až 15 % pod minima, která vytvořily v březnu.

9. IPS: Jmění miliardářů v USA se za pandemie zvýšilo o 10 %

Jmění amerických miliardářů se během koronavirové krize rozrostlo o téměř deset procent. Vyplývá to ze zprávy společnosti Institute for Policy Studies. Za pět týdnů, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přitom přišlo v USA o práci přes 26 milionů lidí.

10. Jihokorejský HDP v 1. čtvrtletí klesl nejvýrazněji od roku 2008

Jihokorejská ekonomika v důsledku koronavirové krize utrpěla nejprudší mezičtvrtletní pokles od konce roku 2008. Hrubý domácí produkt se podle údajů centrální banky v letošním prvním čtvrtletí snížil o 1,4 % proti předchozím třem měsícům, kdy o 1,3 % vzrostl.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rating Itálie ve hře

Ratingová agentura S&P v pátek oznámí své úvěrové hodnocení (respektive jeho změnu) Itálie. To znervózňuje část investorů, kteří očekávají snížení ratingu. Pokud by se Itálie ocitla ve spekulativním pásmu (je nyní dva stupně nad ním), mohlo by jí to zkomplikovat vydávání vlastních dluhopisů, respektive by jí to výrazně zvýšilo náklady na správu dluhu. Italské dluhopisy by navíc (podle aktuálních pravidel) nemohla nakupovat ECB v rámci programu odkupu aktiv.

V konečném důsledku se ale nemusí stát vůbec nic. Rating by totiž musel být snížen u všech ratingových agentur, nejen u S&P. I kdyby k tomu nakonec došlo, ECB by je stále mohla do 21. září přijímat jako kolaterál v rámci svých operací LTRO, ale již ne v rámci kvantitativního uvolňování. Anebo by ECB udělala výjimku a mohla by dluhopisy Itálie nakupovat například v rámci programu Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP). Takže možná trhy mohou zůstat v klidu.

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě